BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. paar dagen een moord gepleegd le hebben op den Belgischen gendarme, reeds volledig bekend dat de gendarme Ooms door hem doodgeschoten is. Van zijn medgezel zou hij geen andere inlichtingen hebben gegeven of hebben kunnen geven, dan dat hij geen Nederlander, maar een Belg was. De heeren Dr. Jonckbloet en van Heemskerck van Beest, leden der Nederlandscke Hoofdcommissie voor de tentoonstelliug te Philadelphia, zijn 31 Augustus van New-York naar Nederland vertrokken per stoom schip W. A. Scholten, kapt. Jansen. Eergisteren is te Steenwijk voor den wal een met grint geladen schip door een passeerende sleep- stoomboot in den grond gevaren. De bemanning is met moeite gered. In der tijd hebben we ons verblijd dat art. 11 der Spaaiische constitutie door de Cortes aan genomen was; dat artikel toch behelsde vrijheid van godsdienst. Wij hadden er niet aan gedacht dat het bij vele wetten er op aankomt hoe ze uitgevoerd worden en wie ze uitvoert. Het, land dat reeds eeu wen eene treurige vermaardheid heeft verkregen om zijn onverdraagzaamheid, het land, dat in onze dagen zijn Matamoros veroordeelde, is blijkbaar nog niet in staat te hooren naar de lessen die de geschiedenis geeft. Een der invloedrijkste organen in Spanje zegt dat het de Protestanten slechts te doen is, met hun godsdienstoefeningen en scholen, om hun afschuw te toonen van de ware geloovigen de Roomschen. Zoo laag het is haast ongelooflijk, zijn de man nen van de pers, een graaf TorenoA gezonken dat zij zulke taal durven onder de oogen brengen. Dat zè het beter weten is zeker, maar de moderados, waarvan bovengenoemd blad het hoofdorgaan is, ma ken van hunne positie gebruik om den minister-presi dent Canovas te dwingen tot daden die voor de pro testanten verderfelijk zijn. Te Mahon weigert men nog altijd de protestanten een plekje te geven om hunne dooden te begraven. Een klein protestantsch- boekje mag niet uitgegeven worden. Om nietige reden wordt nu eens het bouwen van eene kerk ge weigerd, dan weder een school gesloten. Welke vruchten zal de toekomst voor het ongelukkige Spanje opleveren, indien deze kanker, de kanker der onver draagzaamheid in zake van 't geweten aan het staats organisme knaagt? Den 29sten Augustus stierf te Windsor Raiisow Cabrera, graaf van Morella. Zijn naam is met de talrijke burgeroorloogen, die sedert den dood van Ferdinand VII het ongelukkig Spanje vernielden, innig verbonden. Hij was in 1810 in Catolonië ge boren. Of dit een verlies voor Spnnje moet geacht worden weten we niet, wel dit, dat de grootste onruststoker voor Spanje don Carlos naar uit Amerika ge meld wordt weder naar Europa is teruggekeerd. Europa en vooral Spanje zullen dit bericht wel niet met blijdschap vernemen. De meetings in Engeland welke in de laatste dagen werden gehouden, om te protesteeren tegen de gruwelen die in Bulgarije gepleegd worden, herinne ren sterk aan de volksvergaderingen in het voorjaar, die ten doel hadden verzet aan te teekenen tegen den keizerzetel. Beide zijn in het leven geroepen door radicale arbeiders-vereenigingen en worden door leden van dezes geleid. Verkapte republikeinen en sociaal-de mocraten bekleeden het praesidium, voeren het grootste woord, terwijl de parlementsleden er zich in 't ge ringst niet mede bemoeien. Dit is zeer begrijpelijk, want behalve eene betuiging van leedwezen over de gepleegde gruwelen, waarin ieder deelt, weet niemand iets te zeggen wat van practische staaismanswijsheid getuigt. Volks-raddraaiers, zoo als Thomas Matters- head, prediken dat de ministers gedaagd moeten wor den voor de rechtbank der openbare meening om rekenschap hunner daden af te leggen. Met redenen wordt dit echter niet omkleed. Intusschen moet men er zich over verwonderen, dat deze heethoofden die menschenslachterijen in Bulgarije niet stellen op reke ning van Engeland. Wij hebben om het belangrijke van de zaak hier achter over de troonsverwisseling in VtiB*kijjc eenige Éj^onderheden, ten vervolge op onze berichten in £rige nommers, geplaatst waarheen we onze Oorlog moeten we in de eerste ^ongeloof ditmaal is beschaamd, grado seint naar Londen jig rijk voordeel op .zijn tot in naar Alescinatz vertrekken, terwijl inmiddels alles gereed gemaakt wordt tot een winterveldtocht. In de laatste dagen schijut weer gestreden te zijn tusscken de beide legers, met welken uitslag is ech ter twijfelachtig. De Independaneo heeft een telegram uit Semlin ontvangen gedagteekend 30 Augustus, meldende dat de Serven, de lang betwiste stellingen bij Alescinatz hadden ontruimd. De Turken waren hunne positie aan den linker-ocver der Morava om getrokken. Dit bericht wordt echter, onder den zelf den datum uit Belgrado tegengesproken. Het is volkomen te begrijpen dat onder deze om standigheden niet veel spraak van vrede zijn kan. Men zegt wel dat in eene bijeenkomst, van vertegen woordigers der groote Mogendheden, gehouden in het hotel van het Britsch gezantschap, allen het eens ge worden zijn omtrent den vorm waarin zij de Por te hunne bemiddeling ten gunste van den vrede zullen aanbieden, maar of Servie het er wel meê eens zal zijn valt zeer te betwijfelen. Alle verschijnselen dui den aan dat Servie, het moge niet veel zijn toch eenige winst in de laatste dagen heeft gemaakt en dat zal waarschijnlijk niet zonder invloed blijven op de houding van Servie tegen te verwachten voor stellen. lurkije's Gebieders De derde Sultan van Turkije is binnen drie maan den tijds opgetreden. Murad V heeft zijn waardig heid feitelijk nooit aanvaard. Zijn lendenen omgordde het zwaard der Osmans niet. Hij treedt van het Staatstooneel vóór hij er op verschenen is. Heette 't onlangs, dat slechts de dood van een Sultan ver andering kon brengen in de Regeering, ook van die traditie is afgeweken. Wèl dreigde kortelings naar de jongste berichten te oordeelen een tragisch einde ook van dezen Sultan de wereld op nieuw pijn lijk te verrassen, doch dc poging tot zelfmoord werd in tijds verijdeld. De toestand was echter onhoud baar geworden. De verstandsverbijstering van Murad was onbetwistbaar en in den vollen Ministerraad werd ditmaal kalm en zonder voorafgaande revolutionaire beweging van eenigen aard, besloten Murad Y te ver vangen door Abdul-Hamid, zijn broeder, van wiens verlichte denkbeelden en intelligentie wij on langs een zeer gunstig getuigenis vernamen uit de Polit. Corresp. De troonsafstand van Murad is voorbereid door de aftreding van Muri-Pacha, een zwager van Murad, als hof-maarschalk. In zijn plaats is getreden Namdi pacha, een gunsteling van Midhat. Alle binnenland- sche hervormingen zullen tot na afloop van den oor log verschoven worden. Sultan Murad, wiens lijden met eiken dag toeneemt, trachtte zich Yrijdag jl. door een venster in den Bosphorus te werpen. Hij begroette den Grootvizier als Abdul-Aziz. Maandag-morgen bezochten de Grootvizier Midhat pacha den Scheik-ul-lslam te Bebek, waarschijnlijk om hem te bewegen de afstands-fetva op te stellen. De correspondent van de Köln. Ztg., die deze depêche aan zijn blad seint, bij Midhat zeiven naar dit gerucht informeerende, kreeg van deu Minister ten antwoord Murad wordt waarschijnlijk geïnterneerd. De Groot vizier en Midhat bezochten ook den Engelschen gezant, zoodat deze volkomen ingelicht schijnt te zijn. Naar een overoud Turksch gebruik moet de Sultan eiken Vrijdag het openbare middaggebed in de een of andere moskee bijwonen. Dit gebruik is zoo inge worteld, dat verscheiden Sultans zich liever stervend in de moskee lieten dragen dan ontrouw te worden aan dezen godsdienstigen plicht. Gedurende deze gods dienstoefening houdt een voor dat doel speciaal bij een Keizerlijke hat benoemde priester, die den naam Hadib draagt, een gebed voor het leven van den Sultan en van de Keizerlijke familie. Tijdens de aanwezigheid van dr. Leidesdorf schreef deze den Sultan een volstrekte rust voor en verbood ook, dat de Sultan naar de moskee zou worden ge voerd. Om dit geneeskundig voorschrift in overeen stemming te brengen met het godsdienstig gebruik werd een bijzondere recht Ooslersche uitvlucht gevon den. Daar de priesters, die het Vrijdags-gebed houden, niet aangesteld werden door den tegenwoordigen Sultan, heeft hun gebed ook geen waarde en houdt voor Murad V dan ook de verplichting op om die plechtigheid bij te wonen. In den jongsten Minister raad was er nog sprake van een proclamatie af le kondigen, waarin den volke de ware reden zou wor den bekend gemaakt, welke den Sultan verhindert, zich naar de Moskee te begeven. Op het laatste oogen- blik kwam men nog daarop terug, uit vrees dat onder de bevolking daardoor onlusten zouden uitbreken. De regeering heeft over het uitroepen van Abd-ul- Hamid tot Sultan de volgende,1 mededeeling aan hare - L-x i_- -. l> i .1TV der regeering in handen ie 'houden, zoo is krach tens het Eetva van Zijne Hoogheid den Scheik-ul- Islam en overeenkomstig de wet, regelende de uitoe fening der souvereiniteit in het Ottomanmid, de te genwoordige vermoedelijke troonopvolger, heden tot keizer von het Turksche Rijk uitgeroepen." Donderdag 11. begaf de Sultan Abdul Ilamid zich naaa het paleis van Top Capou, was hij door de Ministers en hooge ambtenaars ontvangen werd. Nadat de Petva, waarbij Murad V afgezet wordt, was voor gelezen, werd de ceromeuie van het erkennen en uit roepen van den nieuwen Sultan onder den titel van Abdul ITamid II volbracht. Diens troonsbestijging werd door het volk qh de troepen met luid gejuich begroet. De Sultan ging vervolgens, onder 3t gebulder van 't geschut, naar zijn paleis terug. De keizerlijke Ilatt waarbij de troonsbestijging van den Sultan wordt geproclameerd, werd Zaterdag in de moskee van Eyoub voorgelezen. De aangording van het zwaard van Osman zal Zaterdag den 9en September plaats hebben. Vrijdag en Zaterdag werd Konstantino- pel geïllumineerd en wapperden van Turksche en bui- tenlandsche schepen vlaggen. Said Bey is benoemd tot eersten secretaris van den Sultan en Mahmoud Damat Pacha tot maarschalk van het paleis. De ex-Sultan Murad is geïnstalleerd in het paleis van Tclisgaran. Scheepstijdingen. Aangekomen aan de loskade te Middelburg de brik Cleiiiciis Floreiitiuus kapitein van Eijk met hout van Riga. CORRESPONDENTIE. E. J. Wij zullen het ons toegezegde vervolg af wachten, ten einde dan over de plaatsing in eens, te oordeelen. Graanmarkten enz. Rotterdam, 4 Sept. (per telegr.) Tarwe, rogge, gerst en haver 20 cents lager paarden-, bruine- en witte boonen onveranderd; blauwe erwten 30 tot 50 cents hoogerkoolzaad onveranderd; kanariezaad 25 tot 50 cents lager. Amsterdam, 4 Sept. Raapolie op zes weken i' 39 LA Lijnolie f 28V2- Prijzen van effecten. {PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 4 September 1876. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/. pet. 62% dito dito dito 3 751/., dito dito dito 4 100 Loten stad Rotterdam 3 f 991/4 dito dito Amsterdam 3 97 Rusland Obligatiën 1793/1816 5 pet. 100»/., Certitie. Inscr. 5 serie 5 „77 Obl. Hope Co. 1S55 Ge serie 5 ü9 dito 1000 18645 „99 dito L. 100 1S725 92'/3 ditoL. 100 18735 92 Loten 1S645 f 317 Loten 1866 5 322 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. 76 Obligatiën 1867—69. 4 79'/* Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 270 dito dito4 197 Aand. .Kiew-Brest 5 L20 dito Baltische spoorweg. 3 132 Oblig. spoorweg Poti-Tiüis. 5 pet. 971 dito dito Jclez-Griasi 5 dito dito Jelez Orel 0 pet. 96J/4 dito dito Charkow Azow .5 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 61 '/2 dito dito Weenen. 5 121 Oostenr. Oblig.mctal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 58s/ir, dito dito Aprii/Oct. 5 5p' dito in papier Mei/No v. 5 553/ic dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 f 103% Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 141/., dito Binnenlandsche 3 133/i6 Portugal Obligatiën3 53 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 127/,,. Obligatiën 1869 6 f 33 Egypte, dito 1868 7 pet. 47 dito 1S737 „46 Amerik. Obl. Verecnigdc Staten 19Ü4. 5 I03'/o dito dito dito 1885. 6 99% Brazilië. Oblig. 18634% dito 1865 5 923/4 Prijzen vasi coupons. Amsterdam, 4 Sept. Metall. 1'20,72'Adito zilver f 20,97'/-; Div. Eng. per ft' i' 11,87'A; Eng. Portugal per ft 1' 11,87%; Spaansche piasters fAmerikaansehc dol lars (in goud) f 2,45'/-. Amsterdam, 2 Sept. Metall. j 20,65; dito zilver 20,90: Div. Eng. per ft /'li,87', y, Eng. Russen per'ft ril C7I I T?IX ."tï—.„1 „A.vT- --sa- -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3