BINNENLAND. GEMENGDE ver wij den strijd moeten aanbinden tegen datgene, wat niet volkomen strookt met het beginsel dat wij altijd vooropstellen de vrije school regel, staatson derwijs aanvulling. Zoolang we slechts te rekenen hebben met de negatieve 'zijde van het vraagstuk, zoolang het de vraag iswat niet is het onze roe ping ons de gulden woorden te herinneren van onzen Groen: //Redekavelen met vrienden is schadelijk en misdadig tijdverlies, waar men door een overmachti- gen vijand bedreigd wordt." (Ned. Ged. 1870.) Mr Kappeyne van de Coppello is plot seling de man geworden, wiens naam door alle bladen wordt genoemd. De dag van 's mans terugkeer in de residentie werd behoorlijk den volke verkondigd, daarop volgde het belangrijk bericht dat ZEd. eene samenkomst met den directeur van 's Konings kabi net had gehad, en dan het belangrijkste van allen, het bezoek van genoemden heer, Maandag j. 1. op het Loo. Het afzonderlijk compartiment en het gezelschap waarmee mr. Kappeyne verreisde wordt zelfs niet vergeten. De N. IJsselbode heeft het wel wat poëtisch gezegd, toch is er wel schijn van waarheid in, als men zoo al die bijzonderheden nagaat. Zij zegt: //Ein delijk, eindelijk. Hij is teruggekomen, die ons Vader land verbeidde, dien hij riep uit de verte, dat hij komen zoude en ons nemen bij de hand en ons voe ren tot het geluk en den zegen, dien hij kent en weet te bereiken. Hij wist niet, de groote onmisbare, dat wij hem niet konden ontberen, en in lieftallige onnoozelheid zich zijner roeping en kracht niet be wust, beklom hij den Rigi en stond aan de oevers van het meer Lehman, en liet ons ons geduld verlie zen in het politiek moeras, waarin zijn eigen hand ons had neêrgesmakt". De tijd van praten is voorbij en die van handelen gekomen. De liberale partij is nog in de wittebroods weken, nauwelijks is de stemming geschied en de eenheid onder de leiding van Kappeyne hersteld, of de portefeuilles worden haar aaugeboden. Dit voordeel zal Nederland hebben dat een zijner bekende burgers nno- mppr aW.mprm bekend, worden zal. De heer Kap peyne wordt door vriend en vijand bekeken en aan het publiek voorgesteld. En die nadere kennismaking valt over bet algemeen niet meê. Een vriend heeft onder de rubriek politieke portretten 's mans portret geteekend als wde aanhanger van de moderne levens beschouwing, de prediker van S taats-al vermogen op het gebied van kennis, van zedelijkheid en van wel vaart, Rederijk en redekunstig, hoewel niet zelden ontrouw aan de wetten der redekunde en zelfs der redeneerkunde, is hij machtig, bijna uitsluitend door zijn woordwaar hij tot een parlementaire daad komt, gaat hij niet altijd voor op den weg van een verstandig en ernstig regeeringsbeleid." Het Dagblad noemt het aangewezen hoofd van liet nieuwe kabinet een man die. zelfs bij partijgenooten, bekend staat als een politieken wildzang, die dan ook algemeen als de type van lichtzinnigheid en van gemis aan elke ernstige behandeling van de openbare zaak wordt beschouwd. 'De beroemde geschiedschrijver Jolm Lotlirop Motley is, met. twee dochters, de gast van H. M. de koningin op het Huis ten Bosch. Het rijkstelegraaf kaïitooi* te Yerseken- dam is, in het belang van den oesterhandel, tijdelijk heropend. Het kantoor is open op werkdagen van des voormiddags 9 tot 12 uren en des namiddags van 2 tot 7 uren, en op zon- en feestdagen des voormid dags van 8 tot 9 en des namiddags van 1 tot 3 uren. In de Staats-courant van heden is opgenomen een nieuw tarief op het kanaal door Walcheren. De firma Krnpp, de bekende ijzerfabriekanten bezitten uitgestrekte ijzermijnen bij Orconera, in het noorden van Spanje; daar de burgeroorlog thans ge ëindigd is kunnen deze geexploiteerd worden. Het erts zal grootendeels over Vlissingen naar Essen wor den getransporteerd. Het is voorwaar te hopen dat 4e werklieden hunne belangen beter zullen begr#*» vaA trcui Venezuela op het punt staat geheel uit den weg te worden geruimd. De uitlevering van de Midas, waar van wij reeds vroeger gewag maakten, heeft recht streeks aan Nederland plaats gehad, maar moest, daar wij op dit oogenbiik te Caracas niet vertegenwoordigd zijn, door tusschenkomst van den Duitschen consul geschieden. Deze eerste toenadering is te danken aan de tusschenkomst en de goede diensten van de Noord- Amerikaansche Unie, en men mag zich in dit feit dubbel verheugen, omdat te voorzien is, dat de nog overgebleven moeilijkheden in October, na de ver kiezing van den President voor een nieuw tijdperk, uit deu weg zullen worden geruimd, en men in elk geval nu reeds blijk heeft ontvangen van de goede gezindheid der Regeering van de Vereenigde Staten jegens Nederland, die op hoogen prijs moet gesteld worden. De onderhandelingen tusschen gemachtigden van Nederland en Pruisen over het verbeteren van de kaaiaalverbimling in de grcns-veencsi, heb ben geleid tot het sluiten van een verdrag tot uit voering van het ontworpen plan, waarvan de bijzon derheden spoedig zullen bekend worden. Door een der Berlijnsche correspondenten van de Köln. Ztg. wordt verzekerd, dat de pogingen van den Pruisische^. Minister van Landbouw, dr. Friedenthal, de meest welwillende ondersteuning hebben gevonden bij de Nederlandsche Regeering. (D.) De mal van het ramtorenschip Kosiasig des» Nederlanden, is goed en wel aan de Noordzee sluizen aangekomen, zoodat de tocht van het schip binnen eenige dagen de N. R. C. zegt op het eind der week tegemoet kan gezien worden. Tracteuient en pensioen. Ziedaar, op nieuw twee vraagstukken waarover veel gesproken en ge schreven wordt. Over de tractementen van een tal rijk deel onzer medeburgers, die of ambtenaren zijn in dienst van den staat, provincie of gemeente, of ad ministratieve en technische betrekkingen in onder nemingen van handel en nijverheid vervullen, wordt veel geklaagd. Zij hebben een kostbare, lange oplei ding genoten, hun geest is ontwikkeld en daardoor gevoelig voor de gemakken en genietingen des levens, maar in den regel zijn de verdiensten niet in verhou ding lot ae veictici ucu^crteu. Jtiet aanbod voo^l die soort van arbeid is zoo groot dat er op verhooging yan tractement niet te hopen valt. De heer J. Kuij- per, ontvanger van 's Rijks belastingen te 's Hage wil in ons land eene vereeniging in het leven roe pen gelijk de Algemeene beambten-vereeniging in Oostenrijk. Coöperatie, samenwerking is volgens dien heer een redmiddel voor die kwaal. Hij roept daartoe op niet alleen de 12000 burgerlijke ambtenaren, en minstens even zooveel officieren van leger en vloot, maar ook geestelijken, leeraars, spoor weg-ambtenaren, kantoorbedienden enz. Pensioen. Er bestaat onder de rijks-ambtenaren eene beweging die steeds in omvang toeneemt. Het fonds waaruit het pensioen wordt betaald is rijk, het is bijeengebracht door de ambtenaren zelve en bezit niet minder dan zestien millioen galden. Blijkbaar zijn dus de grondslagen der van hen gevorderde bijdragen voor dat fonds te hoog. Daarbij komt dat bij het overlijden van Rijks-ambtenaren hunne gezin nen in armoede achterblijven. De staat eigent, zich de eer toe om, in werkelijkheid voor hun eigen geld, de ambtenaren zoogenaamd ten laste van het Rijk te pensioneeren en laat dan nog terwijl het ambte naars-fonds schatrijk is de weduwen en weezen ge brek lijden. Wil de Slaat niet voor weduwen en wee zen zorgen dan is het niet meer dan billijk, dat de Rijks-ambtenaren zelve bun pensioenfonds behee- ren en daarop het oog houden. Het vijftiende taal- cu letterkundig con gres, zal den 29en dezer te Brussel worden geopend. Vele bekende letterkundigen zullen bij die gelegen heid over vele onderwerpen spreken, en de noodige feesten, zonder welke een congres niet bestaan kan, zullen deze besprekingen afwisselen. Het Palels van Justitie vestigt de aan dacht van het publiek oytreurig verschijnsel,. .1h h9 Verreweg de meesten geven zich zelf bij de politie aan, vragen //onderdak" en verheugen zich in opzen ding naar de bedelaarskoloniën. Niet altijd wordt ziekte of gebrekkigheid beweerd of voorgewend. Som wijlen geven lieden van beider kunne, in de kracht huns levens, sterk en stevig, na eenig zoeken den moed om werk te vinden op, en slaan een weg in, die steeds tot recidive, en een ellendig, onwaardig bestaan voert. Liever dan diefstal te plegen en eene lange gevangenisstraf te ondergaan, meldt men zich als landlooper aan, wordt tot een paar weken gevan genisstraf veroordeeld en komt dan in de kolonie, die men zelden langer dan voor eenige maanden verlaat. Wie er eens is geweest, komt er bijna zeker terug en die er jong komt wordt er, met eenige dagen pau zeering totdat het overgegaarde geld verteerd is bijna altijd oud. Schaamte en eergevoel wijken, luiheid, gemcikzucht. enz. doen haar veriaramenden in druk gelden, en zoo ontstaat gaandeweg de onderste laag dergenen, die //uit de staatstrog" eten. Goede krachten worden daardoor aan de maatschappij ont trokken. De prikkels om vooruit te raken in den levensstrijd vallen weg en slechte voorbeelden beder ven het. jeugdig geslacht. Zou daartegen niets te doen zijn? Zou, bij eene betere regeling van het armwezen, vooral bij een doeltreffende inrichting van het werk huis, in verband met ernstiger zorg van gemeente wege, die steeds breeder wordende phalanx van ellen- digen, die onze rechtbank de handen vol geven niet te dunnen zijn Het maakt reeds een treurigen indruk, armoede als een misdrijf te zien straffen. Doch dat ook dit niet baat en het euvel eer toe dan afneemt, geeft het geen aanleiding tot vreemde overwegingen Zou het leven in de bedelaarsgestichten in weerwil van de jongste hervormingen, door den Minister van Justitie beproefd, niet nog altijd te aanlokkelijk zijn? Behoorde men niet te onderscheiden lusschen zieke, zwakke en krachtige individuen, tijdelijk zonder ar beid en huisvestingen ware 't daarenboven niet wenschelijk, dat een streng geneeskundig onderzoek in elk geval uitmaakte, of en waarheen opzending vereischt wordt? Reeds vroeger wezen wij er op, dat de recidive wordt bevorderd door het onverstandig ontslag op tijdstippen, dat er geen of weinig werk is tc vinden. Zoo zijn er meer punten, die men wei deed in t oog te houden, opdat de verderfelijkste trek in ons volkskarakter, rampzalig samenhangende met het stijgend misbruik van sterken drank, niet allengs de overhand krijge en ons volksbestaan ern- tiger bedreige dan een buitenlandsche vijand. Zou, bij een eventueele beantwoording der prijsvraag over armenzorg, dit jaar voor de tweede maal uitgeschre ven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ook deze //haken-en-oogen quaestie" niet der overwe ging waard zijn? Benoemingen en Besluiten. Door de gemeenteraad van Grijpskerke is tot ge meente-ontvanger benoemd den heer I. de Back, rustend hoofdonderwijzer aldaar. lerli, Echoot rn iciuling. Den 10 dezer is te Amsterdam gehouden eene con ferentie voor Inwendige Zending, uitgeschreven door de Chr. Ger. Kerk in N. Holland. Deze vergadering was druk bezocht. Het heil te zoeken voor een ver lorene wereld werd in voordrachten en discussiën door verschillende sprekers met warmtè bepleit. Verkrijge dit voorbeeld meer en meer navolging, ook in Zee land. Ds. J. J. Bazige predikant bij de N. H. G. te Lage Zwaluwe heeft bedankt voor het beroep van die gemeente te St. Kruis. Dinsdag is te Zaamslag overleden ds. F. Bcrgsma predikant bij de C. G. G. aldaar. y.Au'i 1.ÖÖ V i 1 'D[_ Z.l |J.Jrl an öt-Jtf:.;-/

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2