■fc fc HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STÜKKEN. toekomst. Jules Simon, die alsnu aan de beurt was, betoogt dat de omstandigheden sedert '75 veranderd zijn. Een beroep is op de natie gedaan. Frankrijk had ten vorige jare één Kamer, thans zijn er twee. Dit wettigt eene vernieuwde aanbieding van dit wets ontwerp. Even goed als Dupanloup en zijne partij, als ze de overwinning bij de stembus behaald hadden, gerechtigd waren de wet in hun geest te wijzigen, is het nu de Republikeinsche; niet wij, zei de spre ker, willen iets nieuws. Nooit heeft men geduld dat de godsdienst de rechten van den Burgerlijken Staat aantaste. Ik beroep mij op Bossuet. De heer Laboulaye merkte op dat onderwijs niet een tak van den open baren dienst is gelijk Oorlog of Marine. Het jus pro movendi in handen van de Staat is een feit, niet een recht. De voordracht is niet liberaal niet billijk noch staatkundig. Onbillijk is ze omdat zij aan de vrije hoogescholen onmogelijk maakt met het staatsonder wijs te concurreeren. Onstaatkundig is ze, omdat zij de Roomschen tegen de Republiek in het harnas jaagt. Is het niet ongehoord dat een wet voor ze in werking is, gewijzigd wordt? De hertog de Broglie zag in dit ontwerp een maat schappelijk gevaar; de staatkundige strijd wordt op godsdienstig terrein overgebracht. Wordt deze voor dracht aangenomen, dan zal de revolutionaire geest met nieuwe eischen komen en eenmaal toegegeven, moet men hem in alles ten wille zijn. Gij, riep de heer de Broglie de Senaat toe, zijt geroepen een dam optewerpen tegen den volksstroom en zoudt gij dan voor de eerste de bests golf wijken? Gij zijt onder de nieuwe instellingen de eenige die een blijvend karakter heeft. Houd uwe roeping bij de naderende stemming in het oog! Bij het naderen van de beslis sing nam ook de spanniog toe. Zoo mogelijk waren de tribunes Vrijdag nog dichter bezet dan de vorige dagen. De heer Berthauld zou de Broglie beantwoor den. De Senaat moet evenzeer als andere takken van bestuur, rekening houden met de openbare meening, maar hij mag geen hinderpaal zijn in het constituti- oneele raderwerk. De hertog de Broglie en zijne partij verwijten ons waaraan we volstrekt niet denken. Beschuldigingen als het opheffen van Eeredienst en andere revolutionaire plannen zijn spooksels en daar voor schrikt menigeen terug. De Staat is het onder wijs vrijheid verschuldigd, meer niet. De Staat moet volledige onafhankelijkheid behouden, deelt hij ziju recht met anderen, dan is hij gebonden. Godsdienst is zoo min ah staatkunde in dit voorstel betrokken, alleen souvereiniteit van de Staat door het openbaar recht is de inhoud van dit wetsvoorstel. Op hem volgde Belcastel, bestrijder vau de voordracht. De republikeinen willen gaarne //den Keizer geven wat des Keizers is, maar" geef aan Gode, wat Godes is" dat kennen ze niet. Het is de revolutie, die het monopo lie van de Staat in zake hooger onderwijs, herstellen wil. De Minister van Justitie, Dufaure, trad thans op om den Senaat, in het belang van het prestige vnn het ministerie, de aanneming te vragen. Wordt deze voordracht verworpen, dan is de eerste schrede gezet op de baan, dte tot botsingen leidt, en die eerste schrede zal door den Senaat gedaan zijn. Als mgr. Dupauloup wijst op gevaarlijke voorstellen, die in de Kamer van Afgevaardigde zijn ingediend, dein kan de Senaat verzekerd ziju dat het gouvernement zulke voorstellen bestrijden zal. Het zal de rechten van de dienaren der Kerk verdedigen. Noch verzoe ken, noch beloften waren echter in staat den Senaat te bewegen het ontwerp aantenemen. Met 144 tegen 139 werd besloten dat de Senaat de afzonderlijke ar tikelen niet behandelen zou, en daarméé de voorgestelde wet verworpen. De jezuiten juichen, zij zijn de winnende partij: zeggen de liberale bladen; wij zijn geen jezuiten, maar voorstanders van vrij onderwijs, en daarom verheugen wij ons ook over deze uitkomst. Immers, eene wet te willen wijzigen voor ze nog is toegepast, alleen omdat er nu kans van overwinnen is, getuigt van weinig eerbied voor de wet. Op die wijze wordt het bestuur van een land eenvoudig een kansspel, waarbij de numerieke meerderheid van heden alles omverwerpt wat die van gisteren heeft opge bouwd. Bovendien, den Staat zal niemand het recht betwisten om van zijne ambtenaren datgene te eischen wat hij zelf noodig oordeelt dat recht oefent ook de baas over zijn knecht - maar wat heeft de Staat met eens anders dienareu te maken. Dat de Kerk of particu lieren zeiven de eischen stellen, die ze noodig keuren Ifci hunne dienaren, zij zijn daartoe bevoegd, dat is ^^^>nvervreemdbaar recht. De pot verwijt de ketel ^H^dat hij zwart is. Men roept van beide zij— ^^^^vant het zal hierbij niet blijven. Dit ^fe^pwe wisten het reeds langdat ^kh^Jiittden heeft, steeds meer Scheepstijdingen. Vertrokken leeg naar Vlissieigeu 's avonds 21 Juli de Schoener Franqois, kapitein C. Rijke. Vertrokken met ballast om hout naar Riga de Schoener Volharding, kapiteiii Hunnemaker. Graanmarkten enz. Rotterdam 24 Juli (per telegr.) Tarwe, zomer en wintergerst 10 cent lager; rogge en paardenboonen onveranderd; haver prijshoudend; bruine en witte boo- nen en blauwe erwten nominaal onveranderd; koolzaad lusteloos; canariezaad f 1,lager verkocht. Versche Boter f 1,2S a f 1,40 per kilogram. Eie ren f 3,30 per 100 stuks. Amsterdam, 19 Juli. Raapolie op zes weken f 381/-*. Lijnolie f 2872. Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 24 Juli 1876. Neder 1. Oertific. Werkelijke schuld. 27s pet. 6213/1S dito dito dito ,3 „75 dito dito dito 4 9Sl3/16 Loten stad Rotterdam 3 f 977-2 dito dito Amsterdam 3 977a Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 pet. 993/., Certilic. Inscr. 5 serie. 5 7774 Obl. Hope Co. 1855 6e serie. 5 873/3 dito f 1000 18645 951/, ditoL. 100 18735 894 dito L. 100 1S735 894 Loten 1S64 5 f 312 Loten 1866 5 314 Inscr. Stieglitz, Co. 2e a 4 L. 4 pet. 75l/4 Obligation 186769. 4 77';4 Aand Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 259'2 dito dito 4 Aand. Kiew-Brest 5 109 dito Baltische spoorweg. 3 127 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pet. 95 dito dito Jelez-Griasi 5 dito dito Jelez Orel 5 pet. 933/4 dito dito Charkow Azow5 984 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 584 dito dito Weenen. 5 116 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet, 549/16 dito dito April/Oct. 5 54y8 dito in papier ffci/Nov. 5 52 dito dito Febr./Aug. 5 519/16 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 f 101 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 14s/i6 dito Binnenlandsche 3 134 Portugal. Obligatiën3 53 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 10u/.6 Obligatiën 1S696 f 29 Egypte, dito 1868 7 pet. 383/4 dito 1873 7 36J/1Ö Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 18S5. 6 1011/, Brazilië. Oblig. 1863 47 2 dito 1865 5 92 Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 Juli. Metall. f 19,95; dito zilver i' 20,1772; Div. Eng. per ft' fll,90; Eng. Portugal per ft f 12,Spaansche piasters f Anierikaansche dol lars (in goud) f 2,447a. Amsterdam, 22 Juli. Metall. j 20,dito zilver f 20,20: Div. Eng. per ft 11,90; Eng. Russen per ft f 11,90; Eng. Portugal per ft* 12.Frans f 47,60; Belg. 747,60; Pruis 58,60; Hamb. Russen/"30,127e; Rus sen in Z. R. f 31,1273; Poolsche per il Poolsche per Z. R. fSpaansche piasters/"Spaansche binnenlandsche/'Amerikaansche dollars 2,44-72; papier 2,15. (Plaatsing niet altijd blijk van instemming.) ONKUNDE OF OPZET.' „Ter bevordering eu aanmoediging van het school gaan en het meer getrouw schoolbezoek geven sinds eenige jaren de provinciale staten jaarlijks f 2000. Deze gelden zijn bestemd en worden besteed, gelijk de aangehaalde woorden ook terstond doen vermoeden, zoowel ten behoeve van de kinderen der bijzondere als die der openbare school. Bevordering en aanmoe diging van het schoolgaan en het meer getrouw schoolbezoek willen dan ook beide partijen 0111 het zeerst: niet alleen die voor de openbare, maar evenzeer die voor bijzondere of christelijke scholen zijn. Wij maken ons sterk, dat getallen het. zouden kunnen bewijzen dat het verzuim op de Christelijke scholen niet het sterkst is. (Wat het duurst betaald wordt, inppqt. pp prijs gesteld.) Dat de voorstan- handeliug van dezen post als had het. in de provin ciale staten den strijd gegolden, niet slechts voor of tegen schoolverzuim, maar voor of tegen het open baar onderwijs. Want het is volgens haar een gun stig teeken voor het openbaar onderwijs, dat er slechts negen, en daaronder nog drie voorstanders, tegen het besteden van genoemde som hebben gestemd. Ze ver wacht daarvan veel voor de toekomst der neutrale school. Bedenkt nu wela.dat allen het daarover eens zijn, dat schoolverzuim zoo krachtig mogelijk moet worden tegengegaan; b. dat die f 2000 zoowel ten behoeve van de bijzondere als van de openbare scholen worden uitgetrokken en besteed. En vraagt dan met ons aan de Middelburgsche Redactie hoe het mogelijk is, dat ze honig uit die bloem heeft kunnen zuigenhoe het mogelijk is dat het toestaan van dien post een gunstig, een hoop vol teeken voor het neutrale onderwijs kan zijn. Gun stig teeken voor de openbare schoolmaar zes er tegen! Genoemde Redactie vestigt er in het bijzonder den aandacht op. Nota bene! de heer Pompe van Meer der voort, die in den gemeenteraad te Goes zoo meni gen laus voor het christelijk onderwijs gebroken heeft, die lid is van het Bestuur der christelijke school al daar, was onder hen, die vóór stemden. Ook de Heer Vader van Cortgene, die toch het neutrale onderwijs, ten koste van het bijzondere wel niet zal willen voorstaan, was onder degenen, die den post aannamen. En geen wonderwant er was bij het aannemen van dien post geen verschil van beginselen. Het gold slechts de vraagmogen en moeten we op deze wijze het schoolbezoek bevorderen? Jhr. de Jonge en Mr. Vis oordeelden, dat de Sta ten, volgens art. 36 der prov. wet tot het uittrekken van dien post niet gerechtigd zijn; andere sprekers ineenden dat het schoolverzuim niet door die mid delen moet en kan worden tegengegaan. Dewijl deze dingen alzoo zijn, mogen we immers wel vragen onkunde of opzet? Zoo het laatste. AVelk eene mate van onkunde of partijdigheid moet die Redactie dan wel bij hare lezers vooronderstellen. IIOE HEB IK HET NU.' Ik heb pas in dit blad gelezen, dat de Redactie der Middelburgsche courant hare voorliefde voor de school van '57 verloren heeft, dat ze behulpzaam wezen zal aan het opheffen van die wet, omdat ze is: „kreupel, voor velerlei uitlegging vatbaar, de Ne- derlandsche natie verdeelende, tot allerlei onzedelijke practijken aanleiding gevende" en bovendien niet toegepast wordt of worden kan. Het is zoo dat is haar eigen logisch gevolg Maar, maar dat zou toch al te erg zijn. Groot is de Diana der moderne Efezers En weet ge dan niet, dat vele liberalen er tweeër lei logica op nahouden. Eene ten behoeve van de anti-revolutionairen bijv., de Zondagswet wordt niet toegepastergo ze moet afgeschaft worden. Eene ten behoeve van eigen partijbijv., de schoolwet wordt niet toegepast; ergo ze moetblijven; want (onder ons gezegd) hebben we er nog veel nut van. WAT DAN.' Afschaffen, omdat ze niet toegepast wordt en er geen uitzicht is dat ze het ooit zal worden, dat nooit. We zullen ze verscherpen in onzen geest, we zul len de voorstanders van het sectarisch onderwijs met scorpioenen gaan kastijden. Er zijn reeds drie voor stellen dat van den heer Moens, dat van 't Nut en dat van Volksonderwijs. De voorstanders van het bijzondere onderwijs daarentegen hebben niet een en- k%l voorstel. (De Middelburgsche courant heeft het dezer dagen doen uitkomen.) Dat het bijzonder onderwijs regel, het openbaar aanvulling kon zijn, dat de Regeering gezindheids- scholen kon oprichten, dat zc aan de bijzondere sub sidie kon geven, dat ze kon restitueeren, wat het bijzonder onderwijs haar uitspaart, in een woord al hun voorslagen hebben wij doodgezwegen, in de ge boorte vermoord, of eenvoudig onaannemelijk verklaard; ergo ze hebben er geen. Want wat ons niet ge valt of lijkt, dat is niets dat is er niet ge weest. De onze, dat zijn voorstellenZe hebben het voor deel, dat ze de bijzondere scholen in den grond zul len boren, dat ze, uitsluitend ten behoeve van het door ons (32 tegen 37) gewild o n d e r w ij s, de belastingschuldigen jaarlijks ette lijke jnillioenen meer laten betalen. Voorstellen, die gelijkheid en vrijheid ook op het gebied van onderwijs eu opvoedi.^p. willen, zijn geen voorstellen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3