BUITENLAND. HANDELS BERICHTEN. gene modelschool is. De bijzondere scholen voor christelijk onderwijs zijn schier overal te vol, en deze telt 14 leerlingen. En nog predikt men de ingeno menheid der natie, met de neutrale school! Maar men hoopt beterschap als de nieuwe cursus maar eens aanvangt. Een knaap uit de buurt „de lip" gemeente II- pendatn 10 'jaar oud moest voor zijn vader een pond buskruit koupen; een makker van denzelf den leeftijd vergezelde hem. Toen zij het kruit in hun bezit hadden, ging de makker een pijp rooken, en toen deze aan was, strooide hij er wat buskruit op, met dit gevolg dat de geheele hoeveelheid weldra ontplofte. De jongen die het kruit niet gedragen had sprong dadelijk in het water; zijn kameraad stond geheel in den brand, en werd door anderen in de vaart geworpen. Beide kinderen verkeeren uu in zeer zorgeüjken toestand. Onbegrijpelijk lichtzinnig, kiu- dereu met zulk een boodschap te belasten I Woensdag morgen was I et voor de ingezetenen vau Wildervank een zeer verrassend gezicht, dat het water in het hoofddiep ruim 1". voet gestegen was. Men maakte hieruit de gevolgtrekking, dat er in den afgeloopen nacht een verbazende stortregen moest plaats gehad hebben, waardoor de landerijen eens weer behoorlijk gedrenkt zonden zijn. Spoedig echter werd men uit den droom geholpen, toen als een loo pend vuurtje het gerucht zich verspreidde, dat de dam in wijk no. 36, die iu directe verbinding staat met het Stadskanaal, was doorgebroken en het water met geweld in het Wildervankster Hoofddiep stroom de. Door de krachtige maatregelen der stad Groningen heeft de was van 't water thans opgehouden. Een heidam is geplaatst tusschen het Stadskanaal en het nieuwe kanaal te Wild-dallen. Onder de paarden van het garnizoen in Den Hi lag is eene ziekte uitgebroken, die reeds een 130- tal beesten heeft aangetast er. den geregelden dienst niet weinig bemoeilijkt. De ziekte, in de wandeling ook wel „lichte droes" geheeten, is niet gevaarlijk; verreweg de meeste paarden herstelleu er van, doch zij yerzwakken er zeer door. De kisten, waarin het standbeeld van Jan Pie- tersz Koen is gepakt, zijn naar het Waterloo-plein te Batavia overgebracht. Men hoopt het beeld op 4 Sep tember, den verjaardag van den Prins van Oranje te onthullen. Te Amsterdam zullen, ter adsistentie der nacht- politie die voor een groot deel niet opkomt 20 hussaren, onder bevel van een wachtmeester, door de stad patrouilleren. Voor liefhebbers van oudheden In een boedel te Blokzijl is een zilveren sikkel ge vonden, waarop aan de eene zijde een rookend wie rookvat met Hebreeuwsch omschrift „Sikkel van Israël" en op de keerzijde een olijftak met. de Hebreeuwsche woorden „Jeruzalem de heilige stad." Naar aanleiding van dit bericht, werd ook te Zierikzee een dergelijk muntstuk vertoond. Het herstellingsoord voor verzwakte kinderen Bethanië, bij Zeist, wordt, na nog slechts *2 jaren be staan te hebben, druk bezocht. De aanvragen over treffen de beschikbare ruimte. Door prof. Stracké wordt een beeld vervaardigd hetwelk te Alkmaar zal worden opgericht, ter herin nering aan de bekende „Victorie" die van die stad begon. Op nieuw had Donderdag in den vroegen mor gen een treurig ongeluk te Scheveningen plaats. Een jongen, die zonder waarschuwen van een wagen vau de tramway afsprong, werden beide beeuen afgereden. Reeds 's middags was hij een lijk. De gemeenteraad van Harderwijk heeft besloten een gasfabriek voor eigen rekening te doeu beheeren. Indien met de tegenwoordige geen overeenkomst kan worden getroffen, zal diensvolgens een nieuwe wor den opgericht. Castle Garden, de bekende landingsplaats van de landverhuizers te New-York, is den 9 Juli een prooi der vlammen geworden. Op bet oogenblik dat bet vuur uitbarstte bevonden zich 200 landverhuizers in het gebouw. Men is er in geslaagd hunne goe deren te redden. Dezer dagen werd in het gebouw der beide Arasterdamscbe departementen tot Nut van 't Alge meen, N. Z. Voorburgwal, in een der kelders, bij het verrichten van eenig metselwerk, een ijzeren kist ge vonden, inhoudende verscheidene papieren van gelds waarde (waarschijnlijk bankassignaten) en eene hoe- ^Éküd gouden, zilveren en koperen muntspeciën, ^^^mstig uit den tijd der Bataafscbe Republiek, ^toj^izal herinneren, wa« dit gebouw, na ^^M^n-ijk, het hotel van gouverneur zijn vrouw „het kind nooit verborgen hielden en ook nooit opgesloten was, veel minder in een hokje op de vliering of ergens anders, en nooit haar voedsel onthouden werd; want schrijft hij al had ik het door deze of gene reden soms sober, ont ving zij even goed haar deel als de anderen en sliep in dezelfde zolderkamer, waar mijn geheele gezin sliep, evenwel in een reeds vroeger tot slapen ingerichte kast, omdat onmogelijk plaats was, het voor ha ir bestemde ledekantje te plaatsen." Hij noemt vooris de namen van een aantal perso nen, op wie hij zich beroept ten bewijze dat het. kind niet schandelijk werd behandeld en werkelijk aan te ring leed. Om tuinzaden lang en wel te bewaren droo- ge men ze goed in de zon, en vermenge ze met gelijke hoeveelheid eveneens in de zon gedroogde fijngewreven aarde. Men doe het mengsel nog warm in drooge flesschen, welke goed gestopt behooren te worden. Voor de vacature in den Fiviaisclicn Senaat, ontstaan door het overlijden van den heer Casimir Périer, heeft de rechterzijde den heer Chesnelong candidaat gesteld, die, uadat zijne verkiezing als af gevaardigde door de Kamer nie'ig was verklaard, niet herkozen is. De linkerzijde had nu een candi daat tegen hem over te stellen. De keus was moeilijk, aangezien men iemand moest vinden, van wieu de zoogenaamde constitutioneelen in den Senaat, anders gezegd, de weifelaars of zwervers, niet afkeerig waren. Het linker-centrum had zijne oogen geworpen op den heer Dufauremaar men wist niet of deze geneigd was de candidatunr, die hij tot dusver van de haud had geslagen, aan te nemen. Doch naar thans bericht wordt, heeft hij zich bereid verklaard de candidatuur te aanvaarden en de meerderheid der constitutioneelen moet hem haren steun toegezegd hebben. De heer Wolowski, senator voor het leven, die reeds sedert geruimen tijd ziek is, moet zich in gevaarlijken toe stand bevinden. De Kamer van Afgevaardigden in Frankrijk, heeft zich in de laatste dagen bezig gehouden met het vaststellen van de begrooting van Oorlog, en een voorstel aangenomen tot aanmunting van zilvereu vijffrankstukken. De vergadering is daarna wegens onvoltalligheid uiteengegaan. Marie Collart, beter bekend onder den naam van Lolo, de maitresse van 't Kint de iloodcaibeke, is uit Londen te Brussel aangekomen, ora zich ter beschikking van de Justitie te stellen. Men weet dat zij beschuldigd is als medeplichtig aan de oplichterijen van 't Kint de Roodenbeke. Zij komt voorts in ver zet. tegen een vonnis, voor drie maanden door de Rechtbank bij verstek tegen haar gewezen, waarbij is uitgemaakt, dat al wat zij bezat, is voortgekomen door onrechtmatige schenkingen van 't Kint de Roo denbeke, en dat de Belgische Batik, door dezen op gelicht, er mitsdien verhaal op heeft. In Beieren is reeds sedert langen tijd het denk beeld ter sprake gebracht, een kiesstelsel iu te voeren op den grondslag van vertegenwoordiging der standen. Het Muachener Tagblatt maakt een ontwerp in dien zin openbaar. Daarin wordt voorgesteld, de kiezers te verdeelen in vijftien categorieën le eigenaars en huurders van zoogenaamde riddergoederen, beheerders en pachters van domeingronden; 2e eigenaars, pach ters of beheerders van boerenhofsteden3e boeren arbeiders 4e renteniers, fabrikanten en eigenaars van huizen 5e bankiers, groothandelaars, beursmakelaars, wisselagenten, directeuren van maatschappijen op aan- deelen6e kleinhandelaars, logementhouders, herber giers, rondventers7e kunstenaars, geleerden, letter kundigen, geaeesheeren, wondheelers. scheikundigen, veeartsenijkundigen8e protestantsche predikaiPen, en godsdienst-onderwijzers 9e katholieke geestelijken en godsdienstleeraars (kunnende die van het Israëli tische voor zoover ze in geen andere categorie vallen zichlaten inschrijven onder no. 8o f 9)10e burgerlijke staats- en gemeentelijke ambtenaren, ook de gepen sioneerden 11e officieren, militaire ambtenaren, onderofficieren en manschappen, van elke rubriek ook de gepensioneerden; 12e rechtsgeleerden; 13e werk bazen 14e niet-zelfstandige handwerkslieden, fabriek- arbeiders; 15e dienstboden, daglooners en andere werklieden in de steden. Kantoorbedienden, handels reizigers, enz. kiezen in de categorie hunner patroons, ondergeschikten bij maatschappijen in die hunner direcieuren. Niemand mag tot, meer dan ééne cate gorie behooren. Ieder Duitscher, den ouderdom van 24 jaar bereikt hebbende, dezer; den ouderdom jaar bereikt hebbend^us hij verkiesbaar. tot leden van het college benoemt, doch het mag voor de benoeming voor afgevaardigden eene keuze doen uit personen behoorende tot andere categoriën. Als men een pas verschenen rapport over de E£,yp$i-«ic"'ie finantiëa leest, zou men waarlijk gaan gelooven dat Egypte tot geldbelegging de beste kan sen aanbiedt. Het rapport-Villez berekende dat de ontvangsten 10.953.CO0 livres bedragen en de uit gaven 9.986.00'», zoodat al de uitgaven op de loo- peude begrooting zijn gedekt en zelfs nog een over schot. van 1 millioen livres bestaat. Onze lezers moe ten we echter aanraden, nadere inforraatiën af te wachten eer ze aan dit rapport vertrouwen schenken. Van het terrein «!cs ourlogs is weinig nieuws. Uit Semlin wordt van gisteren getelegrafeerd dat er voortdurend gestreden wordt zonder bekende uitslag. Uit Belgrado: dat de Serven zich in tegenspraak met het bericht in ons vorig nummer in onneem bare positie bevinden. Ziedaar alles. Nog moeten we melden dat de opstand in den Kaukasus slechts een oploop van boeren was, die geen belasting betalen wilden, zoodat ook hier niets verkleind maar veel vergroot is. Graananrkten eaz. MrDDELBü.rg, 3 Aug. De 100 last winter-koolzaad, heden ter weekmarkt getoond, werden voor 10 ets. hooger verkocht. De tarwe was mede iets hooger, de witte boouen daarentegen iets lager. Men heeft be steed voor nieuwe Walchersche tarwe f 9.80 a f 10.- nieuwe win tergerst f (5.25, jarige zoraergerst f 6.25, nieuwe dito f6.Walchersche witte boouen f 10.50, nieuwe kookérwten f 11.25 a f 11.50, winterkoolzaad f 12.50 f 12.60 a f 12.70. Ter veemarkt, was weinig aangevoerd, slechts 14 stuks hoornvee. De prijzen waren voor een verte os 72 ct., vette vaarzen 72 a 76 ct. per kilo, schapen f 6.af 18.kalf- en melkkoeien f 140 a f 170, vare koeien f 100 a f 150, magere varkens f 10. a f 17.— Yersche boter f 1.40 a f 1.48 per kilogram. Eieren f 3.40 per 100 stuks. Vlissingen, 4 Aug. Boter f 1,50 a f 1,60 kilc. Eieren f3,90 a f4,per 104 st. Amsterdam, 4 Augustus. Raapolie op zes weken f 38'/t. Lijnolie f 29. Prijzen van effecten. {PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 4 Augustus 1876. Nederl. Oertifie. Werkelijke schuld. 2l/« Pct- 63 dito dito dito 3 75l/s dito dito dito 4 99l/is Loten sta l Rotterdam 3 97 dito dito Amsterdam 3 93 Rusland. Obligitiéa 1793, lïlO 5 pct. 991/.* Certilic. [ns,r. 5 serie. 5 77 Obl. Hope Co. LS55 (ie serie. 5 ilito f 1000 IS >45 98l/4 ditoL. 100 LS7-25 90Wi6 dito L. 10) 1873 5 9013/i6 Loten 1864 5 f Loten 1866 5 316 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pct. 781/3 Obligatiën 130760. 4 77®/is Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 262 dito dito4 190 Aand. Kiew-Brest 5 111 dito Baltische spoorweg3 129 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pct. 94' dito dito Jelcz-Griasi 5 231 uito dito Jelez Orel 5 pct. 9A\4 dito dito Gharkow Azow 5 99l/3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 52'/2 dito dito Weenen. 5 1177a Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pct. 557/a dito dito Aprii/Oet. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 5213/.fi dito dito Febr./Aug. 5 533/i6 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 f 1011/, Spanje. Obligatiën Buiten 1 3 pct. 15 dito Binncnland8che 3 133/8 Portugal. Obligatiën3 531 /-* Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 lD/ie Obligatiën 1S696 f Egypte, dito 1868 7 pct. 441/2 dito 1873 7 42-7, Amerik. Obl. Vcreenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 10D/i Brazilië. Oblig. 1863 4l/'a dito 1865 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 4 Aug. Metall. f 20,25; dito zilver f 20,65; Div. Eng. per K? t' 11,877-:; Eng. Portugal per ft* f 12,Spaansche piasters f Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,45 Amsterdam. 3 An ff. Metall. r 20.20: dito zilver

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3