GEMENGDE BERICHTEN. flankeur Keukenbrink, hoewel deze zelf gewond was, buiten het gevecht gedragen. Overigens werden nog 4 mindere militairen gewond. Binnen Kotta Radja kwamen veel koortsen en buik ziekten en een enkel cholerageval voor. Bij de ageerende troepen was de gezondheidstoestand redelijk, de stem ming uitmuntend. Voortdurend had men storm en hevige regen. Jl. Vrijdag promoveerde aan de hoogeschool te Groningen, tot doctor in de wis- en natuurkunde: de heer P. C. Plugge, geboren te Middelburg, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteld: "Bij dragen tot de kennis der photockeinie. De heer Plugge, tot heden adsistent aan het phy- siologisch laboratorium te Groningen, vertrekt reeds in de volgende week naar Jeddo, alwaar hij van Staatswege tot directeur eener scheikundige inrichting is benoemd. Vrijdag avond is het ramtorenschip Guinea van Nieuwediep naar Vlis§iogen vertrokken. Men meent dat aan dit schip de nuttige bezigheid is op gelegd om te surveilleeren op de Duitsche schepen, die aniline-afval in de nabijheid onzer kusten over boord werpen. Te Middelburg werd Zaterdag de algemeene ver gadering van het aardrijkskundig genoot schap gehouden. Tegenwoordig waren 24 leden. Benoemd werd tot bestuurslid, in de plaats van den heer Obreen, de gepens. generaal-majoor Booms. De voorzitter deelde mede, dat ten behoeve der Sumatra-expeditie de stoombarkas den 28en Oktober per Prinses Amalia, naar Batavia zal worden verzon den; in Januari volgt het hoofd der expeditie, de heer Schouw Santvoort, per Conrad, met den machi nist en den stuurman der barkas. Als ingenieur voor topographie, geologie en photographie gaat de heer Veth Jr. mede; als zoöloog de heer Snellemans; een botanicus volgt vermoedelijk later. De heeren Vet,h en Snellemans vertrekken van Padang naar het binnenland, de heer Schouw Santvoort per barkas langs de Djambirivier. De regeering is hoogst wel willend gezind. De natie bracht f 30,000 bijeen voor dezen weteuschappelijkeii tocht. Bij beschikking van 29 September 1876, is aan H. Hage, te Middelburg, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomhootdicsist tot vervoer van personen, goederen en vee, tusschen Vlissingen en Rotterdam. Het schijnt, dat de gemeente Vcerc haar laagste punt nog niet heeft bereikt. Van regeeringswege toch is bepaald dat het kantoor van het loodswezen aldaar zal worden opgeheven, tengevolge waarvan we der 5 huisgezinnen de gemeente zullen verlaten. Het aantal ledigstaande huizen, zal dus opnieuw vermeer derd worden. De militaire gebouwen blijven steeds wachten op ceuc bestemming. De visscherij levert niet die voor deden op, welke daarvan verwacht werden. Eene der reederijen, nl. die ouder directie van mr. J. Snijder c. s., is van rechtswege ontbonden, na het verlies van hare vischsloep. Het ware te weiischen dat de re geering eindelijk omtrent de sedert jaren ledigstaande Rijksgebouwen een besluit nam, daar, zoolang Veere het aanzien eener stad behoudt, de inrichting der ge meente moeielijk vereenvoudigd kan worden en de lasten der overblijvende ingezetenen derhalve jaarlijks verzwaard worden. De Spoorwegbegrooting voor 1877 is ge raamd op f 10,020,000. De lijnen volgens de wet van 1860 zijn voltooid, behoudens de werken te Am sterdam en te Rotterdam en de aansluiting te Nieu- weschans, en eenige werken in Zeeland. Aan de lijnen volgens de wet van 1873 is krachtig doorge werkt. De werken van den onderbouw der brug te Nijmegen zijn goed gevorderd. Aan de vol tooiing voor den onder bouw der brug bij Arn hem is naar behooren gewerkt. Voor de nieuwe lijnen (wet van November 1875) hadden de voorbe reidende werkzaamheden plaats, tot voortzetting waarvan gelden zijn uitgetrokken. In het loopende jaar waren S 77,379 meter spoorwegen voltooid en 18,792 m. in aanleg. Voor een spoorweg van Am sterdam langs Leiden naar Rotterdam (aanvrage der heeren Rosenburg en Bredius) is het verzoek om Rijkssubsidie afgewezen. Nopens de aanvrage des heeren J. J. van Kerkwijk qq. voor de lijnen Bres- kensBelgische grens, SchoondijkeBrugge en zijtak, wordt gewacht op het bericht der verzekering vau het benoodigde kapitaal. i V°i- tegenhanger van het in ons vorig nommer -- ^uistei'daiiiscSie ongc- yërköoY56h -f'-j«\* -v vonrv Bij aanplakbiljetten was tegen gisteren aangekon digd eene vergadering in een lokaal bij de Willems poort te Amsterdam. Daar zijn behandeld de grieven der burgers tegeu de politie eu de militaire macht bij de laatste ongeregeldheden. Ongeveer 2000 raen- schen waren opgekomen. In 't algemeen werd door hen de Burgemeester beschouwd als oorzaak van het geen, waardoor men gegriefd was. Staande de verga dering werd goedgevonden een telegram aan Z. M. den Koning te zenden, waarbij het onmiddellijk ont slag van den Burgemeester en de vervolging zijner medeplichtigen werd verzocht! Dit telegram is on middellijk verzondenMen dacht noch aan de hei liging van den rustdag noch aan het gebod der mach ten onderworpen te zijn. Naar wij vernemen zal waarschijnlijk de heer Möllerup, gezagvoerder van de Phoenix, in hooger beroep komen van het vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg van den 21en Juni jl. waar bij bij veroordeeld is tot vergoeding van kosten, schade en interessen, wegens de aanvaring van het tjalkschip ,/Drie Gebroeders", schipper M. de Bruijn, in Maart 1875, zoodat de Phoenix-kwestie nog niet ten einde schijnt te zijn. Woensdag 27 Sept. hield het vierde congres van voorstanders der vereeniglng-eii voor volks voordrachten en volksvermaken zijne ver gaderingen in eene der zalen van Felix Meritis, die zich ten doel stellen de beschaving en ontwikkeling van den zoogenaamden vierden stand. De voorzitter P. H. Testas wees er op dat de ar beidende stand die onze „vereeniging lief heeft," zich bij de jongste woelingen te Amsterdam van alle deel neming daaraan heeft onthouden, omdat het kalmste en verlichtste deel der burgerij walgt vau de uitspat tingen, waartoe telken jare de kermis aanleiding gaf, en omdat een aanzienlijk deel onzer lagere volks klasse reikhalst naar een beter vermaak, dat tevens een krachtig middel kan worden tot bevordering van volksgeluk." Op de vraag//Zou het aanbeveling verdienen, om de uitgave en den verkoop te bevor deren van goedkoope en goed uitgevoerde stellen ge ëncadreerde platen en photographieën, voorstellende onderwerpen op het gebied van het familieleven, de geschiedenis, enz. en die met korte bijschriften, een vers of een enkel woord te voorzien, enz.?" werd in bevestigenden zin geantwoord. Een der leden advi seerde tegen de verspreiding van platen, die den werkman moeten //bepreeken." Voorts werd door sommigen geijverd voor tooneelvoorstellingen en volks concerten. De Zondagswet zou dan minder gestreng zijn toe te passen. Ds. Perk deelt mede, dat hij voor twee jaren namens de Vereeniging voor volksverma ken aan het gemeentebestuur te Amsterdam heeft aan gevraagd vier volksconcerten des namiddags te 6 uren të laten geven, hetgeen werd geweigerd op grond van de Zondagswet. Voorts besluit de vergadering hare ingenomenheid te kennen te geven met het houden van wan del tentoonstellingen in de groote steden. De heer Van Deventer deelt mede, dat er te Utrecht eene vereeniging bestaat, die des Zondags, door tentoon stelling den kunstzin tracht op te wekken. Mr. De Hoop Schefter maakt melding van het feit, dat sedert eenigen tijd het Trippenhuis des Zondags geopend is. Dit was een stap in de goede richting. Immers, werd door de Vereeniging voor yolksvermaken aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek ge richt, op Zondag het Rijksmuseum in het Trippenhuis open te stellende Minister weigerde, op grond dat er gevaar bestond, dat door het te drukke bezoek de temperatuur in het Trippenhuis zóózeer zou rijzen, dat hieruit gevaar ontstond voor de schilderijen. Verder wordt voorgesteld bij de verschillende Ge meentebesturen aan te dringen tot de oprichting van leeszalen voor deu werkman. De Voorzitter herinnert, dat het volk nog te veel uitspanning zoekt op straat; wij, meer gegoeden, hebben onze sociëteitin een volkstuin konden alle kinderspelen worden aange kweekt De heer Bontjes wijst op het wenschelijke van een „aquarium"; de heer Wafelbakker geeft de verklaring van een grootsch plan, op teekening ge bracht, van een tuin met een cirque, aan te leggen aan het Buiksloter tolhuis, met verschillende gelegen heden tot uitspanning, toegankelijk voor 8000 men- schen. De kosten waren geraamd op een ton gouds. De Voorzitter acht een bescheiden plan eer bereikbaar. De lieer Hugenholtz Jr. wcnscht niet de gelegenheid tot volks-amusementen te vermeerderen, waaraan wer kelijk geen behoefte bestaat, maar ijvert voor een gezellige plaats, waar de arbeider met zijn gezin kau wandelen en met eenig gezellig spel zich ontspannen. Nog werden er verschillende belangrijke onderwerpen in dit verband ter sprake en na het sluiten der ver gadering den dank aangiet centraal bureel gebracht voor zijne vele bemoeiinhi ,CiA)e spreker deed utTbrï^ y.ïtuAAAj-AxeLf* volk door de afschaffing der kermis alle openbaar genot wilde ontnemen, juist het tegendeel was hier gebleken. Moge de tijd worden voorbeieid, waarin degelijke ontspanning ook het hare kon toebrengen tot beschaving van hoofd en hart des volks Wij hebben gemeend dit verkort verslag aan de Standaard te moeten ontleenen. Het kan tot nadenken stemmen, en ook in het zuiden onzes lands, waar men allerwege opheffing van den werkman, veredeling, be schaving wil bevorderen, nuttig zijn. Het moet im mers na het lezen van dit verslag wel ieder duidelijk zijn, dat men de maatschappij hervormen wil naar Fransch en Duitsch model. Men zal door museum en muziektent en cirque den zoogenaamden vierden stand tot veredeling brengen; de oud- hollandsche deugden, huiselijkheid, degelijkheid en reinheid zullen in de schitterende jenever-paleizen of in de van licht stra lende zalen voor avondvermakelijkheden wel te loor gaan. Onze eigen omgeving is daarvoor waarborg. En dat wel het opmerkelijkst is, het is dit, dat het godsdienstig element ter opvoeding totaal vergeten schijnt bij de heeren van volksvermaken. Hoe is het mogelijk, dat na eene ervaring als in de laatste dagen te Amsterdam opgedaan, men niet tot de erkentenis komt, dat de godsdienst het beste opvoedings-middel is. Waar is de geest van omverwerping, van revolutie, van opstand, het meest vertegenwoordigd? Vraag het aan uwe eigene omgeving, en het antwoord zal wel zijn: daar, waar de godsdienst is op zij gezet; daar waar het eene volksvermaak prikkelt tot het andere, daar waar eene nooit te verzadigen dorst naar meer genot, naar nieuwe uitspanningen den werkman dringt tot uitgaven boven zijne inkomsten en tot eeue licht zinnigheid in het leven, die niet zelden uitloopt op den zedelijken ondergang van het huisgezin. De mensch zal bij brood alléén niet leven, en ook niet bij volks spelen en kunstbeschouwingen. Itïfi, School fit feuding. Bedankt voor Oppenhuizen door Ds. Jl. H. Klomp* pred. bij de N. H. G. te Vlissingen. Door de politie te Vlissingen werd de vorige- week eene van de tegenwoordig zooveel bestaande vereenigingen ontdekten welke speculeren op de pennin gen van den werkman, en op schandelijke wijze hunne kalanten met niets beteekeueude voorwerpen afschepen. Moge het gebeurde eene les zijn om zijne gelden niet meer aan zulke insoliede ondernemingen te wagen. Vrijdag werd te Aardenburg in het openbaar verpacht de visscherij in de Stienshoek kreek, onder Heille voor f 230 s' jaars en voor negen jaren. De vorige pacht was f. 30. In het dorp Sprang stierf, eenige weken geleden, een kindje van een boer, onder vermoeden van betooverd geweest te zijn door eeue oude buurvrouw, een arm, goedhartig meuschje, dat geen schepsel ter wereld met opzet eenig leed ooit heeft gedaan. Bij deuzelfden boer. was nu het varken ziek geworden. Naar zijn gevoelen was ook dit betooverd, net als zijn kind. Voor het kind had hij, tot zijn spijt, geen duivelbanner geraadpleegd, maar nu zou hij 't voor het varken doen. Met vrouwlief begaf hij zich, voorzien vau wat uitwerpselen vau het zieke beestje, op reis naar Oirschot, waar zoo'n kundig personage ergens woont. Deze onderzocht nauwkeurig de meegebrachte bewijzen van vermoeden en gaf als zijn oordeel te kennen „dat het varken door een kwade hand geraakt was", tevens voorschrijvende tot zeker middel van herstel: dat de uiterste haren van de ooren en den staart moesten fijn gesneden en voor de deur der tooverheks gestrooid worden, opdat deze, naar buiten gaande, daarop treden en daardoor het varken genezen zou. Het wijze echtpaar keerde hoop vol huiswaarts, paste getrouw het recept toe en twee dagen later was het beestje gezond. Laat de menschen nu nog zeggen dat er geeu betooveringeu zijn en dat duivelbanners er niets van weten! Uit 's Gravenhage wordt het volgende gemeld: De rijksadviseurs voor de monumenten van geschie denis en kunst zijn op het denkbeeld gekomen, dat het bordes voor den ingang der voormalige loterij zaal, ten tijde der Grafelijke Regeeriug niet heeft be staan, maar de toegang tot dat gebouw onzichtbaar was gemaakt door een houten afscheiding. Zij ont- leeneu die beweering aan nog bestaande oude teeVp.. ningen dezer zaal. Om nu zekerheid werd het bordes afgebroken eu onder»-i JusiÉfl fundceringen het spoor van den -v- duiden. Er is echter weert men - a,-r3L -1 Vhïï Ht .XX on" cr.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2