HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. Fransch-Duitsche oorlog en de Carlistische strijd vulden den tijd tot aan den Servisohen oorlog aan. Bij deze lijst moeten nog gevoegd wordende oorlog in Abyssinië en Ashantee, de strijd tegen de Atchi- neezen, de oorlog in Nieuvv-Zeeland, in de Straits Settlementsde expeditie naar Mexicode onophou delijke gevechten in de Zuid-Amerikaansche republie ken. Egypte vocht tegen Abyssinië; in Zuid-Afrika ontbrandde de oorlogsfakkel; de Vereeuigde Staten zonden eene expeditie tegen de Roodhuiden af; de koning van Dahomey bedreigt ons, en zoo gaat het tot in het oneindige voort. Toch zijn er slechts vijf en twintig jaren voorbij gegaan sedert men mij de be ginselen van de Christelijke leer inprentte en men mij leerde, dat wij een tijdperk van vrede en beschaving waren ingetreden. Wat zal de volgende kwart eeuw ons brengen, als we zoo voortgaan Ja wat zal ze brengen? zoo vragen ook wij. Onze journalisten-leeftijd telt nog geen drie maanden en wij maakten reeds eene heele campagne in het Oos ten raeê. Nauwelijks rust daar het zwaard, en wordt het uitzicht op vrede eenigszins helderder of onze opmerkzaamheid wordt gevraagd voor een strijd in de Transvaal. En daar komt nog bij de strijd die zonder bloedstorten gestreden wordtdie strijd waarbij de pen de plaats van het zwaard en het kruit die van den inkt vervangt. De strijd, die gestreden wordt over verschil van meeningen is en het is een voor recht niet bloedig, maar niet minder heftig. Duitschlaud weet daarvan op dit oogenblik te spreken. Nog maar enkele weken moeten verloopen eer de verkiezingen voor den Rijksdag zullen plaats hebben en dat zoo'n strijd de gemoederen in onrust brengt, is zeer licht te begrijpen. Ieder zoekt zijne daden in het gunstigste licht te plaatsen, de partij die men voorstaat is natuurlijk de eenig-goede. Nu het is ook niet kwalijk te nemen, dat ieder meent dat zijn uil een valk is. Maar dat met zoo verregaande onbeschaamdheid onwaarheden en scheeve voorstellin gen worden gegeven, dat is af te keuren. Wilt ge er een proefje van. Dezer dagen noemde een redenaar alle partijen die van het eigenbelang, alléén de libe rale partij streed voor het algemeen belang. Haar blik was ruim, zeer ruim en die van alle anderen beperkt. Nu, we hebben niet de eer de Duitsche li beralen te kennen, maar als ze eenige overeenkomst hebben met hunne broeders in Nederland, dan moeten we natuurlijk die stelling gaaf toestemmen. De libera len in Nederland denken er b. v. nooit, aan om huune instellingen met een andermans geld te betalen is daar iemand van eene andere partij, wiens bekwaam heden erkend zijn, dan ruimt de liberale partij hem gaarne eene plaats in haar midden in, want het is nooit hare bedoeling om het gezag uitsluitend voor zichzelven te verlangen. En welke maatschappelijke of philantropische instelling heeft niet dat woordje niet had ik haast vergeten haar ontstaan en be staan aan de liberalen te dauken? Ziet, zéé zijn ze in Nederland en daarom kunnen we best gelooven dat alle Duitschers hun eigenbelang zoeken, behalve alléén de liberalen. De Duitscli-conservatieve partij heeft hare organisatie volbracht, ze telt ruim 5000 leden. Deze partij, die vooral door der tegenstand den Mei- wetten in geheel Duitschland naam maakt op politiek gebied, heeft hare leden bij circulaire verzocht overal, althans bij de eerste stemming eigen candidaten te stel len. Bij het stellen van de caudidaten verzoekt zij vooral de keuze te vestigen op mannen, die krachtig weten op te treden, mannen die niet slechts weten te stem men, maar ook te spreken en te handelen. Ook in de Vercenigdc Staten van Ameri ka is de verkiezingsstrijd uitgebroken. November is de tijd waarop een nieuw president der Republiek gekozen zal moeten worden. Ongelooflijk zijn de in spanningen en uitgaven welke regublikeinen en de mocraten 'zich daar getroosten om hun candidaat ze gevierend uit het strijdperk te doen treden. Toch is de opgewektheid niet zoo groot als dit vroeger wel het geval was. Men hoort niet van die monster-meetings en al die luidruchtige vertooningen, welke zoozeer schijnen te strooken met het karakter van het Amerikaansche volk. De maatschappelijke toestand van de groote Republiek, die verre van gunstig is, zal er zeker veel toe bijdragen om de hartstochtelijke opwindingen en de enorme uitgaven wat te bedaren. Het schijnt toch dat Amerika, na eene ongekende vooruitgang tot stilstand is gekomen. De stroom van landverhuizers en kapitaal welke de levensader voor de nieuwe we reld zoolang is geweest, is opgehouden te vloeien, fc^dert de crisis voor enkele jaren intrad. Daar komt fcfc^^noeierijen op groote schaal het land hebben ^^^^ïet vertrouwen geschokt, zoodat de hals- MKP^n de Republiek en hare inwo- .■Éjj^^lurfden wagen, thans tot van den toestand van Servie en Montenegro tot dien. welke voor den oorlog bestond. Spoedig zal het blij ken of het vrede dan wel oorlog zal zijn ,want heden loopt de termijn van wapenschorsing ten einde en om voor alle mogelijke gebeurtenissen gedekt te zijn, heeft de Porte eene aanzienlijke krijgsmacht op de meest bedreigde punten zooals de Iavor-linie en de Drina bijeengebracht. Ook Montenegro had tegen gisteren avond alle beschikbare macht bijeen gebracht. Het is dus slechte de hoop, die we uitspreken kunnen dat net kanon daar ginds zal zwijgen eu wij bijge volg onze pen zullen laten rusten. Onaangenaam, niet waar? is het steeds te moeten schrijven en lezen over zooveel leed, over zooveel dat wel in de eerste plaats kan besehouwd worden als de gevolgen der ongerechtigheid. Maar ook deze vraag willen we niet verzwijgen: Zou de Heer slechts afbreken en ook niet opbouwen? Men noemt den oor log wel eens een geesel der volkeren en de toorn Gods. Het zij zoo. Maar is Gods hand ook in de ge schiedenis der volken alléén eeu straffende Wij be doelen, is het niet eenzijdigheid te beweren dat elke oorlog slechts ruw geweld en boosheid voortbreng! en niet tevens een stap nader brengt tot de vervul ling der eenmaal gegeveue beloften Het gaat den mensch in de geschiedenis, gelijk het den reiziger gaat, die een berg beklimt. Hoe hooger hij komt, hoe meer dat zijn uitzicht wordt verruimd, en was het hem ge geven den top te bereiken, zijne horizont zou dan zoo ruim zijn, dat hij zich in het oneindige verliezen zou. Wat ons thans duister is, wat ons nu enkel bar- baarschheid, enkel vernielen en vernietigen toeschijnt zou dan zeker een andere beteekenis verkrijgen. Maar tot die hoogte is nooit een mensch opgestegen en zal ook wel nimmer iemand zich verheffen. Hooger, veel hooger dan de top van de Himalaija den hoogsten berg der aarde woont Hij, zonder wiens wil zich geen schepsel roeren of bewegen kan. Laten we van die zijde het rumoer der volken bezien en wij zullen ons voor eenzijdigheid wachten. Graan markten enz. Rotterdam 25 Sept. (per telcgr.) De Tarwe was 2ü cents hooger in prijs; rogge, zomergerst, bruine en witte boonen waren flauwer haver en paardenbooneu 10 cents hooger; blauwe erwten en kanariezaad bleven onverander i, «toch gingen traag at; koolzaad was 40 cents hooger. Amsterdam, 25 Sept. Raapolie op zes weken 1' 4&l/2 Lijnolie 1' 29'/o. Prijzen van effecten. PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 25 September IS76. Nederl. Ocrtific. Werkelijke schuld. 21/- pet. 62'/s dito dito dito 3 75'/-i dito dito dito 4 9915/10 Loten stad Rotterdam 3 dito dito Amsterdam 3 98 Rusland Obligatiën 1793/1816 5 pet. lOOVs Certific. Inscr. 5 serie 5 Obl. Hope Co.1855 Ge serie 5 S93/* dito 1000 18645 997/e dito L. 100 1S725 93'/s dito L. 100 18735 93/3 Loten 1864 5 f 312 Loten 1866 5 304 Inscr. Stïeglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. Obligatiën 186769. 4 790/, Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 272 dito dito4 199'/s Aand. Kiew-Brest 5 H91 /2 dito Baltisclie spoorweg. 3 130 Oblig. spoorweg Poti-Tiffis. 5 pet. 98 dito dito Jelez-Griasi 5 f 231 dito dito Jelez Orel 5 pet. 9S dito dito Charkow Azow. 5 92 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 613,N dito dito Weenen. 5 122 Oostenr. üblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 57l/2 dito dito April/Oct. 5 57lfs dito in papier Mei/Nor. 5 54u/i6 dito dito Febr./Aug. 5 55 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 f 1051/., Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 14'/s dito Binnenlandsche 3 „13 Portugal Obligatiën3 527/3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 12Va Obligatiën 1869 6 f 34 Egypte, dito 1868 7 pet. 44 dito 1873 7 42 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 1047/s dito dito dito 1885. 6 lOOVs Brazilië. Oblig. 1863 4*/„ dito 1865 5 93"/s Prijzen van coupons. Amsterdam, 25 Sept. Metall. f20,80; dito zilver $1,15; Div. Eng. per ft fllfflfa Eng. Portugal per ft sen in Z. R. f 31,121/-'; Poolsche per fl Poolsche per Z. R. f 36,75; Spaansche piasters fSpaansche binnenlandsche fAmerikaansche dollars 2,4772 papier 2,22. (Plaatsing niet altijd blijk van instemming.) Kanttcekeuiiigeii op kaBitteekeiiiogen. De Middelb. Courant van 22 Sept. 11. beweert 0. a. 1. wDat het openbaar onderwijs niemand wordt op gedrongen." Ze heeft immers gelijk? Ziet u, al ma ken we onze openbare scholen nog zoo prachtig, al richten we die in naar de eischen des tijds, al bou wen we die school op de best gekozene plaats, al geven we 't onderwijs bijna of geheel om niet, dan wordt u toch niet gedrongen uwe kinderen bij ons te laten schoolgaan. Hoe aardig geredeneerd? Alsof zulke handelingen niet gelijk staan met opdringen. Bewering no. 2 //Wie het bijzonder onderwijs ver kiest te gebruiken, heeft er de vrijheid toe." 't is net alsof er tegen een gevangene gezegd wordt «zie zoo, de deur van je cel staat open, nu b«n je vrij." Maar daar buiten staat de schildwacht te loeren en de buitendeur blijft gesloten. ./Dankje voor die vrijheid", zou de man zeggen en weqr stil in zijn hokje kruipen. Bewering no. 3 //Geen godsdienst op de school. Die godsdienst op de school wil, kan afzonderlijk gods dienstonderwijs gaan genieten." Net alsof 't mogelijk is het eene uur te spreken tot het hart en het andere tot het verstand. Is de mensch dan niet één ge heel Bewering no. 4 //De meerderheid beslist en kan niet letten op de wenschen van enkelen". We zou den eens willen zien of, als 't blaadje eens omgekeerd was en onze partij op 't kussen zat, de Middelb. courant ook zoo spreken zou. Dat spreekt altijd van een meerderheid, alsof die meerderheid een veelhoof dige god ware, wien elk eerbied en gehoorzaamheid verschuldigd is. Toen ik voor eenige maanden op 't Zendingsfeest de rede van den heer Looman had aangehoord, sprak ik een landbouwer van Walcheren, die me verklaarde niet te kunnen begrijpen, dat we zoo weinig van onze mannen in de 2e kamer hadden. Ik zei tegen hem//baas, stel eens, er wonen op Walcheren veel van onze partij. Nu moet om de 5 jaar de kiestabel herzien worden. Er moet een nieuw district bij. Komaan", zeggen nu de heeren in den Haag, ;,we zullen dat hoopje eens verdeelen, want lateii wij ze bij elkaar, dan zouden ze hier een. afgevaardigde heen kunnen storen, en dat behoeft niet, want de dompers zijn uit de mode". Zoo gezegd, zoo gedaan. De Walchersche anti-revolutionairen zijn onschadelijk gemaakt. Was het nu maar eens moge lijk om de meerderheid in de tweede kamer te krijgen, dan zouden de kansen keeren. Maar we hebben zulk een prachtige kieswet, die het vergunt, dat tappers en herbergiers en meer van die lui kiezen, terwijl menschen, die in ontwikkeling en beschaving hun ver vooruit zijn, thuis kunnen blijven, als er gestemd moet worden. 100,000 kiezers regeeren nu ons land en vraag me maar niet naar het zedelijk gehalte of naar de ontwikkeling van die allen. E11 nn zouden de liberalen wel sterk voor uitbreiding van 't kies recht zijn, maar //weet u, er zijn nog te veel lui, die dwepen met de bijzondere school. Laten wij die eerst opruimen door, ze te onderdrukkendan zullen we verder zien." Bewering 110. 5. /,De vrijheid om de bijzondere scholen te bouwen, is een uitzondering op den regel." We mogen dus wel innig blij zijn, dat onze goede liberalen nog zoo genadig zijn om toe le staan, dat we onze bijzondere scholen voor eigen rekening mo gen onderhouden en oprichten. Wat echt liberaal is datMaar wie verwacht nog liberaliteit van de zoogenaamde liberalen. z/Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, Doe gij dat ook aan anderen niet." zijn ze bijna geheel vergeten. Bewering 110. 6. //Als ieder een school op zijn eigen handje wil, dan worden de krachten te verdeeld." Maar wie vraagt dat Ziet ge wel, Midd. Courant, dat het niet zoo heel onnoodig is, dat de redactie van de Standaard telkens duidelijker hare beginselen op school gebied blootlegt? Wij willen doodeenvoudig, dat 't geld ons teruggegeven worde, dat we stad en land besparen. En als we dat geld terug willen, verzoeken we immers 0111 ons eigen geld, dat nu gebruikt wordt om van de openbare scholen paleiaen te maken. Bewering 110. 7. //De godsdienst is rin bare school 111111111 11 y^|

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3