BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. doch cene gedachte willen wij niet onthouden: toen de revolutiemannen het wezen van den Christelijken godsdienst lang en diep genoeg ondermijnd hadden, waagde men een stouten sprong en men danste om het beeld van de godin der Rede. Die geschiedenis wil ons maar niet uit het geheugen! Zoolang zij daarin bewaard blijft, roepen wij Regeering en verte genwoordiging met klem toe: Herstelt de uit voering der Zondagswet, behoudt haar in het wetboek! Wij bidden U: Raakt het heilige niet aan Te Amsterdam werd deze week de algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't al gemeen gehouden. Onder de punten van behan deling dier vergadering trekken vooral den aandacht de voorstellen en rapporten in zake het lager onderwijs. Gelijk bekend is, werd deze maatschappij, welker sta tuten onthouding van politieke en kerkelijke kwestiën voorschrijven, sints enkele jaren de krachtigste verde digster der neutrale school. De vergadering heeft na kennisneming van een nader uitgebracht rapport, om trent de werking def schoolwet besloten en het hoofd bestuur opgedragen zich te wenden tot de regeering met een adres, waarin gevraagd wordt krachtige hand having van het hoofdbeginsel der wet, de neutrale school, en aangedrongen op eene wijziging der school wet van 1857, ter verbetering en uitbreiding van scholen tot opleiding van onderwijzers; ter betere re geling der verhouding van onderwijzers en leerlingen; betere regeling van het schooltoezicht, verhooging van onderwijzers-tractementen; verdeeling der kosten tus- schen gemeente en staat en eindelijk verbetering van de wijze waarop de bevoegdheid tot het geven van onderwijs kan verkregen worden. Dit alles als voor bereiding eener spoedige invoering van den leerplicht. Het was misschien eenvoudiger geweest, indien de vergadering adhaesie had betuigd aan het voorstel Moens. Ons wil het ten minste voorkomen dat die ver gadering niet veel nieuws heeft gezegd of gedaan. De. vergadering besloot verder nog tot het geven van subsidie aan eene tooneelschool, het verleenen van een crediet om een proef te nemen met de oprich ting van crèches (inrichtingen tot verpleging van kleine kinderen); het uitschrijven eener prijsvraag omtrent de ontwikkeling van het schoonheidsgevoel des volks. Wij sommen deze dingen slechts kort op, overtuigd als we zijn dat algemeen sant, eigelijk alleen nuttig voor onze politieke en kerkelijke tegenstanders, niet door onze lezers zal worden verlangd. Te Zwolle werd ook op de algemeene vergade ring 4er vereenlot frevordcriasjg vnn handwerks- en fahrücks-siijverhciil ia IVe- derlaml, over het onderwijs gesproken. Er was een voorstel ingediend „dat de vergadering het hoofdbe stuur machtige om met den meesten nadruk bij de regeering en de tweede kamer aan te dringen op herziening der wet op het lager onderwijs met behoud der beginselen Deze vergadering was echter niet gezind dat 'frrein te betrede.n Om geen twistappel in de vergadering te brengen werd het voorstel in getrokken. Aanstaanden Maatldag zullen dc werkzaamheden voor het slaan van ïiopcrfii smust aan 's rijks rnunt weder een aanvraag nemen. Door nagenoeg alle neringdoenden in Utrecht en andere gemeenten worden de Belgische centen als betaalmiddel ten streng ste geweerd; als het publiek zoo krachtig tot de goede zaak medewerkt en dat volhoudt, is het zeker spoedig met het circuleeren der vreemde munt gedaan. Is dit laatste reeds wenschelijk teneinde het speculeeren van over de grenzen met vreemde muntstukken ten nn- deele onzer eigen beurzen tegen te gaan, nog nood zakelijker is het de buitenlandsche munt te weren, nu onze regeering er ernstig over denkt weldra eene bron zen munt in te voeren waardoor alle centen, en dus ook de Belgische stukken, binnen korten tijd hunne waarde zullen verliezen. Winkeliers of kantoren, die tijdens die invoering eene eenigszins belangrijke hoe veelheid Belgische munt in kas mochten hebben, zouden daardoor een groot nadeel kunnen lijden. UD.) Benoemingen en Besluiten. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Neuzen, de heer W. H. G. van San ten, thans te Knijpe Wij vernemen dat het derde jaarfeest der Chr. Jongelingsvereeniging Rom. 1 16, te Middel burg, op 30 Aug. a. zal gehouden worden. Er zal geen nafeest zijn. Bij de C. G. G te Waardhuizen is beroepen Ds. W. T. van Dijk, pred. te Heinkenszand. Sas van Gent. .r -lzaete. 6.251 6.40 10.55 11.10 Op het stoomschip „Stad Middelburg" is een ma troos in het ruim gevallen, en werd ernstig gewond. Het schip lag te Queensborough zoodat een Eugelsch geneesheer hem voorloopig heeft moeten behandelen. Ook zijn drie matrozen van het stoomschip „Stad Breda" gevankelijk te Middelburg binnenge bracht. Ze worden verdacht van het stelen van zijde. Beide stoomschepen behooren tot de maildienst van Vlissingen op Londen. Over den goeden afloop der kermis kunnen wij op verre na niet zoo roemen, als wij ergens lazen. Be halve de vermelde vechtpartijen te Middelburg, had er in de nabijheid van Serooskerke een geval plaats van hoogst bedenkelijken aard. De zaak schijut reeds in handen der justitie te zijn en wat er geschied is, zal later bekend worden. Voorloopig kunnen wij mededeelen dat eenige terugkeerende kermisgasten in de nabijheid van Serooskerke den weg met hun wa gens versperd hebben. Een ander wachtte geduldig, op zijn wagen, totdat de weg vrij zou komen, om door te rijden. Dat gebeurde evenwel niet, maar in plaats daarvan kwam men op hem af met uil ge!rokken messen. De aangevallene trok toen het zijue om zich te verdedigen, zooals hij zegt, en sneed een der aan vallers zoodanig in de pols dat het hevig bloedde en hem, naar men zegt. voorloopige hulp door den vee arts te Meliskerke is verleend. Deze raadde hem aar, zich spoedig van andere geneeskundige hulp te voor zien. Sedert gisteren avond werd te Veere een kind van ruim 6 jaren gemist, en welke pogingen de ou ders ook aanwendden, niet gevonden. Heden morgen vond een schipper zijn petje drijvende aan het hoofd, en enkele uren later werd het kind levenloos uit het water gehaald. Siuts een paar weken, zoo schrijft men uitSchoon- dijke, worden hier vele varkens afgemaakt, tengevolge eener heerschendc ziekte, ruim een veertigtal zijn reeds het slachtoffer geworden, waarvan er enkelen als ge heel afgekeurd moesten begraven worden. Het. open baart zich door het weigeren van eten en blauwe vlekken aan den buik. Voor den arbeidenden stand is dit tot groot ongemak en schade. Velen verkoopen hunne gezonde varkens tot tamelijk hooge prijzen aan Belgische kooplieden. Dit kwaad is steeds toene mend in omvang; ook op andere plaatsen komt het reeds voor. Ook vertoonen de mazelen en rood vonk zich onder de kinderen, onderscheidene gezinnen zijn er reeds door besmet. Dat het volk gerechtigheid leere uit de oordeelen Gods. Op sommige plaatsen in den omtrek van Sluis heerscht totaal gebrek aari eten in de weide. De boeren moeten hunne koeien met hooi in de weide voederen. (S. W,) Deze week werd te IJzendijke in het openbaar geveild het pavilloen van de watering kapitalen dam. het vroegere zoogenaamde en in den tiendaagschen veldtocht zoo wel bekend Withuis. De familie Lip pens te Gent is er voor f 2010 in het bezit van ge komen. Dit gebouw werd op den verkoopdag heden 45 ja ren geleden, den Belgen, na een scherp gevecht, ontno men. Het waren het reserve-bataillon der voormalige 9e afdeeling infanterie, en een deel der afdeeliug Zeeuw- sche mobiele schutterij, die den vijand noodzaakten, deze wegens de zich daar ter plaatse bevindende inun datie-sluizen gewichtige positie, voor goed te verlaten en te doen ontruimen. Maandag viel te Goes het zoontje van dhr. v. d. E. in de kaai, dat door de krachtige pogingen van den heer Molijn, met behulp van nog anderen, spoedig werd gered Dinsdag viel het zoontje van S. in de kaai, dat door schipper Ossewaarde uit Wilhelminadorp werd gered. Het zoontje van P., bewaarder in het huis van arrest, te Goes Woensdag in de haven omstreeks bij de meestoof de Liefde aan het baden zijnde, waagde zich te ver in het raidden, tengevolge waarvan het in zinkenden toestand geraakte, en gewis zou ver dronken zijn, indien niet de jongeheer Bakhuijzen, leerling aau de H. B., zich gekleed te water had be geven en den knaap uit zijne hachelijke positie had gered. Hij mocht dan ook het genoegen smaken, den knaap aan zijne ouders weer te geven. Zondag 11. ontdekte de onbezoldigde rijksveld wachter H, grooten afstand van de weide waarin het liep gevon den. Ware het vroegtijdig in de gedachten gekomen, dat he'. door de drojgte de weide luid kunnen ver laten, en misschien in een gevaarlijke sloot van ee s anders weide was terecht gekomen, voorzeker had het arme dier niet zooveel te lijden gehad. Men meldt uit Kinderdijk: Gisteren liad alhier een treffend ongeluk plaats. Een jongentje van 5 jaren, zich vermakende niet visschen, viel in liet water. Zijne moeder, dit bemerkende, sprong het kind onmiddelijk na, en beiden verdwenen in de diepte. De vroutf verkeerde in zwangeren toestand. Maandag had een vreeselijk spoorwegongeluk bij Radstock, (Engeland) plaats, hetwelk aan 14 men- schen het leven kostte (gezwegen nog van de ge kwetsten.) De lijn is éénspoors en staat onder 't zoo genaamde block-stelsel. dat, behoorlijk toegepast, eene ontmoeting van treinen onmogelijk maakt. Er moet dus door een der beambten een noodlottig verzuim ziju gepleegd, 't Tooueel der ramp leverde de be kende vreeselijke tafereelen op. Kermen en geroep om hulp werden van alle kanten gehoord. Afgescheurde ledematen lagen hier en daar verstrooid. Een reiziger was onthoofd. Een tweede lag verplet terd onder een zwaar ijzeren wiel. Een derde onge lukkige, dienzelfden dag gehuwd, stierf eerst nadat hij vijfdehalf uur onder een zwaar voorwerp vastge klemd had gelegen. Dit laatste geval was wel 't ijse- lijkste. De meeste andere slachtoffers vonden een snellen dood. jL Selzaete Sas van te Baarsdorp, in een sloot in den poel een "aa^d van dpv '.yxl ru» .ueu."zén\' r. u.ïj I 1U.20I *1.451 7.I Yan StTN? rir 9.101 1.35 I 8.321 Axel. 6.32 10.36 2.1 I.;.»'1 aa Wij spraken de vorige maal over de nederlagen van Servïc en stelden zooveel mogelijk in het licht, de onhoudbaarheid der tegenwoordige positie voar het vorstendom en zijn bondgenoot. Heden kunnen we met meer beslistheid .HoiJöesiegs'o noemen, als lot genoot vau de nederlagen der 'laatste dagen. Het Eugelsche blad, the S:andard, maakt een telegram bij haar ontvangen bekend. Het is geseind uit Trebinje en meldt dat Moukhtar-Pacha de vereeniging van zijn leger, 3000 man sterk, met dat van Mustapha- Pacha heeft kunnen tot stand brengen. Dientengevolge zouden de mannen der zwarte bergen, zich hebben teruggetrokken en het grootste gedeelte van hun le ger naar de zuidelijke grenzen gezonden. Het is waar dat bericht behoeft bevestiging, hoewel het •zeer waarschijnlijk is, we kunnen er dus nog geen redeneeringeu op bouwen, toch in verband met de hachelijke toestand van Servië hetwelk bezig is de laatste wanhopige pogingen te wagen, is het niet te verwonderen dat de pers allerlei geruchten bespreekt over bemiddeling der groote Mogendheden in den toe stand, Aunexatie siuts 1868 een bekend woord in de Europeesche diplomatie van Bosnië door Oos tenrijk, interventie (tussohenkomst) van Rusland in het belang der opstandelingen, verzoek van de re- geering van St. Petersburg, gesteund door Groot- Brittanjè, aan de Mogendheden om een wapenstil stand te sluiten enz. alle deze vermoedens doen op het oogenblik de ronde in de pers. Wij kunnen echter, voor er bewijs voor een of' ander is door da den. maar niets van al die vertelsels gelooven. Dat er ook bij de mannen die de teugels in handen hebben, lust is om mede te arbeiden om het bloed vergieten te staken, om noodelooze vernieling tegen gaan, we hopen en gelooven het, maar ook bij de grootste monarch geldt het bekende „non possumus" ik kan niet. Toch hoe onmogelijk ook, de voortdu rende vredelievende gezindheid der vorsten en volken kan ons niet anders dan dankbaar stemmen. Mocht de tijd eens genaken, dat er ergens een vredegericht zetelde, welks bestaan het zou mogelijk maken, dat de volken hunne zwaarden slaan tot spaden, en hun ne spiesen tot sikkelende tijd waarvan beloofd is „het eene volk zal tegen het andere volk geen zwaard meer opheffen, en zij zullen geen oorlog meer leeren." Wij weten het, dit vredegericht bestaat door Hem en in Hem, die gezegd heeft„Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde." In Frasikrijk is de Kamer van Afgevaardigden sints onze laatste opgaven voortgegaan met de behan deling der begrooting, en in den Senaat is de behan deling begonnen der wet op de maires. waarover we na afloop onze lezers een en ander wenschen te zeggen. De eerste der toegezegde brieven van den Afrika- reiziger Stanley is verschenen in de Daily Telegraph. Hij was geschreven van een eilandje in het Victor meer en gedagteekend 29 Juli 1875. Niet, als 57 dagen had de reiziger op dat rap' ten prooi aan honger en dorst en vr— Avonturen en gevechten blijft het doel van voorcan 7.28 Gent 1^7 9.29 1.55!

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2