CIIRISTELIJR-II18T0RIS(1H BHD. Zaterdag' 9 September. N°. 31. 1370. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2,— Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTENde heeren P. G. de Vey Mestdagh te VlissingenM. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peijl te Neuzen. Zij <lie zich op deze Courant wenschen te abonerea kunnen de nommers gedurende de maand Sep tember verschijnende GRATIS bekomen. Middeburg, 8 September 1876. Eindelijk heeft de Staatscourant gesproken, en komt een einde aan den toestand van onzekerheid, waaraan ons staatsbestuur nu bijna drie maanden lang ten prooi was, en die tengevolge had dat alle niet hoogst dringende zaken onafgedaan bleven, dat in menigerlei opzicht regeeringloosheid heerschte. Dat alles blijft voor de verantwoordelijkheid van hen, die een crisis hebben weten uit te lokken, eu machteloos waren om zeiven de regeeringstaak op te vatten. Zonderling langzaam is het verloop der crisis geweest. Bij het openbaar debat in de tweede kamer, dat ons in de laatste Septemberdagen wacht, zal naar we hopen, blijken wat daarvan de oorzaak was, en zal zeker de heer Kappeyne het volle licht laten schijnen over zijn aandeel in de vertraging der beslissing. En nu de uitkomst? Betrekkelijk achten wij de uitkomst verblijdend. Waren de radicalen mannen uit één stuk, maunen die in praktijk zouden brengen, wat zij als hun staats manswijsheid in de tweede kamer verkondigen, man nen die niet om het gezag, maar om hun beginsel oppositie voeren, hun optreden zouden wij zonder groote smart gezien hebben. Wij zouden het betreurd hebben, dat Nederland door zulke diepe wegen geleid werd, maar wij zouden niet wanhopen aan het ont waken van den oudeu moed, van den geest die wor stelt en aan de baren ontkomt. Maar terwijl wij gaarne onderschrijven wat dr. Bronsveld omtrent de radicalen gezegd heeft, terwijl ook wij in hen niet zien mannen, die gelooven aan hun eigen beginsel en die alzoo den moed hebben dat rondweg door te zetten, danken wij onzen God voor Zijne leiding, dat Hij deze roede van Nederland heeft afgewend. Mocht maar ons volk meer beseffen, welke gevaren ons bedreigen, opdat het leere bidden voor onzen koning, voor ons vorstelijk huis, voor de overheden en machten! Zoo blijft dan het ministerie als zoodanig; wij ver heugen er ons in, omdat -wij aan den volhardenden ijveren stalen vlijt van de ministers Heemskerk en van Lynden van Sandenburg veel te danken hebben op praktisch gebiedbeiden hebben getoond dat be kwame mannen, met een werkzamen geest en kloeken moed nog al wat tot stand kunnen brengen, al heb ben ze tegenover zich in de 2e kamer eene behendige partij, die in de sectieverslagen als schier algemeen afgekeurd doet voorkomen, wat later bij talentvolle verdediging blijkt het eenig-goede te zijn. Die ervaring bemoedige beiden bij het opnieuw aanvatten van de regeeringstaak; mogen beide voor hun en ons vader land tot een zegen worden, waarvan het dankbaar na geslacht gewaagt. dan ook altijd recht naar het doel, eerlijk, Dat wenschen we met het oog op den homo nieuwen minister van koloniën. Pas uit waar hij 21 jaren onafgebroken doorbracht, en een eervollen loop- partij-antecedenten, vervullen. ^aangebroken hoe de toestand der Indische maatschappij en van het Indisch bestuur is, welke de middelen tot herstel zijn, en hoe die met de minste schokken in praktijk te brengen. Geen lichte taak, en dat met onze tweede kamer, zooals ze is, met de de Roo's en van Houtens, dat met nog zooveel verstokte conservatieven, die niets leeren en niets vergeten, maar toch de ervaring van onzen van Lijnden bemoedige ook den nieuwen minister van koloniën; hij zij en blijve rond, oprecht en kloek moedig, ook tegenover een stoute kamer. Over de andere ministers behoeven we thans niet te spreken; de heeren vau der Does en Kip schijnen goede administrateurs te zijn, de heer van der Heim heeft als minister van finantiën onze verwachting wel wat teleurgesteldevenwel het is zeer moeilijk, vooral op dat splinterige gebied, terug te komen op wat voor gangers reddeloos bedorven hebben, en een nieuwe minister van oorlog schijnt pas tegen den 30en Sep tember te kunnen optreden. Wie de titularis zijn zal is nog onbekend; en dat hij gelukkiger zal zijn dan zijn voor gangers durven we reeds bij voorraad niet hopen, tenzij het bekende kamerlid bevredigd worde, dat de eenige specialiteit in krijgszaken voor de meerderheid der tweede kamer schijnt te zijn, en, gelijk bekend is, tot nog toe tegen alle ministers van oorlog oppositie heeft gevoerd. Aan het slot van onze beschouwing gekomen herha len we, dat we met blijdschap dit ministerie hebben zien aanblijveno. i. versterkt door de optreding van een minister van koloniën, die meer dan zijn voor ganger zelfstandig kan handelen en, minder dan deze aan antecedenten gebonden, vrij is den koning al die stappen voor te stellen, die noodig zijn om Indië naai den eisch eener Christeunatie te besturen. In de Staats-courant is opgenomen het kon. besluit tot sluiting der tegenwoordige Vergadering van de Staten-Generaal op Zaterdag 16 Sept. 1876, des na- demiddags ten 2 ure. De sluiting zal in naam des Konings plaats hebben door den minister van Binnenl. Zaken. Door het Ministerie van Binneulandsche Zaken is uitgegeven en in duizende exemplaren verspreid eene Beschrijving, met teekening in kleuren, van den Coloradokever. Een duizendtal daarvan is ter beschikking gestelp van de boekhandelaren Van Weeldcn Mingelen, te 's Gravenhage, bij wien, zoolaug de voorraad strekt exemplaren, op vrachtvrije aanvraag, a f 0,05 te ver krijgen zijn. De heer mr. IF. Altisig inlees, nieuw benoemd Minister van Koloniën, is Woensdag middag ten 3 ure per Rhijnspoor naar het Loo vertrokken en heeft gister-ochtend te 11 uren in handen van Z. M. den Koning den eed als Minister afgelegd. D. Het Vaderland meent le weten dat de Minister van Binnenlandsche zaken, het gevoelen van Gedepu teerde staten in de Noordelijke provinciën heeft in gewonnen over eene wijziging der kieswet. De Algiersche Sjjenk AH Ecy, vergezeld van zijn eersten tolk, kapitein Gesau werd mei zijn gast heer prins Alexander dinsdag door Z. M. op het Loo ontvangen alwaar bij zijn vertrek hem door Z. M. het commandeurs-kruis van de orde der Eiken kroon en 's konings portret werd ten geschenke den. Het Arabische costuum van den Sjeik, rijk aan goud en versierselen, deed op straat natuurlijk veler oogen met verwondering op den vreemden gast staren. Te Vlissingen is woensdagavond eene vergade ring gehouden tot vorming van eene kicsveree- uiging in liberalen geest. Het doel der vereeniging,- aanvankelijk uit 25 leden bestaande, is, niet. alleen het stellen van candidaten, voor de verschillende be sturen, maar ook het bespreken van publieke belan gen. Tot president werd gekozen de heer van Duu- ren Dutilh, tot secretaris de heer Sitsen. De Brusselsche correspondent der N. R. C. meent dat de Kouinklijkc vereeniging voor scBieepvaartbelaugeai te Brussel Zondag 10 Sept. een tochtje naar Neuzen maken zal en bij die gelegenheid ook Vlissingen en Middelburg bezoeken. In kennis gesteld met het plaatsen van den- gedenksteen ter eere van Erasinus, te Turijn, heeft het Gemeentebestuur van Rotterdam per tele graaf doen blijken van de sympathie van Erasmus' geboortestad. De werving van manschappen voor het kolo niaal! wcrf«lépóÉ levert tegenwoordig schaarsche. uitkomst op. Bij het vertrek vau het laatste transport bleven 19 man over en thans zijn er 130 man, die in de 136 kroegen van Harderwijk het noodige kun nen vinden, om zich ongeschikt te maken voor de aangenomen taak, indien ze het niet reeds zijn. Tot nu toe hebben zich voor net tweede tocfla- taugs-cvaBnen voor de Rijks-landbouwschool te Wageningen slecht 14 candidaten aangemeld. Woensdag avond zijn de samcci komsten voor Inwendige Zending te Amsterdam ge opend met eene welkomstgroet van den voorzitter de heer E. M. Looman. Gisteren (Donderdag) morgen werd dc algemeene samenkomst geopend met een bid stond, die door een groot aantal personen werd bij gewoond. Te 9 ure vingen de sectie-vergaderingen aan, waartoe de Parkzalen uitnemende gelegenheid aanbieden. Het blad de Christelijke school deelt cenigi bij zonderheden mede omtrent de toestand der opcu- BïJire scSaooi in GcMerl^BBd. Op enkele kerk- dorpjes zijn daar openbure scholen opgeheven maar hoe dat toegaat is te belangrijk om hier niet een plaatsje te geven. „Opheffing van een openbare school gelijk op een paar dorpen is geschied, kan o. a. alleen dan plaats hebben, wanneer de Roomsclicn er zeker van zijn, dat bij eventueele vacature aan dc naastbij- gelegen openbare school een Roomsche onderwijzer benoemd wordt. Vergissen wij ons niet, dan heeft men om de openbare school op Herveld kwijt le ra ken en een school voor Herveld, Setten en Andelst. te verkrijgen, dergelijke concessie gedaan. Dit ver klaart dan ook het feit dat dc Roomschen in de drie dorpen hun kinderen voorloopig zenden naar d(\ccne openbare school, hoewel de hoofdonderwijzer Protes tant is. „Het is nog niet geheel, maar het wordt toch hun school. En er is dus kans, dat mettertijd Herveld, Setten en Andelst, ieder hare eigene (kerkelijke) school moet onderhouden, terwijl de Roomschen eene eigene school, door de gemeente bekostigd, in bezit nemen. Durft men hiervan iets zeggen, dan licet men

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1