INGEZONDEN STUKKEN. kauip om de sterkten bij Alixinac, zes dagen lang, tusschen Turken en Serven, heeft althans dit tenge volge gehad, dat er meer dan vroeger over vrede wordt gesproken en geschreven. Toch hoeveel ook over vrede gesproken wordt, we kunnen nog maar niet gelooven, ongeloovig als we zijn dat de plaats tot het houden eener conferentie over de vrede reeds bepaald zou zijn. De vredesvoorwaarden zouden naar de mededeelingen deze zijn: behoud van vorst Milan op den troonbetaling eener oorlogs vergoeding door Servie en toekenning van het recht aan de Porte om in ééne Servische grensvesting een Turksch garnizoen te leggen. Deze grondslagen zou den gesteld zijn, met instemming van alle mogend heden welke het Parijzer tractaat hebben onderteekend, dus ook Rusland. Of Servië veel met de publieke opinie te reke nen heeft weten wij niet, anders zal wel eerst zóó bepaald de noodzakelijkheid moeten blijken, dat er geen uitweg meer is, want de bladen te Belgrado bevatten oorlogzuchtige artikelen, die vrij wel de uit drukking der openbare meening schijnen terug te geven. Het gouvernement is meer en meer geneigd tot de vrede, maai- deze stemming is zoo schrijft men niet die des volks. Inmiddels gaat men nog maar steeds voort elkan der te bekampen. Zoo moet er Zaterdag weder een treffen hebben plaats gehad tusschen Dobrojuvac en Kotun. Dit gevecht schijnt door het bekomen van wederzijdsche versterking niet afgeloopen te zijn. Een nieuwe aanval wachtte men gisteren, waarvan ons tot heden berichten ontbreken. Daar is veel dat Tiir- kSjjc belet ooi in ongestoorde vreugde over de be haalde overwinningen te juichen. Daar hebt ge de gezondheidstoestand van den Sultan, die steeds er ger wordt, de verdeeldheid van het Ministerie, de duMe- lijk zichtbare bodem van de schatkist en de hoog. noodige hervormingen. Ziedaar zooveel moeilijkheden die de vreugde over den uitslag van den strijd temperen Toch heeft de Porte die nog maar niet vergeten kan dat, het de verhevene Porte was wel de gelijk pretenties. Tot de Turksche regeering zelve zal Servië of prins Milan zijn verzoek tot het, aan- knoopen van vredesonderhandelingen moeten richten. Wij moeten nog wijzen op eene oproeping in het Stuttgarter Zondagsblad, tot de christenheid. In dat blad worden de christenen aangespoord tot het ge bed voor hunne mede-christenen, die in Turkijë bij duizenden worden weggemoord. Wij achten de op wekking zeer gepast. Naast de gruwelen van den oorlog, waarvan we dagelijks hooren, rijst zoo zelden een lieflijk beeld voor ons op. Wie boorden in dezen strijd, die nu reeds twee maanden duurt, van liefde, van bereidwilligheid om te troosten, te helpen, te dienen? Menig slagveld en menige woning is door trokken van bloed, maar een traan van deernis, vau liefdebetoon, daar hooren we zoo zelden van. I)at de barmhartigheid roemen mocht tegen het oordeel Laat ons deze /,Politische Rundschau", zou de duitscher zeggen, met een lieflijk, vreedzaam tooneel besluiten. Gisteren achwaarom altijd Zondags- gisteren wapperden van het stadhuis te Brussel, de Nederlandsche en Belgische kleuren, in broeder lijke eenheid. Sints 1830, het jaar der revolutie, voor het eerst. In Brabants schoone hoofdstad waren het ditmaal niet de toonen van de Brabanqonne, die het muziekcorps der grenadiers speelde, maar het waren „het Wien Neêrlandsch bloed en het Wilhelmus van Nassauwen. En dit alles had plaats ter ontvangst van onze letterkundigen. Niet minder dan 43 maatschappijen haalden aan het Noorderstation de Nederlandsche leden van het taal- cu letterkundig congres af, hetwelk in den loop dezer week te Brus sel wordt gehouden. Onderlinge vrede en goede ge dachten zij der ledeu toegewenscht. De Pacificatie van (Jent. Als de grijze toren van St. Bavo ons vertellen kon, wat er zoo al is geschied in de oude hoofdstad van Oost-Vlaanderen, het zou een belangrijk verhaal zijn. Vele krijgsbedrijven, vele aanslagen, maar ook vele overwinningen, zoowel met het zwaard als met de pen, zouden ons ter oore komen. Deze week her denkt Gent door eene reeks van luisterrijke feesten een historisch feit, dat, hoewel zonder veel invloed uitgeoefend te hebben, toch eene belangrijke bladzijde beslaat in onze Vaderlandsche geschiedenis, ^^iet was in het midden van den 80jarigen oorlog, ^fc^dat de landvoogd Requesens stierf, zonder orde ^wken gesteld te hebben. En er was veel wan- ■b^nsche soldaten, in twee jaren geen soldij plunderden en moordden in de ^^^hans België. Alle Neder- fcj^fkeerig van vreemd de praktijk zou eeu Rooinsche zoomin de gewetens vrijheid der Gereformeerden erkennen, als door dt Gereformeerdeu openlijke godsdienstoefening der Room- schen zou worden geduld. De overeenkomst die, in die tijden, vooral door den invloed van den Prins van Oranje, te Gent gesloten werd, is eene schitterende proeve van zijn beleid. De algemeene verontwaardiging tegen de euveldaden der Spaansche troepen wenschte de prins te herschep pen in krijg tegen den Landvoogd, opdat het land eene verlossing van het dwangjuk zou bekomen. Het was gedwongen zelfverdediging, dit aanblazen van verzet tegen de hoogste macht. De Raad van State, die na den dood van Requesens het gezag uitoefende, werd in hechtenis genomen en de Generale Staten vormden eene vergadering, die beslissenden in vloed verkreeg. De Algemeene Staten te Brussel vergaderd sloegen den Prins voor, om over onderlinge vrede te Gent te onderhandelen, en aldaar was het dat vijftien gewesten zich met Holland en Zeeland verbonden tot verdrijving van den Spanjaard. Dit is dc Pacifi catie van Gent. Ze kwam tot stand 8 November 1576 en hield in vaste en onverbrekelijke vriendschap, inzonderheid om uit de Nederlanden te verdrijven en daaruit te houden de Spaansche soldaten en andere vreemden; schorsing der religie-plakkaten in 15 gewesten, en in Holland en Zeeland het behoud van den bestaanden toestand, dat was: vrijheid van godsdienst en de Prins van Oranje stadhouder; alles tot op nadere uitspraak eener plechtige vergadering der Algemeene Staten. Wij meenden dit historisch feit zonder beoor deeling of mededeelingder gevolgen onzen lezers in herinnering te moeten brengen, opdat de aanleiding der te Gent te vieren feesten hun niet onbekend zij. Scheepstijdingen. Te Middelburg zijn aan de Loskade aangeko men: 26 aug. de eng. brik Pallas kapt. P. Earnshavv en de eng. brik Princess kapt. J. Storm beiden met kolen uit Engeland, en 27 aug. het fregatschip Eras mus kapt. B. H. Schreuver met koloniale waren van Batavia; verteokkean 26 aug. de bark Walcheren kapt. Larsen en 28 aug. de schoener Houthandel, kapt. E. Lindblad, beide met ballast naar Riga. E i* x* a t ii in. In ons no. van Donderdag, 26 Aug. „het Voorstel Moens" stond abusievelijk op regel 24 vau onderen: g e 1 ij kgelieve te lezen g e ij k t. Graanmarkten enz. Rotterdam 28 Augs. De prijs der tarwe was lieden 20 tot 40 cent lager: rogge, zomergerst, haver, paar- denboonen en bruine boonen onveranderd; wintergerst 20 cents lager; blauwe erwten 25 tot 50 cents hooger, koolzaad prijshoudend en kauariezaad 50 cent lager. Amsterdam, 28 Aug. Raapolie op zes weken f 39'/s Lijnolie f 28'V-i- Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 28 Augustus 1876. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. 2'/a pet. 6213/1S dito dito dito 3 751/s dito dito dito 4 99"/16 Loten stad Rotterdam 3 dito dito Amsterdam .3 „97 Rusland Obligatiën 1798/1816 5 pet. 100'/s Certific. Inser. 5 serie5 Obl. Hope Co.1855 6e serie 5 89 dito f 1000 1S645 99~/s dito L. 100 18725 93»/4 ditoL. 100 18735 93r>/8 Loten 18645 f 316 Loten 18665 320 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. Obligatiën 1867—69. 4- 79'/s Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 270 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg. 3 130 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pet, 963/s dito dito Jelez-Griasi 5 236 dito dito Jelez Orel 5 pet. 9G1/; dito dito Charkow Azow 5 913/l Polen. Aand. Warschan-Bromberg. 4 dito dito VVeenen. 5 122 ï/4 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet, 58 dito dito VApril/Oct. 5 5 7l/i dito in papier 'i Mei/No e. 5 5415/16 IT,,!,.. a ../v K Egypte, dito 1868 7 pet. 48*L dito 1873 7 „46 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 lUÖ'/s Brazilië. Oblig. 1863 4'/2 dito 1865 5 Prijzen yan coupons. Amsterdam, 23 Aug. Metall. f20,67l/s; dito zilver f 21,20; Div. Eng. per f 11,90; Eng. Portugal per ft' f 11,90; Spaansche piasters i'Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,45'/s. Amsterdam, 26 Aug. Metall. j 20,65; dito zilver f 21,20: Div. Eng. per R- f 11,90; Eng. Russen per ft* /ll,90; Eng. Portugal per f 11.90; Frans f 47,60 Belg. f 47,60; Pruis 58,60; Hamb. Russen ;Rus- sen in Z. R. f 31,127s; Poolsche per fl Poolsche per Z. R. Spaansche piasters/'Spaansche binnenlandsche f Amerikaansche dollars 2,45 papier 2,17. (Plaatsing niet altijd blijk van instemming.) Mijnheer de Redacteur Het is reeds eenige jaren geleden, dat ik in een Geldersche stad het genoegen had, kennis te maken met een heer, die vrijmetselaar was. Het geleek wel, dat mijn wensch om van de vrijmetselaars iets meer te hooren hem niet ongevallig wasvan daar, dat hij mij aau 't eind der samenspraak onderstaande voor schriften ter lezing aanbood. Uit ons gesprek be merkte ik, dat hij niet anti-kerkelijk, niet modern was. Maar wacht daar schiet mij te binnen uwe aan maning om toch vooral korte stukjes in te zenden. Voor ditmaal dus genoeg. Ieder lezer of lezeres zal. dunkt, mij, in staat zijn onderstaande voorschrif- ten aan Gods woord te toetsen en mij aldus noode- looze moeite besparen. VI., 26 Aug. '76 E. J. Voorschriften der vrijmetselaars. 1. Aanbid den Grooten Bouwmeester des heelals (God.) 2. Bemin uw naaste. 3. Doe geen kwaad. 4. Doe wel. 5. Stoor u niet aan de praatjes der mcnschen. 6. De eeredienst, die den Gr. Bouwm- kei meest aangenaam is, bcsiaat in goe<lc zeden en de be oefening der deugden. 7. Doe wel uit liefde tot het goede. 8. Houd uw ziel in een toestand, die zuiver genoeg is, om waardiglijk voor den Gr. Bouwm. te ver schijnen. 9. Bemin de goeden, beklaag de zwakken, ontvlucht den boozen, maar haat niemand. 10. Spreek ingetogen met uwe meerdereu, voorzichtig met uwe gelijken, oprecht met uwe vrienden, zacht met de kleinen, teeder met de armen. 11. Vlei uw broeder niet; dat zou verraad zijn. Als uw broeder u vleit, vrees dat hij u verleide. 12. Luister altijd naar de stem des gewetens. 13. Wees de vader der armen; elke zucht, die uwe hardheid hun ontrukt, zal het aantal der vervloe kingen, die op uw hoofd zullen vallen, vermeer deren. 14. Heb eerbied voor den vreemdeling; lielp hem. Zijn persoon zij u heilig. 15. Vermijd getwist, voorkom beleedigingeu, zorg dat ge altijd gelijk hebt. 16. Eerbiedig de vrouwen, maak nooit misbruik van hare zwakheid en sterf liever dan haar te onteeren. 17. Als de Gr. Bouwm. uw een zoon schenkt, dank hem; maar beef voor 't goed, dat hij u toever trouwt. Wees voor dit kind het beeld der Godheid. 18. Maak, dat hij tot zijn 10e jaar u vreest, tot zijn 20e u bemint, tot zijn dood u eert. 19 Wees tot zijn 10e jaar zijn meester, tot zijn 20e zijn vader, tot zijn dood zijn vriend. 20. Geef hem goede beginselen, liever dan schoone manieren; maak hem liever een eerlijk dan een knap man. 21. Als ge voor uw beroep bloost, zijt ge trotsch. Bedenk dat het niet uw beroep is, dat u ver eert, maar de wijze waarop gij het uitoefent. 22. Lees en doe er uw voordcel mee; zie en volg na; denk en werk; laat alles uw broeder ten nutte strekken; dan werkt ge voor u zelven. 23. Wees overal tevreden, over alles, met alles. O,! acnbl .ra-rr,M

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3