BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. }J Dongen, waar tegenwoordig meer dan honderd leer looierijen gevonden worden, blijft men niet alleen bij het oude contract persisteeren, maar heeft men zelfè eene aanzienlijke boete gesteld voor hem, die 't wagen durft franco af te leveren. De koopers uit deze streek hebben zich van hun kant ook verbonden, geen vracht meer te betalen, en zoo kwam het, dat alle handelaren Donderdag jl. onverrichter zake van de looiersbeurs te Dongen huiswaarts keerden. Men is hier zeer begeerig te weten, wie 't het langst zal volhouden. Naar wij vernemen zijn dezer dagen door de familieleden van Mevr. Van der Kouwen de gelden uitbetaald, welke waren toegezegd als premie voor hen, die tot ontdekking van den moordenaar zouden bijdragen. Een liefhebber van tuinieren had reeds op ver schillende wijze beproefd om zijn roode en witte kolen schoon te houden van rupsen. Verleden jaar merkte hij op, dat de kolen, welke dicht bij de sla planten stonden, geheel ongeschonden bleven, terwijl van de andere niets terecht lfwam. Hij plantte dus dezen zomer tusschen de bedden met kolen, rijen slaplanten en de rups legde hare eieren op de laatste waar ze niet tot ontwikkeling konden komen, teawijl de kolen een heerlijk gewas opleveren. Ook een paar van die koolplanten, met petroleum en water bespren keld, bleven van de rupsen verschoond, maar weldra bleek het dat de stammen ingerot waren, want de kolen vielen, na flink gezet te zijn, af. Te Bergen-op-Zoojn heeft een 16 a 17-jarige knaap, van een kar, terwijl hij bij afwezigheid van den voerman het paard vast hield, een zak geld, inhoudende ongeveer f 50, ontvreemd. Hij is on middellijk in verzekerde bewaring genomen. Dezer dagen werd bij A. S. te Hoogeveen een ei gekookt, dat voor enkele dagen door zijn eigen kip was gelegd. Bij de opening bleek, dat het geen dooier, maar in plaats hiervan een grooten lintworm inhield. In gekookten toestand wordt nu het beest aan i deren minnaar van curiositeiten vertoond. De politie te Groningen heeft een man aange houden, die een vermoedelijk valsch bankbiljet van f 100 bij eön kastelein in betaling had gegeven. Woensdag is te Arnhem gevankelijk binnenge bracht de twintigjarige Tonia Zweers, uit Rheden, verdacht van verscheidene diefstallen in verschillende diensten, zoowel daar als te Rheden. Niet alleen van linnengoed, huishoudelijke voorwerpen, toiletbehoeften, ongebruikte postzegels enz., maar ook van baar geld heeft zij zicli meester gemaakt. Men heeft in hare woning een geheel magazijn gevonden, waaronder ook portemonuaies met goud. Haar laatste diefstal bestond uit een paar overschoenen en een zilveren ring, van een harer kameraden. De manie om standbeelden op te richten is toch in andere landen b. v. in Duitschland nog erger dan in Nederland. In Duitschland werden er deze week weder twee onthuld. Het eene is een standbeeld van den veldmaarschalk graaf Moltke en is opgericht in het Mecklenburgsch stadje Parchim, Moltkes geboorteplaats. Het andere is door het Ba- densche volk gewijd aan generaal von Werder aan voerder van het 14de armeekorps. Het voor rekening van Z. K. H. Prins Hen drik te Port-Saïd gebouwde hotel zal in December a. geopend worden. Het daarbij betrokken personeel heeft, voor zoover het uit Nederlanders bestaat, aan schrijving gekregen, zich den lsten November te Marseille te bevinden. Woensdag heeft de Postduivensociteit de Tele graaf een wedvlucht met hare duiven gehouden. De gevleugelde boden tverden ten 12 ure 16 m. te Ro- zendaal losgelaten. De eerste was ten 3 ure 38 te Rotterdam, de tweede ten 3 ure 45. - Meetings komen in de mode. In navolging van Engeland beginnen er ook zoo hier en daar in onze buurt te komen. Zondag werd er eene vrij verwarde te Amsterdam gehouden, welke eindigde met het bekende telegram aan Z. M. Woensdag was Neuzen aan de beurt, en wel over de Belgische centen. Gaarne zou men ze afgeschaft zien, maar ge brek aan Hollandsche centen noodzaakt de neeringdoen- den om vooralsnog met Belgische genoegen te nemen. In de hoop dat spoedig in de behoefte aan eigen munt zal worden voorzien, werd besloten om voorloo- pig elf Belgen voor tien Hollanders in ontvangst te nemen. De scheuring in het Eransche hervormd kerk- ^Mootschap schijut thans onvermijdelijk. In eene ■Éj^van predikanten en afgevaardigden van ^Éj^^^tij, die te Vigan is gehouden, zijn ^fch^scliikking, gelijk die door de Bfc^fc^rmo^^Nimes waren Het is een teeken des tijdsldat onze opmerkzaam heid niet mag ontgaan, dat Maandag avond te Parijs een arbeidcrs-congrcs geopend werd, waarop zich 352 gemachtigden van werkliedenvereenigin- gen of corporatien tegenwoordig waren. Zij waren de vertegenwoordigers van 1 millioen L10 duizend werklieden. Onder de opgekomenen bevonden zich ook verschillende vrouwen, waarvan eenige zich als spreeksters hadden laten inschrijven. Dit congres was samengekomen, naar de mededeeling van een der aanleggers om te zorgen dat het de arbeiders nooit aan werk ontbreekt, dat de arbeid goed betaald wordt, zoodat de werkman iets sparen kan voor den ouden dag of voor ongelukken. Tot secretaris werd eene vrouw - burgeres A.ndré - gekozen. Het kan onze bedoeling niet zijn om een volledig verslag van dit congres te leveren. De kalmte en ordelijkheid, welke de beraadslagingen gedurende twee dagen kenmerkten, logenstraffen tot nu toe alle vrees, welke de regeeriug zoowel als de pers kennelijk beheerschten. Eu toch, ondanks deze verschijnselen gunstig mogen zijn, in vergelijking met den onverzoenbaren krijg tusschen rijken en armen, welke vóór enkele jaren Europa be woog, toch, ook dit congres zal de sociale kwestie geen stap nader brengen. Eu waarom niet? Er leefde voor korten tijd een prediker des Evangelies in Zwitserland. Bungener was zijn naam. Hij predikte «zij die het meest aan den hemel denken, zijn altijd en overal^de getrouw sten ge weest, om hulpbehoevenden op aarde te ondersteunen". Ziedaar de korte en duide lijke uiteenzetting ook van onze denkbeelden. De Christen, ook de christen-werkma i, zal zeker dagelijk- sche nooddruft begeeren, maar hij zal ze zoeken op eene andere plaats dan op werklieden congressen. De stoffelijke verbetering, waarnaar men streeft, sluit in zich eene onvervulbare begeerte tot meerder en hooger; eene begeerte die slechts voldoening vinden kan in de vervulling der eeuwige behoeften. De taak, den mensch op de schouderen gelegd, is niet tijdelijk, maar eeuwig. Tot het volbrengen van die roepiug mogen onze begeerten zich uitstrekken, dan zullen wij zelve eerst en daarna de maatschappij vruchten plukken van ons leven en onze werkzaamheid. Een tweede verschijnsel waarop we de aandacht onzer lezers vestigen willen is heuglijk; het toont dat er een algemeen gevoel ontstaat naar iets meer, dan het slaven en wroeten en jagen, dat ons maatschappelijk le ven zoo bij uitnemendheid kenmerkt. De correspondent te Geneve van het Journal des Debats deelt in eenen brief van den lsten dezer een en ander mede omtrent het congres voor de zondagsviering, hetwelk toen aldaar gehouden werd, waartoe uit alle oorden van Europa belangstellenden waren toegestroomd en welks zittingen door een talrijk gehoor werden bijgewoond. Uit de discussion bleek, dat omtrent de zondagsrust in Duitschland juist op geen vooruitgang te roemen valt. In Oostenrijk schorsen alleen de Universiteiten des zondags hare lessenallerlei ande re scholen en colleges gaan hunnen gang, de minis ters geven audiëntie, sommige fabrieken werken voort, eene menigte winkels blijven open, markten en ker missen worden soms, ter wille van de Israëlieten, van Zaterdag juist op Zondag verzet,, telegraaf- en postkantoren en spoortreinen doen als gewoonlijk dienst, het Hof geeft bals, wedrennen worden gehouden, kof fiehuizen en restaurants worden na elf uur 's ochtends drukker dan ooit bezocht. In Engeland, men weet het, is van dit alles het omgekeerde het geval, ver mindert b. v. het getal spoortreinen des Zondags van 17,750 tot 8240. De uitkomst van het Congres, ver volgt de berichtgever, zal een internationale Bond zijn, //bestemd om den eerbied voor en de viering van den Zondag te verhoogen en aan te moedigen, overeenkomstig de bijbeische grondslagen, in de be scheiden, van het Congres uitgaande, op den voor grond gesteld." Deze bond, vervolgt de schrijver, zou nog meer aanhangers tellen dan thans het geval zal, zijn indien het Congres niet twee verschillende denkbeel den, vraagstukken en belangen vereenigd had, de zon dagsrust namelijk en (te zondagsheiliginghij oordeelt dat men beter gedaan had met de //bijbeische grond beginselen" te laten rusten, waaromtrent men het zeer oneens, en met zich te houden aan de zondags rust, waarover men het volkomen eens is. Misschien is onzen lezers iets bekend van een proces dat indertijd in Diiitsclilaml heel wat beweging heeft gemaakt. Graaf Arnim, gezant van Duitschland te Parijs, werd beschuldigd geheimen tot zijn kabinet, behoorende te hebben openbaar gemaakt en mits dien van landverraad. Langdurig was het proces .daarover gevoerd. Gisteren heeft het Staalsp-ereehts- den, met de bijvoeging dat ze wellicht te Parijs zou bijeenkomen. Heden is het blaadje weder gausch gekeerd. Rusland heeft eene circulaire aan de mo gendheden gericht om hen te verzoeken wel in over weging te willen nemen aan Turkije een wapenschor sing of wapenstilstand van zes maanden opteleggen. Na het bekencl worden van dit verzoek heeft de telegraaf druk dienst moeten doen. Men hoopt thans dat de Mogendheden het weldra eens zullen zijn om trent dit. verzoek endat zij hunne gezanten zullen gelasten stappen in dien zin bij de Pörte te doen. AVij hopen het ook. Graanmarkten enz. Middelburg, 5 October. De markt van heden was ruim voorzien van granen uit Walcheren en de prij zen van tarwe en gerst waren over het algemeen wil liger. Voor jarige Waleherscke tarwe werd 25 ets. hooger besteed en voor gerst winter- en zomer werd 5 a 10 ets. meer dan de vorige week betaald. De nieuwe Walchersehe bruine boonen werden 25 ets lager afgegeven. De overige artikelen bleven prijs houdend. Alen noteerde: Jarige Walchersehe tarwe f 10.50 a 1" 10.75; nieuwe blanke i 10.75 a 1' 11,nieuwe rogge f8.25; nieuwe wintergerst f6.50 a f6.60; Wal chersehe zomergerst f 6.35nieuwe harde blanke witte boonen 1' 14.wakke soort niet gewild; dito bruine boonen i'14.paardeboonen f 8.a f8.25; nienwe groene kookerwten f 10.75 a f 11.winterkoolzaad f 14.25. Ter veemarkt waren aangevoerd 36 stnks hoornvee, 5 stuks jong vee, 2 paarden, 1 schaap, 1 stier en aantal magere varkens. Prijzen warenpaarden 1* SO a f120; vette koeien f72 a f 76; kalf- en melkkoeien f 140 a 1'200; kalfvaarzen f130 A f 160; vare koeien f 80 A f135; jong vee f40 a 1 SO; stieren 1*55: schapen f20; magere varkens f 10 a f24. Boter per kilogram f 1.52 A f 1.60; eieren f4.20 per 100 stuks. Vlissingen, 6 Octob. Boter per kilogram f 1.60 a i' 1.65. Eijeren per 104 stuks f 4,40. Amsterdam, 6 Oct. Raapolie op zes weken 1 44'/2 Lijnolie f 307> Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 6 October 1876. Nederl. Ccrtific. Werkelijke schuld. 27c pot. «2'/,o 75^4 dito dito dito 3 dito dito dito 4 1007» Loten stad Rotterdam 3 97 dito dito Amsterdam 3 98 Rusland Obiigatiën 1798/1816 Certilic. Inscr. 5 serie 5 pet. 100 5 Obl. Hope Co.lS55 6e serie 5 875/s dito 1000 1864 5 97 dito L. 100 1872 5 91 dito L. 100 1873 5 903/4 5 293 5 285 Inscr. Stieglitz Co. 2c A 4 L. 4 pet. Obiigatiën 1S6769. 4 777s Aand. Spoorvv. Gr. Maatsch. 5 268 4 201 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baitische spoorweg 3 128 Oblig. spoorweg Poti-Tiilis. 5 pet. 957., dito dito Jelcz-Griasi 5 228 dito dito Jelez Orel 5 pet. 957, dito dito Charkow Azow 5 89'/ Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 6I7.: dito dito Weenen. 5 121 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 547/s dito dito April/Oct. 5 557'. dito iu papier Mei/Nov. 5 527; dito dito Febr./Aug. 5 527a Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 102 Spanje. Obiigatiën Buitenl 3 pet. 137.6 dito Binnenlandsche 3 12-Vs Portugal Turkije. 3 527, Inschrijving Alg. schuld 5 iu 7a Obiigatiën 1S69 6 f 297, Egypte. dito 1868 7 pet. IVk dito 1873 7 387a Amcrik. 01)1. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1S85. 6 997, Brazilië. Oblig. 1863 47-> 5 937a Prijzen v:ib5 coupons. Amsterdam, 6 Oct. Metall. 1*20,15; dito zilver f 20,80; Div. Eng. per f 11,85; Eng. Portugal per ffc f 11,85; Spaansche piasters i'Amerikuansche dol lars (in goud) 1* 2,4673. Amsterdam, 5 Octob. Metall. j 20,25; dito zilver /".20,827a; Div. Eng. per f 11,85;

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3