f BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. De beroemde publicist John Lemoine heeft in het Journal des Débats, Turkije aangeklaagd voor de vierschaar der menschen. „Niet Turksche troepen, maar benden roovers, kannibalen en wilden zijn tegen Bulgarije en Bosnië losgelaten en deze nieuwe aanval der Barbaren wordt door het Christelijk Europa lijde lijk aanschouwd. Wij zullen niet ophouden te her halen, dat Turkije's onafhankelijkheid en souvereini- teit slechts droombeelden zijn. Niet alleen stoffelijk maar ook zedelijk is Turkije de schuldenaar van het westen. In 1840 werd Turkije van de verovering van Egypte verlost door Engelandin 1854 werd het door Engeland en Frankrijk van Kussisehe overheer- sching verlost in 1876 was het weder Engeland, dat de vijandelijke handelingen van Turkije's naburen tegenging. Engeland is en blijft dus steeds Turkije's patroon." Ongetwijfeld herinneren zich onze lezers die een goed geheugen hebben ten minste de hoog hartige taal van Frankrijk in '70. „Geen voet gronds, geen steen onzer vestingen." Iets dergelijks doet Servië thans. Althans uit Belgrado wordt geseind dat Servië tot vredesonderhandelingen geneigd is, op den grondslag van het status quo; maar het zou den oorlog krachtig voortzetten, indien Turkije eischen stelde die aan Servië offers, welke ook kosten, zou den. Het laatste schijnt Servië vooralsnog te ver kiezen, zij de Serven toch hebben weder eene overwinning behaald. Ze hebben de Turken geslagen en Petrovots genomen. Ook bij een voorpostenge vecht bij Bjelina zouden de Turken teruggeslagen zijn. Overigens onze lezers mogen niet aan ons de schuld wijten is er geen nieuws. Berichten die duidelijk het kenmerk dragen van onwaarheid, zooals heden b. v. een hetwelk de uitmoording van eene Rumenische ambulance door de Turken meldt, nemen we niet op. De titel.zoowel als het karakter van ons blad stelt ons eischen die we niet uit het oog verliezen mogen. In jtmcriltii is het schoolwezen vrij, geen oneer lijke concurrentie - gelijk hier - maar door eigen kracht en inspanning scholen bouwen en onderhouden, dat is het benijdenswaardige systeem in Amerika. Onlangs heeft eene partij beproefd, voor zich subsidie te bekomen, voor zoogenaamd neutraal on derwijs. Deze poging is afgestuit op den wil van den Amerikaanschen Senaat, waarover we ons hartelijk verblijden. Het zou te betreuren zijn dat men ook in Amerika de dommekracht van 't geld ging aan wenden om eene Staatsgodsdienst-te proclameeren. De minister van oorlog in Fa».1llkl»ijk do Cissey is vervangen door generaal Berthault. Die snelle ver wisseling bewijst dat er in de „grande nation" meer elementen te vinden zijn voor dien moeilijken post, dan bij het kalme Nederlandsche volk. Mohamedanen en Christenen zullen samen een plan tot hervormingen in het Turksche Rijk indienen. Hoe zal dat zijn \«K eens over den Zondag. Op de prijsvraag onlangs door een Zwltsersch ge nootschap uitgeschreven, welke ten onderwerp had: „De Zondag, van het standpunt der gezondheidsleer beschouwd, zijn 53 antwoorden ingekomen. Geestelij ken, geneesheeren en oeconomisten - stemmen allen daarin overeen, dat de Zondag onvoorwaardelijk in stand gehouden moet worden. De geloovige Christen behoeft daartoe geen aansporing; voor hem is de vie ring van den Zondag een goddelijk gebod, dat hij gehoorzamen moet, ook al pleitten er niet zoovele andere redenen voor. Maar toch niet onaardig is het op te merken, hoe men ook langs andere wegen tot dezelfde resnltaten komt. Mozes, de aanvoerder van eeu herdersvolk voor 4000 jaren, wist van geen kennis van het menschelijk lichaamr ter genezing van zoo veel kwalen, evenmin als van fabriekarbeid, en toch de studie der geneeskunde zoowel als die van de maatschappij voert tot dezelfde slotsom: „Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen, doch den zevenden dag zult ge rusten." Waarom juist zes enniet zeven, tien of twaalf? Proudhou, die wel niemand van godsdienstig heid zal verdenken zegt: „Maakt men de ^^ek één dag korter, dan is de behoefte aan ^miming nog niet dringendverlengt men dag, dan is uitputting daar van het ge- Bj^nen alle drie dagen een hal ven dag vrij, ^k^^n soort van doelloosheid, van onge- tthti^rkgeeft men daarentegen na fcj^dagen, dan brengt men zijn krach- „Het tijdsbestek, waarin de veerkracht van het menschelijk lichaam door het voortdurend verrichten van denzelfden arbeid wordt uitgeput, zoodat het drin gend verpoozing vereischt, bedraagt zes dagen. De zevende dag, ook met werken doorgebracht, heeft overspanning en hierdoor allengs eene geheele ver nietiging van de menschelijke elasticiteit ten gevolge. Besteden we dien daarentegen om te rusten, dan blijkt het dat juist deze veerkracht een lichamelijke macht is en een vrij wat beter waarborg voor de duur zaamheid daarvan, dan die welke de levenlooze, in verloop van tijd afslijtende machines bezitten. En plaats van vermoeid te worden, verkrijgt, het lichaam er veel eer eene soort van taaiheid door de arbeid zelve wordt een staalmiddel en blijkt gezonder dan lediggang." Of we nu hetzelfde doel niet bereiken kunnen door de werkdagen wat korter te maken? Vragen wij het dr. Niemijer, hij zegt „De tijden van rust in den loop der werkdagen staan in verhouding tot den arbeid als vragen en antwoorden, als het op en nedergaan van eene ma chine. Eigenlijke uitspanning verkrijgen wij slechts door een volkomen stilstand van werkzaamheden." Dus een geheele dag moet er vrij gegeven worden. Maar is dat geen enorme schade Moet. '/7 deel van allen arbeid dan verloren gaan Ziehier ook daarop het antwoord van dr. Niemijer „Toen in vroeger tijd, nog voor de uitvinding der spoorwegen groote vrachtwagens de handelswaren honderden mijlen ver uit het oosten naar het westen transporteerden, waarbij zij gewoonlijk acht a tien weken onder weg waren, gingen de voorstanders der Zondagsviering de volgende weddingschap aan met de tegenstanders daarvan: Twee voerlieden met ge lijke wagens, beide even zwaar beladen en met evenveel paarden bespannen, zouden op een Maandagmorgen dezelfde reis aanvaarden, terwijl de een eiken Zondag zou rusten en de andere ook Zondags zijn tocht voortzetten. Wat gebeurde er? Daar men met een vrachtwagen eiken dag slechts den afstand van drie a vier mijlen van de eene herberg naar de andere kan afleggen, kwam de man, die Zondags doorreisde, de eerste week drie a vier mijlen verder dan de andel en was hem dus weldra een goed eind vooruitgekomen. De z$sde week echter haalde deze hem in en bereikte met zijn paarden, die goed verzorgd en minder uitgeput waren, de plaats zijner bestemming, terwijl de diereu van den ander bij zijn aankomst, geruiraen tijd onbruik baar verklaard werden." Uit deze ware geschiedenis valt veel te lee- ren, en het is dit getuigenis niet alleen, dat dr. Niemijer aanvoert. Macaulay heeft eens van Engeland het land van de Zondagsviering gezegd //Was de Zondag liicr Ie lande niet sedert 30d jaren als rustdag gevierd, was er op dien dag- met spade en bijl, met hamer en klos gewerkt ge worden. we zouden een vrij wat, armer en minder beschaafd volk zijn geworden." De Zondag, dus besluit dr. Niemijer zijn werk is als de eerste wet der gezondheidsleer te beschouwen. Hij verzekert den individu een voortdurende werkkracht, een opge ruimde gemoedsstemming, een hoogen ouderdom; hij bevordert de maatschappelijke tucht en orde en is een juiste maatstaf tot welke hoogte van ontwikke ling en beschaving een volk het heeft, gebracht." Hartelijk wenschen wij dat ook Nederland hoore naar die welsprekende stem. Wij brengen ze daarom onder de oogen onzer lezers. Onrustbarend is de toe nemende eisch tot Zondagsarbeid, en misschien nog erger de toenemende zucht tot verstrooiing van aller lei aard. Zie rondom U! Op het koninklijk lustslot het Loo, Zondag aan Zóndag militaire muziek, voor het publiek toegankelijk; te Nijmegen de opstijging van een luchtballon op Zondag; pleiziertreineu der exploitatie maatschappij van Staatsspoorwegen laat op Zondagen 6 en 20 Angustusde feestviering van Amstels Man nenkoor, opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, aangekondigd tegen Zondag 24 September; een pleizierboot van Middelburg naar Blankenbergke tegen Zondag 20 Augustus. Op Zon dag-ochtend blijkens mededeeling der N. Rott. Courant van 26 Juli jl. bijeenkomsten van de vereeniging „Ontwikkeling en Beschaving." om een cursus in de natuurkundig te houden. Naar het café de Commerce dus, in plaats van naar de kerk Natuurkunde in plaats van den Bijbel! Zou het geen tijd worden ons zeiven en anderen te herinneren aan den Rustdag? De Oorlog1. Het schijnt bijna, zegt een correspondent in de Pesther Lloyd, alsof de Turken bij hun zegepralen rlp üllnVAC! van orrnn I. m O erlj erb r> i rl willon nannmnan kigen op zich. 't Moet er echter volgens den bericht gever zeer treurig uitzien met de geneeskundige dienst bij de Turken en alleen aan het ijzersterk gestel van den Turkschen soldaat is het te danken, dat er zoo vele gewonden onder hen het leven er afbrengen. Intusschen doet de Turksche Regeering het moge lijke, om de gevluchte bevolking naar heur haardste den t.e doen terugkeeren. De onpartijdigheid van den berichtgever, zegt hetzelfde, blad, gebiedt te vermelden, dat de Turken op Servisch gebied niet anders gedaan hebben, dan wat, voor eenige weken door de Serven op Turkschen bodem werd bedreven. Hij houdt vol, dat de Serven de onraenschelijke wreedheden zijn be gonnen wel ligt de schuld aan beide zijden, doch de verantwoordelijkheid voor het. beginnen van deze wijze van oorlogvoeren rust op Servië. Het Servisch Ministerie van Oorlog zegt dat de lijsten der verliezen 62.60 dooden en 5600 gewonden aangeven. De berichtgever van de Politische Correspondenz be twijfelt of deze cijfers juist. zijn. Doch ook al zijn die cijfers juist., dan zijn die verliezen toch reeds zeer aanzienlijk, daar zij 15 pCt. van de geheele sterkte van 't leger uitmaken. Zonder twijfel toch zijn er nog tal van vermisten enz., zoodat men niet verre van de waarheid zal zijn, als men de verliezen in t geheel op 18000 man schat. Graanmarkten enz. Middelburg 17 Augustus. Aan de markt was we gens de oogstwerkzaamheden de aauvoer over het al gemeen niet groot. Enkele partijtjes nieuwe tarwe waren aangebracht. De jarige tarwe was iets lager, de wintergerst en de nieuwe Walchersche zomergerst waren iets hooger. Men noteerde: Jarige Walchersche tarwe f 0,80 a f 10,nieuwe dito f 10,25 a f 10,50, nieuwe rogge f 8,wintergerst f 6,50. Jarige Wal chersche zomergerst f 6,nieuwe dito f 6,20, witte boonen f 10,50 a f 10,75. Nieuwe Walchersche groene kookenvten f 10.50. Winterkoolzaad f 13,a f 13,10 Versche boter per kilogram f 1,52 a f 1,60. Eieren f 3,50 per 100 stuks. Wlïssingen 18 Aug. 1876. Versche boter f 1,80 a f 1,90 per kilogram; Eieren f 4,40 a f 4,20 per 104 stuks. Amsterdam, 18 Aug. Raapolie op zes wclcen f 40'/-j Lijnolie f 99'/-. Prijzen van elfeeten. {PBII TELEGRAAF.) Amsterdam, 18 Augustus IS76. Neder!. Oertilic. Werkelijke schuld. 21/- pet. 63 dito dito dito 3 75 dito dito dito 4 99V» Loten stad Rotterdam 3 97'/2 dito dito Amsterdam 3 96' Rusland Obligation 1798/1816 5 pet. 100l/i Certitic. Inser. 5 serie5 Obl. Hope Co. 1S55 6e serie. 5 8874 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 927* ditoL. 100 18735 92'./s Loten 1864 5 f 316 Loten 1866 5 32 L loser. Stieglitz&Co. 2e a 4 L. pet. Obligation 1S6769. 4 „79 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 26S dito dito4 198 Aand. Kiew-Brest 5 132 dito Baltische spoorweg. 3 130 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pet. 96 dito dito Jelez-Griasi 5 2347» dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow .5 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 53 dito dito Ween en., 5 123 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 577e dito dito April/Oct. 5 57 dito in papier Mei/Novr. 5 54f/J6 dito dito Feb r./Aug. 5 54u/lc Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 f Spanje. Obligation Buitenl 3 pet. 157$ dito Binncnlandsche 3 139/,(! Portugal. Obligation3 523/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 1L5/S Obligatiën 1S696 f 307, Egypte, dito 1868 7 pet. 473A dito 1873 7 467/s Amerilc. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 1007/8 Brazilië. Oblig. 1863 47e dito 1865 5 937" Prijzen van coupons. Amsterdam, 18 Aug. Metail. f 20,55: dito zilver f 21,35; Div. Eng. per g' f 11,877e; Eng. Portugal per If: t' 11,877e; Spaansclie piasters 1'Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,4572 Amsterdam, 17 Aug. Metail. r 20,40; dito zilver f 21,35 Div. Eng. per w f 11,877»; Eng. Russen per ƒ11.871/,.' F.nrr Port. 11 cal nor 1r f 1 871/,- 1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3