CHRISmiJHISTORISüH BLO. ÜVK 47. Dinsdag* 17 October. 1870. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1G regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTEN: de heeren P. G. de Vey Mestdagh te VlissingenM. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peul te Neuzen. HH. Abonnés buiten Middelburg worden beleefd verzocht de ver schuldigde A. B O IV IX E M E N T S- GELDEN over het eerste kwar taal, voor den SOsten October per postwissel (desverltiezende na af trek der onkosten) aan den onderge- teeisende over te maken. De Uitgever, ALBERT WEDDING. Aan den boom worden de vrachten gekend. Welke vruchten heeft de Revolutie gebracht? Misschien is voor velen onzer lezers een histo risch overzicht minder aangenaam, toch het aangename moet wel eens aan het nuttige worden opgeofferd. De geschiedenis onder de oogen te brengen kan ons gedachtig aan hetde ondervinding is de beste leermeesteres" aansporen, om oude misslagen te verbeteren en ons voor nieuwe te wachten. Frankrijk, het vader land van de revolutie, kan ons ten spiegel zijn. Het was in 1789 dat die reeks van staats grepen begon, welke Frankrijk hebben gemaakt iot het meest revolutionaire land van Europa, welke Frankrijk zoo menigmaal aan den rand van een afgrond hebben gebracht. Op 14 Juli 1789 viel het absolute koningschap en maakte plaats voor de constitutioneele monarchie, welke op hare beurt in 1792 vervangen werd door de republiek. In 1793 dus een jaar later werd de republiek vervangen door eene revolutionaire re geering. Van 1794 tot 1797 bestond een soort van wettelijke regeeringsvorm. Den 18 Fructidor werd de eerste staatsgreep (coup d' état) uitgevoerd door de Jacobijnen, welke een revolutionair directoire vestigden, hetwelk plaats heelt moeten maken voor eene militaire regeering. 1814 kwam, en met haar vreemde legers, welke eene nieuwe regeering aan het bewind brachten. Het volgende jaar 20 Maart, nieuwe beweging die het wettige koningschap omverwierp, en eene militaire regeering terug brachten in het volgende jaar nieuwe te ugkomst der Bourbons door dezelfde middelen, ^dagen van Juli 1830 verwierpen het erfe- ^ngschap en stelden er de constitutionele or in de plaats; vervolgens 1848 publiek gevestigd werd; dan ober, die het tweede ptember onze dagen 12 verschillende regeeringen, waar van niet een enkele, uitdrukking was van den nationalen wil; 12 regeeringen, die allen overrompelingen zijn geweest en elk van deze heeft 8 a 9 jaren geduurd. Alzoo alle 8 jaren werpt de volkswaan in Frankrijk de gevestigde regeering omver en roept eene macht van om standigheden eene regeering uit, die weer door dezelfde middelen te gronde gaat. Ziedaar Frankrijk, zooals de revolutie het heeft gemaakt; het recht wordt met het onrecht verward, God met de afgoden, zich zelf onfeilbaar verklarende zelfs in zijne meest buitensporige woestheden. Toch, men zou nog geen volledig overzicht hebben van het Fransche staatsbestuur in de laatste eeuw, indien we niet opgaven de pogin gen, welke mislukt zijn om andere regeerin gen te vestigen in plaats van de bestaande. Noemen we al dadelijk den grooten oorlog in de Vendee van de koningsgezinden, de opstand der girondijnen in 1793; vervolgens die van Lyon en Toulon; op 9 Thermidor opstand van de commune tegen de conventie; jacobijnsche en koningsgezinde opstand.' Tusschen Keizerrijk en restauratie is stilstand. Onder het Juli gou vernement hebben wij het oproer van April, dat van Lyon, twee in Juni en Mei, en twee militaire aanslagen op Bologne en Straatsburg in 1848 hebben we 15 Mei, de dagen van Juni, verder 13 Juni '49 en eindelijk onder de repu bliek 31 October, 10' Juni en de ontzettendste van alle 18 Maart. Dat is dus samen 15 a 20 gewapende op standen, die niet geslaagd zijn, voeg daarbij de vorige en ge hebt 30 opstanden, verdeeld over 90 jaren, de uitkomst daarvan is 3 jaren van rust onder het gezag der wet. Vergeten wij niet dat iedere gewelddaad, gelukkig of ongelukkig volbracht, in haren terugslag de opperheerschap pij bevestigt van het geweld, boven de kracht der wet en als gevolg daarvan bespeurt men eene steeds sterker wordende neiging om het recht van den sterkste boven het gezag der wet te stellen. Wij zijn echter nog niet aan het einde. Onze bladzijde uit de geschiedenis zou niet volledig zijn, indien we althans niet enkele opnoemden van de pogingen, die verijdeld zijn door het on tijdig bekend worden der schuldigen. Hun getal is niet te beschrijven. Wij noemen slechts de misdaden bedreven door of onder de regeeringen, zooals de Sep- tember-moorden, moord van Lodewijk XVI, moorden van het schrikbewind, dood van den de regeeringspersonen, de helsche machines on der het consulaat, Louvel onder de restauratie, Alebaud, Fischi en eenige anderen onder Louis- Philippe, Orsini onder het tweede keizerrijk. Wij noemen slechts de meest bekende feiten. Voeg al de misdaden aan deze lijst toe die bedreven zijn voor, of bjj, of na het verjagen of vestigen van regeeringsvormen en ge zult overtuigd zijn, dat Frankrijk gedurende 60 ja ren is overgeleverd aan de God van het ge weld; dat Frankrijk zich gemeenschappelijk onderworpen heeft aan de woeste Silve, die God des doods, welke de Indianen aanbidden. Zoo zal de revolutie u niet begeerlijk voorko men. Maar hebben we dan wat beters? Middelburg, 16 October 1876. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne vergadering van Vrijdag behandeld een adres van de heeren F. Delvoije en G. A. Huijbregtse, waarin zij verzochten eene voorloopige subsidie van. f 500 's jaars, ten einde eene omnibusdienst in het leven te roepen, welke de stad met de beide havens tot een verbinden zou. Met 7 tegen 6 stemmen werd op dit verzoek gun stig beschikt, zoodat onder nader door R en W. vast te stellen voorwaarden bovengenoemde subsidie zal worden verleend. Uit Vlissingeu meldt men van 12 Oct. aan de Arnh. Ct. Heden werd alhier eene conferentie gehou den door den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen met afgevaardig den van verschillende Duitsche spoorwegmaatschap pijen en eigenaren van in Duitschland gelegen steenkolenmijnen, naar men verneemt, met het doel, om het plan te bespreken, om op groote schaal steenkolen naar deze stad te zenden, ten einde die van hier uit met zeeschepen naar buiteulandsche havens te vervoeren. Wanneer deze zaak doorgaat, zal zulks van groot gewicht voor onze stad zijn. Vrijdag is te Utrecht de eerste Algemeene Verga dering van den [Militairen Bond gehouden, die zeer geanimeerd was en o. a. door afgevaardigden van Amsterdam, Utrecht, Nijkerk, Arnhem, Tiel, Vlissingen en 's Gravenhage werd bijgewoond. Door afwezigheid van den voorzitter, den generaal-majoor Van Wrangel, die verhinderd werd de ochtend-ver gadering bij te wonen, opende de kapitein van Marle hef samenzijn met gebed en het lezen van Psalm 33, en wekte, naar aanleiding van het gelezene, op tot vertrouwen op Hem die de overwinning geeft. Uit het verslag vernam de vergadering, dat de Bond als rechtspersoon was erkend, en onder zijne leden ook mocht tellen 'L K. H. Prins Alexander tier Nederlanden. Het was den Bond mogen geluk ken, aanvankelijk belangstelling in het land te ver krijgen. Militaire Vereenigingen hadden zich aange sloten te Vlissingen was een Militair Tehuis opge richt, en uit de verslagen der Miiltaire Vereenigingen blijkt, hoe gezegend zij zijii voor den soldaat, die in hare lokalen vergoeding vindt voor het gemis van bet ouderlijk huis. De penningmeester deelde mede, dat hij '/.no o-clnk-_.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1