cimsmiJHisïiiimcii blad. .V. 24. Donderdag 24 Augustus. TÖ7Ö; uit mim* BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 't Was lang te voren aangekondigd, dat voor- stel-Moens! Men dacht, sprak en schreef veel er over. Dat was eigenlijk niet slim. Als men een geweldigen greep wil doen, moet men ver rassen, een panischen schrik te weeg brengen, dan kost de overrompeling minder moeite. Stond er dan zooveel bij op het spel? DeheerMoens is met weinig tevreden, slechts negentien en een half millioen meer op de jaarlijksche rekening voor Openbaar Onderwijs en 's mans waarach tige belangstelling voor volksonderwijs" is voor een tijdlang bevredigd. Hij wil a. uitbreiding van het getal onderwijzers, b. verhooging der tractemeuten, c. meer kweekscholen ter oplei ding van onderwijzers en d. afschaffing der kweekelingen. Voorwaar, goede zaken. Edoch een lid der volksvertegenwoordiging en een man van het onderwijs weet al te goed, dat elke goede zaak niet immer uitvoerbaar is, ja, dat zij ter ongelegener ure uitgevoerd, wel eens zeer schadelijk werken kan. Geen jjzer met handen te breken" en alles op zijn tijd te doen," zijn twee bijzonder geliefde spreekwoorden van den oud-Hollander en daarmede heeft de heer Moens minder rekening gehouden. Hij verraste de Kamer 21 Februari met zijn voorstel. Laat ons vooreerst zien, hoe het ontvangen werd door Kamer en volk. Immers verplaatsen wij ons een oogenblik op het standpunt onzer tegenstan ders, dan dient elke onderneming, zal zij ge nade vinden in de oogen van vertegenwoordi ging en natie, gelijk te zijn met het: volgens den wensch des volks." Wij willen daartoe «ene kleine bloemlezing houden der bewijzen van goed- of afkeuring, die het voorstel te beurt vielen. Allereerst schijnt de heer Moens zeer wei nig of geen steun te vinden bij zijne collegaas, de provinciale inspecteurs. Zouden dezen min der doortrokken zijn van warme belangstelling voor het onderwijs? Of zouden zij waarlijk allen over het voorstel gelijkluidend denken met dien oud-schoolopziener, immers ook een man der praktijk, die het «niet in allen deele kiesch, onvoorzichtig, ondoordacht" heette? Wij weten het niet, maar wagen de veronderstel- dat de ambtgenooten van den Heer Moens 'ansch niet met hem eens zijn. Reeds dit jpor ons tegen het voorstel. Heldring, nauwlijks rust van zijn boven al- [beid, die geene millioenen te ie noodige en goede een laatste en van klein duimpje in de zevenmijls laarzen van den reus," een voorstel, dat «eene kunstmati ge verheffing van den onderwijzersstand, eene onhoudbare weelde en bovenmenschelijke ver antwoordelijkheid voor den onderwijzer beoogt," kortom dat »ten eenen male ongeschikt is, verbetering aan te brengen in den bestaanden toestand." Het was het woord van een man der praktijk, door Heldring ingeleid. We zou den kunnen voortgaan met de betuigingen der pers aan te hooren, doch genoeg! Hoe dacht het volk er over? Amsterdam telt 300,000 inwoners ongeveer. De afdeeliug Volks onderwijs" wijdde een avond aan het voorstel. Ach, slechts 5 personen waren nieuwsgierig daar naar en toen men eindelijk uit Amsterdam, zegge Amsterdam, een adres van adhaesie aan het voor stel naar de tweede kamer zond, bevatte het 347 handteekeningenwaarbij de openbare onderwij zers, enz. evenzeer behoorden. Voorwaar hunne handteekening is licht verklaarbaar Wie teekent niet gaarne voor meer geld en minder werk In Rotterdam ging het beter. Men volgde een wijzeren weg en liet het adres huis aan huis door bestellers aanbieden met het schitterend gevolg, dat men van de 115,000 inwoners ten minste 1693 handteekeningen verkreeg. In Harlingen ver zocht men om de handteekening van den huis vader en zijne afwezige echtgenoote. In Wiidervank liep een eenvoudig man langs de huizen te vragen: »of men goed en goedkoop onderwijs wilde" en, waarlijk, velen waren daarvan gediend. In de Lemmer ging iemand des avonds de menigvuldige kroegen rond en bood het adres ter teekening aan de bezoekers. Op de vraag wat het inhield, luidde het ant woord: «teeken maar, 't behoeft je niets te kosten," enz. enz. Wij zouden meerdere plaat- son kunnen noemen, we meenen echter te kun nen volstaan. Omgekeerd moeten we bekennen, dat het voorstel Moens ondersteuning vond bvb. al klinke het zeer vreemd, bij de leden eener Winkel-vereeniging, Werklieden-vereen., Goud- en Zilversmids vereen., Rederij kers-vereen, enz. en wat niet vreemd klinken zai bij de leden van «Volksonderwijs," het «Nut," de openbare onderwijzers. Van de ééne zijde te begrijpelijke, van de andere te onbegrijpelijke steunDoch, genoeg voor ons en voor u immers ook? Wij hadden, blijvende op het terrein onzer liberale tegenstanders, kunnen volstaan met het volgende Zoolang van de 68000 kiezers nog 36000 zich tegen de openbare school verklarenzoolang kan de heer Moens zich niet beroemeneen voorstel gedaan te hebbenvolgens den wensch der natie En boa, dacht de vertegal woordiffina er over? luidde alles behalve gunstig. Er heerschte groot verschil van gevoelen. Geen enkel punt of het werd heftig en door velen bestreden. Hier heette het ontijdig, daar ongrondwettig, ginds onvolledig, overdreven, de grieven vermeerderende, de er gernis verhoogende, de staatskas bovenmate be zwarende. De één zeidehet was al te gewaagd een ander heette het onhoudbaar met het oog op Je gemoedsbezwaren, een derde doopte het onuitvoerbaar. Velen ook en daaronder de heer Moens zelve verdedigden het ontwerp tegen eiken aanval en wierpen de beschuldiging van schending der grondwet en partijdigheid verre van zich. Wij hebben in korte trekken de ge schiedenis van het ontwerp geschetst. Bezien wij thans het voorstel zelve en vragen wij ons, of het den toets der eerlijkheid, noodzakelijk heid en mogelijkheid kan doorstaan. Immers deze vragen mogen niet overbodig heeten, waar het eene som van negentien en een half millioen geldt. Voeg er nog twee en een half millioen bij en ge hebt onze begrooting voor Binnen- landsche Zaken verdubbeld. Doch nepn. dno dat niet, want allicht zoudt ge op een half millioen niet zien en ge zoudt welhaast tot drie millioen komende somdie de voorstanders der christelijke school in der tijd als restitutie van den Staat vraagdenter ophefing van ge moedsbezwaren, welke vraag met eenho llenden spotlach over onze verregaande bruta liteit en vermetele dwaasheid beantwoord werd. Doe het niet, wij bidden u, of is het u niet reeds genoeg, dat gij en wij ons deel zullen hebben te betalen aan die millioenenDrie millioen voor die domme, dwaze en booze anti revolutionairen, hoe durven zij het vragen Negentien en één half millioen voor die wijze, geleerde, en onschuldige liberalen, hoe durft men ook aan weigering slechts denken? »De minderheden moeten dan maar onderdrukt wor den," zeide de heer Kappeijne eenmaal in de kamer. Welnu, wij houden hem aan zijn woord 't Wordt meer dan tijd, als de minderheid de begeerige hand uitstrekt naar 99 fu van den buit Voor onze lezers welke belang stellen in de- lange, lange geschiedenis, die de ministcricde crisis doorloopt vernielden wij heden dat het Haag- sche Dagblad van gisteren mededeelde, dat zij van gewoonlijk goed onderrichte zijde vernomen had, dat de heer Kappeijne heeft te kennen gegeven, het man daat tot samenstelling van een ministerie niet te aan vaarden. De N. Goesche courant meent met zeker heid te weten, dat het ministerie zich bereid verklaard heeft, om het bewind te blijven voeren, doch er zou sprake zijn van de vervanging van twee of drie minis ters. De anders tamelijk breedsprakige Nieuwfr

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1