IIKIS T EL IJ Kil IS1II li IS (1II BLO. N°. 22. Zaterdag 19 Augustus. 1876. Een dooddoener? BINNENLAND. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prtjs der Adyertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 1—G De antirevolutionaire partij heeft een krach- tigen aanval te verduren van mr. O. B., schrij ver van de pas verschenen brochure de crisis en de toekomst der liberale partij." Het gaat met dien heer gelijk met schier allen; in de denk beelden van anderen te leven, zich op het standpunt van een andersdenkende te verplaat sen gaat niet. De antirevolutionaire partij in de Kamer wordt maar eenvoudig, voor niet meer bestaande verklaard. wZe zijn wel 12 leden sterk, maar behalve de heer Kuyper, zijn ze, wél bezien, niets dan conservatieven met een kerkelijk kleurtje. Meer rechtzinnig protestant dan deze en daardoor in hun hart meer vijandig tegen de katholieken gestemd, maar overigens of aristocraten of zuivere behoudsmannen. Van een eigen programma, van een eigen politiek is in de praktijk geen spoor meer te ontdekken. Behalve de heer Kuyper is er onder hen ook niemand van genoeg talent om zich voor een bepaalde politiek gehoor te verschaffen. En de heer Kuyper: wij weten niet of anderen gelukki ger zijn geweest, maar wij zijn er nog niet in geslaagd te ontdekken wat deze democratische antirevolutio nair, practisch, wil." Dit zijn de eigen woorden van den onge- noemden schrijver. Zoo dikwijls is reeds op dit aambeeld geslagen dat de verdediging verve lend wordt. Toch eene enkele opmerking zij ons geoorloofd. Al was het waar, hetgeen wij ten zeerste ontkennen, dat het aldus met onze partij geschapen stond, dan nog geen nood. Zoolang er op vaderlandschen bodem nog men sehen wonen, die eerbied hebben voor God en zijn getuigenis en mr. O. B., gelieve onze verzekering aantenemen dat dit nog wel dege lijk het geval is zoolang zal de antirevolu tionaire partij niet afgedaan hebben, al ver klaarden bet ook alle heeren die mr. voor hun naam schrijven De antirevolutionaire partij mist talenten, maar eilieve, wie weert onze talenten uit de Kamer, neen, wie vermoordt ze als ze er zijn? Wie lieeffc Groen van Priii- sterer, de man die toen hij niet meer te vreezen was door dezelfde liberalen bijna vergood werd, die vroeger geen politieke scheldwoorden ge noeg hadden om bun afkeer lucht te geven, herhaaldelijk uit de kamer geweerd? Wie beeft ^dr. Kuyper, wieii toch wel niemand talent- ont ken zal, heleedigd op de grofste wijze, denk onthullingen van de Tijdspiegel? Wie Eorigen jare mr. Savornin Lobman, nog al staan kan, uit de dezelfde mannen die an, want didaten voor het lidmaatschap der Kamer steunden o neen, dat zullen wij nimmer vragen. Eerlijk bovenal, ook in de politiek, maar dit vragen wij, en daarop meen en we recht te hebben, dat de liberale partij onze volksvertegenwoor digers behandelt als vertegenwoordigers der natie, even goed door eerlijke en wettige stem ming gekozen als zij zelven. Dit verlangen wij dat leden der liberale partij geen weddingschap pen aangaan wie ouzen vertegenwoordigers de hardste woorden toevoegen zaldat de leden der liberale partij zich onthouden van spot en schimp in de openbare vergaderingen dat bij ver kiezingen de liberale pers ons niet meer voor stelt als een verbond te hebben aangegaan met de ultramontanen, terwijl zij zelve de ultramon- tanen te hulp roept om mannen als mr. Lob man uit de kamer te weren. Zie, eerst een kieswet die er op aangelegd schijnt de minder heid te weren, dan pers en overmachtige partij die met allerlei middelen de antirevolutionaire candidaten buiten de kamer doen blijven en dan ten slotte liet pijnlijke »daar is niemand meer die zich kan doen' hoören, gij hebt afge daan." Het heeft veel van de spin die zóó lang haar net om de vlieg spint, tot eindelijk het diertje er in zit, maar het is dan ook de spin niet, die het deed. Wat had de vlieg daar ook te doen Had zij maar het terrein aan de spin gelaten Het Handelsblad verneemt dat waarschijnlijk door Z. M. geen beslissing zal worden genomen in zake de ministeriële crisis, voor het begin der volgende week, wanneer Z. M. in de residentie zal zijn teruggekeerd. De Indische mail loopende tot 12 Juli, heeft de volgende berichten aangebracht,: In Atchin is de Atchin en een andere rivier buiten hare oevers getreden, tengevolge waarvan hier en daal de communicatie onder de buitenposten, en zelfs met Kotta Radja, verstoord werd. Van een doortastend optreden tegenover den vijand kon dus geen sprake zijn, en generaal Wiggers van Kcrcheni moest er zich dus bij bepalen, om zijne aandacht voornamelijk op die gedeelten van het land te vestigen, waar aanval len 1e verwachten stonden. Behalve een paar bekrui- pingeu door vijandelijke troepen, meestal met een slecht succes beproefd, is er niets van eenig gewicht voorgevallen. De Radja van Pasei en de broeder van den Radja van Edi waren op bezoek bij den generaal en werden daar met staatsie ontvangen. Men bracht- ze verder langs het spoor en bij den lichttoren van Poeloe Bras, waaruit ze (konden opmerken, dat de In een brief uit Atchin werd gesproken van een gerucht, dat generaal Wiggers van Kerchem terug zou keeren. Hier te Batavia, zegt het Alg. Dagbl. van N. L, is ons daaromtrent niets ter oore gekomen, en het op Atchin loopende nieuws kan zeer wel de late echo zijn van vroeger daaromtrent hier verspreide ge ruchten. Ondanks degroote overstroomingen, welke vooral de provincie Noord-Brabant hebben geteisterd, is de verwachting van den 'oogst tamelijk. De tar we heeft veel geleden en zal dan ook beneden het middelmatige opbrengen, maar de rogge en gerst staan goed. De andere vruchten zooals haver,, boekweit, boonen, erwten, vlas en koolzaad beloven of gaven een goeden oogst. Aardappelen zijn klein van stuk en geven slechts middelmatig beschot. Gras en hooi hebbefi zich laat ontwikkeld, maar de eerste snede gaf veel. Ook uit de provincie Zeeland bevatte de Staats courant een verslag omtrent de verwachtingen van den oogst voor het, jaar 1876. Wij ontfeenen daaraan het volgende. De tarwe staat dun, maar omdat de aar schoon ontwikkeld is, verwacht men eene vrij goede opbrengst. Rogge belooft een ruimen oogst, gerst minder en ook weinig stroo. Haver belooft eene zeer bevredigende uitkomst. Het vooruitzicht van witte en bruine boonen is gunstig. Paardeboonen hebben door hitte en de luis veel geleden, zoodat de opbrengst, evenals van de erwten, beneden het middelmatige zijn zal. Koolzaad, vlas en meekrap leverden of beloven gunstige uitkomsten zoowel als, de aardappelen hoewel de knolzetting en groei minder dan gewoonlijk zijn. Het beschot van het kanariezaad zal niet hoog zijn. Suikerbeet, mangelwortels en paardepecn beloven slechts eene middelmatige opbrengst. Wei- en hooilanden, klaver- en luccrnevelden lijden veel van de droogte. Voor de tiiiuvb'iflciitcii is de aanhoudende droogte vooral schadelijk. De bloemkool-teelt zoo wordt uit Zuid-Holland geschreven is tot dusver vruchteloos en de snijboonen, die anders heel wat, droogte kunnen weerstaan laten de bloempjes vallen, tengevolge waarvan overal de pluk schraal is. Mooie meloenen worden er uit de bakken en mooie drui ven uit de kassen gesneden. Bezwaar tc maken om trent de late aardappelen is vooralsnog niet raadzaam; zooveel is zeker dat het loof spoedig sterven zal, want de wasdom wordt verhaast door de droogte, zonder dat daarom het beschot ruim of de knollen groot van stuk zullen zijn. Aalbessen en ander ooft wordt druk verzonden, doch hoofdzakelijk voor het binnen land. De beste tijd voor het Westland was verstre ken. toen de handel op Engeland in vroege aardap pelen geëindigd was. Dinsdagnacht is te Brouwershaven bij buitenge woon laag water, weder oen «lijk val ontstaan aan de Heertjes-inlaag van het waterschap Schouwen, van grooter omvang en omniddelijk grenzende aan dien, welke er onlangs plaats had. Men vreest dat. liet daarbij nog niet zal blijven. (N. G. C.) Bij koninklijk besluit is het tarief van haven- en

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1