GEMENGDE BERICHTEN. by -i munt van hun land betalen, is de verhouding daar moeilijker dan elders. Men kan de vreemde munt niet weigeren, en zelfs niet naar koers berekenen, om dat dit verlies van klandisie tengevolge zou hebben. Zaterdag nemen de feesten ter viering van het 25jarig bestaan van Ainstcls mannenkoor te Amsterdam een aanvang. Tegen 4 uur komen dan de deelnemende vereenigingen op de Beurs bijeen en trekken in optocht met drie muziekkorpsen naar het Paleis van Volksvlijt, met een praalwagen; waarop de oud-Nederlandsche toonkunstenaar Jan Pieter Swee- linck (te Amsterdam in 1621 overleden), door twee geniussen gelauwerd en omringd door de negen zang godinnen; tusschen schilden en vlaggen zullen zich de zanggoden Amphion, Apollo, Orpheus en Arion vertoonen. Voorts ziet men in den wagen de Am- sterdauische Stedemaagd, met ^barden" met gouden harpen, en een gezelschap van geniussen om zich heen. Vooraan vertoonen zich Castor en Pollux als beschermers van Vriendschap en Broederliefde. De wagen is ontworpen door den heer J. L. Springer en het dekoratief door den heer J. D. G. Grootveld. Dinsdag e. k. trekken te 5 uur de vereenigingen met den eenigszins gewijzigden praalwagen nogmaals door de stad. De jaarlijksche tentoonstelling der HoUandschc LaudboiiW-maatschappij van 1620 Septem ber te Rotterdam gehouden, werd jl. Zaterdag des middags ten 12 ure, onder begunstiging van schoon weder, met een toespraak geopend. Vele leden der Maatschappij, inzenders en genoodigden waren daarbij tegenwoordig. De Voorzitter W. van der Vliet heette alle aanwezigen hartelijk welkom, en betuigde zijne tevredenheid over den veelzijdigen steun, die de Maatschappij ook hierin had ondervonden; een warm woord van dank werd het Gemeentebestuur van Rot terdam toegebracht, voor de vele opotferiugen, die het zich had getroost, om het welslagen dezer tentoonstel ling te bevorderen; ook dankte ZE. de heeren keur meesters en inzonderheid dc dames, die zich met de keuring der bloembouquetten hadden belast, voor den betoonden ijver, en beval voorts de belangen der Landbouw en die der Maatschappij ten zeerste aan. De heer J. van Vollenhoven, burgemeester van Rot terdam nam alsnu het woord; ZE. had het ten vorigen jare opgevatte plan om de tentoonslelliug in de Maasstad te doen plaats hebben met ingenomenheid begroet, en verheugde zich nu in de werkelijkheid; vooral verdiende de organisatie allen lof, hij hoopte dan ook dat deze tentoonstelling zulke bevredigende uitkomsten zou opleveren, dat spoedig eene dergelijke zou volgen. Alsnu werd de tentoonstelling voor het publiek geopend. Zij bleek saamgesleld uit voortbreng selen van akkerbouw, zuivelbereiding, bloemkweekerij en werktuigen voor den landbouw, en was over twee plaatsen verdeeld. Het eene gedeelte was in de zalen van het verkooplokaal geëxposeerd, en zag er met haren rijken oogst van vruchten, bloemen en voort brengselen van den landbouw, schilderachtig uit. Het andere gedeelte (machines en gereedschappen, vee en pluimgedierte) was tentoongesteld op het veld, naast de nieuwe plantage hetwelk met planken was belegd ten einde na den regen der laatste dagen de circula tie voor voetgangers gemakkelijk te maken. De cata logus der tentoonstelling wees (zonder vee en pluim gedierte) het enorme getal van 1139 inzendingen aan. Een vrij druk bezoek viel de tentoonstelling ten deel, maar toch vreest men dat de uitgaven de in komsten zulleu overtreffen. Onder de vele bekroonden werd natuurlijk onze wakkere Zeeuwsche firma Wed. J. B. Massee Zoon uit Goes vier malen gevonden, voor door die firma ingezonden werktuigen. Aan de tentoongestelde vruchten en granen was het duidelijk te zien dat God ook voor die gewassen geen regen noodig heeft gehad, om ons schoone, ja boven alle verwachting schoone, veldvruchten te geven; jammer, maar dat zulks zoo weinig, ook door de Iiollandsche Maatschappij, wordt ingezien. Daar waren de zegeningen Gods te bespeuren, en wat wordt Hem daarvoor gebracht? Ontheiliging van Zijnen dag\ want ook op Zondag 17 September was die tentoonstelling geopend. Kunnen wij, nu God op zulk eene wijze met zijne weldaden in het aangezicht wordt geslagen, Zijnen zegen blijven verwachten De Arnh. Ct. geeft het volgend overzicht van het bedrag der ondci'wijzei*s~ti'<ikteiKicntcBB Wa ren er in 1869 nog 832 onderwijzers of ruim 32 pet. die geen f 500 traktement hadden, dat cijfer was in 1874 gedaald tot 491 of slechts 14 pet. Het getal onderwijzers, die in 1869 een inkomen van f 600 tot f 1000 genoten, was 895 of nagenoeg 35 pet.: ,1"vvweds 1176 of 45 nat,, 16 onder- ïr-awV ->nnii q\i<gvhet bh ik" Benoemingen en Besluiten. Benoemd tot notaris in het arrondissement Goes, ter standplaats gemeente Heinkenszand, de heer Kaï'sebooiii, candidaat-notaris te Tvvello. li erft, School fit ^entliitt). Op het zestal tot beroeping van een predikant bij de N. II. G. te Oostburg zijn door het kiescollege gebracht DD. J. J. P. Clinge Doornbos, K. W. Hul- steijn, J. H. Beeckman, C. J. L. Ruijsch van Dugteren, J. Wissen, A. Keers, predikanten te Rijssen, Vrees wijk, Benthuizen, Lage Zwaluwe, St. Laurens en Ha- zerswoude. Drietalde drie eerstgenoemden. Bedankt voor het beroep bij de N. II. G. te St. Kruis ds. H. W. Bruins te Hem. De gemeente Bloemendaal bij Haarlem verkeert in benijdenswaardigen toestand. Het eeuige wat aan de gemeentekas moet opgebracht worden is f 3300 aan opcenten op de grondbelasting. En toch kan op de begrooting worden gebracht een post van f 3860 voor rente en schulddelging. Of in die gemeente ook voldoend lager onderwijs wordt gegeven? In een den 14den September gehouden bijeen komst van neeringdoenden te Groede is door de 28 opgekomeuen besloten, te rekenen van 18 dezer, de Belgische centime-stukken niet meer te ontvangen dan tegen den koers van 11 Belgische centen voor 10 cent TTollandsch courant. Ook te Schoondijke zijn bijeen komsten gehouden met hetzelfde resultaat. Thans zullen pogingen worden aangewend tot den invoer van massas Hollandsche centen als equivalent. S.W. Onder algemeene blijken van belangstelling vierde de heer P. de Bruijne, burgemeester van St. Kruis, zijn 70ste jaaidag. De N. Rott. Crt. levert heden zelve op nieuw een correctief op haren jubelzang over de uitstekende werking der gemeentewet. Zij verhaalt dat de Arn- sterdamsche kiesvereeniging Burgerplicht" Woensdag avond samenkomen zou om candidaten te stellen voor drie leden van den gemeenteraad. Van de 300 mannen, die hun burgerplicht uitoefenen moesten, was er één, die opgaaf van candidaten had ingezonden. Van de 300 leden waren 10 pet. opgekomen. Het bestuur was dan ook blijkba r niet wel gesticht over zooveel lauw heid, op die wijze zoude de toestand onhoudbaar worden. Tegen Dinsdag a. wil men op nienw probeeren. Uit Zaandam meldt men d.d. 19 Sept. aan de II. Ct. Dinsdag in den vooravond zijn eene boereu- meid, die in een land zat te melken, en een jongen tje van ongeveer 11 jaren, dat zich aan hare zijde bevond, door den bliksem getroffen. De meid vond men bewusteloos, doch het jongentje was dood. De hals was geheel zwart. De koe schijnt ongedeerd gebleven te zijn. Een bijzonderheid is deze, dat voor 2 jaren een ander zoontje van denzelfden vader in hetzelfde land mede door den bliksem getroffen werd. Maandag avond had te Berguiu een gruwelijke moord plaats; de verslagene, een hoogst fatsoenlijk jongmensch van deftigen stand, met een zijner vrien den van de kermis te Bergum terugkeerende, werd op den weg naar Suarneer plotseling overvallen door den arbeider Paulas ma, van Suameer, hij ontving toen eerst met een mes twee, niet dadelijk doodelijke won den, een aan het voorhofd en een aan de kaak, en daarop een steek in de borstholte, die bijna onmid dellijk den dood tengevolge had. Dinsdag heeft de gerechtelijke lijkschouwing plaats gehad door de hee ren dr. H. A. Middelburg en chir. J. Plet. De Jus titie had den dader mede naar Suameer doen komen, om hem met het lijk te confronteeren. Aan ontken nen viel niet te deuken. De aanleiding tot den moord schijn* nog niet bekend le zijn. Het heet, dat de moordenaar het eigenlijk op een ander had gemunt. Een tweede geval van dien aard is het vol gende: Op Zondag 10 dezer, bij gelegenheid der Maastrichtsche kermis, werd een kastelein door een zijner begunstigess met een zwaar bierglas op het hoofd geslagen, zoodat de stukken glas in den sche del drongen. Zekere J. werd op vermoeden gearres teerd, doch gisteren bij gebrek aan bewijs ontslagen. De gewonde verkeert nog altijd in bedenkelijken toestand. Gisteren avond, ten 10'/4 ure, moesten te Arn hem drie man overgezet worden aan de Rijnbrug naar de werf aan de overzijde. Bij het instappen in de aak had een hunner het ongeluk den voet te veel op den kant te zetten, zoodat hij achterover in het watci viel. Een^zijnei^ kameraden^ I 'r-r- ïfi, u, /"iu.ï/G.i 0 waarvan de opruiming door den Waterstaat was aan' besteed, schijnt gedeeltelijk met stukken en brokker boven gebracht te zijn. Een groot gedeelte, waaron der de steen, is blijven zitten. Dezer dagen hebben de drijfvisschers met hun want er verscheidene raaien aan vast gezeten en groote scheuren gekregen. Ze brachten o. a. een bolder en eenige zijplanken boven. De arme drommels, die hun dagelijksch brood zoo zuur moeten verdienen, worden op die manier deerlijk in de uitoefening van hun bedrijf benadeeld. Tot schrik van vele huisvrouwen heeft de pe troleum plotseling eene ongehoorde prijs verhooging ondergaan. De oorzaak van deze prijsverhoogiug heeft men niet te zoeken in het toenemend verbruik. Wel is dit in de-laatste jaren sterk toegenomen, maar de Heer heeft ons met deze aardolie zoo overvloedig gezegend, dat de produktie gemakkelijk gelijken tred kan houden met het vermeerderd gebruik. De oorzaak ligt uitsluitend hierin, dat de eigenaars der groote petroleumbroimen in Pennsylvanië opzettelijk de pro duktie verminderen, hetgeen natuurlijk eene snelle vermindering van de voornaamste stapelplaatsen ten geyolge moet hebben. De producenten lieten moed willig de petroleum verloren gaan zij wilden daar door een gedwongen verhooging der prijzen tot stand brengen en dit is hun inderdaad gelukt, in den naasten tijd is geen belangrijke daling in de prijzen te wachten. Blijvend zullen echter de tegenwoordige hooge prijzen wel niet zijn, want op den duur kun nen de producenten geen kunstmatige duurte in wezen houden, niet alleen, omdat zij het verbruik zullen zien afnemen, vooral nu gas en steenkolen goedkoo- per worden, maar ook omdat hunne handelwijze con currentie zal te voorschijn roepen. Te Edinburg heeft een koopman twee zijner kinderen vermoord en zich daarna door een trein laten overrijden. Fiaancieele zorgen waren de aan leiding tot deze wanhopige diiad. Verontrustend zijn de berichten uit Savannah in den Amerikaanscheu staat Georgie. De gele koorts heerscht daar zoo hevig dat Woensdag 36 personen aan die ziekte overleden zijn. Naar men mededeelt zoudexi 8000 personen lijdende zijn en de vrees is zoo groot, dat meer dan de helft der ingezetenen de stad reeds verlaten hebben. Daarbij komt nog dat in dien zelfden staat nog altijd botsingen tusschen blan ken en negers plaats hebben, zoodat eenen ander eene onaangename stemming in dien voormaligen zuidelijken staat doet ontstaan. State n- Generaal. Donderdag 21 September. Eerste Kamer. De Kamer heeft het adres van antwoord op de troonrede, hetwelk een volkomen terugslag geeft op de door Z. M. uitgesproken troonrede zonder wijzi gingen aangenomen. Bij de discussie voerde alleen de heer Duijmaer van Twist het woord. Hij wensch- te de aandacht te vestigen op twe£ feiten. Ten eer ste, dat het Ministerie zijn ontélag heeft gevraagd tengevolge van het votum der Tweede Kamer over art. 1 der militiewet en ten tweede, dat het miuiste- rie, met uitzondering van twee ambtgenooten, niet tegenstaande dat votum toch is aangebleveu. Beide die feiten licht spreker kortelijk toe, en meent dat door de afstemming van art. 1 het gevraagde ontslag niet was gerechtvaardigd, daar die stemming geene politieke beteekeuis had. Maar tusschen het ontslag en de aanblijving is niets gebeurd om dat votuin te niet te doen of de beteekeuis er van te wijzigen. De weigering des Konings om het ontslag te verleenen, ontslaat de Ministers, die aanblijven, niet van hunne verantwoordelijkheid voor die vrijwillige daad. Ware de aanvraag ernstig gemeend en met aandrang volge houden, het is haast ondenkbaar dat het ontslag zou zijn geweigerd, getuige het verleend ontslag aan de Ministers van Koloniën en van Oorlog. Overigens was spreker met de oplossing niet ontevreden, en hoopt hij dat 't het Ministerie gelukken moge, vele zaken ten nutte des lands tot stand te brengen; en vooral zou hij de aftreding ongaarne gezien hebben voor de indiening van de wet op het lager onderwijs, omdat het van groot belang is, te zien hoe door dit Ministerie dit netelig vraagstuk op bevredigende wijze zou kunnen worden opgelost. De tijd voor de libera len om te regeeren is z. i. nog niet gekomen. Zij moeten wachten, totdat zij door eigen kracht in i staat zijn het bewind te aanvaarden. De heer Heemskerk heeft dadelijk geantwofig^B deze, gelijk hij zeide welwillende kritieK»JjjB als een vriend, maar die ook feiten eens met de meening van<\c AjgjjfH 't schadelijke en keerenden'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2