|icrlt, Echoot tit lending. GEMENGDE BERICHTEN. daar het volkomen onze gedachten weergeeft hier overnemen. «De oppositie tegen die buitenland- sche en schadelijke munt herhaalt zich. om de enkele jaren. Als 't dus nu ook maar niet met ecu sisser afloopt, 't Is een lastige zaak. Wie ter wereld heeft lust om als hij eenige centen ontvangt, ze stuk voer stuk na te zien, of ze wel goed en deugdelijk zijn. En stel dat ze geweerd worden, als men dan eens gebrek aan Nederiandsch kopergeld krijgt zooals vroe ger! Het aanmunten er van vereischt nog al tijd. En krijgen we een geheel nieuwe munt, dan zal de minister er toch wel niet aan deuken voor een tijde lijke behoefte onze tegenwoordige centen te laten aan munten,- om die dan over eenigen tijd weer te moe ten inwisselen. Ons komt. het dus voor, dat men den oorlog tegen de Belgische ceuten nog niet had moe ten verklaren. We zijn voor dien oorlog nog niet gereed. En daarom zal hij ook wel op nul uitloopen. Eerst een nieuwe koperen munt, goed van die dei- Belgen onderscheiden en in waarde daaraan gelijk. Ban bestaat er ook geen drijfveer meer om laatstge- noemde in te voeren. Het betalen met en 't ontvan gen van Belgisch kopergeld strafbaar te stellen, zooals de minister van voornemen is, zal wel niet uitvoer baar bevonden worden. Wie zal de overtredingen, die natuurlijk nog al talrijk zullen zijn, kunnen constatee- ren Het staat u volkomen vrij, als iemand n een belgischen cent in betaling geeft, dien te weigeren. Maar zult ge nu tot dien betaler zeggen: //kip, ik heb u Ik ga oogenblikkelijk naar de politie om u aan te geven?" 'tls al te dwaas. Nog dwazer ech ter 't ontvangen strafbaar te stelle Wie ter we reld mag mij beletten van iemand iets aan te nemen, dat zijn eigendom is? 't Heeft veel van een reclame, om den kantonrechters het feit wordt immers niet crimineel behandeld? het noodige werk te ver schaffen. Te Middelburg is 11. Donderdag een afdeeliug Zee land van de Nederlandsche .I.ichtvea'eeu'gias Nim rod opgericht. Het bestuur dier afdeeling bestaat uit de heeren jhr. J. P. Boddaert, voorzitter; jhr. J. A. H. C. van Doorn van Koudekerke, 2e voorzitter W. A. Baron van Lijnden, penningmeester, en C. .1. J. A. van Teijlingen, secretaris. (D.) Zaterdag jl. genoot de heer Dir. .1. Sitrelilei* te Veere het voorrecht vijftig jaren lang als geneesheer werkzaam te zijn. Van vele zijden ondervond de jubilaris groote belangstelling en werd hem ook door eenige ingezetenen een prachtig cadeau tot aandenken vereerd. De nieuwe bepalingen omtrent de verzending van visitekaartjes worden veelal nog niet goed begrepen. Men mag kaartjes van allerlei grootte onder kruisband verzenden, mits met 1 ets. postzegels ge frankeerd. Die kaartjes echter, welke de stevigheid van eene briefkaart bezitten, minstens 9 cm. lang en 6 cm. breed zijn, kunnen op de achterzijde van adres en postzegels voorzien en aldus zonder kruisband ver zonden worden. Voor hen, die geen duimstok bij de hand hebben, kan de opmerking dienen, dat de briefkaarten 12 cm. lang en 9 cm. breed zijn, zoodat de bedoelde vssitekaartjes minsteus de helft dei- grootte van eene briefkaart moeten bezitten. Hbld De "Vlissingsche courant verblijdt zich over de vele werkzaamheid in hare gemeente, waartoe vooral de firma Krupp veel heeft bijgedragen. Talrijke stoora- booten die laden en lossen verschaffen veel werk en hoog loonDe werklieden verdienen bij het verwerken van spoorwegrails gemiddeld f 18 's weeks. Zij be treurt het en wij met haar dat Vrijdag j. 1. de werklieden die delfstof laden moesten, weigerden te werken voor 20 ets. per uur, d. i. f 16,80 's weeks. Zij cischten 25 ets., en de firma moest om geen tijd te verliezen toegeven. De V. C. raadt de werklieden voorzichtigheid aan, want nu reeds spreekt men van het voornemen om werklieden van elders te ont bieden. De mal van het ramtorenschip Koaiaig dei* I$edcB*l:i9idei!> heeft Zaterdag ten tweeden male een proeftocht gedaan door het Noordzeekanaal. praktij keu, die daarbij plaats- hebben zijn er oorzaak van. Wat ons meer aangenaam zijn zou, indien we vernamen dat de ellendige aanleiding tot die werving vervallen was. Thans zal het rijk met werven wel niet kunnen ophouden. Zoo dikwijls gebeurt het dat hij die 1 heeft gezegd, voortgaan moet tot z. In de maand September a. zal te Brussel een congres worden gehouden ter aanvulling van de tentoonstelling welke aldaar gehouden wordt. De tentoonstelling moet dienen om kennis te ver spreien omtrent de werktuigen, toestellen en midde len die uitgedacht zijn om het leven des menschen te beschermen of dén toestand te verbeteren. Het congres, dat internationaal zijn zal, zal spreken over gezondheidsleer, redding en de maatschappelijke huis houding. De Nederlandsche commissie bestaat uit de heerenC. J. A. den Tex, F. H. van Notten, Vollen- hoven en Beels van Heemstede. Het jaar 1876 zal voor de Christelijke dag bladpers in Nederland niet onvruchtbaar voorbij gaan. Verleden week verscheen //het Nieuw Leeuwar der Dagblad" geredigeerd in antirevolutionairen geest, Tegen het begin der volgende maand is ook de ver schijning aangekondigd van een dergelijk blad voor de provincie Groningen. Wij verheugen ons daarover ten zeerste. Elke provincie moet voorloopig een welge vestigd blad bezitten, hetwelk onze beginselen belijdt. Te lang, veel te lang is onze richting met allerlei lieflijke aantijgingen beklad, dan dat het ons nu niet eens ernst worden zou, ook een woordje mee te spreken. Nooit genoeg kunnen we herhalen, dat onze levensbeschouwing en die der liberale dag bladschrijvers oneindig verschilt, en wij zijn ons wel bewust van ons bestaan, daarom zullen we ons ook doen hooren. Volgens het Vaderland is het bericht in de Amst. Ct., als zou te Parijs een overeenkomst betref fende de suikerregeling zijn geteekend, niet juist. Er is te Parijs niet anders onderteekend dan een proces-verbaal, waarin is geconstateerd, dat men het omtrent een nieuwe regeling niet eens is kunnen worden. Benoemingen en Besluiten. Benoemd tot Controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnseu te Oostburg de heer A. ft Underfill an, thans adjunct-controleur te Schie dam. Ds. A. Brink predikant bij de C. G. G. te Neuzen, is beroepen te Steenwijk. Door den gemeenteraad van Aardenburg, is besloten eene som van f 40 toe te staan voor rt hou den van een schoolfeest bij gelegenheid van de uit- deeliug der beloouingen voor getrouw schoolbezoek, aangekocht uit de door de provincie beschikbaar ge stelde fondsen. Op de grintwegen in den Haarletnraermeerpol- der wordt veel verkeerd met rijtuigen, door slechts een paard getrokken. Hierdoor ontstaat een diep paardenspoor, hetwelk tot hiertoe door arbeiders met een handschrapper niet dan met veel moeite werd dichtgehouden. Filippus de Haan, in zijne jeugd ar beider op //Badhoeve," thans aannemer van het on derhond van eenige wegen, heeft uitgevonden een wegschrapper, waarmedë hij, met hulp van een oud paard, dit dichthouden beter dan vroeger verricht in minder uren dan vele arbeiders eertijds dagen noodig hadden. Het werktuig is zeer eenvoudig en onkost baar. De eenvoudige man woont in Haarlemmermeer op den Ringdijk, bij fort Schiphol, en heeft met zijne uitvinding waarschijnlijk een grooten dienst bewezen aan allen, die grintwegen moeten onderhoudeu, Naar men verneemt, zullen de werkzaamheden aan de Domkerk te Utrecht dit jaar nog geen voort gang hebben, hoewel de plannen tot herstelling dei- voormalige Sacristy, thans kosterswoning, reeds lang gereed zijn; doch is in overleg met de rijks-adviseurs besloten, met het oog op eene meer duorloopende restauratie, eerst /lOTk&OT?. T fi&tY A?X] van breiii, spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Eerst wan neer deze teekeningen voltooid zijn, hoopt men een meer algemeen plan te kunnen voorstellen van het geheel om, zoo mogelijk, zij het ook na vele jaren, tot eeue totale restauratie van dit zoo schoone kunst* werk te geraken. N. R. C. Op de in de vorige week ie Tiel gehouden tentoonstelling der algemeene vergadering van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, is voor het bes ie zaaiwerktuig de prijs vanflö toegekend aan de firma wed. J. C. Massee Zoon, alhier. Sedert eenige dagen schijnt de politie bijzonder hare aandacht te wijden aan een paar vereenigingeu uit Rotterdam, die ten doel hebben arbeiders en min dergegoed en op uiterst voordeelige wijze van prachtige meubelen te voorzien". Of ook een klein voordeeltje voor directeur en agenten beoogd wordt, vermeldt de prospec'us niet. Ieder lid betaalt weke-* lijks 5 ct. en heeft daarvoor deel in een te houden loterij, waarvan de minste prijs eene waarde heeft van f 1.25 de hoogste van f 90. Naar men zegt zou een enkel agent het vorig jaar in een paar gemeenten ruim loO leden geworven hebben. De Belgische //centen" hebben Vrijdag ochtend op de groenten markt te Amsterdam een groote rol gespeeld en veel beweging veroorzaakt, hoewel' zij toch aanvankelijk den handel deden stilstaan. De aanvoer ders ter markt hadden onderling bepaald geen Bel gische //centen" aan te nemen. NVie zich niet aan de afspraak hield, zou, volgens de lyuch-wet. bij parate executie gestraft worden, dat is. hij z >u op een frisch puk slaag onthaald worden en daarentegen al de trou we handhavers van de overeenkomst op iets smakelij- kers moeten tracieren. Was het vrees voor die straf en op de Amsterdamsche groenmarkt behoeft men niet op het aannemen van "verzachtende omstandig heden" te hopen of esprit de c >rps en welbegre pen belang hoe liet zij, de afspraak werd stipt na gekomen, de koperen pasmunt onverbiddelijk gewei gerd, en de handel stond stil. Van weerszij den werd niet toegegeven. Maar ,/de negoci- anten", die zonder groenten geen broad konden ver dienen, moesten zwichten, Links en rechts, ja, tot op niet. geringen afstand van de markt, zocht nu elk hunner zijn Belgische munt tegen NeHerlandsch cou rant in te wisselen; een operatie die hoogst bezwaar lijk bleek en per eind en slot niet ui'gevoerd kon worden dan, waar zij nog gelukte, met verlies van 20 pCt., het verschil in waarde, tusschen de Belgische en de Nederlandsche cent. Eidelijk was op die wijze dan toch door da //liegociauten" het noodige fonds verkregen en konden zij inkoopen doen. De huismoe ders, die gister haar groenten buitengewoon duur heb ben moeten aanschaffen, weten nu waaraan zij die hooge prijzen hebben toe te schrijven. Niet aan schaarschte, niet aan de droogte, maar aan de onwrikbare houding der aanvoerders op de groenmarkt tegen de Bel gische //Centen". Geen hunner wilde slaag hebben en traeteren; de huismoeders hebben per eind en slot het gelag voor de verkoopers en de opkoopers beiden betaald. (Ams*. Ct.) Bijna alle winkeliers te Deventer hadden be sloten geen Belgische centen meer in ontvangst te nemen. Een hunner maakte er echter geen aanmer king op, dat men hem met die munt, betaalde, hetgeen ten gevolge had, dat D raderdag och end ten zes ure zijn winkel door eene groote volksmenigte bestorrad werd, wat tot laat in den avond aanhield., terwijl al» len toen nog niet geholpen kouden worden. Men had hem uitsluitend met Belgische centen betaald, en het bleek hem later dat hij voor ruim f 700 van die munt had ontvangen. Vrijdag ochtend hadden echter sommige andere winkeliers voor hunne winkels het volgende aanplakbiljet, geplaatst: //Hier beurt men Belgische centen." Men schrijft in de Noord-Brabantsche Courant z/Het Nederlandsche volk gaat, ondanks Multapatiors ijverige pogingen tot beteugeling van het. drankge bruik, nog altijd voort eeue blijkbare voorliefde aan den dag te leggen voor den van vele zijden bestre den jenever. Wie meenen, mocht, dat matigheids- en afschaffersbonden ten plattelande veel invloed oefenen, kan niet. beter doen dati in dezen tijd een kijkje ne men in die streken, waar het koolzaad een belangrijk produkt vau landbouw is. Het zaaddorscheu toch biedt den waarnemer heel opmerkzaam behoeft hij niet eens te wezen overvloedige gelegenheid om op te merken dat de jenever de quintessens is van alle ver maak, de schering en inslag van een vroolijken dag bij de lagere volksklasse in in immers niet in deze streken alleen? 's Morgens trekt eene talrijk schare mannen en vrouwen, jong en oud, //doek daard en kalm van aard" naar het veld, n97.4^ I genaamde zaadsprei, om 's avonds i maar dan verre van bedaard en 1 heelen dag hebben d*- A

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2