fUrft, School en bending. GEMENGDE BERICHT#. BUITENLAND. gaande ongeregeldheden, die onlangs plaats gehad hebben, en met het oog op de ergerlijke tooneelen van dronkenschap en zedeloosheid, die de kermis jaar lijks oplevert. De heer E. Gerdes vestigt de aandacht van den landbouw op een nieuw gevaar, hetwelk voornamelijk het vlas bedreigt. Reeds sedert een paar jaren hadden de vlasboeren in Oost Pruisen, in Silezië, Pommeren en Meckelenburg geklaagd, dat hun vlasoogst niet zoo ruim was als vroeger, zonder dat zij wisten waaraan dit toegeschreven moest worden. Verleden jaar ech ter rees dezelfde klacht uit het hart van hetvlasland, Westfalen, bekend wegens zijn uitnemend linnen. Niettegenstaande het gunstige weder, ontwikkelde zich de vlasplant slechts hoogst gebrekkig, werd geel, ver lepte en stierf weg. Nu heeft men de planten on derzocht, en de directeur der spinfabriek te Bielefeld, de heer Bertelsraan, heeft den bewerker van dit on heil ontdekt, namenlijk een insect, nauwelijks 1 milli meter groot, 't Was de larve eener vlieg, door zekeren Duitschen Professor Kuhn Thrips ephisophus genoemd. De larve heeft zes pooten, is geelachtig met een groe nen kop en heeft vier dpnkere vlekjes op den rug. De vlieg zelve kan ik, daar ik ze niet gezien heb, niet nader beschrijven. Ik verneem dat zij zwart is. 'tls echter mijn plan, gelegenheid te zoeken om na der met haar bekend te worden. In groote menigte werden hare larven op de vlasplanten gevonden, waar zij de bloesems en bloemstengel® in 't groeien belem merden, door het afknagen der bladvezels of eigenlijk door het opzuigen der vochten. De vlasoogst viel dan ook zeer on voord eelig uit en geheele velden zijn als onbruikbaar moeten omgespit worden. Op het drietal tot het beroepen van een predikant bij de N. H. G. te 's Hage zijn door het kiescollegie gebracht: ds. Gewin te Abcoude; dr. Smeding te Haarlem, en dr. Valeton te Bloemendaal. Beroepen te Biezelinge Da. I». li. Dommisse te Oostburg, en te Bruinisse Ds. It. van Schelven te Souburg. Men meldt. uit Nisse: Woensdagavond werd hier een kind van 6 jaren vermist, dat den geheelen nacht door vele dorpelingen te vergeefs overal is gezocht. Donderdagavond is het uit den parochie- put levenloos opgehaald en bij <le diepbedroefde ou ders tehuisgebracht. In de Haarlemmerstraat te Amsterdam heeft de politie Dinsdagavond op een zolder, in een hok onder de dakpannen, waarvan de deur gesloten was en waarin licht noch lucht toegang had, een 14«jarig meisje ontdekt, hetwelk, slechts met. afzichtelijke lom pen bedekt en liggende op eene legerstede, zelfs voor een hond ongeschikt, als het slachtoffer van de meest, onmenschelijke venvaarloozing, maanden achtereen aan gebrek en ellende ten prooi was geweest en nauwe lijks de kracht meer had zich verstaanbaar uit te druk ken. Het arme schepsel is. na gehouden overleg met een geneeskundige, op last van den Commissaris van Politie per rijtuig naar het Gasthuis vervoerd, en te gen de ouders, met name hare stiefmoeder, zal, naar wij vernemen, eene strafrechtelijke vervolging worden ingesteld. Toen dat kind nauwlijks twee jaren oud, frisch, gezond en sterk was, had zij het ongeluk hare moeder te verliezen. Haar vader, die kort daar na weder in het huwelijk trad, vertrok met moeder en dochter van Roermond, waar hij destijds woonde naar Velp. Daar ble^k het reeds dat de opvoeding bijna aan venvaarloozing grensde. De familie begaf zich vervolgens naar Amsterdam. De ontaarde vrouw, die lust in martelen schijnt gehad te hebben, vond daar een berghok onder de pannen, dat sedert de kleine tot verblijfplaats strektte, tot zij door de com missaris van politie, de heer C. J. Stork, daaruit werd verlost. De ouders zijn Donderdag morgen in erzekerde bewaring genomen, waarna hun de gele- theid zal worden gegeven zich zoo mogelijk erantwoorden. Het Wagen. Weekblad meldt dat in eene ver ordening houdende voorschriften ter bevordering der zindelijkheid, vastgesteld door den gemeenteraad van Utrecht, de volgende g^sjj.ng voorkomt: Wanneer Sclzaete. voldaan. De redactie van het W. W., maakt naar aanleiding van dit voorschrift deze opmerking //We hebben natuurlijk niets tegen den eerbied, die dea Utrechtschen gemeenteraad bezielt tegenover de Is raëlitische inwoners. We prijzen dit veeleer. Maar we vragen: waarom gaan in ons land, vreemdelingen voor landgenooten, Joden voor Christenen? Moet men wel met den Joodschen, niet met den Christe- lijkeu rustdag rekeneu? Te Kanters werden bij een huwelijksfeest vreug deschoten gelost, de gemeente-veld wachter verbood dat, als in strijd met de verordening. Men liet het niet. Toen hij adsistentie kreeg van den Rijksveld wachter uit Grauw, wilden zij samen de overtreding beletten, waarbij eene worsteling ontstond, die den Rijksveldwachter noopte van zijn revolver gebruik te maken. Een 22jarig jongman werd door hem doodelijk in den buik getroffen. Te Assen zijn twee kindereu aan de gevolgen van zonnesteek overleden. In de provincie Groningen heeft de hitte van de jongste dagen eenige slachtoffers gemaakt onder de personen, die op het veld met den arbeid zich bezig hielden. Van minstens drie personen in de ge meenten Meeden, Veendam en Wildervaak is de plot selinge dood door zonnesteek bekend geworden. Te Maastricht zijn dezer dagen drie bekeurin gen gedaan wegens den invoer van Belgische centen. Dezer dagen is een conducteur in dienst van de Haagsche Tramway-maatschappij naar men zegt. een Zwitser met de passagiersgeldeu ten bedrage van p. m. f 70 met de noorderzon verdwenen. Toen de landbouwer H. te Apeldoorn Vrijdag rogge inhaalde, werd zijn paard door een bijenzwerm overvallen en dermate gestoken, dat het korten tijd daarna overleed. Hij zelf en de knecht bleven ook niet bevrijd, hetgeen echter geene nadeelige gevolgen achterliet. Een kind dat bij hem was bleef ongedeerd. Vrijdagavond is te Amsterdam een droevig on geluk voorgevallen. Een geacht commissionair en makelaar in tabak was Woensdag van een buiten- landsche reis teruggekeerd met zijn vader, dien hij gisteren namiddag ten 5 ure naar het station van den Rijnspoorweg had gebracht. Des avonds ten 7 ure was hij, na met een vriend gedineerd te hebben, op zijn kamer teruggekomen, om zijne koffers te ont pakken, bij welke bezigheid hij zijn vriend een in het Buitenland gekocht pistool toonde van geheel nieuw maaksel. Op de vraag of het. ook geladen was, luidde het antwoord //Wel neen", maar nauwelijks waren deze twee woorden gesproken of hij viel. door een kogel uit het pistool doodelijk getroffen, neer. Hij had nl. UiJ l..i - :i«o.lu., trom]) in o ti-illrt gokolltlen, waarop het wel degelijk geladen pistool, toen zijn vriend het ter bezichtiging in handen wilden nemen, is afgegaan en het noodlottig schot volgde. Genees kundige hulp. die dadelijk werd iugeroepen, vermocht niets. Het lijk is naar de cellulaire gevangenis over gebracht, om te worden geschouwd. De opgaven van schade, door den jongsten watersnood in Noord-Brabant geleden, beliepen te zauien, met inbegrip van die van meergegoeden, welke konden worden geschrapt, f 630,000. De reëele schade, in loco opgenomen, is nu naar men aan het Handelsblad meldt begroot op eigenaardig geschenk ontvangen. De heer P. van der Want, pijpenfabrikant te Gouda, heeft opzettelijk groote pijpeu voor de bedoelde feesten laten maken en er een mandje als eere geschenk voor de commis sie. als ook aar. den burgemeester van Gent, van ge zonden. Op den kop er van staat aan den eenen kant bet schild van Belgie en aan den anderen kant dat van Nederland met het opschrift: „Pacificatie van Gent." Langs den steel der pijp leest men aan de eene zijde: „Prins Willem van Oranje - Jan van der Linden, abt - Philips van Marnix, 8 Nov. 1576;-" en aan de andere zijde: „ter eere van 't volk van Artevekle - Aug. 1876, Graaf Ch. de Kerckhove, Burgemeester van Gent." Verleden Woensdag stond voor het hof te Caen te recht een negentienjarige kuiper, Sidoine, beschul digd van in een restauratie te hebben gegeten, wetende dat hij geen geld had om te betalen. Het hof beves tigde het vonnis in eerste instantie gewezen, toen plotseling Sidoine zijn klomp van den voet trok en die met de grootste kracht naar den president wierp. Gelukkig ging zij tusschen twee rechters door en kwam met een zwaren slag tegen de deur. Sidoine bukte zich reeds om met zijne andere klomp eveneens te werpen, toen de gendarmes hem grepen. Voor zijne onbetaalden maaltijd had hij een paar maanden straf gekregen; déze poging om zich over het vonnis te wreken, bezorgde hem vijf jaar gevan genisstraf, vijf jaar onder toezicht der politie en vijf jaar verlies van burgerrechten. Een terugblik op deze bijna geeindigde Hooimaand brengt ons onwillekeurig de lessen van Salomo voor den geest: „Een drooge bete, en rust daarbij, is beter dan een huis vol van geslachte beesten, met twist." Ook in het huishouden van Staat zou deze spreuk wel le pas zijn. Hoeveel onrust en getwist in die groote wereld der politiek werd door die kleine wereld der ongerechtigheid aan deze Juli-maand weder gebrou wen. Het. betere waarvan Salomo spreekt, is helaas noch gezocht, noch gevonden. Naar welke windstre ken we ook het oog wenden, rust en vrede bracht ons de afgeloopen maand niet. Voor het Oosten wel het allerminst; dat broeinest van oproer en twist voor Europa hield de geheele politiek in spanning. Alle groote mogendheden waren rain of meer met deze verwikkelingen gemoeid. Hoe het op het oogen- blik gesteld is. Men zou haast, zeggen dat prins Ni- kita van Montenegro die eerst beschuldigd werd de slag van Nevesiuje te hebben verloren door zijn toe doen, zich gewroken heefc op zijne tegenstanders. Moukhtar Pacha is volkomen geslagen zoo luidt de mededeeling van dezen prins, van zijn 16 batal jons hebben zich slechts 4 door de vlucht kunnen redden. De Montenegrijnen maakten behalve Osman f 270,000. De j Pacha, 300 Nezams, 5 kanonnen en vele vaandels Te stukken zijn aan den Commissaris des Konings inge zonden. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat op eene hofstede onder Oud-Beierland een boom zóó volgeladen was met krieken, dut één man zeven dagen lang werk had om zc te plukken. De boom bracht eiken dag 60 kilo van deze vrucht op. Van Lith zijn Vrijdag naar het Loo terugge- keerd de koninklijke bedienden, in Maart jl. bij ge- 1 legenheid van den watersnood derwaarts overgekomen i met. tenten van Z. M. den koning. Die tenten, van j vloeren, kooktoestellen enz. voorzien, zijn onafgebroken in gebruik geweest en hebben de beste diensten be- wezen. Menig gezin, van dak beroofd, vond daarin eene doelmatige verblijfplaats. Toen zoovelen hunne woningen hadden moeten ontruimen en de bevolking 1 op verschillende plaatsen opgehoopt zat., werd het. j geen gering voorrecht geacht eene tent des konings j te mogen betrekken. De bedienden van Z. M., met 1 de zorg voor de tenten belast, hebben vier maanden te Lith vertoefd. Zij waren te allen tijde bereid de tenten, naar de veranderde omstandigheden en be- i hoeften, overeenkomstig den wensch van het burgerlijk bestuur, te verplaatsen. Om huune trouw, hunnen ijver, hunne voorkomendheid verwierven zij zich aller achting. De tenten werden per vaartuig overgebracht naar Apeldoorn. De aanzienlijke kosten, zoo van j transport als van het verblijf der bedienden, worden I geheel door den koning gedragen. Gedurende de afgeloopen week zijn door de Duitsche handelaren ruim 2 rnillioen stuks bloemkorJ ^Oor sommis^p naar Duitschland verzonden o-yorvtendeeh» T buit. Twee ministers van Runicuië zijn mede naar het hoofdkwartier vertrokken, met welk doel blijkt uit de berichten niet. Wij kunnen dus slechts ver moeden, onze lezers herinneren zich de mededeeling in ons vorig nummer. Voortdurend komen er tijdingen van schandelijkè wreedheden door de Turken gepleegd. Wij bren gen die niet geregeld onder de oogen onzer lezers, omdat ze meestal door partijdigheid sterk gekleurd worden; de oorlogvoerende staten, hebben er belang bij hun tegenpartij in de oogen van Europa te vernederen. De politische Correspondenz komt nu echter verkla ren dat niet alleen de toestand van de Christen-be volking in de meeste Bosnische steden en dorpen zeer gevaarlijk is, maar dat de Turksche autoriteiten machteloos zijn om het fanatisme der Mohamedaanen in bedwang te houden. In de moskeeën worden van den kansel alle 'Mohamedanen aangespoord om, onder de vaan van den profeet naar het slagveld te ijlen, om den Koran te redden. De Kamer van Afgevaardigden in Frankrijk houd* zich bezig met de begrooting voor het departed van onderwijs. Verplicht lager onderwijs ginsel, door het Kabinet aaugenomr J^| genomen hervorming op dat <r .van G&jn. ,.«y -■)'.2'J"trT."55 i Mm

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2