BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. ftraanuiarktei) enz. ingediend zijn. De heer Kappcyne verklaart dat hem op 9 Aug. alleen is bericht, dat hij den 14den op het Loo zou worden ontvangen. De heer de Ca- serabroot dankt voor de ontwegen inlichtingen en gelooft dat het voor de ministers en heel de conser vatieve partij wenschelijk zou geweest zijn als dit Ministerie bij zijn ontslag ware gebleven. Spreker had ook van den heer Kappeyne als loijaal en cor- daat man verwacht, dat hij den Koning zou hebben aangeraden het ontslag aan te nemen, met de bijvoe ging dat de oppositie gereed was het bewind te aan vaarden. De heer Beg ram meent aan het slot der discussie te mogen zeggen, dat men niet dat helder licht heeft verkregen dat men verlangde. Er is tegenspraak tusschen de verklaringen van den minister en den heer Kappeyne omtrent de opdracht. De heer Kappeyne blijft bij het eenmaal gezegde, waaruit de heer Idzerda de conclusie trekt dat het beweren, alsof de liberale partij niet in staat zou zijn te regeercn, door geen enkel feit is gerecht vaardigd. Minister Heemskerk verzoekt dien spreker te zeggen, waarop die bewering ru9t? De regee ring sprak nooit vau onmacht der liberale partij, maar de minister blijft er bij, dat de heer Kappeyne uit hetgeen hem is medegedeeld kon opmaken, dat hem de vraag tot Kabinetsvorming zou worden gedaan. De beraadslagingen worden daarop gesloten en de algemeene strekking van het adres goedgekeurd. 1-4 worden goedgekeurd. Zitting van Dinsdag 29 Sept. Aan de orde is de beraadslaging over 5 van het adres van antwoord op de troonrede, waarop door den heer Van der Hoeven het in ons vorig nommer vermelde amendement is voorgesteld. De voorsteller had bezwaar tegen de door de commissie gestelde zinsnee, omdat, hier meer dan eene weerklank op de troonrede was, het was z. i. eene uitdaging. Spreker verlangt naar eene wijzigingswet op het lager onder wijs, opdat daardoor de vrede in deze Kamer en het land zou worden hersteld. Maar hij wil daartoe evenmin eene voorwaarde, als een voorschrift. De regeering heeft uitdrukkelijk de indiening eener on derwijswet belooft, nu past geen wantrouwen. De heer Schimmelpenninck van der Oije wijst er op dat thans aandrang van de zijde der liberalen komt tot wijziging van de onderwijswet, het verheugt hem dat liberalen en anti-revolutionairen daarop thans beide aandringen. Toch heeft spreker bezwaar tegen den vorm van deze paragraaf, hij zal daarom een nieuw amendement voorstellen van dezen inhoud: ,/Op hooger pr^s stellen wij de mededeeling, dat de wet op het la ger onderwijs ons weldra zal bereiken." De beer Tak zegt dat het volstrekt niet de bedoeling der Commissie is een blijk van wantrouwen te geven, er is niets vij andigs in het zeggen „met u stellen wij de onder wijswet in de eerste plaats." De heer Heydenrijk raad den heer van der Hoeven aan zijn amendement in te trekken, daar hij voor eene onzuivere stemming vreest. Men zou misschien kunnen zeggen, dat deze stem ming een bewijs van vree9 gaf voor de indiening der wijzigingswet. De heer van Baar meent dat deze geheele discussie niet noodig is, allen zijn het eens dat aan de onderwijswet de eereplaats toekomt. De heer Wintgens is niet zoo verlangend naar de onder wijswet. Liever zag hij in 's lands belang herziening van het middelbaar onderwijs voorgesteld. Daar zijn ook wel andere belangrijke ouderwerpen, toch verlangt spreker ook dat er een eind kome aan den strijd, ook in dien geest spreekt de heer Corver Hooft. De heer van Wassenaar Catwijk zegt dat de taak om de onderwijskwestie tot een goed einde te brengen aan geen betere handen kan worden toevertrouwd, dan aan dezen minister met de heeren van Lijnden en Yan der Heim naast zich, daarom zal spreker stem men voor het amendement Schimmelpenninck. De heer Saaymans Vader verwacht weinig heil van de nieuwe wet; het behoeft ook niet dat de zaak van het lager onderwijs zoo op den voorgrond gesteld wordt. De heer de Jonge zal stemmen voor het amendement Van der Hoeven op gronden door dien spreker ontwikkeld. De heer Van Nispen wijst er op dat er weinig verschil is of de amendementen of de redactie der commissie wordt aangenomen. Minis ter Heemskerk zegt dat de onderwijswet zal worden ingediend, maar dat er meer belangrijke onder werpen zijn, die afdoening eisehen, zoodat het in strijd zou zijn met 's lands belang te zeggen vóór alles de onderwijswet, Het amendement der Hoeven wordt daarna verworpen met ^jj^Jegen 15 stemmen en dat van den heer ^^l^uninck met 45 tegen 27 stemmen. Bij de heer Wintgens, hoe wij uit Jfckyizullen gerakenduizenden zijn daar ten dat het dwaze van de beweeringen van den heer Wintgens omtrent opium en dobbelspel bij de begroo ting van koloniën wel zal uitkomen. De heer Fabius hoopt dat deze minister in wieu hij vertrouwen stelt de zaak van Atchin tot een goed einde zal kunnen brengen, misschien wel door het sluiten van een traktaat. De heer Insinger noemt het een treurig feit dat aan dit ministerie wordt verweten dat de oorlog op Atchin nog niet is geëindigd. Minister Alting Mees zegt dat deze zaak te gewichtig is om daar over thans een oordeel uit te spreken. Het advies van den heer van de Putte zij goed, het is de vraag: is het uitvoerbaar De heeren Fabius en de Casembroot mee- nen dat er doortastende maatregelen genomen moeten worden. Omtrent onze verhouding met Venezuela wer den door den minister van buitenlandsche zaken vol doende ophelderingen gegeven. De moeilijkheden zijn zeer verminderd. Het adres werd daarop aangenomen met 65 tegen 4 stemmen, die van de heeren Corver Hooft, de Jon ge, Van der Hoeven en Van den Berch van Heem stede. Lezers, hij, die de eer heeft uw gids te zijn in het Buitenland is geen diplomaat. Misschien kan deze mededeeling hem tot aanbeveling bij u strekken. Maar daarom is het nu juist niet te doen. Hij wil deze bekentenis hier afleggen, opdat ge hem ver- schoonen zoudt van de mededeeliugen, welke thans voor de pers zoo veelvuldig stof tot bespreken leveren. Welke vredesvoorwaarden er moeten gesteld worden door de Porte of de groote mogendheden Hoe de stemming in Petersburg is Wat Oostenrijk van de voorstellen denkt Of Engeland en Rusland het in deze zaak eens zijn Waarom Italië en Frankrijk zoo weinig of niets van zich laten hooreu Alle deze vragen en nog zooveel er bij, zouden stof kun nen leveren om onderscheidene nommers van het Zuiden te vullen. Maar vooreerst de bovengenoemde reden en dan de bescheidene plaats, waarbinnen dit over zicht beperkt moet blijven, doen 0119 afzien van alle deze beschouwingen. Wij bepalen ons dus tot feiten, welke wij steeds trachten naar waarheid te vermelden. Tot die feiten behoort in de eerste plaats, dat de regeering van Turkije de wapenschorsing met eene week heeft verlengd, om aan de mogendheden tijd te geven, om hare- voorstellen nogmaals te overwegen; voorts blijkt uit alle berichten dat Servië nog zeer oorlogzuch tig gestemd is. Nu hoopt men op Rusland, dan weder op Engeland; die hoop zal echter wel blijken ijdel te zijn, Europas groote mogendheden zullen de politiek van non-interventie wel niet laten varen. Op het einde der elfde eeuw werd onder de fiere leus //God wil het de eerste kruistocht tegen de Turken gepredikt. Het was toen dus in naam van den godsdienst. Thans wordt in Engeland een nieuwe kruistocht tegen de Turken gepredikt, nu in naam der menschelijkheid. Gladstone gaat voort, o. a. jl. Zaterdag nog op eene bijeenkomst van liberalen in Zuid-Durham te betoogen, dat de conservatieve regeering de richting moet volgen, welke door de openbare meening is ingeslagen. Zij het niet door de kruistochten, dan misschien ondanks die, zal de on dergang van het Turksche rijk wel volgen. De groote, machtige staten, die lang, zeer lang, aan het hoofd der beschaving stonden, kunnen voor ons geslacht eene vingerwijzing in de toekomst zijn. Het uitgestrekte gebied van de Porte, levert eene geschiedenis vaujondergang, die denken doet aan Babel, Griekenland of Egypte. De onder handelingen der Kabinetten mogen het teeringachtige le ven van dien staat wat rekken, Europeesche beschaving moge ook daar toegang zoeken te verkrijgen, naar onze meening zal Turkijes ondergang de vervulling der belofte verhaasten //de aarde zal vol zijn van de kennis des ITeeren, gelijk de wateren den bodem der zee bedekken." Ergerlijk is het dat een land gelijk Spanje de godsdienst, welke door bijna de helft, van Europa wordt beleden, zoo kleingeestig vervolgt. Nog altijd gaat de regeering voort met het plagen en fnuiken van de protestanten en hunne leer. Engeland, waar hei is overtuigend gebleken de publieke opinie een macht is, zal, zoo we hopen en gelijk ook aanvankelijk de berichten zeggen, zich de zaak aantrekken. Men zou zoo wenschen dat er eens een Napoleon, Cromwell of Bismarck in Spanje opstond, die met ijzeren vuist dat broeinest van twist en krakeel tot zijn plicht bracht. geringe kwaliteit van f 9.tot f 9.60. Inlandsche ROGGE ging tot vorige prijzen, soms tot 10 cents lager langzaam van de hand. Zeeuwsche en Vlaamsche, naar kwal. f 7.50 tot f 8. Overmaascke en Noord-Brab., naar kwal. f 7.40 tot f 7.75. Geringere soorten f6.75 tot f7.10. De beiden soorten GERST bleven onveranderd. De Winter- ging coulant en de Zomer- langzaam van de hand. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Overmaasche en Flakkeesche, Winter puike van f 6.tot f 6.60, min dere 1' 5.75 tot f 5.90. dito Zomer f 5.90 tot f 6,30, mindere t' 5.50 tot f 5.75. HAVER Blanke, zware en korte van f 5.60 tot f 6.20. Lange en lichtere soorten f3.tot f5. PAARDENBOONEN werden in de goede soorten 10 cents hooger betaald. Puike harde f8.30 tot f 9,30; Geringere soorten f7.60 tot f8, BRUINEBOONEN werden in de beste soorten niet vorige prijzen betaald. Mindere kwaliteit bleef einde- Beu is nog on verkoel) t over. Puike soorten van f 14,25 tot f 15,50; Geringere en wakke f 11,50 a f 14, Van WITTEBOONEN was meer ter markt, doch meestal van wakke kwaliteit. Puike soorten van f13,25 tot f13,75; Geringere soor ten f 11,50 tot 13,—. BLAUWE ERWTEN werden tot vorige weeksprijzen genomen. Op de kook valt echter meer aan te merken als vroeger. Walchersclie van 11,50 tot f 11,75Puike Zeeuwsche etc, f 10,90 tot fll,25Geringere en niet kookende f9,40 tot f10, KOOLZAAD werd hooger verkocht, zijnde gedaan Noordbr. 711/s pd. en puik Zeeuwsch 72 pd. KANARIEZAAD met ruimer aanvoer. Het beste f15,a f14,50; gewone soorteu f14,a f13,en ge ringere kwaliteit fl2,5ü en lager. Goes, 26 Sept. De afloop der markt bracht slechts eene geringe wijziging in de tarwe prijzen, die tot 25 ct. per mud minder werd verkocht. Rotterdam 26 September. Op de veemarkt waren f isteren en heden aangevoerd :2 paarden, 1300 runderen, (53 vette- en graskalveren, 3 nuchtere kalveren, 1081 schapen of lammeren, 270 varkens, 223 biggen, 4 bok ken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit85 c., 2e qual. 72 c., 3e qual. 56 c.,Kalverén 3 ste qual. 95 c., 2e qr.al. 75 c.; Schapen 85 c., alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. Oostburg 27 Sept. (per telegr.) De markt was heden over het algemeen williger. Tarwe f 10.25 a f 10.65 rofge f7.30 a f7,50; wintergerst f 6.50 f 6.85zomer- gerst f6.25 a f6.40; haver £4.50 a f5. Middelburg, 21 Sept. Boter per kilogram f 1.44 a f 1.52. Eieren f 3.S0 de 100 stuks. Vlissingen 26 Sept. Boter per kilogram f 1.50 a f 1.60. Eieren per 104 stuks f 4.40. Amsterdam, 27 Sept. Raapolie op zes weken f 431/* Lijnolie f 29l/.> Prijzen van effecten. {PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 27 September 1876. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/3 pet. 63 dito dito dito 3 753/8 dito dito dito 4 100 Loten stad Rotterdam 3 10Ö dito dito Amsterdam 3 9S Rusland Obligatiën 1798/1816 5 pet. Certific. Inscr. 5 serie5 Obl. Hope Co. 1855 6e serie 5 89y4 dito 1000 18645 99Y, dito L. 100 18725 93 ditoL. 100 1S735 93»/s Loten 1864 5 f 308 Loten 1866 5 300 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. Obligatiën 186769. 4 79>,/8 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 27D/ï dito dito4 202 Aand. Kiew-Brest 5 dït"o Baltische spoorweg3 130 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pet. 98l/4 dito dito Jelcz-Griasi 5 f 231 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow. 5 92J/g Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 617/s dito dito Weenen. 5 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 573/s dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 545/s. dito dito Febr./Aug. 5 55 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 1053/4 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 14'/8 dito Binnenlandscbe 3 12'/s Portugal Obligatiën3 52;i/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 121/4 Obligatiën 1869 6 f 333/4 Egypte, dito 1868 7 pet. 433/4 dito 1873 7 4iy2 Amerik. Obl. Vcreenigdc Staten 1904. 5 dito dito dito 1835. 6 100 Brazilië. Oblig. 1S634y2 dito 1865 5 Botterdam 25 September. Van Zeeuwsche TARWE is de Nieuwe en Jarige tot. 20 cents hooger flink op- Prijzen van coupon». Amsterdam, 27 Sept. Metal 1. f20,70; dito zilver f 21,10; Div. Eng. per fi? f 11,85; Eng. Portugal per fir f 11,85; Spaansche piasters 1'Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,47. Amsterdam, 25 Sept. MetalL_

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3