BINNENLAND. lerk Echoot en lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Prins Frederik vierde dezer dagen een zeldzaam feest. Zestig jaren was het geleden dal een Pruisisch regement naar hem genoemd werd. Z- K. H. heeft de feesten bij die gelegenheid te Minden gevierd met zijne tegenwoordigheid vereerd. Aanstaande Don derdag, zal de gedenkdag, van het 60-jarig grootmees terschap over de Nederlandsclie vrijmetselaren, door den prins aan een groot feestmaal te 's Graveuhage worden herdacht. Vele vorstelijke personen en aanzienlijke vreemdelingen vertoeven thans te Scheveningen. De kroonprins en de kroonprinses van Duitschland wor den te Scheveningen, om hunne vriendelijkheid en welwillendheid door ieder om het zeerst gecerd. Dage lijks wordt door de vorstelijke Pruisische familie uitstapjes in den omtrek gemaakt. In den laatsten tijd bezochten zij Utrecht en Haarlem of vertoefden bij prinses Marianne te Voorburg. Ook Bronbeek en Arnhem zullen een bezoek ontvangen van het vorste lijk echtpaar. Voorts bevinden zich in de residentie prins Albert van Pruisen en de Aartshertog Reinier van Oostenrijk met zijne gemalin. Genoemde Aarts hertog en Aartshertogin begeven zich heden (maandag) avond scheep te Vlissingen om naar Engeland te vertrekken. Men meent ook nog misschien wel door het bezoek van zooveel vorsten vereerd dat de Keizer var. Duitschland mede de residentie bezoe ken zou. Door dc longziekte zijn gelijk de Staats courant meldt in vier weken tijds, 11 Juni tot 8 Juli aangetast 82 runderen; in Zuid-Holland 55; Utrecht 3; Eriesland 22. Aan de Amstcrdamcche Courant wordt uit 's Hage geschreven, dat de liberale leden der Tweede Kamer die als schapen zonder herder ronddoolden thans als hun leader erkend hebben den heer Kappeijne van de Coppello. Wij kunnen over de waarheid van dit bericht niet oordeelen. Alleen, onzes inziens wordt een leader niét gemaakt, maar geboren. Overwicht van talenten en bekwaamheden is noodig om iemand, van welke partij dan ook, tot die hooge roeping te stempelen. De heden ontvangen bladen deelen mede, dat de generaal-majoor BeijiaciB door Z. M. op het Loo, ten gehoore ontvangen is. Alen noemt ZEx. als opvolger van den tegenwoordigeu minister van oorlog. Te Gent had de vorige week een landhuis*» Bioudkuudig Congres plaats. Aan diners, con certen en andere vermakelijkheden heeft het gelijk tegenwoordig van zelf spreekt niet ontbroken. Maar toch ook het groote doel d. i. belangstelling op te wekken voor het landbouw-bedrijf schijnt niet ten onderge gaan te zijn in die stroom van feestelijkheden. De Neuz. Cour. roemt het prachtige vee, de me nigvuldige werktuigen, het tal van zaden daar ten toongesteld, zoowel als de voorkomendheid door zoo vele onzer landgenooten daar ondervonden. De stallen, bestemd tot berging van vee, en de slachterijen zullen zóër waarschijnlijk met 1 Augustus a. te Qneenboro gereed zijn. Wanneer zulks het geval zal zijn, zal de directie der mailbooten, op bovengenoemd tijdstip, onmiddel lijk aanvangen inet liet vervoer van vee naar Engeland. (V. C.) De directie der Zeeuwsche spoorboot-maatschap pij heeft vergunning gekregen, haren dienst tot Vlissingcsi uit te breiden. Naar men verzekert, zal de losplaats voor goederen aangebracht worden in de nabijheid van de keersluis. Daar de boot der Zeeuwsche spoorbootmaatschappij, blijkens de haar verleende concessie, ook Vlissingen zal aandoen, is het te verwachten, dat het vee, dat vooral uit de omstreken van Zierikzee, met de booten dier maatschappij, naar Rotterdam, bestemd voor Lon den v iissïngwervoerd, in de toekomst, ter besparing va* - - ;;d,. met de mailbooten van hier naar ïe Vlissingen. -• ""M en gebouwd voor rekening der heeren Voorhoeve en Jelier, te Rotterdam. Benoemingen en Besluiten. Benoemd tot notaris te Rotterdam W. van Traa. candidaat-notaris tot referendaris bij het Dep. van Binnenlandsche Zaken Jhr. mr. G. de Bosch Keinpei*,commiesterprov. griffie van Noord-Holland. Op de jongste Algeineene Vergadering, gehouden te Utrecht den 8 Juni jl., werd de behoefte gevoeld om iets te doen, 0111 de gedachtenis van onzen gelief den Groen van Prinsterer onder ons volk le vendig en in eere te houden. Aan monumenten van metaal of marmer kon wel door niemand gedacht worden. Er werd besloten pogingen aan te wenden tot het oprichten van een //Groen van P r i n- s t e r e r fond s", ten einde daarmede de opleiding van hulponderwijzers voor onze Christelijke scholen te bevorderen. Op geene wijze, dunkt ons, kon meer in den geest van den grooten man gehandeld worden. Bij welslagen zal daardoor tevens in eene sprekende behoefte van het Christelijke volk van Nederland eenigszins voorzien worden. Aan de Hoofdcommissie werd opgedragen eene Commissie te benoemen om de stichting van zoodanig fonds te beproeven. Ingevolge deze opdracht werden dooi de hoofd commissie tot leden dier commissie benoemd, de hee ren: Ja. van Eik, als eere-voorzitter, Air. P. J. Te- ding van Berkhout, Dr. G. 1 Vos Az., Ds. L. J. vail Rhijn, jhr. Mr. A. P. de Savornin Lohman, Mr. B. J. Gratama, Dr. F. W. Merens, Mr. AE. Baron Mackay, C. J. de Bordes, Jhr. Air. M. A. de Savornin Lohman, Jhr. J. L. de Jonge. Het is der hoofdcommissie hoogst aangenaam te kunnen mededeelen, dat al de benoemden zich de keuze hebben laten welgevallen. Binnenkort zal de commissie hare werkzaamheden aanvangen. Ds. D. Kijudcrs, predikant te Alkmaar, heeft het beroep naar de N. H. G. te Middelburg aange nomen. Ds. Jf. J. Bange van Hooge Zwaluwe, heeft voor liet beroep tot predikant der N. H. G. te Sint Kruis bedankt en Bs. Jl. Wisse van St. Laurens voor dat te Westmaas. Te Zwolle is dezer dagen besloten, dat ook in het Oosten onzes lands een Zeaidingsfeest zal ge houden worden. Tot voorbereiding van deze zaak is eeue Commissie benoemd. Voor eenige dagen vonden we een bericht in de couranten, van het voorgevallene tusschen Z. M. en een mini mum-lijder (onderwijzer met weinig trac temen t) Z. AI. zou aan dien man twee malen, in een, door den onderwijzer geschreven schoolboekje een bank- billet a f 1000 hebben geschonken. Wij hebben dit bericht niet opgenomen, omdat we van de waarheid niet overtuigd waren; omdat Z. M. naar onze meening geene zoodanige reclames tot popula riteit behoeft en omdat we de private liefdadigheid ook van een vorst te kiesch vinden, om er gemengde berichten van te maken. De luchtreiziger de Paauw is Arrijdag middag 4 ure te Arnhem opgestegen, en ten 7 ure op de Alookerheide neergekomen, zonder belangrijke aven- turen te hebben gehad. De opbrengst der aardappelen iu Overijssel is dit jaar niet zoo groot als 't vorige, doordien zij over 't algemeen klein van stuk zijn. De qualiteit is uitmuntend. Het hooi is meestal binnen, en geeft den landbouwer, zoowel wat qualiteit als wat quantileit betieft, reden tot tevredenheid. Het te veld staande gras is dan ook veel duurder verpacht dan 't vorige jaar. Een der nachtwachts van de eerste sectie te Am sterdam was in den afgeioopen nacht zoek. Na zorg vuldige nasporingen vond men hem in zijne woning. Hij had slaap gekregen en was naar huis gegaan. Twee ingezetenen van Rouveen, gisteren op een vrachtwagen van de Meppeler weekmarl komend" kregen met elkander twist. De eerrok -- derliike g^nVpinVn nlleftri le en 2e klasse. Geen wonder dat j. 1. Dinsdag alle tribunes in den Frauscheia Senaat bezet waren, dat het pu bliek zich verdrong om eene plaats machtig te worden. De beraadslaging zou aanvangen over de voordracht van den minister Waddington tot opheffing der ge mengde jurys voor de academische graden. Een onderwerp welks behandeling met levendige belang stelling werd verbeideen onderwerp dat raakte aan de teerste plek onzer maatschappij, de verhouding van Kerk en Staat, maar ook een onderwerp waarbij de krachten van de partijen in den Senaat zuiver zouden worden gemeten, iets wat tot nu toe niet gebeurd was. Frankrijk toch bezit tegenwoordig twee regeeri gs-lichamen, de Nationale Vergadering en de Senaat. Zal dus het raderwerk van Staat goed loopen, dan behoort de meerderheid in elk deel ongeveer aan dezelfde partij te behooren; is dit het geval niet gelijk men dacht dan keurt de eene kamer altijd af, iu belangrijke kwestiën, wat de andere goedkeurt. Nog dient ter toelichting van ons onderwerp dat verleden jaar eerst, dus in 1875, de gemengde jurys waren ingesteld, terwijl thans het ministerie, en met haar de republikeinsche partij, het recht tot het verleenen van academische graden uitsluitend aan de Staat wenschte te verleenen. Frankrijks schitterendste re denaars, van beide zijden, hebben, in keur van taal, hunne zienswijze verdedigd. In dit parlementair tournooi hebben ridders gestreden wier sporen reeds lang verdiend waren; de namen van msg. Dupanloup, Jules Simon, Laboulaye, de Broglie zijn te goed be kend, ook buiten de grenzen van hun land, om niet met belangstelling te luisteren naar hetgeen zij zeg gen. De belangstelling ook van de Senatoren was zoo groot dat eeu hunner uit Amerika kwam om aan de stemming deel te nemen, twee anderen die ziek waren lieten zich vóór de stemming naar de verga dering dragen. Ook wij gaan onze belangstelling too- nen door de discussiën te volgen. Het debat werd ingeleid door den heer Lacour. Deze wetsvoordracht is door de openbare meening geeischt; zoo begon de spreker. Aan particulieren of de Kerk kan men geen invloed verleeneu. Ze vraagt telkens meer, eerst vrijheid, dan gelijkstelling, daarna heerschappij. Omdat ik voor orde en vrede in het land ben, wensch ik het recht tot het verleenen van academische gra den uitsluitend aau den Staat terug te geven. Wallon de vorige minister van onderwijs, onder wie de wet van '75 tot stand kwam, merkte aan, dat ten vorige jare de gemengde, jury's als minimum-eisch van de voorstanders vau vrij onderwijs beschouwd werd. Die wet beschermt aller belangen. De uitkomsten der ervaring moeten geraadpleegd worden. Spreker gaf zijn voorganger, Lacour, dezelfde terechtwijzing door te. zeggen de tegenstanders van vrij onderwijs zul len niet tevreden zijn als in de wet van '75 bres geschoten is, zij zullen verder gaan, zij zijn als de ezel uit de fabel, het gras van een ander te eten wat een verschrikkelijke misdaad. Woensdag was het eerst, de heer Foucher aan het woord'. Vrijheid van hooger onderwijs, aldus sprak hij is een schoon woord, maar het onderwijs is er niet mede gebaat. In Bel gië is de proef mislukt. Wat beteekenen die Katholieke inrichtingen van onderwijs, waarvan men zoo hoog opgeeft? Dc Room- sche faculteit, van wetenschappen te Parijs bestaat op 't papier. De Staat mag het recht tot proraoveeren niet uit de handen ge van. want door dat recht oefent de Staat invloed op verschillende takken van bestuur. Ouder diepe stilte besteeg na hem de bisschop van Orleans msg. Dupanloup, de tribune. De bisschop wijst allereerst op de onjuistheid omtrent België, daar is het peil van het onderwijs niet gedaald. Men spreekt tegenwoordig met zekere minachting van Bel gië, liever moest men eerbied voor dat land hebben. Het heeft 45 jaren van vrijheid gehad, terwijl Frank rijk in dien tijd drie revolutiën, de Juni-dagen en de Commune gehad heeft. Ten opzichte van het gis teren gezegde, omtrent het streven der Roomschen, om meester te worden op 't gebied van 't onderwijs, stemt spreker in met hetgeen door Kardinaal Man ning is gezegd: dat de vrijheid van allen, zonder onderscheid van gezindte, toegestaan zal worden, in dien zijne partij aan 't bestuur kwam. Is deze wet nu een middel om de klove die tusschen het Evan gelie en de moderne maatschappij bestaat te dempen zoo gaat spreker voort zonder eenige proef van de wet van '75 te hebben gaat men ze vermin^ ken. De voordracht is revolutionair. Radicale org" radicale sprekers hebben dit ontwerp in 't levjg'f pen moet men dan van de luimen van ee>: openbare meening, door journaliste., zijn? Waar gaan we heen? cn reeds de *cb+ 'x -n^?: T>." {'Ocii iu Augustus 7i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2