lerk, School cit ^endinn. GEMENGDE BERICHTEN. van het eerste stoomschip, op de werf te Vlissingen, en na deelgenomen te hebben aan een diner, ten huize van den directeur der Maatschappij de Schelde onder scheidene genoodigden aangeboden. I)e 32ste algemeene vergadering der Gelder- sche maatschappij van landbouw is Donderdag geo pend door prins Alexander der Nederlanden. Z. K. H. is thans gelogeerd bij het lid der Tweede Kamer rar. 1 J. Baron Mackay van Ophemert. Aan het Haagsche Dagblad ontleen en wij het bericht dat ZEx. jhr. mr. W. Six, Commissaris des Konings in Zeeland, aan twee fransche touristen, de heeren Ph. Jourde en H. Havard een diner heeft aangeboden. Bedoelde heeren waren de merkwaardig heden van Zeelands hoofdstad komen bezichtigen. De iniraisterieele crisis schijnt nog niet voor goed opgelost te zijn. Vele bladen spreken van een ontbieden van den heer Kappeijne van de Cop- pello bij Z. M. Onze bronnen zijn echter niet van dien aard dat we belangrijke correspondentiën opne men kunnen over personen, die door het hoofd van den staat geroepen worden, of omtrent wat ze gezegd hebben. Gisteren deelde de N. R. C. belangrijke be richten uit de Indische dagbladen mede, omtrent het vergaan van het stoomschip „Luitenant Generaal Kroesen. Het schip was van Atchin te Padang ge komen en zou van daar naar Batavia stoomen. In den avond van den 21sten Juni, deed zich een hevige schok gevoelen. Het schip begon dadelijk van ach teren over stuurboord over te hellen. Een oogenblik daarna kwam een nog heviger schok, die de passagiers op het dek deden tuimelen of overal tegen aanwier- pen. Het achterschip ging nu geheel overzij, de kajuit- liep vol water. Nog kwam er een schok, waarop on middellijk de groote ijzeren raast omversloeg, 50 of 60 menschen in dien val verbrijzelende; de akelige kreeten der gewonden of stervenden vermeerderden het akelig geluid. Het geheele achterschip met- al die er op waren, verdween in de diepte verder. Het Alg. Dagblad schreef den 28sten Juni Heden morgen te half twaalf is de baron Bentinck te Batavia aangekomen, medebrengende van Telok Edeliug, Braam, Schultz, Rosenraat en maj. Booms. Hadden sommigen nog gehoopt, dat dit schip nog andere geredden zou meebrengen dan de reeds beken den, zoo is die hoop teleurgesteld. Van maj. Booms weet men, dat hij van allen het langst op het water drijvende heeft rondgezwalkt. Boven water komende waren sommige der geredden zoo gelukkig iets te grijper., waarop zij zich boven water konden houden, en drijvende, met behulp van een plank, een stoel, bank, of eenig stuk van 't schip, zag men het donker wor den, en bracht, men een vreeselijken nacht door. De heer Schultz moet het eerst aan land gekomen zijn. Mevrouw Bosch, drijvende op een plank, zag, toen het licht werd, een inlander op een der houten scheeps- roosters drijvende, wist daarheen te komen en had daardoor een veel steviger steun dan te voren. Toch duurde het tot twee uren in den raiddag, het was toen Donderdag, eer zij .aau land kwamen, tweemaal door de branding teruggeslagen, maar weldra geholpen door den heer Schultz en een inlander, die daar in de nabijheid waren aangespoeld. Het eerste wat men deed, was in het bosch drinkwater opzoeken. Men had het geluk dit spoedig te vinden, en, aan 't strand teruggegaan, zag men dan ook weldra den heer Ede- ling en voorts den heer Rozenraad aan land drijven. Eten had men niet anders dan enkel een blik ge droogde labberdaan en een vaatje boter, dat daar werd aangespoeld en waarvan de inhoud door eenige ge redde matrozen bij lepels vol werd gegetenvoorts de vruchten, die men in 't bosch kon vinden. Dien nacht bracht men aan 't strand door. Het gezelschap werd nog met eenige inlanders en matrozen, die eveneens gered waren, vermeerderd. De plaats waar men zich bevond was een punt aan de Peperbaai. Den volgenden dag beweerden de inlanders, dat het hun gelukken zou een kampong te vinden. Eenigen van het gezelschap, bij wie de hoop op die uitkomst ,c3.- -V donker werd, bleef er niets anders over, dan den nacht (van Vrijdag op Zaterdag) in het bosch door te brengen. Den volgenden morgen besloot men het strand weder op te zoeken, en op dien tocht had men het geluk den controleur van Telok Betong met de inlanders, die naar schipbreukelingen waren gaan zoe ken, tegen te komen. Deze voorzagen de ongelukkigen van eenig voedsel, en lieten hen naar Poeloe Lanaaga brengen, waar sommigen, waaronder ook maj. Booms, aangeland waren, en dat tot vereenigingspunt diende, van waar men gezamenlijk naar Telok-Betong ging. Naar men verneemt, zal er ten voordeele van de passagiers en hunne betrekkingen, die bij de ramp met de Luit-Gen. Kroesen verliezen geleden hebben, eene inzameling gehouden worden en is van wege de Stoomboot-maatschappij bekend gemaakt, dat zij, indien er zich eene commissie vormt, voor dat doel f30,000 beschikbaar houdt; afgescheiden natuurlijk van de schadevergoedingen, die zij verplicht mocht zijn, te betalen. Men verneemt voorts dat er een ge rechtelijk onderzoek in de zaak zal plaats hebben, en het niet, gelijk met de aanvaring van de Kroonprins en de Atjch, bij een particulier onderzoek van wege de Stoomvaart-maatschappij zal worden gelaten. Men meldt uit den Seliciige-poldcr aan de G. C. Het bericht, u in het begin der vorige week gemeld, dat bij droog weder de werkzaamheden aan den zaadoogst die week in vollen gang zouden zijn, is meer dan bevestigd, want- niet alleen van den vroegen morgen tot den laten avond is er ge zwoegd en gewerkt, maar ook gedurende de nachten was men schier rusteloos bezig met het schoonmaken der zaden en het verzamelen van het stroo, welk laatste in alle richtingen heinde en ver wordt afge haald. Zelfs het geringste van de plant, de zoogenaamde peulhoopen, (afval) worden geëxploiteerdtot asch gesmeuld wordt het, wie weet tot welke doeleinden, gebruikt. Veel, zeer veel werk is er ihans gebeurd, maar na nog 2 a 3 dagen zal de dorseh zijn afgeloopen. Wat het beschot betreft, hiervan weet men thans iets meer met zekerheid, nu enkele kavels geheel zijn af gewerkt. Het overtreit niet, neen blijft bij sommigen zelfs iets beneden de verwachtingen, ook al waren die billijk en niet te hoog gesteld. Gelukkig is de qualiteit uitmuntend, zoodat er zelfs voor het polder zaad hoogere prijzen zijn bedongen dan voor het an dere. Ware dit het geval niet, de verschillende koopers zouden niet voor hunne risico en moeiten betaald zijn. De werkman heeft goed geld verdiend, daar de dagloonen varieerden van f 1,50 tot f3 per dag. De laiidbosiwbcricBitcafi uit de verschil lende provinciën, spreken meest allen van droogte, die voor den te velde staande oogst, ten deele althans, niet voordeelig is. De hooibouw valt indien men de geringe verwachtingen in aanmerking neemt over het algemeen niet tegen, aardappelen zijn klein en weinig beschot, maar tot nu toe vrij van de ge vreesde ziekte. In provinciën als Overijsel, Gelder land, Noord-Brabant, waar de rogge een zoo belang rijk product is, is het maaien begonnen, de opbrengst is middelmatig. De stand der boekweit is uitnemend. De tarwe-oogst belooft een ruime opbrengst. Tuin gewassen zuchten schier overal om regen. Bijenteelt en honiggewin gaan bij de aanhoudende droogte achteruit. Benoemingen en Besluiten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr. H. UI. J. v'iii Asch van Wljjck uit zijne be trekking van adjunct-commies bij de algemeene re kenkamer. Eervol ontslag verleend, op verzoek aan «I. C. F. van Gennep uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. De Ned. Herv. De heer C. Rubsaam en 168 medeonderteekenaars verzochten den kerkeraad een rccBitzijinig pre- «Ukaait te beroepen. Op dit verzoek is een afwij zend antwoord ingekomen op grond dat in eene ge meente van twee predikanten, waar zes schakeringen van richting denkbaar zijn, niet aan aller smaak kan voldaan worden, en dus de minderheden zich naar de meerderheid moeten schikken, dat de instemming met de gevoelens der confessioneelen in die gemeente gering is, dat de kerkeraad verplicht is de stroo ming van het godsdienstig leven te volgen, en aan de menschen der overgroote meerderheid niet mag te kort doen, dat de partij waartoe adressanten be- hooren, als haar gevoelen uitspreekt: dat de moder nen in de kerk wederrechtelijk hunne plaats innemen, een gevoelen, dat noch door.de synode noch door eenige wettige11 (zoo staat er) kerkvergadering wordt gedeeld, dat de ondervinding te Utrecht en elders heeft geleerd, hoe de partij der adressan ten geen modernen naast zich duit, dat B.o.Z. eene van de weinige gemeenten is, waar die party tot nu toe vruchteloos getracht heeft haren invloed te doen gelden, dat de kerkeraad later reden van zelfver wijt zou hebbeu zoo hij door toegeven zou „mede werken tot verkrachting van het Christelijk en Pro- testantsch beginsel der vrijheid in onze kerk," dat hij tegenover onverdraagzaamheid onverdraagzaam moet zijn, dat, in één woord, zulk eene liberali teit van niemand gevergd mag worden. Heden (Vrijdag) morgen is, door een hevigen rukwind, te Vlissingen, een oppassend man en vader over boord van zijn schuitje geslagen en jammerlijk ver dronken. Het lijk van den man, de garnalen-vis- scher J. de Nooijer, is reeds opgehaald; geen teekenen van leven waren meer te bespeuren. Woensdag morgen is, door het zwemmen, een jeugdig man te Vlissingen verdronken. Donderdag is een hoogaarts, geladen met zand op het havenhoofd te Vlissingen gestooten en onmiddel lijk daarop gezonken. Bij dit ongeval zijn twee men- scherilevens Ie berreuren. De schipper en zijn knecht oijn ijtüilo viu^ckuuiea. Te Vlissingen was deze week het strand en het water in de nabijheid van het Badhuis alhier over een vrij groote uitgestrektheid bedekt met een wolk van gevleugelde mieren. De in regelmatige golflijnen op het strand liggende insecten voor het meeren- deel gepaard die blijkbaar bij vloed waren aan gespoeld, schenen levenloos. Dat dit echter slechts een tijdelijke verdooving was, kon men in de meest van het water verwijderde zwarte strepen opmerken, waar deze milliarden mieren, door de zonnewarmte ge droogd, weder vol leven en beweging waren. De in het water liggenden werden in even onnoemelijk aan tal door de eb medegevoerd. Gelijk bekend is, zwer men deze diertjes gewoonlijk in Augustus, waarbij de gevleugelde mannelijke en vrouwelijke individu's zich hoog in de lucht verheffen, aldaar paren en vervol gens paarsgewijze nedervallen. De wijfjes ontdoen zich hierna van de vleugelen en stichten nieuwe ko loniën, terwijl de mannetjes sterven of een prooi der vogels worden. Of deze dieren op hun zomertochteu meermalen door het spiegelend water dat dezen morgen buitengemeen helder was zijn verleid tot dalen, is ons onbekend. Evenwel achtten wij het niet onbelangrijk van deze ongewone badgasten melding te maken. Dinsdag morgen 1 Augustus werd door de leerlingen der zangschool te Oostburg het langver beide pleiziertochtje naar Heijdt en Blankenberghe ondernomen. Oiwler begunstiging van heerlijk weder mochten zij aldaar een genotvolle dag smaken. Wel voldaan keerden allen ten 10 ure 's avonds bij de hunnen terug. - Als een heivijs dat er ook in het voormalig 4de district veel gebrek aan drinkwater heerscht, kan die nen, dat uit het land van Cadzand, wagens met va ten, water uit het kanaal te Sluis komen halen. Ook die gemeente drinkt voor het grootste gedeelte kanaal water, hetwelk door de groei en het rooten van yl weldra ondrinkbaar worden zal. In de volgende maand zal van Rijkswege worden gehouden van 263 vuurmond trokken geweren. De modelschool tej

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2