GEMENGDE BERICHTEN. gemerkt, 2. als een scliip het kanaal bevaart, uitslui tend met het doel om in een droog dok of werf hersteld te worden. Verder wordt voor schepen, die uitsluitend voor Middelburg bestemd zijn, en daar heen varen, zonder op het kanaal te laden of te lossen het gewone havengeld bepaald bij art. 1, al dus verminderdvoor zeeschepen met 22 cents per tien kubieke meters en voor binnenschepen met de helft. Geen beter middel om de schoone liavei» van Ylissiiigcit algemeen bekend te maken dan eene stoomvaart-lijn gelijk die van VlissingenQueensbo- rough. Vele buitenlandsche bladen vestigen thans meestal door personen welke van bovengenoemde lijn gebruik maakten de aandacht op Vlissingen als zeehaven, De dienst voldoet uitnemend aan de ver wachtingen, zoodat er ook sints de opening in Mei eene aanmerkelijke vooruitgang is in het vervoer zoo wel van passagiers als van goederen. In vijf dagen tijds werd door 698 passagiers van deze dienst gebruik gemaakt, behalve het goederenvervoer dat 39lA ton bedroeg. Een onzer Walchersche correspondenten meldt ons het volgende Dat van mij, als uw correspondent ten platten lande, niet gevorderd wordt om over de crisis van het mi nisterie te schrijven ben ik mij bewustdaartoe ben ik ook niet in staat. Er is toch iets daar ieder belang bij heeft en waarvan ik U de beste gegevens kan doen toekomen, liet is de oojyst. De koning wordt van het veld gediend. We hebben er allen belang bij dat de oogst goed wordt binnen verzameld. Gaat het tot het einde zoo als nu cenige dagen achter ons liggen, dan is de wensch van den landbouwer vervuld. Alles gaat zonder eenige hindernis van liet veld naar binnen, en, al is het met alles cenige dagen later dan in andere jaren, de uitkomst is daardoor niet minder, van vele produkten beter. Wanneer dit nommer van Uw blad in onze handen komt is meest alle tarwe van het veld weg geborgen, althans als de weergesteldheid zoo blijft. Nu ik over den oogst schrijf kom ik van zelf met de treurige mededceling, dat de aardappelziekte zich hier en daar begint, te vertoonen. Niet alleen in het loof, ook in de knol; deze vrucht levert weinig ge- schot, en het is te vreezen dat, moet de ziekie door trekken, er, o zoo min van zal worden opgedaan. Met de weilanden is het treurig gesteldvoor het vee is bijna niets te eten en door de gedurige droogte niet dan slecht drinken. En nu nog iets over nw blad. Aangenaam is het mij. te berichten dat er sympathie voor gewonnen wordt in ïhijne omgeving. Stukken als door de hee- ren Nonhebei en Littooij worden aangeboden zijn daartoe in staat. Het is immers een verblijdend verschijnsel dat er reikhalzend wordt uitgezien of het volgende nomraer weer iets bevat dat óf een vervolg, óf wat anders van hunne hand geeft? Ik ben er getuige van dat zulks gebeurt. Bespreek de kwestie van den dag en ge zult blijven winnen; ik geloof het, 't is veel gevor derd en een moeilijke taak; maar doe het zoo een voudig mogelijk. Het eenvoudige daar willen wij aan, dat kunnen wij vatten. Ten slotte eene belofte. Er broeit hier in Walche ren iets aangaande het (openbaar) «udcrwi js, doch hoe en wat? Daarvoor wil ik liefst nog niet schrijven, omdat ik dan op menzegt's zon moeten afgaan maar zoodra het mij kan gelukken er achter te ko men, zal ik het mededeelen. Mijne gedachte is dat, bij kennismaking ermede, voorlichting van Uwe zijde wel noodig zal wezen. De Standaard van heden zegt, dat het reus achtige Ramtorenschip Koning der Nederlan den gisteren ochtend te 7 uur van de Oosterdok- sluizen vertrokken is, om door liet Noordzeekanaal naar zee te worden gesleept. Gisteren namiddag ontving het blad dienaangaande per telegraaf bericht, dat het schip omstreeks half drie ure te Velzerbeek in liet gezicht was. De tocht was voortreffelijk ge- -» "^ÖzaecêT .o£_fifin flinke bries .woei. Dat er aller- werd de nationale driekleur ontplooid. Het welslagen van dezen tocht is voor Amsterdam een feit van hoogst gewichtige beteekenis. Het ramtorenschip werd op de reis gesleept door drie stoombooten, één voor uit en één aan elke zijde, voorafgegaan door een stoomboot waarop -zich verschillende autoriteiten be vonden, en gevolgd door een vaartuig, geladen met kolen, om die buiten het Kanaal aan het schip over te geven. In de Noordzee zullen een paar rarasche- pen hnn confrater opwachten, om liera op zijn tocht naar 't Nieuwediep te vergezellen. Woensdagochtend, had er in de gemeente Wil ms een onlieiK plaats, dat algemeene ontsteltenis te weeg bracht en de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. De dorpstoren van het kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente is heden ochtend te 7 ure met donderend geraas voorover geslagen en neergestort op de aangrenzende kerk, die daardoor voor een gedeelte verpletterd is. De zuidelijke zij muren en contraforten werden geheel verbrijzeld, doch daardoor juist zijn de gevolgen van den val minder groot geweest. Het kerkgebouw zelf was tamelijk bouwvallig, de toren op zich zelf evenwel niet; wel was het echter sedert ruim 3 jaar te bespeuren, dat het zware lichaam in werking was en niet vast meer op de fundeering stond. In deze laatste was namelijk de oorzaak der kwaal te zoeken door de veelvuldige bemaling der omringende polders was allengs het wa ter uit den grond geheel weggevoerd, waartoe de langdurige droogte van den laatsten tijd nog meewerkte, en hier door was allo vastigheid uit de fundamenten van den zwaren toren weggenomen, zoodat hij geen voldoenden steun meer had. Verlies van mensehen- levens of belangrijke beschadiging aan omringende gebouwen heeft men dan ook niet te betreuren. De schade wordt globaal op f 25,000 geschat. Het bestuur der stichting Beilimiiië, inrich ting voor verzwakte kinderen te Zeist, heeft haar verslag omtrent die inrichting over het verschenen halfjaar JanuariJuni uitgegeven. Daaruit blijkt dat het getal der verzorgde kinderen in 't geheel reeds tot 137 is geklommen; verreweg het grootste ge deelte dier kinderen is in het genot eener verbeterde gezondheid huiswaarts gekeerd. Deze christelijk-plii- lantropische stichting mag zich voortdurend in milde beschikkingen van het Christelijk publiek verheugen. De Standaard heeft 14 Aug. uit Moerdijk be richt. ontvangen, dat de deurwaarder S. E. Sonneveldt, bij den predikant, ds. Koeken, aanzegging heeft gedaan van eene tweede rechterlijke verkooping. De in te vorderen som bedraagt f 1214,39 buiten de kosten van verkooping. Benoemingen en Besluiten. Tot Secretaris der gemeente Nieuw- en St. Joos- jand de heer «I. Baua'donx, gemeenteontvanger. iitïlt, School fit lending. Beroepen tot predikant der N. H.G. te Goes ds. II. A. Lcciauiaiis te Slochteren, te Vlissingen ds. A. Itlcci*dink te Harderwijk en tc Biervliet ds. H. J. Janssen tc Groede. Ds. 3) o in tui as se te Oostburg heeft, voor het. beroep der N. H. G. te Biezelinge bedankt. Bedankt voor het beroep naar de N. H. G. te Bruinisse door Ds. B. van Schelven te Souburg. Het examen tot verkrijging van acte van bekwaam heid tot het geven van lager school- en huisonder wijs zal voor Zeeland worden gehouden te Middel burg, op IS October a. Voor 27 September behooren de aspiranten aan den districts-schoolopziener de noo- dige stukken in te zenden. Het stoomschip Friesland kwam Dinsdag van Oost-Indië te Vlissingen binnen. Onder de 70 passa giers bevindt zioh een jonge dame, 18 jaren oud, dochter van den overleden adsistent-resfdent van Sam- Java aan een zijner supérieuren heeft vergrepen en daarom gevankelijk naar Leiden is getransporteerd tot het ondergaan van drie jaren gevangenisstraf. Zondag en Woensdag werd in den omtrek van Sluis telkens een paard in de weide doodgevonden. Zondag nacht is bij den loods I. K. te Neu zen ingebroken en eenig geld gestolen. De dief schijnt echter voor zijne taak niet. berekend geweest te zijn, want in het kastje, van welks oppervlakte hij het geld nam, lag de door hem onaangeroerd gela ten buit.. Om met beter succes de concurrentie te kun nen uithouden, heeft een bakker te Hoogeveen, in eenige brooden kwartjes, halve guldenstukken en gul denstukken verstopt. Op die wijze zal men hier goedkoop kunnen brood eten en wanneer dat stelsel van loterij, nog wat wordt uitgebreid, komt het spoe dig zoover, dat men in een winkel niet iets kan koopen, zonder een lot le nemen. Maandag-avond is op de Raam te Gouda onder donderend geraas een pakhuis, geheel gevuld met ijzer, ingestorthetgeen aan een daarnevens staand gebouw mede schade veroorzaakte. Persoonlijke on gelukken hebben er niet bij plaats gehad. Fijn in het, zwart gehuld, met de korte broek, fraaie kaplaarzen, het coquette manteltje, een schilder- achtigen hoed van de 17e eeuw, met een eerbied waardig voorkomen, schitterend witten baard', de type van een netten ouden heer uit de oude doos, wandelt sedert Zaterdag een Belg van een edel geslacht door Amsterdam. Slechts het rapier ontbreekt hem aan de zijde, om de kleederdracht volkomen gelijk le ma ken aan die van den bekenden graaf de Lalaing-, wiens afstammeling en naamgenoot de adellijke heer is. Met de breede manchetten en breedë halskraag, blinkond wit, als eenige luxe in kleedij, trekt hij op* zijn wandeltochtjes door en om de stad de algemeene opmerkzaamheid De schroefstoomboot van 's Bosch op Maastricht, is op de Zuid-Willemsvaart gezonken, zonder persoon lijke ongelukken. Zondag ontstond nabij Eindhoven brand' in een mastenbosch. Van het bosch 3 hectaren groot is 1/3 in den asch gelegd, zonder bekende oorzaak.1 In de Groninger Cour. maakt, een inzender dn opmerking, dat 1e Dantumawoude Zaterdag j. 1. liet luchtruim wemelde van vlinders, zoogenaamde witjes. De inzender berekent dat 270 millioen kapellen van 12 tot 6 ure over 't hoofd der Groningers zijn ge gaan. Ook elders in die provincie is hetzelfde ver schijnsel waargenomen. Tusschen Gent en Philippine is Dinsdag avond aangehouden, aan een boom gebonden! cn eindelijk door de politie naar Gent getransporteerd een per soon, welke op afgelegene hofsteden geld vroeg en somtijds afdwong. De persoon in kwestie schijnt een bereisd man te zijn, hij spreekt niet minder dan vijf talen. Te Antwerpen werd Zondag, Maandag en Dins dag een groot muziekfeest gegeven. De concerten werden uitgevoerd door 750 zangers en zangeressen en 150 orkestleden. De ontzettende hitte der laatste dagen doet overal grooten invloed gevoelen. Men spreekt in Spanje van eene hitte van meer dan 100 gr. Fahren heit, in Amerika, meer bepaald te New-York en Phia- delphia, is het openbaar verkeer soms letterlijk gestoord door de liitte te Parijs komen deze week vele gevallen van zonnesteek en cholerine voor. Ook in ons land zijn de gevolgen van de groote hitte droevig. Te Diezen is een man en 1e Wijk (Drenthe) is een kind door zonnesteek overleden. In den Nieuwen IJsel is een korporaal der artillerie verdronken en te Vreeswijk is het lijk gevonden van een jongeling die badende in de Lek verdronken was. Met de groote hitte doet zich allerwege het groote gebrek aan drinkwater meer gevoelen. Te Staphorst zijn twee runderen omgekomen door gebrek aan water; op vele plaatsen ontstaat door de groote droogte brand. Woensdag middag vernielden de vlammen circa 2 hectaren akker- en dennenhout in de IToog-Soersche bosscheneen dijk bestaande uit zeer lichten veenaebtigen grond onder Oldetrijne brandde over een uitgestrektheid van 100 meter te Hasselt ontstond brand in een bouwhoeve, welke zich spoedig aan de bouwhoeve mededeelde, ook die wercl geheel vernieldle Guttekoven, bij Sittard, brandden twee en te Li enden drie arbeiders woningen af. Sedert 1800 is het in Spanje niet zoo warm geweest als in dit jaar. Te Madrid slapen hondeg^j den personen op de daken en balkons. Te Sc^|H brengt, de bevolking den nacht in de strate^ÉH De temperatuur is 101 graden Fahrenhr^O duwde vertrekken. In Andaluzië ondragelijk; veertig landbonv>r^yj zonnesteek getroffen. 1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2