HANDELSBERICHTEN. stemming van dit artikel isde zee. Te Rot terdam, Antwerpen of elders aangekomen, wordt het overgeladen In een zeeschip, en zoodra dit buiten gaats is gekomen, gaat de lading over boord, waar door natuurlijk onze zeegaten vergiftigd worden, tot groote schade voor de visscherij. De oorzaak van het vreemde verschijnsel, dat men ver uit Duitschland den aniline-afval hier in zee laat werpen, moet hierin gezocht worden, dat de Duitsche Regeeriug niet toe staat dit ontuig ergens binnen haar gebied in den grond of in het water weg te maken. Thans heeft men de beleefdheid ons daarmede te begunstigen. Gelukkig heeft de Regeering hier te lande reeds ee- nige maatregelen genomen, om dit schadelijk bedrijf te beletten. Vrijdag avond had in de onmiddellijke nabij heid van Bussein een ongeluk plaats met een der zandtreinen, die dagelijks het zand van daar naar Amsterdam vervoeren. Door een verkeerd geplaatsten wissel is de trein gedeeltelijk ontspoord en zijn de wagens op elkander gestooten, waardoor verscheiden wagens vernield zijn. Een werkman was dermate verminkt, dat hij onmiddellijk dood bleef; een ander bekwam een belangrijke hoofdwonde. Voor ongeveer drie Wéken namen een drietal knechts de vrijheid om den landbouwer Dijkstra te Kortezwaag in den nacht een bezoek te brengen, met het doel, zoo men veronderstelt, oin nachtelijke rust verstoring te maken, wat op de boerendorpen nog maar al te veel geschiedt. Dijkstra hoorde gerucht, wapende zich met een sabel en de bezoekers verdwe nen, doch om een uur later weder terug te keeren. Een der luiken werd nu door hen geopend en het raam opgeschoveu, doch met het noodlottig gevolg, dat een hunner door een sabelhouw in den schedel werd getroffen, met doodelijken afloop. Woensdag jl. is de indringer bezweken. Ook een der anderen be kwam een sabelhouw op den rug, terwijl de derde het hazenpad had gekozen. Gisteren heeft de rechtbank te Heerenveen de zaak in loco onderzocht. Door den Commissaris van politie te Tiel zijn bij verschillende bakkers en graanhandelaars aldaar allerlei soorten van bloem in beslag genomen, om te onderzoeken in hoever die bloem vervalscht wordt ingevoerd. Op eene hoeve, onder de gemeente Helmond, had het volgende zonderlinge en zeker zeer zeldzame voorval plaats. Eene merrie had een veulen geworpen, dat spoedig na de geboorte stierf. De eigenaar van het paard maakte zich nu ongerust over den overvloed van melk die het dier bij zich had. De oude ma tronen in de buurt hielden daarom plechtig boeren- congres, om die netelige kwestie op te lossen en kwamen tot het curieuse, maar slimme besluit, de huid van 'tdoode veulen af te stroopen en er een nuchter kalf in te stoppen. Zoo gezegd zoo gedaan. Het kalf wordt gegrepen, in de huid van 't veulen genaaid en nu bij de merrie gebracht, die haar on dergeschoven kind voor haar natuurlijk veulen beschouwt en toelaat. De merrie is tevreden en het kalf groeide, dat het een lust is o:n te zien. Men heeft het later ziju paardenjapon uitgetrokken en ook nu schijnt de merrie er zeer mede ingenomen. Hoe kluchtig het echter staat als de merrie het kalf zoogt of liefkoost, kan men zich licht voorstellen. De IJsel is in de laatste dagen zoodanig ge wassen, dat de lagere uiterwaarden geinundeerd worden. Te Velzen is Vrijdag, door liet breken van eeu houten blok, wsarmede men een lokomotief zou op- hijschen, deze in het kanaal gevallen, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Het zal veel moeite kosten den lokomotief, die ongeveer 20,000 kilogr. weegt, uit de diepte te halen. Vrijdag is nabij het station Naarden-Bussum een zandtrein gederailleerd, waarbij een arbeider gedood en drie gewond werden. Eene vrouw, tusscheu Wijnaldum en Herbaijum, is bij het waterputten uit een bak, in den hoek der kamer, uitgegleden en tegen den kant van den bak gevallen, waardoor ze drie ribben brak. Men heeft echter hoop, dat alles terecht zal komen. Donderdag stond de 20jarige Mathilda Rugemer te Luik, die gisteren in het huwelijk zou getreden ziju, op de eerste verdieping harer woning in de passage Lemonnier aan het v-euster tegen de balus trade geleund, toen deze plotseliug bezweek en het hoofd tegen het plaveisel verbrijzelde, zij was oogen- blikkelijk dood. Door de rechtbank te Antwerpen zijn experts benoemd, ten einde rapport uit te brengen omtrent ^aanvaring van de Telegraaf IV door de Engelsche loot Miranda. Genoemd stoomschip heeft 75000 gesteld en de Telegraaf is tot nader on- en gesleept. de bekende correspondent „eigenaardigheden .den Montenegrijnen hebben geheel en ai het Servische type. De mannen zijn lang, krachtig, met schoone, scherpgeteekende gelaatstrekken en zwarte oogen en haar. Het zijn uitmuntende maar barbaarsche krijgers. Hunne vrouwen behandelen zij met de grootst, moge lijke verachting en zij laten hen het meest slaafsche en zwaarste werk verrichten. De kleeding der man nen is schitterend en schilderachtig. Een lange tunica van wit of groen laken, een met goud geborduurd vest, broeken van donkerkleurig laken en geborduurde beenkleenderen maken hun gewoon costuum uit. In den gordel dragen zij een, somtijds twee sabels of dolken en pistolen, wier kolven ingelegd zijn met zilver en edelgesteenten. Den 15 dezer zijn te Savannah 27 personen gestor ven aan de geele koorts. Onder de bevolking heerscht groote ellende. Er is te New-York eene inschrijving geopend tot het verleeuen van hulp. S t a t e ii - G e n e r a a 1. Zaterdag is de zitting der Staten-Generaal, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, op de ge bruikelijke wijze, door den minister van binnenl. zaken in naam des Konings met de volgende aan spraak gesloten: /Mijne Heerent //In uwe thans afgeloopen vergadering werd veel zorg en moeite gewijd aan verschillende landsbelan gen; ik heb den aangenamen plicht te vervullen u daarvoor den dank des Konings te betuigen. Behalve talrijke wetten, voor de huishouding van den Staat, zijne provinciën en overzeesche bezittingen onmisbaar, werd de herziening der wetboeken vooruit gebracht door vermindering van het getal gerechts hoven en door verbeteringen in de rechtsvordering. z/De regeling van het hooger onderwijs is tot stand gekomeu en de oprichting der rijks-landbouwschool verzekerd. „Voor nieuwe middelen van gemeenschap is eene vaste grondslag gelegd in de wet tot aanleg van staatsspoorwegen. „Omtrent de herziening der wet op de nationale militie had eene stemming in de Tweede Kamer plaats, welke de raadsleden der kroon bewoog, geza menlijk hun ontslag te verzoeken. „Na rijp beraad en ernstig onderzoek van den toestand heeft het den Koning behaagd het ontslag van het kabinet te weigeren. „De regeering voedt de hoop, dat eerlang nieuwe voorstellen in het belang der defensie tot overeen stemming zullen leiden. „In naam des Konings si nit it ,Wo der Staten-Generaal." In de heden middag door Z. M. de koning uitgesproken troonrede, ter opening van de zitting der Staten-Generaal worden herziening der wetten op de militie, lager onderwijs en de kieswet toegezegd. Zaterdag jl. werd het antwoord van de Poi'tc aan de zes mogendheden bekend, waaruit bleek dat Turkije niet toestemmen wil in een wapenstilstand, maar bereid is vrede te sluiten en wel op de vol gende grondslagenTurksche bezetting iu die Servi sche vestingen waar ze vóór 1857 waren; slechting van de overige Servische vestingen; huldiging te Constantinopel door vorst Milan van den Sultan als zijn souvereinbeperking van liet Servische leger tot een sterkte van 10,000 man en drie batterijen en aanleg van een spoonveg van Nisch naar Belgrado. De gestelde voorwaarden ziju dus niet zoo gematigd als men zich voorstelde; gelukkig dat de Porte in gewikkeld te kennen geeft dat zij tot marchandeeren bereid is. Immers waarom anders de bijvoeging, dal zij zich geheel op de mogendheden verlaat, met betrekking tot de op dezen basis te voeren onder handelingen. Hoe de mogendheden over deze voor waarden denken Rusland is verontwaardigd over deze eischen. Engeland en Oostenrijk weuschen hun in vloed aan te wenden om den vrede te herstellen. En geland heeft zijne agenten reeds last gegeven om in dien geest tot de opstandelingen te spreken. Frank rijk en Italië zullen waarschijnlijk met de voorstellen genoegen nemendie beiden laten althans niets van zich hooren. Het schijnt de Porte thans ernst te zijn de daden die onder bescherming harer wapenen in Bulgarije zijn gepleegd te straffen. Commissarissen worden ge zonden en rapporten worden overgelegd en de streng ste maatregelen worden beloofd om het gebeurde te straffen en herhaling te voorkomen. Vellen druks worden gewijd aan de bespreking van ,lnt- ■■ui U„r. 4- «u■- derlaag der Serven, deze in het rustig bezit zonden terugkeeren van hetgeen zij vóór den oorlog hadden, en dat zoo de Turken werden geslagen, deze uit Europa verjaagd zouden worden, onder vermeestering van hun nalatenschap door Rusland en Duitschland. Dat deze mededeeling veel opzien baart is te begrij pen. In elk geval is het bestaan van zoodanig trak taat nog niet boven bedenking verheven. De eerste mededeeling vond men in de Francede Times hecht er volstrekt geen waarde aan, ook de Temps meent dat het origineel niet bestaat; ze verwondert zie.'i zeer over de lichtgeloovigheid van hen, die aan het s;::k eenige waarde hechten. De Kölnische Zeitung lr eht meer waarde aan het stuk en gaat zelfs zoo ver van eene oorlogsverklaring van SUisIaurt aan Turkije als zeer nabij zijnde voor te stellen. Aan welke zijde de waarheid is in dit geval zullen we wel verplicht zijn, aan de toekomst ter onthulling over te laten. In de laatste dagen werd tusschen de ServiscSie en Tui'ksclic legers niet gestreden. Tscliernajeff heeft zich uit de sterkten van Alexinac teruggetrok ken. Engelsche bladen deelen berichten uit de Trans vaal mede, welke spreken van nederlagen door de Kaapsche boeren geleden, bij hun strijd met de Kaffers. President Burgers moet-aegr ontevreden zijn over de laffe bonding der boeren in dien strijd en daarom zou hij de Britsche Regeering verzoeken de Trans- vaalstaat over te nemen, anderen meenen, dat de boe ren zelve de hulp der Britsche regeering zouden in roepen. Men gelieve in het oog te houden dat deze berichten over Engeland tot ons komen. Graanmarkten enz. Rotterdam, IS Sept. 1S76 (per telegr.) Tarwe 30 cents hooger; zomergerst 10 cents hooger; paardeboonen 25 cents hooger; koolzaad 40 cents hooger; blauwe erwten 25 tot 50 cents lager; rogge, haver, kanariezaad, enz. onveranderd. Amsterdam, 18 Sept. Raapolie op zes weken f 43l/2 Lijnolie f 297®. Prijzen van effecten. PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 18 September 1876. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/» pet. 0215/ic di'8 ÜÜ8 '1Ü8: i i®};' Loten stad Rotterdam 3 J dito dito Amsterdam 3 973/4 Rusland Obligation 1798/1816 5 pet. lOO'/j Certilic. Inscr. 5 serie5 Obl. Hope Co. 1855 6e serie 5 S95/* dito f 1000 1S645 9S'7s dito L. 100 18725 „92 dito L. 100 18735 „92 Loten 1864 5 f 314'/= Loten 1866 5 305 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. 76'A Obligation 1867—69. 4 „79 Aand. Spoorvv. Gr. Maatsch. 5 f 26872 dito dito4 197 Aand. Kicw-Brest 5 116 dito Baltisclie spoorweg3 130 Oblig. spoorweg Poti-TiÜis. 5 pet. dito dito Jelez-Griasi 5 f 2287® dito dito Jelez Orel 5 pet. 97-7» dito dito Charkow Azow5 91 Polen. Aand. Warschau-Brombcrg. 4 f 62 dito dito Weenen. 5 121 Costenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 57:l/ie dito dito April/Oc. 5 5613/1C dito in papier Mei/Nov. 5 547, dito dito Febr./Aug. 5 54%g Italië. Cblig. Z.-Ital. spoorweg3 f 104 Spanje. Obligation Buitenl 3 pet. 147-» dito Binnenlandsche 3 137,c Portugal Obligatiën3 53 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 125/ic Obligatiën 1869 6 f 33 Egypte, dito 1868 7 pet. 433/., dito 1873 7 415/ig Araerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 lOP/c dito dito dito 18S5. 6 101 Brazilië. Oblig. 1863 47® dito 1865 5 923/.i Prijzeu vat» coupons. Amsterdam, IS Sept. Metall. f20,55; dito zilver f 20,927a; Div. Eng. per f 11,85; Eng. Portugal per 'ik f 11,85; Spaansclie piasters fAmerikaansche dol lars (in goud) f 2,47. Amsterdam, 16 Sept. Metall. f 20,55; dito zilver f 20,927.,; Div. Eng. per E* f 11,85; Eng. Russen per fir 11,85; Eng. Portugal per tk 11.85; Frans f 47,60 Belg. 47,60; Pruis/5S,60;

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3