GEMENGDE BERICHTEN. Staten - (Je n eraa I. LI. Maandag heeft te Goes de veiling plaats gehad van eene hofstede in de gemeente Krabben- dijke, groot 95 hectaren 98 aren 55 centiaren Bouw en Weiland, benevens 27 hectaren 26 aren 70 centi aren 'zee- en binnendijken, behoorende aan de erfge namen van den heer mr. J. F. Bijleveld van Seroos- kerke, in leven oud-burgemeester van Middelburg, welke te zaraen hebben opgebracht f 224,588,48 Van de hofstede met de Bouw- en Weilanden, benevens een gedeelte der binnendijken ter gezamen lijke grootte van 106 hectaren 35 aren 93 centiaren is kooper geworden de heer A. M. Tak, notaris te Middelburg voor den lieer J. P. 1 Buteux aldaar; voor f 1840 de hectare is de koop f 195,701,11; en voor de overige binnen- en waterkeerende dijken is kooper geworden mr. Liebert q.q. notaris te Goes; voor f 1710 de hectare, is den koop f 28,887,37. Aan de N. Rott. Ct. ontleenen wij het volgende bericht uit Middelburg dd. 24 Sept.Be werkzaam heden aan het droogdok zijn weder zoover gevor derd, dat men hoopt over 14 dagen het weder voor exploitatie te kunnen openen. Zooveel mogelijk is alles aangewend om kweladers te stoppen. Het ma chinegebouw en de holle drempel der bateauporte zijn rondom opgegraven en voorzien met stortingen van schorklei, dennentakken, puin en bazaltstukken. De koker van het raachinegebouw naar bet achterdok is verbeterdin de onderkanten van het voordok zijn ook de kwelpunten door stortingen weggenomen en vervolgens aan beide zijden beslagen met een kram- mat, waardoor afslag wordt voorkomen. De zuider zijmuur blijft staan, maar wordt met ankers voorzien; de klep tusschen het voor- en achterdok is zooveel mogelijk dicht gebreeuwd, terwijl ook voor den drem pel daarvan stortingen zijn geschied. De groote Erasmus, die thans aan de loskade ligt, zal het eerst in het dok worden gebracht. Het luchtverschijnsel, waarvan we in ons vorig nummer spraken, is door geheel Zeeland, en verre daar buiten gezien, o. a. ontvingen wij deze mededec- ling. Zondag avond half zeven ure omstreeks had te Aardenburg bij stormachtige lucht en afwisselende regenbuien een prachtig schouwspel plaats. Het kan niet. beter beschreven worden dan als het rollen van een klomp vuur van den hemel, die hier in het wes ten, voorbij de wandeldreef scheen neer te vallen, doch voor ze den grond bereikte uiteen spatte. Het was eene ontvlamming als van Bengaalsch vuur, van kleur tusschen groen, geel en blauw. Bij he'. uiteen spatten werd een lange staart of vuurstreep van de zelfde kleur zichtbaar. Het scheen meer een lich tend, dan een direct vurig meteoor. Drie minuten later hoorde men het donderen, wat trouwens te Middelburg reeds een half uur voor het lucht verschijnsel zeer in de verte werd* waargenomen, en alzoo niet bepaald tot dit verschijnsel behoorde. Dezer dagen is door de justitie de volgende vree- selijke misdaad ontdekt.. De ongehuwde dienstmeid van een landbouwer te Midwolde, gem. Leek, onge veer 19 jaren oud, was bevallen; geen uitweg met dat kind wetende, moet zij het, naar men zegt, iu een fornuis met vuur geworpen hebben, waarbo ven veevoeder moest, gekookt worden. Toen eenigen tijd later de doohter van den landbouwer bij het. for nuis kwam, ontdekte deze het reeds gedeeltelijk ver koolde lijkje. Naar wij verder vernemen, kon niet meer geconstateerd worden of het kind levend d n wel dood ter wereld is gekomen. ,71. Zaterdagavond geraakte een schepenjager van Uithoorn met zijn paard te Goudsluis, onder Aarl ander veen, in het Kanaal, met het. gevolg dat berijder en paard verdronken zijn. Misbruik van Sterken drank is alweder de oorzaak van het on geluk. Voor een paar dagen werd te Zevenbergen door iemand voor 't publiek een levende muis met huid en haar verslonden, tegen belaoning van. een borrel van 5 cent Tengevolge van misbruik van sterken drank, is zekeren Abswide, arbeider bij den landbouwer A. van Damtoe te 's Gravenpolder, 11. Zondag morgen dood in de schuur, waar hij altijd nachtverblijf hield, ge vonden. De man stond als een dronkaard bekend, en als zoodanig is hij nu gestorven. 's Rijks Munt heeft in den laatslen tijd voor een ton goud aan centen afgeleverd. Met deze 10 millioen oenten kunnen we de Belgische twee centi messtukken missen. - Sedert. 4 a 5 jaren worden de afgevallen blade- -v, Worp bij Deventer publiek den verkoop brachten ze f 180 op, het. vorige jaar f 249.50 en nu zijn ze verkocht voor f 261. De koo- pers zijn meestal tuiniers, die ze in den winter ge bruiken tot dekking, waarvoor zij uitnemend geschikt zijn. Gisteren ochtend ruim 5 ure zijn te Zwolle door de Politie gearresteerd 4 militairen voor het. koloniaal werfdepot te Harderwijk, namelijk drie Fransehen en een Spanjaard. Zij hadden gezamenlijk p. m. f 700 bij zich, en waren elk voorzien van een nachtpermis- sie tot des ochtends 57; ure. Zij hadden den gehee- len nacht doorgemarcheerd. Men meldt uit Tiel van 26 September Gisteren avond, bij het inladen van steenkolen in een der aan den wal liggende schroefbooten, verloor een werkman liet evenwicht en verdween spoorloos in de diepte. Een half uur later werd hij levenloos opgehaald. Hij laat eene jeugdige weduwe met 2 kinderen na. Naar men verneemt, zijn de personen die zich hebben schuldig gemaakt aan den diefstal met in braak in het tijdelijk oubewoonde huis van mevrouw de douairière Van R., in de Maliebaan te Utrecht, reeds in handeu der Justitie. Eenige der haar ont vreemde voorwerpen zijn nog in hun bezit gevonden. De Officier van Justitie te Zutfen beveelt in het Politieblad alle voorzichtigheid aan bij het gevolg geven aan bestellingen uit Engeland, waarbij cheques of kas siersbriefjes in betaling worden gezonden. Dezer dagen ontving een commissionair te 's Heerenberg van zekeren J. Webb en Co. 29 Bakersrow mile End E. London, ter voldoening van eene aanzienlijke bestelling van aardappelen, waaraan reeds gedeeltelijk uitvoering was gegeven, een cheque of kassiersbriefje, dat bij onder zoek bleek van geen waarde te zijn. Naar aanleiding van de ramp in de Ferdinand- Bolstraat te Amsterdam dringt W. er in het Han delsblad op aan, dat de bouwcommissie aldaar er niet alleen op zal letten, dat een huis geen milli meter buiten de rooilijn gebouwd worde, of in de huizen het Liernur- of tonnenstelsel goed wordt toe gepast, maar vooral dat zij er acht op geve of een woning goed gebouwd wordt en aan de eischen van soliditeit voldoet. Huizen van vier verdiepingen, zegt W., worden van den grond at met een enkelen steensmuur opgetrokken; balken, niet veel dikker dan een gewone plank, dienen om een gebouw in verband te houden, dat door 6, 8, ja, soms meerdere familiën bewoond wordt. De Nederlandsche glasverzekeringmaatschappij, gevestigd te Rotterdam, heeft het volle bedrag der bij haar verzekerde en bij de jongste ongeregeldheden te Amsterdam gebroken spiegelruiten vergoed, zonder in de quaestie te treden, of zij krachtens hare polissen daartoe al dan niet verplicht is. Maandag had te Leiden bij gelegenheid van de Beestenmarkt, eene grappige gebeurtenis plaats. Een boer uit de omstreken was in dc stad gekomen om varkens te koopen. Op de Turfmarkt hield hij op, spande zijn paard af en bracht dat naar een stal in de buurt. Eenigen tijd later werden in dien ledigen wa gen zes flinke varkens geladen en de boer ging weer heen. Reeds spoedig bleek het, dat de lieve diertjes op dien wagen niet best harmonieerden, althans zij vochten dat het een lust was, waardoor de wagen niet stil bleef staan, die eindelijk zoo in beweging kwam, dat hij met de vechtende varkens in het water van de Beestenmarkt terecht kwam. Een paar perso nen daarbij tegenwoordig konden den val niet voor komen en in een oogenblik zwommen de zes var kens weg, die er goed mede terecht konden. De boer zat in de kroeg en moest gezocht worden de wagen werd op het drooge gebracht, maar de varkens waren verdwenen, zij hadden zich in den Rijn (het galgenwater) verspreid en waren links en rechts op het drooge gekomendoor de gierigheid van den boer, die zijn wagen onbewaakt liet,, was her reeds avond eer de varkens terecht waren. Van elf pakken Russische en Egyptische effec ten, die van Londen naar Parijs gezonden werden, zijn op de boot tusschen Dover en Calais 7 gestolen. Te Parijs ontdekte men, dat die pakken voor andere met oude kranten verwisseld waren. Eene les uit het buitenland voor Volksonder wijs. In Brussel zul de aanstelling geschieden van een controleur der gemeentescholen. Deze nieuwe ambtenaar moet dagelijks de namen der afwezige leerlingen opnemen en naar hun woningen gaan, om daar naar de oorzaak der afwezigheid onderzoek te doen. Ook is hij belast met de opsporing van kinderen, die volstrekt geen onderwijs ontvangen. Ticeede Kamer. Zitting van Maandag 25 Sept. Door den lieer* Van. 31' V£rwmh,pr. "Ul^i 1020 van 10 millioen voor de staatsspoorwegen worden de uitgaven geraamd op 11772 millioen; onder de uit gaven zijn begrepen 27 millioen nationale schuld, 3V. millioen voor buitengewone uitgaven van het departement van oorlog en het vestingstelsel. Verder worden verhoogingen voorgesteld: tot verbetering van bezoldiging van gezanten en consuls, tot reorganisatie van het korps ambtenaren van den waterstaat; tot het bouwen vap een rijkskrankzinnigengesticht; voor uit breiding Van onderwijs, postwezen en telegrafie ;- en voor het oprichten van een normaalsehool voor teekenonderwijs. De inkomsten worden geraamd op f 107.066.620, het tekort, hetwelk dus tusschen uit gaven en inkomsten bestaat, wil de minister voors hands dekken door uitgifte van schatkistbilletten en het gebruik maken van het saldo over 1874 ten bedrage van 6 millioen. De minister constateerde den vooruitgang, die de opbrengst der middelen ook weder dit jaar aanwijst, en meent dat zonder over drijving op eene algemeene opbrengst over 1877 mag gerekend worden, die de raming met 8 milli oen overtreft. Toch meende de minister dat, indien de regeering op dezelfde wijze wilde voortgaan met het bouwen van spoorwegen en het voltooien van het vestingstelsel en nog andere groote werken van algemeen nut tevens wilde ondernemen, dan ten slotte buitengewone middelen zullen noodig zijn. De minister voegde er bij dat het oogenblik nadert, waarop eene beslissing in dit opzicht zal geno men moeten worden. Daarna was aan de orde de beraadslaging over het ontwerp-adres van antwoord op de Troon rede. De heer de Caserabroot. was dankbaar voor al het goede, in de troonrede vermeld, maar meende dat we de oogen niet sluiten mogen voor de donkere stippen, die zich in ons politiek leven voordoen. Eene ernstige ziekte heeft zich reeds 10 jaren in ons midden vertoond politieke zwak heid, die ontaarden kan in politieke onmacht. Vooral in dezen zomer was de toestand gespannen. Stilstand hier, vertraging daar, verlamming ginds was het noodwendig gevolg van dien toestand. De vraag is dus gewettigdWelke waren de oorzaken van de telkens vertraagde oplossing van de ministerieele crisis? Waarom heeft de leider der liberale partij, het hoofd der hervormingspartij, die tweemalen aan dit ministerie plechtig een paspoort heeft, uitge reikt niet een ministerie samengesteld? Minister Heemskerk heeft in de Eerste Kamer reeds eenige mededeelingen daaromtrent gedaanthans herhaalt de minister dat allen het eens zijn over de schade lijkheid van den langen duur der crisis, maar daarom mag er nog geen sprake, zijn van regeeringloosheid. De ministers hebben volhard bij hunne aanvraag om ontslag tot na het onderhoud van Z. M. met. den heer Kappeyne, een onderhoud, wel door het. minis terie uitgelokt, doch waaraan ze geheel vreemd zijn gebleven. Na dat onderhoud verklaarde Z. M. dat hij verlangde terugneming van het collectief ontslag. Met uitzondering van twee hunner ambtgenooten hebben de ministers gemeend zich daarnaar te moeten voegen. De heer Kappeyne had, te Genève, toevallig door een familie bericht, van zijn reisgenoot vernomen, dat men hem hier noodig had. Hij heeft daarop geïnformeerd en is teruggekomen. Van een zekere opdracht, die men hem doen zou is bij het bedoelde onderhoud geen sprake geweest. Hij vernam, dat het gevraagde ontslag niet ingewilligd werd. Spreker werd uitgenoodigd zijn gevoelen te zeggen en het kwam hem voor dat het votum van 16 Juni geen kwestie was, waarover een ministeriele crisis zou moeten ontstaan. Verder kwam het spreker voor dat de regeering zich wachten moest voor het iudienon van ingrijpende wetsvoorstellen, alléén het toegezegd ontwerp op het lager onderwijs moest bij den aanvang der zitting worden ingediend. De heer Teding van Berkhout kon de houding van het, ministerie niet goedkeuren. Waarom kwamen vijf leden van het Kabinet terug op hunne aanvrage om ontslag Hadden zij een ander inzicht gekregen om trent de bodoeling van het, votum van 16 Juni? Naar hetgeen de heer Kappeyne heeft gezegd, blijkt het, dat dit ministerie, leeft als 't ware van de beschei denheid en welwillendheid der liberale partij. Uitdruk kelijk is gezegd de onderwijswet, en als gij die niet geeft, dan volgt de straf. De crisis is geëindigd maar is de kracht van het Kabinet toegenomen? Spreker wil hopen dat het. gebeurde eene les mag wezen en dat de Nederlandsche natie er op mag rekenen dat zij, die geroepen zijn hare belangen te behartigen, zich wachten voor het nemen van overijlde besluiten Minister Heemskerk antwoorde den heer Kap- en vraagt of hem op 9 Augustus niet. ben-y^g en namens den Koning is gevraap-dL J sujA willen belasten met de saip™ Kabinet. Wat het omtren4 1 4,5 q Vhll

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2