ibrit. idioot cit lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. opgesloten, dan mag het een gelukkig teeken des tijds genoemd worden, dat hierin vermoedelijk ver andering zal worden gebracht. De administratieve voorschriften van ons leger zijn niet ten onrechte wel eens vergeleken bij de paden van een doolhof en de luitenant-kolonel van der Star zal het leger en den lande een dienst bewijzen, als hij in dat labyrinth de noodige wijzigingen weet te brengen, zoodat men ook zonder in het bezit te zijn van den draad van Ariadne, daarin den weg zal kunnen vinden. Het zou voorbarig zijn om uit een op zich zelf staand feit reeds besluiten voor de toekomst te trekken toch meenen wij uit den genomen maatregel te mogen afleiden, dat de nieuwe minister een doortastend man is die de koe bij de hoorn durft te vatten. Uit de gelijktijdig bekend gemaakte benoeming van den ko lonel van Diepenbrugge tot generaal-majoor direkteur voor het materieel der artillerie, blijkt tevens, dat de van sommige zijden geuite meening, als zou generaal Beijen die betrekking voor zich zeiven openhouden, een verzinsel of nog iets ergers was." Bij het openen zijner lessen heeft prof. Vissering te Leiden aan zijne leerlingen medegedeeld, dat de wet op liet hoogci* ouderwijs hoogstwaar schijnlijk met 1 Sept. 1877 in werking zal treden. Met ingang van 1 November a. wordt de be trekking van ingenieur der traktie van het zuidernet der maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwe gen opgedragen aan den heer J. A. Itoesingh van Iterson, thans ingenieur der traktie op het noorder- net. Tot ingenieur der traktie op het noordernet is benoemd de heer J. A. Roetert Tak, thans adjunkt- ingenieur werktuigkundige op de Zeeuwsche lijn; ter wijl de heer J. A. Roetert Tak zal worden vervangen door den adjunkt-ingenieur werktuigkundige W. E. Köhnen. Als het waardigste mouuuieut voor Groen van Prinsterer heeft men gemeend, zijn naam te moe ten verbinden aan een fonds ten behoeve dier Chris telijke school, waarvoor hij zoo onvermoeid streed. „De Vereeiiiging voor Christelijk Nationaal School onderwijs, die aan Groen van Prinsterer van haar op richting af onberekenbaar veel verschuldigd is, en in al wat Christelijk onderwijs genoemd mag worden het grootste belang stelt, meende dat 't het meest op haar weg lag, het initiatief te nemen tot oprich ting van een Groen van Prinsterer-Fonds, ter bevor dering van de opleiding van hulponderwijzers voor de Christelijke scholen." De Vereeniging belastte eene commissie met het bijeenbrengen van de benoodigde gelden, en die com missie bestaat nu uit de heerenJos. van Eik, voor zitter te Amsterdam, mr. P. J. Teding van Berk hout, te Amsterdam, jhr. mr. van den Berch van Heemstede, te 's Hage, ds. L. J. van Rhijn, te Was senaar, ds. F. NV". Mercus, te Utrecht, mr. JE. baron Mackay, tc Zutfen, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohraan, te Assen, C. J. de Bordes, te Leeuwarden, mr. B. J. Gratama, te Groningen, jhr. J. L. de Jonge, te Zierikzee, jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- mau. te 's Hertogenboseh, dr. G. J. Vos Az., secre taris te Amsterdam-W. De afdeeling Rotterdam van de Vereeniging Sïcé Roodc Si ruis heeft f 1500 beschikbaar gesteld voor de gekwetste militairen te Atjeh, welke som door het Hoofdkommitec in den Haag zal worden overgemaakt. N". R. Ct. In de Bode van Volksonderwijs komt een bericht voor, dat als bijdrage tot het onvoldoende van de wet op de kinderarbeid de aandacht verdient. In zekere plaats zijn twee jute fabrieken, waar kin deren van 10 a 12 jaren werden gebezigd om 't touw van kofiiebalen en zakken te kuoopeu, waarvoor fijne vingertjes worden vereischt. Vóór de invoering der wet op den kinderarbeid gingen de kleinen van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uur winter en zo mer met twee verpoozingen van eóu of een half uur naar de fabriek. En nu? Wel, uu gaan de moeders naar de fabrieken, halen er 't, werk vandaan en laten de kinderen van de school blijven om thuis even hard te werken. En als er dan maar 10 pCt. van de schoolbevolking wegblijft, roemen de ouder wijzers nog. I)e Bode noemt de plaats, waar dit ge schiedt, niet. Ons is echter bekend, zegt het Vad. dat hier de gemeente Rijssen wordt bedoeld. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Bres- kens de heer D. C. Tliijin candidaat. Bedankt voor het beroep bij de N. H. G. te Bruinisse door ds. 4. van Griethiiyzeii te Overschie. Te Hoorn is men sedert Maandag bezig met de goe deren uit de gezonken Rotterdamscke boot te halen. Duizenden kazen zijn er uit gehaald, gedeeltelijk met beugelnetten. Het mosterd- en het karwijzaad, dat in groote hoeveelheid ingeladen was en welke zaden thans buitengewoon hoog in prijs staan, zijn geheel weg. De meeste goederen zijn echter geassureerd. Eenige botters, die aangenomen hebben de boot op te halen, men zegt voor de som van f1400, zijn hiermede reeds druk vaan den gang en men denkt, dat zij haar zeer spoedig zullen binnen brengen. Bij gelegenheid der beestenmarkt, tevens ker mis, te Nunspeet, ontstond er een hevige twist tusschen twee boerenarbeiders, waarbij een hunner verscheidene gevaarlijke messteken in het aangezicht en op den rug werden toegebracht. De Prov. Noordbrab. courant spreekt ten stellig ste het bericht tegen over den verkoop van het kasteel van Stapelen te Boxtel aan een geestelijke orde uit Duitschland. Zeker gansch niet onbemiddelde boer werd onlangs, in eene kleine stad, om r/te lichte boter" op de markt bekeurd, en ontving dientengevolge een geschreven bewijs, ter voldoening van de door hem verschuldigde boete. De in dat stadje wonende nota ris, hem ziende, verzocht den man een, óók geschre ven, biljet te. willen raedenemen, om dat in de plaats zijner inwoning te doen aflezen, waartoe de boer zich, heel beleefd, volgaarne bereid verklaarde. Hij vergat echter de op zich genomen boodschap, tot hij des Zondags de klok hoorde kleppen, gelijk bij het doen van publicatiën daar steeds de gewoonte was. Daar hij zeer nabij het Gemeentehuis woonde, liep hij, plotseling aan het papier van den notaris denkende, naar huis, om het te halen. Hij kwam nog juist tijdig genoeg, om het biljet te doen aflezenmaar bad zich in het üapiertje vergist, zoodat hij tot zijne ver bazing'zijne bekeuring hoorde aflezen, die hij tot op dat oogenblik zoo gelukkig geheim had weten te houden. Op eene dezer dagen te Amsterdam gehouden veiling, ten sterfhuize van den heer W. de Vos JHz., Keizersgracht 205, wiens kostbare verzameling oud blauw Japansch porcelein eene algemeene bekendheid bezat, zijn hoogst belangrijke prijzen bekleed. O. a. golden een paar blauwe Japansche schoorsteen vazen ruim duizend gulden, teswijl voor een ödeelig dito stelletje f 1028 werd betaald. Voor rekening van het ïnusóe Louis XV, onder direktie van den heer L. S. Jacobs, zijn de kostbaarste voorwerpen aangekocht. Zaterdagmiddag is een der vier groote gashou ders der vernieuwde gasfabriek te Arnhem, waarschijn lijk door het niet regelmatig opwaarts loopen der schijven, met geweldige kracht naar beneden gevallen, waardoor eene schade van vele duizenden guldens is veroorzaakt, eii daar een herstel vele maanden zal vereischen, de fabriek door mindere gasproductie bo vendien veel schade zal lijden. Eenige jaren geleden verzakte een der andere gashouders, die toen op slechte fundeering was geplaatst, hetgeen destijds circa f 25000 aan herstelling kostte. Tengevolge van het schoone weder der laatste dagen is men overal bezig met het rooien van aard appelen. Hoewel de gevreesde ziekte velen heeft aan getast wordt toch de oogst overal door de ruime opbrengst geroemd. De prijzen zijn in Utrecht f 2.75 a f 3.10. Zondag 1 October hebben de bekende evange listen Moody en Sankey in een daartoe opzettelijk opgericht steenen gebouw hunne opwekkingssamen- komstcn te Chicago geopend. De zaal waarin deze gehouden worden, kan 3000 personen bevatten en was des morgens, des middags en des avonds ge heel bezet, terwijl een groot aantal belangstellenden geen plaats konden vinden. In eene andere zaal werd ook eene bijeenkomst gehouden, waartoe vijf tienduizend menschen te vergeefs toegang zochten te verkrijgen. Maandag hebben wederom samenkomsten plaats gehad, waarbij ruim honderd predikanten te genwoordig waren. Zij zullen gedurende drie maan den worden voortgezet en er worden maatrege len genomen voor gelijktijdige bijeenkomsten in andere steden van het westen, onder de leiding van genoemde heeren en verscheidene medewerkers. Dezer dagen heeft men eene belangrijke ont dekking te Rome in de St Pieter ad vincula gedaan. Eenige werklieden zijn reeds sedert geruimen tijd bezig met het oprichten van een biechtstoel naast het altaar. Terwijl zij aan het uitgraven waren in de nabijheid van het altaar, stuitten zij op een marmeren sarcophaag, meer dan twee meiers lang. Aan de kanten zijn vijf groepen., blijkbaar gebeeldhouwd in a™ q*;;i vnn rlp vierder of viifde eeuw. De eerste, vierde, de Zaligmaker, aan Petrus zijne drie verloo cheningen voorspellende, en de vijfde, Christus, aan Petrus de sleutels gevende. Het inwendige is ver deeld in zeven vakken, en deze omstandigheid heelt de meening doen ontstaan, dat de gevonden sarco phaag de geraamten bevat van de zeven Maccabeën, die volgens de kerkelijke geschiedenis en de overleve ring, rusten in deze kerk, door Eudoxia gebouwd. De kerkelijke overheden, die daarin met voorzichtig heid wenschen te werk te gaan, hebben geene uit spraak gedaan omtrent de echtheid dezer overblijfse len. Intusschen is de sarcophaag met de gebruikelij ke formaliteiten verzegeld en heeft men eene commis sie van oudheidkundigen belast met het onderzoek naar eenig bewijs, dat licht zou kunnen verspreiden over deze ontdekking. Te Woolwich is nu een torpedo van zoo groote afmetingen aangemaakt, dat het kanaal bij het arse naal voor de daarmede te nemen proeven niet groot genoeg was. Hij is daarom naar zee getransporteerd, en de berichten, die omtrent zijn werking inkomen, zijn gunstig. Men stelde zich bij den aanmaak van dezen torpedo ten doel, om daaraan een snelheid van beweging te geven groot genoeg, om een vijandelijk netwerk te kunnen verscheuren. De gewone snelheid dezer werktuigen bedraagt 9 tot 12 knoopen in het uur; thans werd een snelheid van 20 knoopen ver langd. Door vergrooting der afmetingen van den tor pedo, door verhooging der kracht van de luchtcylinders en door het lichter maken van de machine, is reeds eene snelheid van 19 tot 20 knoopen bereikt en men meent dat deze door verdere verbeteringen tot op 24 a 25 knoopen te brengen is. Bij de onderzoekingen, die de aanmaak van dezen torpedo voorafgingen, is men tot verbeteringen gekomen, van welke verwacht wordt, dat zij ook bij kleinere torpedo's, van andere constructien, een verhooging der uilwerking ten ge volge zullen hebben. Den 20sten Augustus heeft er naar de Panama Star and Herald mededeelt, op den gewezen President Manuel Pardo een moorddadigen aanval plaats gehad door eene opgeruide, half beschonken menigte, welke bij eene volksbijeenkomst op eene der pleinen door woeste redevoeringen opgehitst, hem van knevelarijen, roof en bedrog beschuldigde. De deuren en vensters zijner woning werden door een regen van tichels, keien en pistoolschoten verbrijzeld, en het zon met den man, die door hetzelfde volk veertien dagen te voren in zegevierenden optocht als den redder des lauds naar zijn huis geleid werd, kwalijk gevaren zijn, ware het niet dat de nieuwe President, generaal Prado, met zijne aides-de-camp en enkele ambtenaren te paard, tot ontzet waren opgedaagd De generaal, verhaalt de Herald, sloeg met zijnen zweep dapper onder de oproerlingen los, die hij al dus deed deinzen. Later werd echter een nieuwe storm beproefd, toen kolonel Zamadio met vijftig ruiters de straten schoouveegde. Alras regende het wederom steenen op de soldaten, die eindelijk van hunne vuurwapenen moesten gebruik maken, waarbij vier menschen omkwamen en eeu aantal anderen gewond werden. Hiermede was de rust hersteld. Door den heer I. E. Carlyle is in de Times een uitvoerig stuk geschreven over de geschiedenis en de toekomst, der Transvaal, in verband met de ge beurtenissen der jongste weken. De Boeren hebben aanspraak op de waardeering der beschaafde wereld, want zij zijn het die christendom en beschaving heb ben doen doordringen in de binnenlanden. Zonder de Boeren zouden de christelijke zendiugsposten niet hebben kunnen bestaan. De politiek der Boeren te genover de inlanders, inzonderheid de Boschjesmanuen is dikwijls hard en wreed geweest. De Boeren waren laugeu tijd slaveuhouders. Van daar hunne vijand schap tegen de Brilsche regeering, nadat deze de slavernij had afgeschaft. Vandaar dat zij in menigte de Kaap-Kolonie verlieten voor de Vrijstaat, Natal en de Transvaal. Eene andere, vrij zonderlinge aanlei ding wij citeeren tot, verhuizen noordwaarts school in hunne godsdienstigheid. Zij zijn verbazend gehecht aan het Oude Testament en zoo zweefde hun het denkbeeld voor den geest van eenmaal, al noord waarts trekkende, Jerusalem te zullen bereiken. Hunne vijanden de Kafferstammen zijn ganscb niet gering te schatten. In de Transvaal alleen leven 250.000. Secocoenie het bekende Kafferhoofd i?^ vasal van de Transvaal, maareen onafhankrL hoofd. De heer Carlyle meent dat En^'f1* beide zal moeten treden, vooral" toestand der Republiek ken hunne hdte.1-^ Je

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2