Merit, School en GEMENGDE BERICHTEN. De schutterskwestie te Zaandam en de intocht van studenten te Zutfen heeft de oogen van onze natie op zondagsrust en zondagsheiliging geves tigd. Daarover is dr. Bronsveld aan het woord, en wij laten het woord hem gaarne. Gezondheidsleer is een der jongste wetenschappelijke Grootheden, die hare stem opheft op onze straten. Zonder haar ad vies ingewonnen te hebben, bouwt men geen school of arbeiderswoning meer. Zij daagt elk kinder-armpje voor zich, en toornt, als zij daarop de sporen niet ontdekt van de met goed gevolg" volbrachte vacci natie. Zij begint de kerkhoven zuur aan te zien, en bant eenmaal ons aller stof naar de Mookerheide. Zij heeft een staf van inspecteurs en onder-inspecteurs die een scherpen reuk heeft en een klerk ter gemeen te-secretarie de slaap uit de oogen houden zou. Die gezondheids-leer komt ous, in een zeer aangelegen punt ter hulpe, n. 1. in de viering van deu Zondag, de wensckelijkheid van het houden van Sabbathsrust. De Zondagswet wordt openlijk bespot en schijnt voor menigeen een dwaasheid. Wat spreekt gij van kerk- gaan? De tempel van „ongekorven hout" o, ja die telt duizende bezoekers, die drentelend of dartelend, stemmig of uitzinnig, toonen geen behoefte te hebben aan een kerkgang, en den Zondag tusschen arbeid en vermaak verdeelen, opdat de verdiensten zoo weinig mogelijk schade lijden, en-men toch ook zijn aandeel bekome in het vermaak, dat ieder najaagt. Maar wat de kerk niet doen kan, dan zal de ge zondheids-leer doen. zij heeft gesproken. Op eene prijsvraag uitgeschreven door de Vereeniging tot Zon dagsviering heeft dr. Schauenburg's schrijven een prijs mogen verwerven. De schrijver is geen vriend der Kerk hij spreekt van haar harde dingen, misschien is dit eene aanbeveling te meer bij de liberalen om een zoo rechtzinnig man, (die zelfs de mensehen die op straat onrein verschijnen door de politie naar de waschkuip brengen wil) te hooren. De mensch, zoo zegt deze alles behalve vriendelijke man, moet, na zes dagen in zijn beruep gearbeid te hebben, een dag vrij hebben. Sabbat, Ilustdag, Zondag of Dag' des Heeren, die dag roept ous reeds bij liet aanlichten niet ter gewone werkplaats. Die vrije dag doet ous gevoelen als waren we op een berghoogte, waarop niet gezaaid of geoogst wordt, en van waar de blik de vlakte omlaag overziet en rust op de vele, vele plekjes wijd en zijd, waar wij ons lniis bouwden en onzen strijd strijden. De rustdag is een dag van na denken over volbrachten arbeid. Gevrijwaard tegen levenszatheid en toegerust met nieuwe kracht, met meerder kennis en grooter vastheid van geest, treedt de mensch de nieuwe week in, en de arbeid is voor hem wat hij zijn en blijven moet: genoten weldaad. Bevredigd wordt de mensch noch door rust, noch door werkzaamheid alleen, maar door afwisseling van werkzaamheid en rust. Voor het huisgezin is de zondag een familiedag, een dag van bijzon dere reinheid van lichaam cn kleedij. Voor het volk is de gemeenschappelijke rustdag weldadig samenfeestvieren verhoogt de stemming, het ze delijk peil van het volk wordt verhoogd en zijn welstand vermeerdert. Fabrikanten die op deze wet der gezondheidsleer niet letten noemt hij onbarmhar tige tyrannen. .-Vlies wordt, tegen den Zondag niet alledaagsch, maar met bijzondere zorg gereinigd. Alles krijgt dan een extrabenrt cn in hoevele gevallen zijn water en zeep niet beter dan medicijnen. Tot zoover de uitspraken cler gezondheidsleer. Als het volk naar den kerkeraad niet luistert zal het dan hooren naai de uitspraken der gezondheids-leer? Goes* genoot de eer de eerste gemeente in Zeeland te zijn, die door den pasbenoemden Com missaris des Konings in Zeeland, Jhr. mr. W. Six werd bezocht. Maandag jl. werd ZEx. met blijkbare bewijzen van onderscheiding door het Bestuur en de ingezetenen van Goes ontvangen. De audiëntie was druk bezocht, alle autoriteiten van Goes maakten den Commissaris hunne opwachting. Verscheidene inrich tingen van liefdadigheid, kerken, scholen, gevangenis enz. werden bezoch' "arna het gemeent.e-bcsU?1 - ling der punten van beschrijving voor de algemeene vergadering. Tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering werd benoemd de heer J. W. de Baad, en tot plaatsvervangers de heeren K. Baart eu D. Jeras. Tot leden van het bestuur der afdeeliug werden be noemd de heeren J. H. Snijders en J. J. van der Harst Az. De vischsloep Vecrc Ko. S is, na de vorige week gestrand te zijn, afgebracht, onderstboven ge keerd en naar zee gedreven. Dinsdag morgen zagen de verbaasde Veerenaars bij het ontwaken, dat de sloep gelijk een hond naar zijn meester van zelve weder op de plaats harer bestemming was terug gekeerd. De schuit lag vlak voor den steiger. VoISmfdühig''1 vischsloep van derèede- rij van den heer I. I. P. Hector te Vlissiiigen bracht gisteren de eerste versche visch aan, die voor het grootste deel per mailboot naar Engeland verzonden werd. Men meldt aan de Goesche Courant uit 's Heer- Arendskerke Betreffende den EiöüïzaiuIöOg-sÉ in den Sckeu- gepolder onder deze gemeente en Wolfaartsdrjk kan ik u het volgende melden: Nadat men in de laatste dagen der voorlaatste week een begin had gemaakt met het dorschen, is men ge durende de afgeloopeu week meer algemeen, en zijn nu nog enkelen hedenmorgen begonnen, zoodat bij voortdurend droog weder over den geheelen polder deze week het werk in vollen gang zal zijn. Behalve een paar stoomdorschmacliines zijn er tal van zeilen waarbij honderden inenschen die *mn den vroegen morgen tot den laten avond werkzaam zijn. Wat de uitkomst betreft, deze is aanvankelijk bevredigend te noenicu; de qualileit is uitmuntend en de quaatiteit schijnt zeer wel aan de verwachtingen te beant woorden Uit den staat van het Lager osulerwajjs in 1874 blijkt dat 462,343 kindereu de Lagere school in dat jaar bezochten. Daarvan genoten 34-3,247 kinderen openbaar onderwijs, 5.912 gingen op gesub sidieerd bijzondere scholen en 113,1S4 maakten ge bruik van niet-gesubsidieerd bijzonder onderwijs, Een vierde der schoolgaande kinderen bezochten dus de openbare school niet. Zeker een bemoedigend verschijnsel bij zooveel strijd en opofferingen. De oorlog tegen de Beigiscfiie cesaieia is ook te Sneek uitgebroken. Met zekerheid is echter te voorzien dat al die pogingen niets beteekeneu zul len, zoolang de Begeering haren steun aau die po gingen niet verleent. Bt-iioeiniuu'eii «n Besluiten. Tot. ridder 4de klasse van de Militaire Willemsorde is benoemd .Hiiise Sowtfilü regent der Alfoersche negorij Loemaweh. Benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de heer A. 3*. van Rcissekoan luit. kol. der rust. schuil, en voorzitter van den bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant. Ds. H. !H. de Lint te IJerseke is beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Waarde, Baarland en Olterloo. Ds. A. «Ie SSb'ïbIhc is j. 1. Zondag bevestigd als prediktmt der C. G. G. te Baarland. Ds. A. G. de Waal te Naaldwijk heeft be dankt voor het beroep tot predikant, bij de C. G. G. te Wissenkerke. Heden middag ten 1 ure zijn de weezen der beide gestichten van Middelburg, per stoombarge naar Vlis- siugen vertrokken om van daar ten 97* ure, na zich op het Badhuis vermaakt te hebben, te retourneeren. Deze reis werd huu welwillend aangeboden dooi de firma Alberts St Co^. ...j. In onze tijd van herdenkingsfeesten viert men ook al diamanten jubelfeesten. Te Hulst had in de laatste dagen zoodanig feest plaats ter viering van het jubilé van het muziekgezelschap Harmonie. Wij zijn niet voornemens onze lezers van dit feest iets te zeggen het was er trouwens even gelijk alle andere feesten als alleen dat we het diep betreu ren dat ook hier weder de Zondag de groote feest dag was. Geef ons feesten ach tot hoelang. Het Dagblad van beden noemt de N. B. C. eene groote zondares, die verontwaardiging huichelt als zij een ander een fout ziet begaan, een verblin de, die den reusachtigen balk in eigen oogen niet ontdekt, maar wel den microscopischeu splinter in dat van anderen, Zou het waar zijn Trein No. 5 uit Utrecht (Centraal-spoorvveg) kou het. gisteren niet verder brengen dan even voor bij station Nijkerk ten ruim 2 ure staakte de loco motief haren dienst en liet de achter zich hebbende 48 waggons aldaar stilstaan. Eene locomotief uit Harderwijk ontboden haalde den trein af, liet de goederenwagens (waaronder een paar met vee) te Putten achter, stoomde met de passagiers door en kwam ten 4 58 te Zwolle aan. Een lljarig knaapje te Zwolle was maandaga vond uitgezonden om een boodschap te doenhij moest eene llescli met slaolie halen. Op de straat liet hij de fleseh stuk vallen en schreiende gaf hij te kennen dat hij niet naar huis durfde gaan, vree- zende voor de ruwe kastijdingeu zijner stiefmoeder. Toen men zijn vader daarvan had onderricht, en diens knecht hem mede naar huis wilde nemen, nam de knaap de vlucht en sprong in het Weezenland in de gracht. Nadat men hem te vergeefs een langen stok had toegestoken, zonk hij in de diepte weg. De timmer man H. J. Hages sprong daarop te water, en het gelukte dezen den knaap nog levend van den grond te halen en hem met behulp van een paar andere personen aan den wal te brengen. Te Oosterbeek sloeg Maandag avond de blik sem in het huis van deu tuinman Hagen en zette spoedig het dak in lichtelaaie vlam. Dank zij den moed van cimmerman Hooijer die zich met twee knechts onmiddellijk naar beven begaf, was men weldra de vlammen meester. Een arbeider, die dat huis bewoon de, werd door den bliksem getroffen en is geheel inet brandwonden overdekt. Zaterdag-namiddag had een soldaat in de Bar- bara-kazerne te 's-Bosch de baldadigheid om eenige geweerschoten te lossen, waarvan de kogels alle in de zoldering terechtkwamen, uitgezonderd een, die uit het raam geschoten een burger rakelings langs liet hoofd ging. Toen eenige militairen zich naar de chambrée begaven, vonden zij hein onder een tafel liggen en gelukte het hun hem in arrest te brengen. De officier van gezondheid, die hem meermalen be zocht heeft., kan geen sporen van waanzinnigheid ontdekken, terwijl de dacler blijft stilzwijgen bij alle vragen die hem gedaan worden. Voor ons ligt eene hartelijke gelukwenscli, door Keizer Wilhelm eigenhandig aan president Grant geschreven, bij het lOOjarig jubilé der Amerikaansche Unie. De keizer van Oostenrijk en Duitschland, te Salzburg van elkander afscheid nemende, kusten elkander in triplo. Vele bladen zien hierin een vre- desteeken. Wij hebben er niets tegen. Oesters, die nog niet lang geleden te Londen 60 ets. per dozijn kostten, golden verleden winter f 2,10 en men durft met zekerheid te voorspellen dat zij tegeu het einde van 1876 nog wel duurder zullen zijn. l)it fijne zeebanket zal dus weldra, behalve voor zeer rijken, een buitensporig weelde-artikel worden. De hooge prijs toch is gevolg van de toenemende schraalte der oe .terbedden in Engeland. Het Britsche parle- meut heeft uit zijn midden eene commissie benoemd om onderzoek te doen naar de oorzaken dezer verar ming en omtrent de middelen tot verbetering. Deze commissie heeft onlangs hare taak voltooid. De meer derheid dier commissie schrijft de schaarschte der oesters toe aan de schraapzucht van deu mensch; daarom verlangt zij ook voor den oester een gesloten tijd; een tijd, in welken 't koopen of verkoopen van oesters strafbaar voor do wet zijn zal. De minderheid meent, dat de jaren achtereenvolgende koude voorzomers het voortplantings-proces der oesters mislukken deed. Beiden wijzen op de ervaring in Frankrijk, langs^ welks kusten de kunstmatige oesterteelt, op gro^jM schaal en met uitnemend gevolg gedreven wor^jjH meenen dat het zaak is de kunstmatige langs de Britsche kusten te bevordm-r van rijkswege, van geschikte s- Den 30 der v-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2