GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. behoefte aan meer Nederlaudsche centen mocht doen ontstaan, in die behoefte door krachtige aanmunting, die weldra reeds aanvangt, voldoende zal worden voorzien i 2o. dat een wetsvoorstel van de Regeering aanhangig is om het in betaling geven en aannemen van vreemde koperen en bronzen munt te beginnen met 1 Januari aanstaande strafbaar te stellen. Staats- Courant.) De Commissaris des Kouiugs in Zeeland is Maandag van Middelburg vertrokken, ten einde een bezoek aan Zierikzee te brengen. Verschillende plaatsen van Schouwen-Duiveland -zullen, naar we vernemen, mede door ZEx. worden bezocht. Of het tengevolge van de klachten, in het Weekblad voor Zeeuwsch Vlaanderen aangeheven, is, of niet, dit is zeker dat reeds voor een deel aan den wenscli van den schrijver is voldaan. Het telegraaf kantoor te Sluis, zal voortaan geopend zijn van 9 ure voor- tot 3 ure namiddags en van 5 tot 7 ure. Men meldt uit llocdekenskcrkc aan de G. C.Voor eenige dagen werd hier door een der aanvragers voor eene Oesterbank in de Biezelingsche Ham het teleurstellend bericht ontvangen, dat de mi nister van Financien zich niet gerechtigd achtte om aan het verlangen des aanvragers te voldoen, omdat in het»traktaat met België, Anno 1834, wel gesproken wordt van Mossel- maar niet van Oesterbanken. Vreemd is het, dat bij congressen, festivals en andere gelegenheden, waar Noord- en Zuid-Nederlanders bij een zijn, met schuimende bokalen.gedronken wordt op verbroedering en eenheid van streven, en zoovele, andere holle phrasen, maar dat men op de meest kleingeestige wijze elkander in de wielen rijdt, of liever dat de Belgen dat ons doen. wanneer er eenig be toon van internationale welwillendheid gevraagd wordts want 't kan den Belgen geen voor-of nadeel toebren gen, 't inoefc hun geheel onverschillig zijn of hier in de Biezelingsche Iiam mossel- of oesterbanken wor den 'aangelegd. Maar wij geven den moed nog niet op en wij %ulten later nog wel eens weer zien, als de quaestiën Kanaal NeuzenGent, de Belgische centen, 't Limburgsche spoor en andere «prutsen5 uit de wereld zijn. Men schrijft uit westelijk Zeeuwsch Vlaaiideren aan de N. G. C.Allerwege is men bezig om de maand Augustus eer te bewijzen. De buitengewoon droge zomer is echter oorzaak, dat men vroeger heeft kunnen oogsten, tdan in vorige jaren. Koolzaad werd reeds voor drie weken op de markt, gepresenteerd. De vlasteelt is natuurlijk afgeloopen, en hij, die zijn vlas vroegtijdig van de hand heeft weten te doen, is er goed me le geweest. Tot f750 per H. A. zijn er nog partijtjes verkocht. Latere verkoopers maakten veel minderen prijs, doordien 5t vlas steeds ongunstiger uitzicht kreeg, ten gevolge van 5t schrale weer. Zoo ook met de klavers. De tweede snede is hoegenaamd niets waard. De tarwe heeft veel van den brand te lijden. Ver leden week werd er op een veiling onder Yzendijke van circa 22 H. A. vrij goede tarwe plus minus f 300 per Tl. A. besteed. Ook buitenlanders beste den groote prijzen, om 5t slroo, al beteekent de kor rel weinig. Het. natte voorjaar en de droge zomer in aanmerking genomen, overtreft de oogst de gun stigste verwachtingen. 5t Kanariezaad staat mooi; eveneens het bloeiende zomerzaad, en de erwten, dit jaar veel verbouwd, hebben een buitengewoon groot beschot. Met 1 October a. is er gelegenheid tot plaatsing van 7 leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlingen genieten vau het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich, door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen negen uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Belanghebbenden moeten van haar verlangen om geplaatst te worden, voo>* 10 September kennis geven aan den voorzitter van den geneeskun- 1 X<ST*ÏD*tp-. - r.—' Van het zendingsfeest op Beeckensteiu sprekende, waar «de aandacht ditmaal voorbeeldig was," zegt dr. Bronsveld in 5t voorbijgaan: In Zeeland, te Bie- selinge, was het ook uitmuntend, al liet de stilte bij enkele spreekplaatsen te wenschen over.5' Hij had er ook kunnen bijvoegen: dat het verbod, om bij de spreekplaatsen te rooken, door menigeen niet is op gevolgd. Eerst gisteren is aan de familie te 5s Hage kennis gegeven dat het lijk van den heer v. F., de vorige week te Scheveningen verdronken, onder Wijk aan Zee nabij Beverwijk is aangespoeld en herkend. De luchtballon van den heer De Pauw, die gisteren namiddag te Nijmegen is opgelaten, zweefde des avonds ten half zeven, naar gissing ter hoogte van p. m. 50u meter, statig voorbij 's Heerenberg en daalde ongeveer een half uur later tusschen Ulft en Netterden neder. Acht afgevaardigden van het Roode Kruis uit Engeland zijn te Venlo aangekomen, op reis naar het oorlogstooneel in Turkije. Laats tl. Zondag, op klaarlichten dag is een bru tale diefstal gepleegd in een boerenwoning te Sloten (Noord-Holland), waarvan de bewoners op dat oogen- blik afwezig waren. Verschillende gouden en zilveren kostbaarheden van vrouw en dienstbode zijn ontvreemd. De aanbieding van een en ander aan een goudsmid moet tot de ontdekking van den misdadiger geleid hebben, die vroeger als «hooibouwer" bij den gestolene heeft gewerkt. De gisteren gehouden Utrechtsche paardenmarkt was druk bezocht door binnenlandsche koopers. Ruim 600 paarden waren aangevoerd, waaronder een fraai span zwarte paarden. De handel was levendig. De handel in schors was hier dit jaar vrij aan zienlijk. Aangevoerd werd te Almelo ongeveer 30,000 mud, vertegenwoordigende een waarde van ongeveer f 200,000. Omtrent het bericht van het Hbl., dat de heer Bredius een aanklacht zou hebben ingediend tegen het dagblad De Tijd, schrijft heden de Redactie vau die Courant«Of onze uitgever reeds iets, op deze aanklacht" betrekking hebbende ontvangen heeft, weten wij niet; wij zullen Haar bij gelegenheid wel eens naar vernemen. De Redactie echter draagt nog van niets kennis. Wel hebben wij dezer dagen een dagvaarding ontvangen wegens het bij nacht open laten staan v.in de stores onzer redactiekamers, Het zou bovendien ook wel iets nieuws in onze Neder- landsclie rechtspleging zijneen aanklacht, wegens «niet zeer lieflijke woorden.5555 De laatste woorden doelen op de qualificatie, welke het Hbl. gaf van de beweerd geïncrimineerde uitdrukkingen, waartegen de aanklacht gericht zou zijn. Iemand stond terecht ter zake van gewelddadig heid tegen een politie-agent. Hij had dezen een zoo geduchten schop toegediend, dat de agent naar't gast huis was vervoerd, en acht dagen lang zijn dienst niet had kunnen waarnemen. Bekl. expliceerde het feit aldus: «'t Was erg druk. Ik hief het been op om door te stappen, toen de agent mij bij mijn broek greep, om mij tegen te houden. De broek scheurde, het been gleed uit, en zoo kan mijnheer den trap hebben beetgekregen Geschopt heb ik niet". Te Reijmerstock (Limburg) heeft men dezer dagen bij het herstellen van een huis, in een munr bij het dak, een doos gevonden, inhoudende voor ongeveer f 500 aan oude munten uit den Spaanschen tijd. Door de redactie van de Philadelphia Sun day-School Times, het orgaan der Zondagsschool- vereeniging, werd het verzoek aan president Grant gedaan, om. bij gelegenheid van het eeuwfeest der Unie, eene boodschap aan de kinderen in hare ko lommen te plaatsen. Hij zond onmiddellijk het vol gende antwoord «Mijn woord aan de Zondagsscholen, van welke kerkgenootschappen zij ook mogen uitgaan, luidt.: Klem u vast aan den bijbel als het. plechtanker onzer vrijheid. Laat zijne voorschriften in uwe harten gegrift zijn, in uw leven worden belichaamd. «Aan den invloed van dit boek danken wij den vooruitgang in alle beschaving, die waarlijk dezen naam verdient te dragen. «Op hem blijven wij staren als onze gids voor de toekomst. «Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is de schandvlek der natiën. Vredebond.) Professorale onzin. Een geleerde professor, die aan een gymnasium te Weenen in verschillende vak ken onderwijs geeft, is somtijds zoo verstrooid van gedachten, dat bij aan zijne leerlingen de wonderlijk ste dingen onderwijst. Wij geven eenige staaltjes uit de menigte dwaasheden, die door de studenten zijn verzameld: «Ware dit bewijs goed, dan moesten de 'beide helften aan elkander gelijk zijn, vooral de eene55.«Tijger, panter en luipaard zijn kenbaar aan hun vel, dat bij alle- drie gevlekt is.55—«Het klimaat, in «Cesar werd alleen door den dood verhinderd zich op Brutus te wreken55. «Karei de Groote overwon de Saksers zoo dikwijls, dat zij het ten slotte niet meer kouden55. «Keizer Hendrik YI stierf half aan het verdriet dat hem zijn zoon, half aan de .er gernis die hem de Paus veroorzaakte5' «Konradijn werd onthoofd, aan deze wonde stierf hij.55 «Frans I was een neef van Lodewijk XII, en alle Lodewij- ken heetten Lodewijk tot op den dertiende, die Hendrik heette." «Maximiliaan II leefde in de hoop eens een troon op zijn hoofd te zien55. «De Kimberen en Teutonen stamden van elkander af.5' «Of de lieden die in de paalwoningen huisden men- sohen waren, is niet met zekerheid te bepalen.55 «Alexander de Groote werd bij afwezigheid zijner ouders geboren." «Cesar zwom, als slaaf verkleed, naakt over den Tiber.55 «Yirgilius betoonde zich reeds daardoor vrijzinnig te zijn" dat hij de zoon eens bakkers werd." Herder studeerde zoo hard, dat hij menigmaal de schooluren versliep55. Uit Kroms komen veel jonge ezels naar Weenen, dat kan ik best weten, want ik kom uit Krems" «Als ik een beroemd man tegen kom neem ik mijn hoed voor hem af, ook al ken ik hem niet'5. «Sedert een paar dagen krijg ik naamlooze brieven vol beschim ping, zij raken mij echter niet, want ik open geen naamlooze brieven". Er worden veel meer raen- schen geboren dan gestorven55. «Als alle raenschen moesten leven, zouden zij al te maal dood zijn, want zij zouden elkander wederkeerig opvreten." Het gebeurt dat kinderen onaangename ouders hebben, men kan echter geen ouders naar zijn eigen zin be stellen, want als men ter wereld komt zijn zij meestal reeds aanwezig.55 Door beide partijen, fierven en Turke». wordt erkend, en wij kunnen het daarom gerust, aannemen, dat er een heftigen strijd is gevoerd, in de nabijheid der stad Gungasowatz, welke ten voordeele vau de Turken is uitgevallen. De. stad zelve is door de over winnaars iti brand gestoken. Deze overwinning is voor het Turksche leger van belang, want nu is de veree- niging der Turksche legers, die onder bevel van Os- man-pacha en Abdul-Kerim opereeren mogelijk, dan nog opent deze overwinning, voor de Turken de Timok-linie ten noorden van Zaitchar, en den weg naar de. Marava-vlakte en het kamp van Deligrad, waar de Serven met een overrompeling bedreigd worden, indien zij er niet in slagen de bergpassen en de vallei der Strichewitzu, een zijstroom van de Morava te verdedigen; Zajecar, eene sterke stelling der Serven, is door hen ontruimd. De bevelhebber van het daar gelegerde Servische legercorps heeft zich bij het legercorps van Ichernajef gevoegd, zo'odat de Turken binnen die plaats zonder gevecht getrokken zijn. Yan gisteren worden door Reuter al verder nederslagen der Serven getelegrafeerd. 6000 Ser ven hebben, de onmogelijkheid inziende om zich legen 24000 man Turken te verdedigen, van Tram- bala teruggetrokken. Ditzelfde Trambala schijnt de vereenigingsplaats der Servische legercorpsen te zijn; zoowel van Nisch als van Sofia rukken de Turken Servië binnen; Ilowatovisch de bevelhebber vau het Servische legercorps heeft, zich ten uiterste verde digd. Yier dagen heeft hij volgens de berichten zich verdedigd, maar eindelijk noodzaakte overmacht hem het terrein overtegeven. De eenige troost voor Servic in dien hachlijken toestand is dat de positiën welke de Serven bezetten in nagenoeg ongenaakbare berg passen gelegen zijn en dat de bekende generaal Tscher- najeff versterking van manschappen en wapen'ontvan gen heeft. Toch zullen onze lezers gereedelijk begrij pen dat met den dag de toestand van Servië ernsti ger wordt. Ondanks enkele mogelijke tegenspartelingen zal Servic wel spoedig de handen in den schoot moe ten leggen, tenzij de groote mogendheden zich de zaak aantrokken, in het belang van Servië. Naar ee nige mededeelingen te oordeelen is dit niet onwaar schijnlijk, toch, zoowel Bismarck als de Russische Keizer, (op die twee houdt men voornamelijk de oogen gericht) zullen zich wel tweemaal bedenken, eer ze" de hand steken in dat wespennest, dat Oostersehe kwestie genaamd wordt. Het nieuwe Ministerie te Bucharest heeft zijn programma ontwikkeld. Yeel hechten we er uiet aan, onbestendigheid is het kenmerk van alles wat zich rondom ons vertoont, en inzonderheid is dit het ge^j val met ministeriën. Zij komen en gaan en wisseLM elkander af in duizelingwekkende vaart. Men weet dat onlangs eene schadever.Wjj^^B Duitschland en Fraukrijk is- familiën der consuls die ii\ Deze vergoeding fram>£. JL-.YT

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2