lier li, Schooi eit lending. GEMENGDE BERICHTEN, ttTehuis" geheel of zoo goed als kosteloos moet zijn. Van 262 leden en 70 begunstigers was ontvangen f 1.987,01, de uitgaven hadden bedragen f 503,135, zoodat er voor het hierboven genoemde doel een saldo bleef van f 1,484,87*. In de namiddag-vergadering die door den gene- raal-raajoor Von YVrangel geleid werd, is aan het Be stuur volmacht verleend, om, zoo de noodzakelijkheid hiervan duidelijk werd, iemand aan te stellen, die als vertegenwoordiger van den Bond in den lande werkzaam zal zijn. Voorts werd medegedeeld dat het Bestuur en onderscheidene gewone leden zich in betrekking zullen stellen met pcrsoneu, in garnizoens plaatsen wonende, om aldaar in den geest van den Bond werkzaam te zijn, en wel allereerst te Harder wijk, Amersfoort en s' Hertogenbosch. Tot bevor dering van den bloei werd ook aanbevolen het be noemen van correspondenten en het verzenden van verslagen. Eindelijk besloot de Vergadering, naar aanleiding van het feit dat aan Ds. Gunning, als wijkpredikant. door een der chefs toegang tot de kazerne te 's Hage was geweigerd, zich in betrekking te stellen met de leden der Kamer, om van den Minister althans de vrijheid te krijgen, om door be zoek in kazernen, hospitalen en kampementen het geestelijk heil der Militairen te bevorderen, opdat het verleenen van dezen toegang, zoo dikwijls die gevraagd wordt, volgens voorschrift geschiede moge, on niet van willekeur der chefs afhankelijk zij. Des avonds was de bekende Marnixzaal meer dan gevuld, ook voor een groot gedeelte door Militairen, .om naar de goede woorden te hooren, gesproken dooi den geachten voorzitter, door Dr. Cohen Stuart en door Ds De Koe. liet gesprokene werd afgewisseld met het zingen van Vaderlandsche liedereu, begeleid door strijk-orkest. Moge de uitkomst leeren, dat deze Bond vele krijgslieden heeft verbonden aan den dienst van den eeuwigen Koning der heerlijkheid! Door wijlen jhr. mr. .1. «Sc Witte van Cittci's, voor eenige dagen overleden, is bij testament eene belangrijke verzameling geschilderde portretten van Zecuwsche waardigheidsbekleders aan het Zeeuwsche genootschap van wetenschappen vermaakt. In de laatste weken is door de Ders uitvoerig de toestand onzer gcUIsBiitidcton behandeld. De mi nister van tinantiën gaf bij gelegenheid van zijn millioeium-speceh belangrijke en bemoedigende bij zonderheden. Onze staatsschuld is sedert 1852 ver minderd met de belangrijke som van circa 240 milli- oen, zoodat dc rentelast t 9,576.155 minder bedraagt. Denk daarbij die aanleg van spoorwegen die circa 150 milliocn hebben verslonden en die weldra eenige baten zullen afwerpen. Doch keeren we nu de blad zijde om, dan zien we: Het totaal der gewone uitga ven van algemeeneu dienst was in 1852 f 33,298,503 in 1875 f 67,057,295. De gewone ontvangsten waren in 1832 f 58,841,965 en in '75 f 96,122,271. Tot de/.en gunstigeu toestand hebben voornamelijk de baten bijgedragen welke onze Oost-Indische bezittingen helden opgeleverd. Ze bedroegen van '52 tot '67 429»/., millioeu, d. i. 26 a 27 millioeu per jaar en van '67 tot '74 69 raülioen, d. i. circa 14 millioeu 's jaars. Deze toestand is voorwaar gunstig te noe men. Nederland is rijk door God gezegend. Ot Nederland daarom roemen mag? Of ons land met alle vrijheid die schat van geld de zijne mag noe men Ziedaar eene andere vraag, die we niet gaarne met ja beantwoorden zouden. Hoe is de toestand in onze bezittingen, die ons zooveel opbrengen? Is van dat veeltal milloenen genoeg besteed voor de stoffe lijke en geestelijke behoeften der inlanders? Zal de kostbare in zijn ontstaan nog altijd zoo duistere oor log met Atchin ons niet berooven van een groot deel der inkomsten? Stemt liet niet tot minder Imo gen lof, wanneer we welen dat onze binnenlandscke geldmiddelen vooral zóó hoog zijn, omdat de belas ting op het gedisioleerd zooveel opbrengt? Ziedaar, eenige vragen waarop onze lezers voor zichzelve het antwoord misschien geven kunnen. Wij achtten ons geroepen huil eenige oogeLblikken op lieht en scha duwzijde te wijzen. Ten einde onze lezers op de hoogte te stellen van liet oordeel der pers in belangrijke vraagstukken, iets wat we ons wei-dra meer geregeld voorstellen te doen gov en we hier, ten vervolge op het oordeel van de Standaard een citaat naar aanleiding van de onderwijzers-wetgeving Het Wagesiiaagsche !V4*ek5»!;id zegt daaromtreut: de groote onderwijs- quaestie is tot een politiek vraagstuk verlaagd. Geen enkele partij die daaraan niet heeft meegewerkt, maar de anti-revolutionaire en de liberale hebben in meeste schuld. Eu in stede van dit in te ren te willen zetten. Heemskerk moet er aan. Het langbegeerde ontwerp moet hoe eer hoe beter ter tafel komen. En onverschillig hoe 't er zal uitzien, het is reeds veroordeeld. Zoo de minister ook maar een weinig naar onze kant overhelt, ook maar een zeer ffauwe poging beproeft om aan onze bezwaren te gemoet te komen, dan zal men eens uit beide kampen een vervaarlijk geschreeuw hooren aanheffen. Van onze zijde zal 't heeten.- „En dacht de minister ons met zulk een kluitje iu 't riet te sturen, ons daarmee af te schepen 't Is een gruwelijk dat nooitEu van liberale zijde zal niet minder luid weerklinken wDat hadden we wel verwacht; dat was van een Heemskerk te voorzienhij moet de clericalen te vriend houden; hij tast onze openbare volksschool, de heiligheid onzer heiligheden aanNu moet hij rallen, nu geen genade meerweg met hem De minister is in de positie van zeker groenloopend student, die in een kring geplaatst werd en toen voor ieder op de beurt zijn complimeut moest maken. Doch hij kon dit niet zonder tegenover den achter hein staande een onwellevende houding aau te nemen: waarvoor hij want daarom was het te doen beloont of gestraft werd met een schop. En nu moge men om zulk een studentengrap lachen, waar 't de heilige zaak van 't onderwijs van het opkomend geslacht, den voorspoed en de toekomst van 't vader land, de rust en de eensgezindheid ondjr de burgers geldt, is^ 't lachen om zulk een onheilig; gruwelijk spel, zulk een kinderachtig spelen met vunr en kruit, de grootste zonde die men zich deuken kan. En waarlijk, de moed van den heer Heemskerk om zulk een waagstuk te ondernemen, zulk een behandeling te durven trotseeren moet grenzeloos zijn en dwingt onze bewondering af. Dat dc tactiek der liberale partij bij uitstek wel overlegd is, geven we grif toe. Het mes snijdt aan twee kanten. Winst is er altijd te bekomen. Haalt tegen alle verwachting Heemskerk het er door, welnu dau is de wet zoo, dat de liberalen met haar vrede kunnen hebben. Voor de noodige amendementen zullen zij zorgen. En dan is tevens een lastig strui kelblok voor de liberale partij uit den weg geruimd. Daarna wordt gemakkelijk 't middel gevonden, om aau 't ministerie een nederlaag te bezorgen, kan de groote hervormer Kappeyne als president-minister met zijn radikale plannen voor den dag koiuen, en ligt grondwetsherziening 't eerst aan de orde. Lijdt daar tegen Heemskerk met zijn onderwijswet een echec, ook goed, dau kan men hem te gemakkelijker weg sturen. Het zou echter niet de eerste keer zijn, dat de be lager in den strik valt, voor zijn vijand gespannen. De liberale partij is bij machte om veel goeds te we ren, om onrust, twist en tweedracht te stoken. Maar meer kan ze niet. Haar overwinning zou tevens haar nederlaag zijn. De sterkste als oppositie-, wordt ze de zwakste als regeeringspartïj. De toekomst zal dus waarschijnlijk deze zijntiet ministerie lijdt met zijn onderwijswet, de neerlaag en Kappeyne c. s. nemen daarna de teugels des bewiuds iu handenmaar om van dat oogeublik af het op nieuw te bewijzen, dat de critiek gemakkelijk, maar de kunst moeilijk is. Reeds de vorige week hebben wij gewezen op de houding van den Courrier de Ia IIchsc in zake de Limburgsche processiën. Wat wij toen schreven is, hoewel eerst tegengesproken, later gebleken waar heid te zijn, nl. dat genoemd blad zich wegens de uitladende taal eene vervolging op den hals heeft gehaald. De Standaard en het Vaderland hebben beide artikelen aan deze zaak gewijd. Het Vaderland zegt Het is hier de vraag niet of er eene processie meer of minder gehouden mag worden, maar of de werking van het openbaar gezag ophoudt, daar waar het ultra- montauisme goedvindt zijn religieuse vertooningen te maken? Of het openbaar gezag mag worden verguisd en door den modder gesleept, omdat het meende te moeten optreden, daar waar schending der wet ondersteld werd De ultramontaansche pers schijnt besloten te zijn om alles bier op de punt eeuer naald te zetten. Tot in het begin van September regelden zich de processiën naar de waarschuwingen van het openbaar gezag. Toen kwam er verzet. De kooneiule uitvallen tegen den procureur-geueraal te 's Bosch werden gretig door de Noord-Brabautsche pers over genomen, welke hunne uitwerking vooral bij de lagere stander, niet hebben gemist. In een der nora- mers van de Courrier wordt op de vraag of de pro cureur-generaal bevelen van den minister had, geant woord wwij weten bepaald dat de minister van justitie geen enkel, order heeft gegeven." Wij weuschen te weten waar we aan toe zijn, zegt het Vaderland. Nederland dient te weten of de Hooge regeering voor ultramontaansche agitatie zwichtende, hare amb tenaren berispt en het gezag te grabbelen gooiLllat gezag op zeer gevaarlijke wijze ondermijnen. Eéu gezaghebbende kennen zij slechts, en dat is de Paus. Dat een Roomsehe zich tegen een gezag verzet dat in strijd met de Kerk handelt, is een natuurlijk ge volg van zijn geloof. Ook een Gereformeerd Christen kent een hooger gezag, dan dat van de wereldlijke overheid. Maar er is een groot gebied van regeerings- werkzaamheid waarmee geen Kerk of Paus zich in laat. En daar zijn regeeringen (denk aan de onze), die van elk Pauselijk gezag onafhankelijk zijn. De vraag is ol de Roomsehe gewetenshalve verplicht is, zulk gezag eerbied te betoonen. Moet men die vraag met neen beantwoorden, dan is ook de oorzaak ge vonden van de revolutionaire geest, die zich vooral in Roomsehe landen zoo krachtig openbaart. In alle landen, waar de Paus op bindende wijze spreekt, vindt men onvoorwaardelijke onderwerping; waar hij spre ken veroorlooft de onbeschanmdste taal tegenover elk wereldlijk gezag. Vrije kritiek is goed, ook voor de openbare macht, maar binnen de grenzen der wet. Belemmert de wet de vrijheid, men driuge op verbe tering aan. Gaat een ambtenaar zijne bevoegdheid te buiten, men. stelle de feiten in het licht. Zoo doe men ook te 's Bosch. Men beleedige niet, maar men beklage zich, maar dau kome men ook met betere argumenten dan tot nu toe geschied is. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Hazers- woude ds. A. Littooijj te Middelburg en te Wisse- kerke de cand. H. Dn on. Op verzoek is door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland emeritaat verleend aan ds. B. Bivimu» predikant bij de N. H. G. te Grijpskerke. Eerstdaags denkt de notaris A. W. Rembges te Kruiningen zijn 40-jarig notarisschap te herdenken. Dc Oostburgsche moordenaar Izoak Timmerman is Vrijdag avond naar het buis van verzekering te Middelburg overgebracht. Eene merkwaardige veiling lokte Vrijdag tal vau kunstliefhebbers naar het buitengoed Eykeusl.ein bij. Maartensdijk. Aldaar werd verkocht eene kostbare collectie historische antiquiteiten, afkomstig uit de Louvre en het Paleis Elysce, indertijd door den Neder- laudschen ambassadeur aan het hof van Lodewijk XVI, baron van E\rck van Zuylichem, in de dagen der revolutie, bijeenverzameld. Verscheidene dier voor werpen prijkten met de familiewapens der Bourbons-, en hebben blijkbaar ten gebruike van Lodewijk XVI en Marie-Autoinette gediend. Er werdeu dan ook aanzienlijke prijzen betaald. Het ineereudeel der kost baarste voorwerpen werd aangekjekt voor rekening ven bet Musée Louis XV te Amsterdam, en van den antiquaar Boasberg. Een paar schoorsteenlustres o. a. brachten f 1400 op, een paar bronzen miniatuur-ruiter- standbeeldjes f 1700, een Gobelin-v uurschermpje werd, na op de veiling voor ruim f 400 te zijn verkocht, later voor f 700 van de hand gedaan. Onder zeer verdachte omstandigheden zijn te Haarlem op 3 October jl., door tusschenkomst van vier verschillende inbrengsters, even zoovele gouden vestkettingen door één en denzelfden persoon in de stadsbank van 1 ening beleend, terwijl tenzelfden dage te dier stede een dergelijke ketting door denzelfden onbekende, zich beurtelings Jansen of J. A. Klosser noemende, verkocht is. Het gerechtshof te 's Hage heeft de vierschaar gespannen over de npersoon A. C. van Ileinkenszand, Den man was het stelen van een zoete koek ter waarde van 30 ets. uit een kraam op de jongste Goessche kermis; ten laste gelegd 4-5 dagen tucht huisstraf is het loon voor deze daad van zielegroot- heid. Het slaan van koperen munt, dat tijdelijk ge staakt was, is deze week aan 's Rijks munt weder hervat. Zaterdagavond is te Amsterdam een kind van de Rotterdamsche boot in den Amstel gevallen. Ofschoon spoedig er uitgehaald, was het reeds een lijk. Tot heden is niet gelukt, de gezonken Rotterdam sche boot bij Hoorn boven water te brengen. Mer zegt, dat zij zich met de schroef al dieper in den gr/? gewerkt heeft. Men was tot nu toe bezig met de-=- geladen goederen uit te halen en te verkor>r*L» echter, zoo hier als elders, waar die land zijn, niet grif gaat. Er tot geringe prijzen, verkocht Men klaaor M waar voQr -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2