m peril, Jkliool en bending. GEMENGDE BERICHTEN. Dientengevolge sneuvelden 2 mindere militairen, ter wijl men 6 gewonden, waaronder 2 dwangarbeiders, telde. De post te Kotta-Poharaa werd opgeheven. De gezondheidstoestand was goed; onder de mili tairen heerschte een uitmuntende geest, en de weers gesteldheid was gunstig. Uit het wetsontwerp op de reclitbaukcn en kan- toiigcrecliécu blijkt dat o. a. zullen worden ont bonden de kantongerechten te Ylissingen, Sluis, Hein- kenszand, Cortgene, Axel en Brouwershaventerwijl het kantongerecht te Zierikzee zal overgebracht wor den naar de tweede klasse. De rechtbank te Middelburg zal eene der eerste klasse worden en die te Goes worden opgeheven. Bij de Dinsdag te Oostbeirg gehoudene stemming voor een lid van den gemeenteraad verkreeg: J. VAX DE PLASSCHE laudbouwer 30 en Mr. F: J. HENNEQUIN kantonrechter 19 stemmen op zich. Het aantal geldige stemmen bedroeg 63zoodat tusschen genoemde heeren eene herstem ming moet plaats hebben. Men schrijft aan het Handelsblad Nadat men gedurende een geruimen tijd steeds gelezen heeft in de dagbladen van het toenemend verkeer op de lijn Vlissaiigen-Oiicensboi'oiigli kon men in de laatste dagen vernemen, dat het ver voer van passagiers aan het afnemen is. De opmerk zame zal niet voorbijzien, dat hetzelfde bericht in houdt: het goederenvervoer neemt langzaam toe. Wij hebben hier dus te doen met een gewoon verschijn sel, dat namelijk liet" reizend publiek kleiner wordt als het reissaizoen minder gunstig wordt. Het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat wie niet voor zaken een zeereis in herfst of wintertijd ondernemen moet, liefst tot betere dagen wacht. Maar er is alle reden om te vertrouwen, dat na enkele maanden het aan tal reizigers langs die lijn weder zal aangroeien, vooral omdat zij, die er lot nu toe gebruik van maakten, eenparig zijn in den lof, aan deze nieuwe onderneming gegeven. Indien er een bewijs van levensvatbaarheid noodig was, kunnen wij zeggen, dat dit overvloedig geleverd is. En het kan niet anders of ook de felste bestrij ders, de hardnekkigste twijfelaars zullen moeten bui gen, als zij den toeuemenden bloei van dezen nieu wen handelsweg zien. Al meer en meer begint ons Zeeuwsche volk de waarde van dit exportmiddel in te ziende geestkracht wordt levendiger, door een welbegrepen eigenbelang geprikkeld alle takken van nijverheid gaan zich uitbreiden, en liet is geen droom beeld moer, als wij zeggen de vadcrlandsche handel is met die nieuwe lijn belangrijk gebaat. Verkrijgt zij meer vastheid door toenemend vertier, dan helpt het een het ander. Het eenige wat nog te weu- schen overlaat, is de soliditeit van velen aan de over zijde, die alleen hun beurs op het oog hebben eu niet keurig zijn in de. middelen, die zij gebruiken. Maar de oogen worden dezerzijds meer en meer ge opend en wij kunnen gerust zeggen, dat vreemde hebzucht hier nieL veel slachtoffers meer maken zal, tenzij onder lichtgcloovigeu. die zich niet willen laten raden. Genoeg, als men in de volgende dagen lagere cijfers vindt in de opgaven omtrent het ver voer, dan leide men daaruit niet af, dat wij tot een vroegeren toestand terugkeeren, maar men zij gerust, dat de energieke Maatschappij, die deze lijn ingericht heeft, steeds krachtiger wordt eu daarvan de onloo chenbare bewijzen zal geven. De Ncd. Giistaaf-AdoIf-vcreciiigiiig hield Dinsdag hare jaarlijksche algemcene vergadering te Utrecht. Deze vereenigiug stelt zich teu doel ge meenten van protestanten te ondersteunen, welke voor al in ltoomsche streken voor het protestantisme drei gen verloren te gaan. Aan verschillende scholen en kerkelijke gemeenten werd ten vorigen jare tot een bedrag van f 8072, aan subsidiën geschonken, waaron der behoort de som van f100 voor de prof. school te 's Hertogenbosch. Deze post ontmoette wel eenigen tegenstand, maar werd met nadruk verdedigd door de heeren S. Lohman en H. Pierson. Er werd gewezen op de behoefte aan protestantsch onderwijs, omdat overal elders bijzonder onderwijs wordt gegeven in anti-protcstantschen geest. Ten slotte werd ook deze post aangenomen. Na de vergadering had eene open bare' feestelijke samenkomst plaats in de Domkerk waar prof. J. J. van Oosterzee het woord voerde voor eene zeer talrijke schare, en waar het gewone kerk gezang afgewisseld werd door 2, 3 en 4 stemmig -*• tp-n uuuw(lent sleept door de sleepboot Stad Amsterdam, zich in beweging om zee te kiezen. Even vóór drie uur stoomde het kolossale gevaarte de Noordzee in, onder de hoezees der schepelingen. De vlaggen werden op dat heugelijke oogeublik aan de masten geheschen en dit sein was voldoende om in een oogwenk de driekleur te doen verrijzen op alles langs het Noordzee-Kanaal, dat maar een vlag dragen kan. Het kanongebulder van den monitor Schorpioen donderde door het luchtruim, en ouder begeleiding van dit schip en van den pas aangeko men monitor Guinea, werd de reis naar liet Nieuwe- diep aanvaard, de, helaas! door een lang oponthoud afgebroken reis van Amsterdam naar Nieuvvediep, buiten om. Langzaam, maar zeker heeft de koning der Neder landen den tocht afgelegd. Na de gelukkig ge slaagde reis van hier naar de sluizen bleek het, dat in de geul van daar tot in zee zandruggen waren, die weggenomen moesten worden. Die wegneming duurde laug, omdat het ongunstige weder den ar beid belemmerde; maar het is dan nu gebleken, dat ze weggenomen zijn. Statig ging het schip door de sluis, de sleeper voorop eu twee andere aan de zij den; bedaard ging het voorwaarts, tot opeens in een kromming van de geul, het schip een andere richting nam dan die het noodzakelijk moest volgen oni niet uit de geul te geraken. .Maar Snellenberg de onder baas, die op de sleepbopt bevel voerde, en Geijken, die op de brug van de Koning stond, waren bij de hand. Ze maakten de vreeze van de belangstellen den, die met gespannen aandacht den voortgang van het schip volgden, ongewettigd, want het waren slechts eenige bange oogenblikken en toen lag het schip weer zooals het behoorde, en lustig werd de zee inge- stoomd. Op de duinen stonden veleu het eigenaar dige schouwspel gade te slaan en al heeft, door een niet anders dan prijzenswaardige voorzichtigheid en zorgvuldigheid het oponthoud in het kanaal wat lang geduurd, het sukzes is er niet minder om. Men mag als veilig aauneinen, dat de geul gereed is, dat dus het kanaal voor schepen met beperkten diepgang op 1 November e. k. zal worden opengesteld. En dat men daarvan ook bij de direktie de overtuiging heeft, blijkt uit de omstandigheid, dat zij reeds in overwe ging heeft genomen op welke wijze die opening zal geschieden; hoe dit belangrijke feit, voor Amsterdam van groot, zoo overwegend, zoo alles bcheerschend gewicht, zal worden gevierd. Men lette wel, dat de koning heden uit is gegaan met ongeveer 5.50 meter water bij hoog water op de ondiepste plaatsen. In een dienstbootje van de direktie der Kanaal maatschappij zateu dc heeren Jitta, de Clercq en Rut gers van Rozenburg; Conrad en Boogaard, rijkskom- missarissen, eenige kommissarissen der Maatschappij, benevens de ingenieurs Dirks, van Rijn, Zillesen en van de Poll en enkele dames. Van deze uitmuuten- de plaats die ook aan den verslaggever van het Handelsblad tot verblijf verstrekte werden de be wegingen van het schip goed gadegeslagen, en toen de koning der Nederlanden de opening tusschen de hoofden naderde, beklommen de heeren en dames het zuiderhoofd, vanwaar een driewerf hoezeeopging, als antwoord op dc beleefde groete der schepelingen van het ranitoreiischip, dat ten genoege van allen eindelijk was vertrokken. Op het einde vau dat Zui derhoofd werden de eerste gelukwenschen gewisseld, de zee en het schip ia het gezicht, de met menschen bezaaide duinen en de wapperende driekleuren op den achtergrond, de duikers met hunne betonblokken ten noorden een recht opwekkend tafereel, waar bij menigeen zal hebben gedacht„als nu met No vember de schepen hier binnenvallen, waar moeten ze te Amsterdam dan liggen en lossen?" Omtrent het in zee brengen van' het ramtorenschip langs het Noordzeekanaal, wordt- nog bericht, dat gisteren, hoewel bij springtij, het water niet zeer hoog stond. Tegen 3 uur was het hoog water en wees de peilschaal 0.70 M. boven A.P. bij Oostenwind, Het staat dus vast, dat zeeschepen bij 48 decimeter diepgang, ook zonder dat liet bijzonder hoog tij is, kunnen passeeren. Met zekerheid wordt bericht, dat jl. Dinsdag in eene te Utrecht gehouden vergadering van de bestu ren der gestichten Asyl Steenbeek, Bethel en Talitha Kumi, weleer opgericht en beheerd door nu wijlen Ds. O. G. Heldring, tot directeur dezer stichtingen benoemd is de heer IS. Picrsosi, predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te 's Hertogenbosch. Medailles en Eerediplouia's zijn door de Jury der internationale tentoonstelling te Philadel phia toegekend aan de Leidsche fabrikanten J. C. Zaalberg voor wollen dekens en N. J. Sanders voor met lof bekende firma's in de vakken van grijnen,. saaien, lakens, gouden en zilveren werken. Sedert eenige dagen worden allerlei berichten door de pers verspreid omtrent de houding van een Lim- burgsch blad, de Courrier de la Meuse, de Limburg- sche afgevaardigden en de regeering. In het kort komt de geschiedenis hierop neder. Nu en dan worden in Limburg ©peaalbaii'e proccssicia ge houden, welke, naar het schijnt, niet wettelijk geoor loofd zijn. De politie is in verzet gekomen tegen het houden van processiën. Eenige Roomsclie afgevaar digden zijn daarop in optocht naar den minister ge gaan om zich te beklagen. Natuurlijk weten de Roomsche bladen, zoomin als anderen, wat er gespro- keu is." Maar uu, zonder eenige kennis van zaken maken ze zich vooral de Courrier de la Meuse aan de meest opruiende taal schuldig. Thaus zou, naar men meent, dat blad zich door die artikelen eene vervolging op den hals gehaald hebben. Tot predikant bij de N. H. G. te Groningen is beroepen ds. II. Picrsosi te 's Hertogenbosch en bij de N. H. G. te Ridderkerk ds. J. Kroui»igt te Cortgene en te 's Gravenhage ds. Hogcrzeil pred. bij de N. H. G. te Arnhem. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de C. G. G. te Kolijnsplaat ds. ill. vau Minucu te Utrecht. Woensdag had te 's Gravenpolder het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van hoofd-onilei*- wïjjzei* aan de openbare school, op eene jaarwedde van f750, ter vervanging van den heer A. van Schelven, als zoodanig benoemd aan de school no. 2 te Goes. Als nu zijn op de voordracht geplaatstno. 1 de heer J. Swart, hulp-onderwijzer te Kapelle, no. 2 de heer P. A. Hubregtse, hulponderwijzer te Goes; in de vergadering van den gemeenteraad van Middelburg 23 Augustus benoemd tot 2en hulp-onderwijzer aan school C. aldaar, op eene wedde van f 800, en no. 3 de heer van der Linde, onderwijzer te Naaldwijk. Het ramtorenschip Guinea was niet naar Vlis- singen gezonden - gelijk wij vroeger meldden - om te surveilleereu op schepern welke vergiftstoffen aan onze kusten nederwerpen, maar om adsisteutie te verleeucn bij de iu beslagneming van het schip de City of Brussels. Het schip kwam echter eer9t na de in be slagneming op de reede, zoodat de dienst welke ook niet noodig is geweest toch te laat zou zijn gekomen. Een vischsloep, eergisteren te Veere binnenge komen, had naar het getuigenis der aan boord zijnde mannen het net opgehaald, hetwelk rood gekleurd was. Men meende dat èu het net èn de visch, die mede eene zonderlinge kleur vertoonde, sporen vertoonen konden van den veel besproken anl- line-afval. Op den Kampersteiger te Amsterdam is, terwijl men op de Deventer paketboot, bezig was met het lossen der goederen, de giek of laadboom uitgehaakt en neergekomen op het hoofd van een besteller, die, daarbij zoo ernslig aan het hoofd verwond werd, dat hij in hoogst bedenkelijken toestand naar.het gasthuis werd vervoerd. Twee andere personen, die naast hem stouden, werden ook doch lichter gekwetst. Het bestuur vau 't Haagsche genootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst heeft aan den heer Gottlieb Joss, predikant te Saanen (kanton Bern, Zwitserland), wegens zijn antwoord op de prijs vraag over de Vereenigiug van Christelijke Kerkge nootschappen, den uitgeloofden prijs toegewezen. .Het Nederlandsche binnenschip „Dc Twee Gebroeders" is op de Schelde voor Antwerpen aange varen door de Engelsche stoomboot Alster en terstond' gezonken. De schipper met vrouw en kinderen konden nog gered worden, ma"r de knecht, wien de uitgang door dc planken van het half verbrijzelde schip versperd werd, is bij het ongeluk omgekomen. Eene belangrijke gift van f8000 aan de Maat schappij van Weldadigheid van den edelen, onbekenden weldoener, die haar reeds zoo dikwerf met vorstelijke geschenken begiftigde, is bij de Maatschappij ontjan^- gen door tusschenkomst van den CommissarUJ^ Y' J. K. W. Quarles van Ufford. t,;.f Sedert jaren bestond ondey f Noordbrabant, eeu contract pers te koo^- - XN"L. ft 101-X -ceJ-eu \V- wieie y.icrr «J i U Wp" öVXf tl 113 xeL

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2