CHRISTILIJHISTOtlSCl BLAD. Hervorming en N°. 46. Zaterdag' 14 October. 1676. HET ZUIDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 16 AGENTEN: de heeren P. G. de Vey Mestdagh te VlissingenM. de Jonge Jz. te GoesJ. der Peijl te Neuzen. HH. Abonnés buiten Middelburg worden beleefü verzocht de ver schuldigde ABONNEMENTS GELDEN over het eerste kwar taal, voor den ÖOsten October per postwissel (desverkiezende na af trek der onkosten) aan den onderge- teekende over te maken. De Uitgever ALBERT WEDDING. Daar zijn in de nieuwere wereldgeschiedenis twee feiten, welke als 't ware al de andere beheerschen. In de 16de eeuw ontstond de hervorming, die ons wereldeel opwekte tot een nieuw leven. In de 18de eeuw kwam de revolutie, die, door het prediken van de rechten van den mensch, Europa in vuur en vlam heeft gezet. Beide d'eze belangrijke historische feiten beheerschen ook nog onze dagen. De hervorming heeft den mensch aan God de revolutie heeft de mensch aan den mensch teruggegeven: heeft iemand opge merkt. Helaas het was en het is dan ook nog de mensch en de mensch alléén die in de revolutie heerscht. Al dikwijls spreekt men van overeenstemming tusschen die beiden. Vooral van roomsche zijde wordt de refor matie de moeder der revolutie genoemd. Men verwijt zoo menigmaal den anti-revolutionair, dat hij zich aan schromelijke inconsequentie schuldig maakt, indien de revolutie door hem wordt afgekeurd, terwijl de hervorming voor hem het uitgangspunt is van eene nieuwe wereldorde. Die misvatting is echter te groot om niet spoedig in het oog te vallen. De revolutie is begonnen met de erkenning van de rechten van den mensch, zij zal niet eindigen dan door de erkenning van de rech ten van God." In dit kernachtig gezegde van de Bonald is het onderscheid tusschen beide zoo juist geteekend. De revolutie heeft uitsluitend het oog gevestigd op onze rechten, met voorbijzien van onze plichten; dat is haar ïootste fout en juist datgene wat haar tegen ^hervorming overstelt. De hervorming allen tij de de souvereiniteit Gods Bii! de omwenteling der vorige ^teit des nenschen voorop- het is een rede, haar gevolg het staats absolutisme (staats-al- vermogen), wil aan hare uitspraken alles onder werpen en vernietigt daardoor de individuali teit (persoonlijke zelfstandigheid.) De betrekking tusschen vrouw en man wordt verbroken denk aan de emancipatie; de verhouding tusschen heer en dienstbare wordt opgeheven denk aan de theoriën, waarmee de com mune is opgetredenhet verschil in stand en rang wordt te niet gedaan, of zooveel mogelijk verborgen denk aan de sociale kwestie. De hervorming daarentegen heeft de maatschappelijke stand en het huisgezin de twee hoeksteenen der samenleving in eere gehouden of hersteld. De hervorming heeft een einde gemaakt aan de verwarring der middeleeuwen; de duisternis is opgeklaard en een dam opgeworpen tegen de overheer- sching van liet bijgeloof. Toen de kracht der her vorming verminderde, gelijk, in de vorige eeuw, werd Europa voor de omwenteling rijp en in zoover alléén is er tusschen die twee tegen strijdige machten eenig verband. Door ver zwakking van het Reformatie-beginsel, d. i. rechtvaardigiug door het geloof, is de revo lutie ontstaan d. i. opperheerschappij der menschelijke rede. Zal die kwaal ooit uit ouze maatschappij verdwijnen dan kan liet slechts zijn door één middel en d. i. het Woord des Levens. Het geheim van de kracht der hervorming ligt alléén in het Woord Gods, in dat woord, hetwelk doen zal wat God behaagt, en voorspoedig zijn zal, waartoe Hij het zendt. Middelburg, 13 October 1876. De geuiceiiteiMad vau middelburg lieeffc in zijne vergadering van Woensdag tot gemeente-ar chitect benoemd de heer J. II. Will, buitengewoon opzichter bij de staatsspoorwegen te Vlissingen. Door den heer B. A. Fokker was een voorstel ingediend, tot wijziging der verordening op de plaatselijke in komsten, zoodat volgens dit nieuwe voorstel het mi nimum-cijfer, dat aangeslagen wordt niet f 300 maar f 250 zou zijn; verder dat de ruimte, welke bestaat tusschen f 300 en 400 zou verminderd worden en het vaststellen van eene nienwe klassenschaal met evenredig opklimmende afkorting. Alle drie deze voorstellen werden met groote meerderheid verworpen. Op den Banjaard is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een Engelsch schip, geladen met petroleum gestrand. De bemanning en een gedeelte der la ding zijn te Brouwershaven aangebracht. Het schip hoopt men spoedig te kunnen afbrengen. Als bekroonden op de wereldtentoonstelling te Op de landswerf te Amsterdam wordt een stoora- kanonneerboot in gereedheid gebracht om als wachtschip te Vlissingen gestationeerd te worden. Zulk een vaartuig, hoewel niet groot, zal toch met zijn krachtige machines en zijn zwaar stuk geschut, beter dan de schoener Frans Naerebout voor zijn taak berekend zijn. Men schrijft ons uit Oostburg dd. 11 October. Onze anders zoo rustige gemeente is geheel in op schudding gebracht door eene vreeselijke misdaad. Zekere Izaak Timmerman heeft door messteken zijne huisvrouw vermoord. De moordenaar is een befaamde oude kalant van de justitie, en was zeer aan drank verslaafd. Voor een paar jaren is een manslag ge pleegd onder Zuidzande op een Aardenburgsch jonge ling. Zware vermoedens rezen te dier tijd ook tegen genoemden Timmerman, langen tijd heeft hij er pre ventief voor gevangen gezeten. Drankmisbruik was ook weder hier de oorzaak van dit droevige feit. De dader is in hechtenis genomen. Nadat in den loop der maand September ministe- cieele aanzegging was ontvangen, dat de nog vrije öesterfoaukeu in de Ooster-Schelde, die anders den lsten Oct. geopend worden, gesloten moesten blijven, omdat zij eerlang verpacht zonden worden, is heden een andere Ministerieelc aanschrijving beko men, waarbij de opening op 1 Nov. bepaald wordt. De verpachting zal in het begin des volgenden jaars plaats hebben. Inmiddels hebben eene menigte visschers uit Tho- len en andere plaatsen zich niet aan den last des Ministers gestoord en is deswege tegen hen proces verbaal opgemaakt. Woensdag overleed te 's Gravenhage jhr. A. Klcrck, oud-secretaris-generaal bij het departement van Marine. Als verdienstelijk marineofficier en later als chef van het departement genoot de overledene aller ach ting. In uitgebreider kring wordt echter zijn dood betreurd. Nauwgezet en gemoedelijk christen als hij was, vond zoo menige onzer christelijke stichtingen in hem een zeer gewaardeerden steun, zoo menig christen vond in hem een broederhart dat warm klopte. De overledene was begiftigd met onderscheidene buiten en binnenlandsche ridderorden. In het October-nummcr van het tijdschift Onze Wachter komt een hoogst belangrijke beschouwing voor van dr. W. J. F. Nuyeiis, over „de hersen- overspanning door te hoog opgevoerd onderwijs." De geleerde schrijver verdedigt daarin met groote beza digdheid en objectiviteit de stelling, dat de eischen van de mate van kennis, welke men aan onze jonge lingen stelt, die de zoogenaamde beschaafde of weten schappelijke opleiding moeten genieten, te hoog wor den opgevoerd. Behalve zijn eigen argumenten, welke evenzeer van diepe kennis "als van groote ervaring getuigen, beroept de schr. zich op het getuigenis van verschillende wetenschappelijke autoriteiten, clic allen waarschuwen t'gen het gevaar onzes tijcis, dat door hersenoverspanning de verstandelijke vermogens der jongelingschap zullen worden verzwakt. Het belangrijk advies van dr. Nuyens verdient on getwijfeld de overweging van allen, aan wie de op voeding en opleiding der Nederlandsdie jongeling schap ter harte gaat.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1