HANDELSBERICHTEN. dunkt u? Is dat niet het vuur aanblazen, dat altijd smeult Is dat het beoefenen van de leer van Hem, naar wiens naam zich de tegenwoordig zoo machtige orde noemt? Sprak Hij niet het aan zulke zelfver heffing geheel tegenovergestelde woord: Zalig zijn de armen van geest, want zij zullen God zien." Geen duidelijker bewijs is er voor de leer van zonde en verderf, waaraan het gansche menschelijk geslacht onderworpen is, dan dit, dat zelfs de leer des Chris tendoms in handen des menschen tot een wapen wordt, waarmede de mensch eer, macht en geld ver werven wil, en helaas kan; en dit, dat de kerk zich verlaagt om zulke praktijken met haar stempel te waarmerken. Wij wenschen nog een ander bewijs bij te brengen voor de houding der UI tramontanes Het hootd der Roomsche kerk in Engeland is een voorma lig predikant de Anglikaansche kerk. Die man, wiens bekwaamheid allerwege erkend wordt, is tot de hoogste rang in de Roomsche kerk geklommen. Kardinaal Man ning zoo is zijn naam werd zelfs in de laatste jaren wel eens genoemd de vermoedelijke opvol ger van Pius IX. Deze hooggeplaatste geestelijke heeft in een brief aan een methodisten predikant zijn gevoelen medegedeeld over de vervolging der protestanten in Spanje en wel op deze wijze: //Voor zoo ver ik weet, hebben de Engelsche katholieken geene vertoogen tot het gouvernement van Spanje ge richt, met betrekking tot de protestanten in dat land. Voor zoo ver ik weet, strekken de wetten in Spanje zich niet uit tot het persoonlijk geweten of geloof van iemand, maar beletten zij alleen de openbare ver spreiding van godsdienstige stellingen en eeredien9ten, die afwijken van den godsdienst van het Spaausche volk. Onder deze omstandigheden zou geen katholiek een vertoog gewettigd achten. Het Spaansche volk is één in geloof en godsdienst en hei is volkomen ge rechtigd zgn land en zijn huisgezinnen voor de ellende van godsdiensttwisten te bewaren. Zij gelooven, dat deze eenheid van geloof en eeredienst een goddelijke wet is, en achten het daarom hun hóogsten plicht, die getrouw aan hun kinderen over te leveren. In dien de katholieken in Engeland morgen de meerder heid vormden, zouden zij niemand op het punt van godsdienst door burgerlijke wetten lastig vallen. In eene brochure, door mij verleden jaar ter beantwoor ding van den heer Gladstone geschreven, kunt gij dit uitvoeriger behandeld vinden, dan ik thans kan doen. De beginselen van mijn antwoord waren toen en zijn thans deze1Zoolang als de eenheid van een volk in geloof en eeredienst ongeschonden bestaat, is het de plicht van dat volk te zorgen, dat die eenheid niet door de burgerlijke wet geschonden wordt. 2. Wan neer de eenheid eenmaal verbroken is door godsdienst geschil van een volk, kunnen geen burgerlijke wetten de eenheid herstellen; zij kan slechts hersteld worden, zooals zij ontstaan is, namelijk door de gehoorzaam heid des geloofs. 3. De openbare wet van zulk een land kan niet meer doen, dan de vrijheid en het wel varen van alle onderdanen beschermen, door tegen te gaan, wat schadelijk is voor de menschelijke maat schappij, als godslastering, goddeloosheid, veelwijverij enz. Er is derhalve geen vergelijking mogelijk tusschen Spanje en Engeland of tusschen een volk, dat één is in het geleof, en een volk, dat jammerlijk en hope loos verdeeld is." Ziedaar wel een van de zonderlingste redeneeriugeu. Omdat in Spanje alles één is behoort het ook zoo te blijven, des noods door de wet. Is er een land waar verschil is, dan legt de Roomsche kerk er zich bij neder en zal er niemand van spreken. Jammer dat de geschiedenis van zooveel landen duidelijker licht verspreidt over de bedoelingen der Roomschen en dat feiten beter spreken dan woorden. Kardinaal Manning zou we geven het geheele citaat opdat onze lezers zelve oordeelen kunnen volstrekt niet opzien tegen eene vervolging in Spanje om het land en de huisgezinnen voor de ellende van godsdienst twisten te bewaren. Keizer Wilhelm bezocht dezer dagen de slag velden in den Elzas, waar de Duitschers in '70 zoo roemrijk hebben gestreden. Het gedenkteeken voor hunne gevallen kameraden door het Duitsche leger opgericht, de nieuwe Evangelische en Katholieke herken te Froschweiller en het slagveld te Worth waren meer bijzonder de plaatsen, waarop de grijze vorst het oog vestigde. De vredesonderhandeling-en gaan langzaam voort en alle verschijnselen duiden aan dat weldra van vrede zij het dan ook eene tijdelijke in het posten zal kunnen gesproken worden. De eenige die hoogstwaarschijnlijk een ongunstigen ^^^Ren afloop zou kunnen hebben is de hou- ^fc^desvoorwaarden door de Mo- Hj^^^rstrij den tot het van twee bruggen zijn teekenen van de voortgaande oorlogzuchtige stemming der Serveu. De Transvaalsche Oorlog. Yan Ds. F. Lion Cachet, te Kaapstad, ontving de Standaard onder dagteekening van 30 Augustus 1876 het onderstaande schrijven omtrent den toestand in de Transvaalsche Republiek, hetwelk naar wij mee- nen veel licht over den toestand aldaar verspreidt. Met de vorige mail hebt gij zeker eenige geruchten vernomen aangaande den treurigen afloop van den oorlog tusschen de Transvaalsche Republiek en het Kafferhoofd Sekukuni. Meenende dat het uwen lezers niet onaangenaam zal zijn, eenige bijzonderheden dien aangaande te vernemen, haast ik mij u deze regelen te schrijven. I. De oorlog zelf was, van de zijde der Republiek, een verdedigingsoorlog. Daargelaten de vraag of Seku kuni een onderdaan der Republiek is, dit is zeker, dat men hem in geenen deele gemoeid heeft, terwijl hij het den Boeren onmogelijk maakte het land te bewonen. Het was: pompen of verdrinken. II. De oorlog zou, zoo die gelukkig afliep, dienen om Burgers op den presidentszetel te bevestigen. Men wa3 over het algemeen zeer ontevreden over hem na zijne terugkomst uit Europa. Tegen den zin van het volk was hij weggegaan; tegen den zin van het volk had hij eene spoorwegleening geslotentegen den zin van het volk had hij liberale of moderne onderwijzers uitgebracht, en ridderorden noch dokterstitel konden opwegen tegen de noodelooze belastingen, waarmede het volk hier de dinés in Holland zou moeten beta len. Om zijn populariteit te herwinnen, stelde hij zich aan het hoofd van het in der haast bijeenge roepen leger, en zekerlijk, zoo hij overwinnaar in dien strijd gebleven ware, zou hij tot in lengte van dagen over de Republiek hebben kunnen heerschen. III. De oorlog is van de zijde van het Gouver nement (Burgers) begonnen met allerlei dwaasheden. Vroeger had men in de Republiek een vasten Kommandant-Generaal, Paul Kruger, een man oud geworden in den oorlog, en die het vertrouwen der burgers bezat in groote mate. Verder had ieder district zijn eigen kommandant, door de burgers ge kozen. Burgers heeft zoowel Paul Kruger als (ie districts-kommandanten ter zijde gezet, om zelf alles in handen te hebben een man, die een paar jaar geleden predikant was op een nederig dorp in Afri ka, geheel onbekend met. de Kaffers en Kafferoorlogen, zou alles in handen nemen, en dan zou men eens zien Voor men nog in het veld was, verdeelde de Uit voerende Raad, waarvan Burgers president is, het land van Sekukuni, in zoovele plaatsen, iedere plaats zoo groot, en op die eii die voorwaarden te bewo nen. Dit verkoopen van den beerenhuid, vóór dat de beer geschoten was, werd zelfs gepubliceerd. Een Fransche zendeling, die met eenige Christen- Kaffers het land wilde doortrekken naar een stam aan de andere zijde der Republiek, werd door de Regeering weer terug over de grenzen gezethet was te gevaarlijk, om hen in oorlogstijd te laten passee- ren Toen men met weinig moeite een versterkten bergtop had ingenomen, liet Burgers alom bekend maken, dat hij het Gibraltar van Z. Atrika had ge nomen het ware van de zaak schijnt te zijn, dat Se kukuni den //kop" prijsgegeven heeft om zijne krach ten te concentreeren. Toppunt van dwaasheid echter was, dat Burgers meende, dat hij met één afterdinuer speech (in het Amstelhotel) de welgevulde Amsterdamsche geldbui dels geopend had; dat hij van den Senaat derUtrecht- sche universiteit het doctoraat in de rechten had verkregen, schoon hij nooit in de rechten had gestu deerd; dat hij, en hij alleen, de Transvaalsche Boe ren zéé zou kunnen inspireeren, dat zij, tegen alle regelen der krijgskunst in, storm zouden loopen op eene bijna onneembare natuurlijke bergvesting, en, waar dit mislukte, dat zij in het veld zouden blijven, zonder dat er gezorgd was voor ammunitie en het noodige voedsel. IV. Het Transvaalsche leger van nog geen driedui zend man is ter kwader ure uit elkander gegaan, omdat zij alle vertrouwen in Burgers als opperbevel hebber verloren hadden. Onze jongere Boeren zijn geen geoefende soldaten; doch zij zijn ook geen lafaards. Vrienden van Burgers doen hun best om de schuld van het mislukken vau den aanval allceu op de Boeren te werpen. Zekerlijk, zij hebben schuld; maar de schuld is te zoeken bij hem, die gewoon is //gaatjes te vullen met praatjes" en die, steunende op eigen kracht, het land in diepe ellende gedompeld helft». In de Republiek spreekt men er ernstig van om de hulp der Engelsche Regeering in te roepen en het land aan de Engelschen over te geven. Ik vrees dat het er wel toe komen zal. Bitter leed als het mij doet, dat de zaken zoo ge- loopen zijn, is er ééne lichtstraal in het duister. Zoo Burgers getriumfeerd had, dan zou de Republiek aan het jammerlijkste modernisme zijn overgegeven. De plannen waren goed gemaakt, doch de Heer heeft er in geblazen. Ik geloof niet dat, zoo de onafhanke lijkheid der Republiek bewaard blijft, Burgers eenige j kans heeft van herkozen te worden. VI. Dat den goeden lieden in Nederland toch eindelijk de oogen mochten opengaan. Het Christelijk onderwijs worstelt met gebrek aan fondsen en de eerste de beste speechmaker kan millioenen krijgen voor spoorwegen etc. en voor allerlei luchtkasteelen. Nu, door schade en schande worde men wijs De Republiek boet reeds zwaar voor haar lichtgeloovig- heid in //wegslepende toespraken." Ik schrijf dit niet ter mijner rechtvaardiging tegen over Burgers (ik ben, ook in Holland, reeds lang gerechtvaardigd) maar ter waarschuwing voor de toe komst. Graanmarkten enz. Middelburg, 28 Sept. Op de heden gehoudene markt was ruimen aanvoer en over 't algemeen goede koop lust. Tarwe zoowel iarige als nieuwe werd 25 ets. hooger betaald; jarige YValchersche witte boonen waren f 1 in prijs gestegen, nieuwe dito daarentegen 25 ets. lager, ook bruine boonen 25 ets. lager. Het overige prijshoudend; Jarige Walchersche tarwe 1" 10,25 a f 10.50; nieuwe blanke voor zaaiing f 11; gewone f 10,75; nieuwe rogge f 8,25nieuwe win tergerst f 6,50, dito Walchersche Zomergerst 1" 6,25 a f 6,30; jarige Walchersche witte boonen f 14; Walchersche bruine boonen f 14,25, paarden boonen f 8 a f 8,25; groene kookerwten f 10,75 a f 11. Versclie boter per kilogram f 1,48 a f 1,52; eieren per 100 stuks f 4. Vlissingen 29 Sept. Boter per kilogram f 1,60 a f 1,55. Eijercn per 104 stuks 1' 4,40. Amsterdam, 27 Sept.. Raapolie op zes weken f 43''/2 Lijnolie f 29'/2. Prijzen van effecten. {PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 29 September 1876. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. 27* pet. 02,;,/,6 dito dito dito 3 75s/s dito dito dito 4 100 Loten stad Rotterdam 3 f 993/4 dito dito Amsterdam 3 981/; Rusland Obligation 1798/1816 5 pet. 100'/2 Certifie. Inscr. 5 serie5 777a Obl. Hope Co.lS55 6e serie 5 887/s dito 1000 18645 983/s dito L. 100 1S725 913/4 ditoL. 100 18735 913/4 Loten 1864 5 Loten 1866 5 295 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. Obligatiën 186769. 4 785/s Aand. Spoorvv. Gr. Maatsch. 5 f 2711 /2 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg. 3 1293/.v Oblig. spoorweg roti-Tiflis. 5 pet. 975/s dito dito Jelez-Griasi 5 dito dito Jelez Orel 5 pet. 97l/s dito dito C'harkow Azow. 5 ÖD/i Polen. Aand. Warscliau-Bromberg. 4 f 62 dito dito Weenen. 5 122 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 563/4 dito dito April/Oct. 5 563/4 dito in papier Mei/Nov. 5 537/8 dito dito Febr./Aug. 5 5372 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 f 1053/4 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 1315/16 dito Binnenlandsche 3 12s/8 Portugal Obligatiën3 523/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 ll9/Ifi Obligatiën 1S69 6 f 33; Egypte, dito 186S 7 pet. dito 1873 7 407s Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 18S5. 6 WU Brazilië. Oblig. 1863 472 dito 1865 5 9Ss/s Prijzen vau coupons. Amsterdam, 29 Sept. Metall. f20,60; dito zilver f 21,10; Div. Eng. per f 11,85; Eng. Portugal per ft- 1' 11,85; Spaansche piasters fAmerikaanschc dol- lars (in goud) f 2,47. Amsterdam, 28 Sept. Metall. t 20,70; dito zilver f 21,1272; Div. Eng. per ft- /Tl,85; Eng. Russeiy^^Jy^H f 11,85; Eng. Portugal

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3