BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. Nauw is de jacht geopend of de verhalen van meer of minder ongewone feiten beginnen op te dagen. Het volgende feit is, gelooven we, zóó dig Ik de die Wij niet dat het de vermelding niet waar- zou zijn. Een jager verhaalt o. a. het volgende ging Zaterdag met een mijner confraters op jacht, bij mij hebbende een jongen hond, eerst voor den derden dag in het veld kwam. schoten een haas aan, die door den hond, werd achtervolgd en ook weldra was ingehaald; telkens als de hond de haas aanpakte gaf het dier natuurlijk een schreeuw, waarop de hond weer losliet. Dit duurde zoo eenigen tijd, toen op eens de haas zich in postuur zette en met zijn voor- pooten zich, evenals een kat, tegen den hond verde digde, die, een paar gevoelige krabben ontvangen hebbende, nu in 't geheel niet meer durfde toetasten. Hoewel er meer voorbeelden bestaan, dat een vrees achtig dier in nood zich tegen zijn vijand verdedigt, meen ik toch dat bovengemeld feit, zoo niet eenig, althans hoogst zeldzaam is. Op Zondag en Maandag was bij den kastelein Jb. Peper in de Zijpe, blijkens advertentie in de Held. Ct., Katknuppelen om deugdelijken prijs en premie aangekondigd. Schande voor de gemeente, waarin zulke „vermakelijkheden", den mensch onwaar dig, kunnen worden aangekondigd en uitgevoerd "Een fatsoenlijk jongmensch zag zich gaarne geplaatst als noodhulp of als schoonmaakster, alle dagen vast." Zoo luidt een annonce in het 's-Graveu- haagsch Advertentieblad van gisteren. Hoe een fat soenlijk jongmensch al niet aan den kost moet komen Een verschrikkelijk drama heeft te Liverpool plaat9 gehad. De weduwe van den heer Morris, ge- wezjn kassier van de North Western Bank en wier geestvermogens sedert den dood vin haar man, nu een jaar geleden, gekrenkt schenen, heeft door revol verschoten twee harer dochters, 11 en 13 jaar oud, vermoordzij heeft daarop getracht, op dezelfde wijze twee harer andere jongere kinderen te doodon n eindelijk zich zelve een kogel door het hoofd gejaagd, ten gevolge waarvan zij in hopelozen toestand ver keert. Op gezag van dr. M. Cohen Stuart te Utrecht zijn wij verplicht mededeeling te doen van het bijna on gelooflijke feit dat de regeering der Trans vaal- sclie republiek, christen zendelingen, Britsche onderdanen heeft teruggezonden enkel om zeker ver zuim van vorm. Zie hier het feit. Er bestaat eene Fransch-protestantsche zendingspost in Zuid-Afrika, welke daar reeds vele jaren arbeidt onder den Basoe- too-stam. De Fransche zendelingen die daar arbei den zijn Engelands onderdanen, omdat die stam onder Britsche bescherming staat. Omstandigheden hadden geleid om deze zendelingen en hunne helpers te verzoeken het Evangelie te verkondigen onder een ver verwijderde volksstam tusschen de Limpopo en Zambesi-rivierenDe zending vertrok in April der waarts, en daar ze over het grondgebied der Trans vaal trekken moest had ze daartoe eerst vergunning aangevraagd. Die vergunning was geweigerd gewor den. Maar dewijl het nooit gebeurd was dat aan blanken verhinderingen inden weggelegd werden, be sloten ze door te trekken. Het gezelschap kwam in Mei op Transvaal-gebied. Nabij Pretoria werden ze aangehouden, hun eigendom in beslag genomen, en zij zelve in de gevangenis gezet. In spijt van alle verklaringen werd hnn last gegeven weer over de grenzen te trekken. In het belang van het Christen dom en de beschaving in Afrika wordt thans de hulp ingeroepen van de Evangelische Alliantie op dat eene vrije passage voor de arbeiders onder die ver gelegen volksstammen, open blijve. Uit de Kaapstad zijn berichten ontvangen loo- pende tot 9 September. Ze zijn medegedeeld door Daily News en behelzen weinig goeds voor de repu bliek. De oorlog krijgt grooter uitbreiding. Het Kaffer-opperhoofd Soecoconi had aan de Engelschen te Leidenburg eene waarschuwing gezonden, ter voor koming van gevaar die plaats te verlaten, daar hij voornemens was zijne troepen te gelasten alle daar aanwezige Hollanders te dooden. Eene andere stam, die der Zulus zouden, naar luid van die berichten, mede bereid zijn om de boeren uit de Transvaal te verdrijven. zullen wij zeggen van het Oosten daar- oogen gericht. Deze aan verrassingen oorlog leverde naar ons lieuwe ^arrassing door dien gansche linie den volgenden ochtend worden voortgezetlater hoort men van het resultaat van dat voortgezette gevecht echter niets meer. Zoo ongeveer zijn alle berichten, waarachter zeker elk mensch, die verplicht is van na bij kennis te maken met al die berichten, geneigd zou zijn uit wraakneming of verveling het goed Hollandsche gelogen" te zetten. Het gedrag van Servie geeft onuitputtelijke stof ter bespreking. Wat kan Servie den moed geven om na de zeker niet schitterende positie toch weder op zoo uitdagende wijze de wapenen op te vatten? En men kijkt onmiddellijk de kaut van Rusland uit bij die vraag. Het is waar, er zijn geen duidelijke be wij voor den steun door Rusland aan Servie gegeven, maar daar zijn zoovele heimelijke kennrnrken dat Rusland aan Turkije haal toedraagt en het aan den Noordschen kolossus niet onaangenaam zou zijn, zijn buurman het bekende „sta op, dat ik mij daar zette" toe te voegen. Profeten, zooals er zoovele in de we reld, zijn voorspellen bepaald een Russisch-Turkschen oorlog, die uit dezen opstand in het Oosten groeien zal. Wij zullen dat niet doen, maar bedaard bekend maken wat er gebeurd is, niet wat er gebeuren kan, want bij al onze goede of kwade gaven, is die der profetie niet de onze. Gisteren (Zondag) was het de dag, waarop de mo gendheden zouden overgaan tot eene voorloopige be paling van de vredesvoorwaarden, en nu komt Servië daarop eene zoo ellendige inbreuk maken. Het is te begrijpen dat de mogendheden daarover niet erg te vreden zijn. Engeland en Italië hebben tenminste, door hunne consuls, daarover hunne verontwaardiging te kennen gegeven. Graaf Derby heeft verklaard dat Servië op Engeland niet meer behoeft te rekenen; de sympathie en ondersteuning van die zijde heeft Servië verbeurd. Wat voor Servië wel het ergste is, zal de oneenigheid in eigen boezem wel zijn. De vroeger zoo oorlogzuchtige minister Ristic schijnt nu bekeerd te zijn, althans hij drong aan op het sluiten of eerbiedigen van den wapenstilstand, maar prins Milan wilde daarvan niets hooren. De oneenigheid zou van zoo prooien omvang zijn geweest, dat minister Ristic zijn ont slag eischte, hetwelk echter is geweigerd. Msgr. Guilbert, bisschop van Gap in Frankrijk heeft gesproken naar het hart der liberalen door de priesters en geestelijken toe te roepen: //Blijft strikt binnen de perken van uw geestelijk ambt; het kruis heeft geen kleur, en de herdersstaf is niet gegeven om instortende troonen te stutten." Zie dat is nu eerst taal. Die bisschop woont wel in Gap uit vrees dat de aardrijkskundige kennis onzer lezers niet groot genoeg is, deelen wij mede dat Gap in het departement, der Boven-Alpen te vinden is, en dat Gap is wel niet beroemd als ontwikkeld of rijk, maar het is meer gebeurd dat uit Nazareth iets goeds kwam. Dit is in allen gevalle waar, de wijs heid komt van daag uit Gap en die wijsheid omvat deze woorden //alle geestelijken moeten zich onthou den van den staatkundigen partijstrijd." In zoover men een bepaalden stand, de godsdienstige voorgangers eener gemeente, wil uitsluiten, wil het ons voorkomen, dat die eisch eenvoudig gedaan wordt, niet uit haat of nijd, maar tot eigen profijt. Waarom de predikant of priester niet even goed als elk ander burger vau den staat, alle eerlijke middelen mag aanwenden om zijne overtuiging ingang te doen vinden, dat kunnen we maar niet begrijpen. Heeren liberalen beweeren dat er misbruik wordt gemaakt van predik- en biecht stoel. We willen het gaarne gelooven, maar noem eens eene zaak op, waarvan geen misbruik wordt gemaakt. Moet dan het gebruik voor het misbruik wijken? De leer van het Evangelie, zoo redeneert men, is liefde en niet partijschap. Juist, maar het Evangelie leert geen //laissez faire" maar wel degelijk een krachtig getuigenis geven. Bovendien het Evan gelie, wel begrepen, verplicht in de hoogste mate tot het //noblesse oblige". Het Evangelie leert im mers dat //wat ge hebt, ontvangen is," en is dat om het voor zich te houden, of om er winste mede te doen Scheepstijdingen. Aan de loskade le Middelburg zijn heden (2 Oct.) aangekomen de schooner Francois, kapit. C. Rijke, en de brik Maria, kapit. J. J. Beekman, beide met hout van Riga, en vertrokken dc schooner Here- bert, kapit. Dreijer, in ballast. Polen. Oostenr. Italië. Spanje. Portugal Turkije. Egypte. Amerik. Brazilië. Prijzen van effecten# PER TELEGRAAF Amsterdam, 2 October 1876. Oertific. Werkelijke schuld. 21/-pet. dito dito dito .3 dito dito dito 4 Loten stad Rotterdam 3 dito ditö Amsterdam 3 Obligatiën 1798/1816 5 pet. Certific. Inscr. 5 serieo Obl. Hope Co.lS55 Ge serie 5 dito f 1000 18645 ditoL. 100 18725 dito L. 100 18735 Loten 18645 f Loten 1866 5 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. Obligatiën 186769. 4 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pet. dito dito Jelez-Griasi 5 f dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow. 5 Aand. Warschau-Bromberg. 4 f dito dito Weenen. 5 Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 Obligatiën Buitenl 3 pet. dito Binnenlandsclie 3 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld5 Obligatiën 1S69 6 f dito 1868 7 pet. dito 1873 7 Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 Oblig. 1863 4'/.> dito 1865 5. 62>V16 75s/s 397,0 997, 987 4 9974 8774 977S 89 8974 297 287 77 268 127 957, 229 957, 8874 6D/4 1187-2 54s/* 55 527,6 52'/, 102'7 137s 12S/,6 527s 109/,« 29 407* 38 io472 993/4 Prijzen van coupons. Amsterdam, 2 Oct. Metall. f 20,15dito zilver f 21,0272; Div. Eng. per S f 11,85; Eng. Portugal per f 11,85; Spaansche piasters fAmerikaansche dol lars (in goud) f 2,40Ve. Amsterdam, 30 Sept. Metall. 20,50; dito zilver f 21,077a; Div. Eng. per U* /'ll,85; Eng. Russen per I? 11,85; Eng. Portugal per ft- f H.So; Frans47,60-. Belg. 47,60; Pruis /'58,60; Hamb. ^Russen ƒ30,50; Rus sen in Z. R. f 31,Póolsche per Poolsche per Z. R. /'36,75; Spaansche piasters Spaansche binnenlandsclie f Amerikaansche dollars 2,4672; papier 2,22. Graanmarkten enz. Rotterdam; 2 Oct. (per telegr.) Tarwe 25 cents hoo- gerrogge onveranderd, wintergerst prijshoudend, zomergerst onveranderd, hav£r sehaarscli, paardeboo- een «nnto ,1 „.„n (Plaatsing niet altijd blijk van instemming.) Een eerste Steen gelegd. Op den 26en September 11. had te dezer stede eeue eenvoudige en huiselijke, maar tevens treffende en hartverheffende plechtigheid plaats. Het geld het leggen van den eersten steen van een nieuw schoollokaal voor eene der Diakonie-scho- len voor de Hervormde Gemeente. Die school staat te verrijzen op de plaats, waar gedurende ettelijke jaren de onvergetelijke Isaak Da Costa leefde en arbeidde. Dit gaf aanleiding om aan het nieuwe gebouw den naam vau „Da Costa school" te geven, terwijl er uitzicht bestaat, dat ook later de gevel van het te bouwen lokaal de gedachtenis aan den grooteu Dichter en Christelijken Volksvriend verleveudigeu zal. In overeenstemming met dit plan werd de klein zoon en naamgenoot van Isaak da Costa genoodigd, om den eersten steen te leggen, waarvan hij zich op kinderlijke vrijmoedige wijze kweet. Getuigen waren behalve dc familie des ontslapen Dichters eenige bestuurders der scholen, in wier naam de voorzitter Ds. J. P. Hasebroek het woord voerde, terwijl de vader van den jeugdigen naamdrager des grootcn mans, Mr. Abraham da Costa en de Oud-Raadsheer Mr. P. J. Teding van Berkhout mede een woord van belangstelling en deelneming deden hooren, dat door het zingen van een Psalmvers door de kinderen der school vervangen en bezegeld werd. Het feest droeg geheel een stil en huiselijk karak ter, daar het voornemen bestaat later bij de inwijding van het schoolgebouw aan de dan te houden bijeen komst eeii wat ruimer uitbreiding en wat feestelijker inrichting te geven. lntusschen wordt de zaak zelve van den bouw, welks kosten gelijk doorgaans

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3