lïcrli, School rn gfiidimj. GEMENGDE BERICHTEN. 1 In eene vergadering van aandeelhouders in de Zicrikzccsclie stoombootmaatschappij op 29 Sept, te Zierikzee gehouden, is besloten tot aan koop cener boot van de firma Kioos en zonen aan den Kinderdijk, ter vervanging der thans in dienst zijnde stoomboot, die verkocht zal worden. De eerste palen voor het Rijks illsaseiim van schilderijen te Amsterdam zijn Maandag, tusschen de Wetering barrière en de P. C. Hooflstraat, in den grond geslagen. Het plan voor het Museum, ontworpen door den heer Cuijpers, zal vermoedelijk binnen kort wor den tentoongesteld. Het Ilbl. schrijft er het vol gende van „Het gebouw zal worden opgetrokken op 60 me ter afstands van de Singelgracht, die zal worden overbrugd, zoodat men van de Spiegelgracht de brug over de Baangracht is reeds gereed toe gang naar het gebouw zal hebben, ja zelfs, zonder omweg, tot de straten die achter het gebouw zijn ontworpen, daar een overdekte doorrid onder de ecrezaal van het Museum een soort van passage die 20 meter breed is en sierlijk zal worden overwelfd, den rid om het Museum heen onnoo- dig maakt. De hoofdfacade is naar de Singelgracht, doch zoowel naar de zijde der Weteringpoort als naar die van de P. C. Hooftstraat en aan de achterzijde zullen monumentale gevels worden opge trokken. „Het gehccle gebouw zal verrijzen hoofdzakelijk van steen, ijzer en glas, en geen petroleum depot zal in de nabijheid worden geduld. De zalen zul len allen worden overwelfd en in de eerezaal zullen de voornaamste schilders van de llollaudsche school door hun beste werken worden vertegenwoordigd, elk in een afzonderlijk daarvoor in te richten vak. Een aantal van ongeveer 6000 heipalen zal noodig zijn om het uitgestrekte gebouw te dragen, dat ruim een millioen guldens zal kosten, waartoe de gemeente f 100,000 bijdraagt, met gratis afstand van het terrein. De afmetingen zijn 135 M. lengte en 85 M. diepte en het Museum zal dus het grootste ge bouw van Amsterdam worden. Twee overdekte bin nenplaatsen ter plaatsing van fragmenten van vroe gere merkwaardige gebouwen en kunstvoortbrengse len, hetzij in natura of in afgietsels, zullen gelegen heid geven het gebouw niet uitsluitend voor schil derijen te bestemmen, maar in het algemeen voor alles, wat de vaderlaudsche kunst merkwaardigs oplevert. Een bibliotheek, zalen voor het rijke pen ningkabinet, voor de prentenverzameling, voor studie, maken deel uit van het gebouw, dat over ongeveer vijf jaar zal gereed zijn." Plet ramtorenschip S4«?a5ja.g «lei* ft'etfiei'laaKlesa is gisteren namiddag ten 2 ure van de Noordzee sluizen vertrokken. De sleepboot „Amsterdam" ging voor, twee andere oorlogsvaartuigen gingen langszijde, en de sleepboot „Archimedes" achteraan. Men ging langzaam vooruit. Buiten de steenen bermen ging de sleepboot de Noord op het ramtorenschip ging te zuidelijk en raakte den grond. Dit was een pijnlijk oogenblik. Gelukkig was het water wassende en een paar minuten later kwam het schip weer vlot. Even voor 3 uur heesclj men de vlaggen aan het uiteinde der pieren omhoog, en de ramschepen in zee losten twee scholen de „Koning der Nederlanden" was in het ruime sop. Plet eskader vervolgde verder onder gunstige omstandigheden den tocht naar Willems oord. Gedurende de wiBBtciwBaeasts'cgelfiaig- zullen de personentreinen van Mallcgat (Rotterdam) naar Antwerpen en de Zeeuwsche lijn niet meer den weg over Breda nemen, maar zullen zij via Zevenbergen loopen. Hierdoor zal de reis van Rotterdam naar Vli.ssingeu eu Middelburg en in het algemeen naar alle stations der Zeeuwsche lijn circa een half uur bekort worden. In de Stoompost leest men: De g>B»i|zcn van Biet zilver blijven steeds dalende; een ons zilver, dat drie jaren geleden op de Engclschc markt 61 pence kostte, is thans 45 pence waard. Ten gevolge van onophoudelijke daling heb ben, volgens t lie Engineering and M i- n i n g J o u r n a 1, reeds onderscheiden zilvermijnen de exploitatie gestaakt. „Eenige verandering kan wellicht in den toestand komen, als de Ghineesche regeeriiig haar voornemen volgt om de koperen munt door zilveren te vervan gen. De hoeveelheid zilver, welke China daartoe zal noodig ljebben, wordt op een waarde van 100 milli oen p. st. sterling geschat. Ook het slaan van zil— Lm7-- behoeve van Venezuela zal niet mjRKflfc:'.'. 'i1 >:<=- er«a', -Lot Benoemingen en Besluiten. Door mr. W. Lasonder, procureur te Mid delburg, is verzocht eervol ontslag uit zijne betrek king als leeraar in de staats- en handelswetenschappen te Goes. Ingetrokken, op verzoek de benoeming van den heer J. D. BeBmcr en benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Middelburg de heer IR. Vlaming Si*, te 's Gravcnhage. Te Arnemuiden is tot predikant der N. H. meente beroepen de heer 11. A. .1. Lütgc, predikant te Nederhout den Berg. Ds. Raiiscli van Dugtcren pred. te Lage Zvvaluvve heeft voor het beroep naar de N. H. ge meente te Baarland bedankt. Ds. R. L. Oldcuiau, predikant bij de N H. G. te Ouwerkerk in Duiveland, is beroepen te Geervliet (cl. Brielle.) Beroepen bij de N. H. G. te Biervliet Ds. W. 1. SrciakiBik, pred. te Nieuwvliet. Maandag is te Oude Toiige de door de afdee- ling Oostelijk Elakkee uitgeschreven ploegwedstrijd gehouden. Acht mededingers betwistten elkander den prijs, met het gevolg, dat J. Gebraad te Nieuwe Tonge den eersten prijs won, M. van der Ham aldaar den tweeden, H. Boom te den Bommel den derden en J. Vervloet te Oude Tonge den vierden. Na af loop van den strijd werden de prijzen aan de winners door den Voorzitter der Afdeeling uitgereikt. Zondagnacht is op den Dortsman, nabij Stave- nisse, gestrand het Duitsch Schoonerschip „Emma," kapt. C. Muther, komende met eene lading stokvisch van Bergen (laatst van Brouwershaven) bestemd naar Termonde. Met behulp van een Reddingschokker zijn ankers uitgebracht en hééft men getracht het schip in vlot water te krijgen. Het zit nog niet gevaarlijk, doch zal denkelijk moeten lichten. Een inwoner van Workum heeft drie kevers gevonden, waarin hij den Colorado-kever meende te herkennen. De verdachte dieren zijn aan een des kundige opgezonden. Er bestaat echter uitzicht, dat men voor den"kever minder vrees behoeft te koeste ren; de pauw ^namelijk zou het insect bij voorkeur en ontzaggelijke hoeveelheden dooden en den vij and van den aardappeloogst met succes kunnen hel pen bestrijden. Een Leidsche dronkaard, beschonken thuis komende en toen nog meer geestrijk vocht willende drinken, heeft in plaats daarvan loog ingezwolgen, tengevolge waarvan hij onder hevige pijnen is over leden. Vrijdag avond, omstreeks 10 uren, werden te Breda per spoortrein uit Rotterdam 58 ossen aange voerd. Toen deze allen de wagons verlaten hadden, werden ze door een Stal geleiders naar de stallen van den heer Bink gedreven, teneinde aldaar te overnach ten en den volgenden morgen verder naar België te worden vervoerd. Zonder dat zulks werd opgemerkt, ontsnapten onder weg 14 dier ossen, die den staats spoorweg opliepen en ongeveer V-1 uur afstand van het station met den van Tilburg komenden trein in aanraking kwamen, met dat gevolg, dat 3 beesten on der het werk der locomotief verward geraakten en 4 stuks onder den trein vermorzeld werden, terwijl de overige 7 stuks aan stukken over den weg werden geworpen. Door dit voorval is de trein gederailleerd waarbij de locomotief met tender ten onderste boven van den weg in de nabijzijnde sloot is terechtgeko men. De machinist en zijn leerling zijn met den schrik vrijgekomen, terwijl ook gelukkig de passagiers die zich in den trein bevonden, geen letsel hebben bekomen. Onmiddellijk na het voorgevallene bevond zich het geheele dienstpersoneel van den staatsspoor weg op de plaats des onheils, welk personeel den ge- heelen nacht aan het werk is geweest, teneinde de rails om te leggen en zoodoende de lijn door een noodweg weder berijdbaar te maken, hetgeen gelukt is, zoodat des morgeus de trein van 11 uren weder kon passeeren. Het vleeseh werd den volgenden na middag in de vleeseh- en boterbal verkochtzonder beenen ad 25 cent en met beenen ad 22l/a cent per Vs kilo. In aansluiting van een kort referaat van dr. Ali Cohen's artikelen over de parelziekte bij het rund vee, deelt dr. H. W. Heckman in een der bladen ,jrrG belangrijke zaken 1 over die dib'v'Ts voorVi Axel:l ÉUiX- vernietigd wordt, omdat vleeseh een slechte warmte geleider is en van binnen door koken niet steeds die hooge temperatuur ontwikkeld wordt, waardoor het gift zou kunnen worden vernietigd." Schrijver zegt vervolgens: „Een streng toezicht van regeeringswege is in dezen noodig. Vooral niet minder dan de tri— chinenziekte in Duitsckland, eischt de parelziekte bij het rundvee dege.ijke maatregelen." Tegen den Burgemeester van Beek en Donk is door de Arrondissements-rechtbaiik te Eindhoven eene rechtsvervolging ingesteld, wegens het door woorden beleedigen van Rijksambtenaren (commiezen) in de uitoefening hunner bediening. Zondag ochtend omstreeks elf uur is de kaas boot „Stad Hoorn," toebehooreude aan de heeren Lamming en Co., te Rotterdam, op reis van Hoorn naar Rotterdam, op de Zuiderzee ter hoogte van het dorp Warder gezonken. De oorzaak van het ongeval is tot heden onbekend. De boot was geladen met eenige duizenden nieuwe Hollandsche kazen, en verder rnet mosterd- en kanariezaad, terwijl ook vele was- schen, voor Gouda en omstreken bestemd, aan boord waren. Reeds zijn te Wander en Schardam veel waren en wasschen aangespoeld, terwijl op het strand bij eerstge noemde plaats ook reeds 40 mud uien gevonden zijn. Van de gezonken boot steekt alleen nog de stoompijp boven water. De personen, die aan boord waren, zijn gered. Een rijk alleenlevend landbouwer, te Oss woon achtig, werd Maandag ochtend in eene weide te Lithoyen op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig was met hel uitmelken van eens anders koeien. Reeds jaren lang werd hij daarvan verdacht gehouden, tot hij nu eindelijk gesnapt werd. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Zaterdag ochtend is een 32 jarig ongehuwd leidekker, bezig om den kerktoren te Overlang-el te herstellen, van een ladder gegleden en met 't hoofd op den grond terecht gekomen. Zijn hersens werden verbrijzeld en de ongelukkige gaf onmiddellijk den geest. Eenige dagen geleden mochten wij op gezag van het Dagblad melden, dat er grond bestond om te vermoeden, dat de onrustbarende geruchten aan gaande de pink van den heer Teeuwisse minstens voorbarig waren en vermoedelijk zelfs geheel onjuist. Maandag is dit nu gelukkig, tot blijdschap der be trekkingen van de opvarenden, bevestigd de reeds als verongelukt opgegeven pink is te Scheveningen teruggekeerdalles wel aan boord. Omtrent de ha ringvangst meldt men uit Scheveningen, dat de prij zen der haring varieeren tusschen f 20 en f 22 per kantje (ongepakte ton), die der steurharing tusschen f 30 en f 35. De vangst is zeer ongelijk en niet overvloedig; in stede van 20 schuiten elk getijde, komen er doorgaans slechts 6 a 8 aan Op het Id ink onder de gemeente Varssevekl is door den heer K. eece ree geschoten, die 25 kilo weegt; men vermoedt, dat dit fraaie dier uit de Soerensche bosschen naar die streken is afgedwaald in alle geval is de vangst een zeldzaamheid alhier. De voorzieningen, die van jaar tot jaar worden genomen, tegen de verstuiving van de duinen iu de gemeente Ameland schijnen steeds onvoldoende te zijn. Althans, ten vorige gare namen de zandver stuivingen aldaar op een schrikbarende wijze toe zoo zelfs, dat het te voorzien is, dat bijaldien geene af doende middelen worden aangewend, de weiden tus schen de dorpen Ballum en Hollum langs de noord zijde en die ten westen van laatstgenoemde plaats geheel met duinzand zullen worden overdekt. Ook vreest men, dat de duinen zelve wegens de vele ver stuivingen, te zwak worden, om het geweld der Noordzee op den duur te weerstaan. Het zoontje van den heer de Leeuw le Aclit- tienhoven, heeft een ouden koperen penning gevonden, ter grootte van een rijksdaalder, met. het jaartal 1620. Daarop staat de zon met engelen afgebeeld, en aan de andere zijde de wapens der provincie en der stad. Misschien kan deze of gene liet ontcijferen, en heeft deze vreemdsoortige penning nog eenige waarde. Te Alkmaar is de klokopwinder van den Waag- toren M. K. bij het verrichten van zijn werk, door 't een of ander ongeluk in de ruime pijp gevallen, waardoor het zware gewicht van het speelwerk-naar omlaag hangt; hij viel zoo van een duizelingwek kende hoogte neer. Maandagochtend vond men zijn lijk. Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan dei- boekdrukkunst in Engeland, zullen in het volgen^ jaar, aldaar groote festiviteiten plaats heb&Si, Londen heeft zich eene speciale komme ten einde eene tentoonstelling alle oudheden en Jcuri°a''" kunst bp)rr-VL-' f Vtd

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2