leeraren en onder toezicht van den directeur, of wel in het gezin van een der burgers, naar keuze der ou ders; de onkosten, daaraan verbonden, zullen den ge wonen prijs der meeste kostscholen niet te boven gaan." Vrijdag had voor dezelfde school het eerste toela- tings-examen plaats. Toegelaten werden 5 leerlingen uit Wageningen, 1 uit Amsterdam, 2 uit Friesland en 4 uit de provincie Groningen; het tweede toelatings examen zal plaats hebben 15 en 16 Sept. e. k. Maandag had te Hemmen de teraardebestelling van ds. O. G. Heldring. Vooraf werden de kerk op den Vluchtheuvel redevoeringen uit gesproken door ds. Dermout van Scheveningen, ds. Segers uit Leiden, den heer O. bar. van Wassenaer Catwijck, lid der Tweede Kamer, en den heer Nobels, directeur der normaalschool te Zetten. Prof. Beets wijdde eenige dichtregelen aan den overledene. Onder psalmgezang werd het lijk uit de kerk grafwaarts ge- bragt, waar nog gesproken werd door den zoon en den schoonzoon des overledenen. Honderden belangstellenden van heinde en verre waren aan de groeve bijeen. Oprechte vereering van den afgestorven vriend straal de door in de eenvoudige dichtregelen, die Beets uit het hart waren gevloeid. En aller tolk was de dichter zeker toen hij zeide: O gij, gezegende des Heeren, Man Gods en Menschenvrind. Schoon voorbeeld, dat. wij nood' ontberen, Hoe hebben we U bemind De krans verwelkt na korte stonde, Die hier Uw lijkbus tooit; Maar 'thort, dat U waarderen konde. Vergeet zijn Heldring nooit. (A) In het belang van de openbare gezosfid- beid De Geneeskundige llaad van Zuid-Holland heeft met 8 tegen 7 stemmen besloten, dat onderwijs be hoort gegeven te worden in de beginselen van de gezondheidsleer aan de Polytechnische School, de H. Burgerscholen en de Kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, verder dat vaccinatie binnen het. eerste levensjaar bij de wet. verplicht moet gesteld worden. Omtrent, het. oragelvsk, den Burgemeester van Oud-Heusden op de jacht overkomen, meldt de Arnh. Ct. het volgende: Nadat de heer Malingré op een eend had misge schoten, zeide hij tot een zijner makkers, den heer Verhoeven, wonende tc Heusden: „schiet gij nu," waarop de heer Verhoeven antwoordde: „buk u," waaraan de heer Malingré onmiddellijk voldeed en eenige oogenblikken gebukt, in het vaartuig bleef lig gen, cn nu, denkende dat het schot, daar het wat lang uitbleef, niet meer zou komen, zich weder oprichtte terwijl het schot viel, waardoor hij het volle schot in het achterhoofd ontving en onmiddetijk over boord sloeg, doch door den heer Verhoeven nog bij tijds gevat werd. Spoedig aangewende geneeskundige hulp heeft echter niet kunnen baten, daar hij eenige uren daarna reeds een lijk was. De &ef;iilïeerde commissionair in effecten te Leiden N. II. De Graaf, firma Van der Spruijt en De Graaf te Leiden, is nog steeds voortvluchtig. Het passief moet, naar men verneemt, tusschen de 5 en 600,000 gulden bedragen. De gewezen boekhouder dier firma, sedert het uitspreken der faillitverklaring gevangen gehouden, is weder op vrije voeten gesteld. Aan het Handelsblad schrijft men uit Nieuwe- j diep Het afbrengen van het te Huisduinen gestrande en i zooveel besproken stoomschip „Kösiig Wilhelna" is nu door de Engelsch; ondernemers ten eenenmale I opgegevenna er zooveel mogelijk te hebben afge haald, is de ondernemer met zijne echtgenoote en vrij talrijk personeel naar Huil teruggekeerd, tot spijt i van vele Heldersche en Huisduiner werklieden, die er gedurende een paar jaren fiksche daghuren en j -"*»viuntpridft .schnf-inp' o-enoten. -J" i gin i 11.25 VlissingenA Ö'LU vloeibaren 9taat verkeerende zand op ons strand ver ijdelde telkens hunne ijverige pogingen. Gisteren voormiddag is Z. M. stoomkanonneer- boot Das, gebouwd aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, door het Noord- zeekanaal tot buiten de hoofden in zee gestoomd. Deze proeftocht werd van uit Amsterdam tot in volzee in 3 uur tijds volbracht, en de terugtocht van af de Noordzeesluis tot aan het ooslerhoofd in den tijd van twee uur, waarbij men nog in aanmerking moet nerapn dat de boot meermalen moest stoppen en langzaam varen wegens de in den weg liggende baggermolens en pramen. Nederlandsch Oost-Indië. De G. I. mail met berichten tot 14 Juni is aangekomen. Opmerkelijk daarin is een brief uit At- chin aan de S >erab. Ct. Ze behelst het volgende: „Melding dient te worden gemaakt van het gerucht, dat verspreid werd, namelijkdat de officieren gewaarschuwd waren bij den aanval van Lampag- ger. Later echter werd uit betere bronnen ver nomen, dat hoofden en hadjies van de aan grenzende bevriende kampongs, dagelijks wat kwa men vertellen, dan dit, dan dat. En er gebeurde niets, tot ze eindelijk weer met een bericht kwamen en tevens voorstelden, dat door hun volk patrouilles zouden worden gemaakt, maar er het curieuse verzoek bij deden, om toch vooral niet te laten vuren, naar de zijde van hun kampong. Eu wat gebeurt erdien zelfden nacht geschiedt, de aanval juist van die zijde, De commandant had bereids last gegeven, dat naar die zijde niet zou gevuurd worden Kan men grooter bewijs hebben van heulen met den vijand Welnu die hoofden en hadjies werden gevaugen genomen, doch weer losgelaten. Dit laatste is niets anders, dan weer de inmenging van het civiel bestuur, in „onze" zaken. Sieeds knaagt die inmenging als de kanker aan al onze militaire operation. God geve dat daar toch eens een eind aan kome, dat eenmaal de oogen open zullen gaan. In onze oude geschiedenis, in onze geschiedenis van voor houderden jaren, wordt reeds gewag gemaakt van het verkeerde dier inmenging, namelijkde gecommitteerden te velde. En toch ge beurt. het helaasnog steeds in onze koloniën. Wij hopen, waarde Redacteur! dat het Indisch bestuur, een nauwkeurig, flink en degelijk onderzoek zal in stellen in deze treurige zaak." Verder vinden we daarin het bericht, dat Prins Miingko Negoro in de Vorstenlanden zijne rechten op de uitgestrekte gronden, die thans door groole landhuurders geëxploiteerd worden, niet weder ver huren wil na 1877. Mangko Negoro neemt zelfs die aanzienlijke bezittingen in gebruik, voor do koffie- bouw en levert de koffie aan de regeeriug voor f 25. Benoemingen en Besluiten. Benoemd tot hulpprediker bij de inlandsche Chris tengemeente in Nederlandsch-Indië B*. I. B'eci uiligs, evangelist te Hansweert en N. Rianaiooy, gewezen zendeling te 's Hage. Benoemd tot bewaarder der hypotheken, kadas ter en soheepsbewijzen te 's Bosch «I. I*. de thans inspecteur der registratie en domeinen. De luitenant ter zee le klasse W. «I. H. de Kfisater, dienende als le officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 20en Augustus a. op nonactiviteit gesteld en me den 21en daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse J. A. Vening. Gelijk men weet, werd door de Nederlandsche vis- schers reeds lang geklaagd over den moedwil der Engelschen. Thans is door de Eugels.phe Regeering 2.^5^ 1 Ö?1U I 'o.óvflx.Ic iMJUieHucu. TWinp.n alleen Ie en 2e klasse. den van deze en het mishandelen van Nederlaudsche visschers. Hierbij word kennis gegeven, dat alle po gingen dxor Harer Majes'eiis Regeering aangewend zullen worden om de Nederlandsche autoriteiten bij te slaan, die misdrijven te beletten en de schuldigen gerechtelijk te doen vervolgen. Rritsche visschers worden daarom bij deze gewaarschuwd, dat in geval j van herhaling der mishandelingen, waarover geklaagd is, de schuldigen niet alleen gevaugen genomen en gerechtelijk vervolgd zullen worden door de bevoegde macht in Nederland, wanneer het feit gepleegd wordt, biuneu de Nederlandsche wateren, maar bovendien waar ook de mishandelingen plaats mogen hebben, strafbaar zijn in Engeland, volgens artikel 297 van The Merchant Shipping Act. 18Ö4. I De beeldhouwer G. van der Hoogt, te Amsterdam die onlangs een welgeslaagde buste van mr. Groen I van Prinsterer in den handel bracht, is voornemens als pendant daarvan ook een borstbeeld van Da Costa te vervaardigen. Twee werklieden, werkzaam aan het Koninklijk paleis te 's Hage, zijn maandag morgen van een stei ger gevallen, zwaar verwond zijn beiden voorloopig iu een der lokalen van het paleis ter verzorging op genomen van waar zij iu den namiddag naar het gast huis zijn vervoerd. Zij verkeeren niet buiten levens gevaar. Men leest in he1- Vaderland: Onze Scheveningsche b »schjes zijn voor een groot onheil bewaard gebleven door 't beleid van een twee tal heeren, die gis erenmorgen wandelden met hunne gezinnen en een paar jonge dames, die daarvoor, hoewel onbekend allen lof verdienen. 't Schijnt dat er jongens hadden gespeeld met lu cifers. of dat er een brandende sigaar of lucifer in 't verdroogde gras was geworpen al hans gis*eren- morgen ontwaarde men er brand. Ken tamelijk groote oppervlakte gloeide en rookte en slechts door de ver- eeuigde hulp van de genoemde heeren en dames, die ijverig zand aanbrachten om te blusschen (want water was er niet te krijgen) kon men 't vuur in een half uur stuiten. Een heer. die op eeuigen afstand stond, waarschuwde 't gezelschap om toch vooral niets er aan te doen; „als de politie 't ziet., zijt ge strafbaar!" riep hij. Wat zou er van ons liefelijk plantsoen geworden zijti' als de heeren en dames zich hadden laten raden dxor den heer. die zeker oxk gelooft, dat men geen drenkeling geheel uit 't water mag halen! Onlangs was in de Dresdener Nachrichten te lezen: Zonderling sterfgeval. Een abonnent van W. Beruhardi's dagblad stond onlangs bij het postkan toor zijner woonplaats op de aankomst van het jongste nommer van dit voortreffelijk blad te wachten. De post kwam iets later dan gewoonlijk, en toen de postambtenaar den leesgragen abonnent eindelijk zijn exemplaar wilde toereikeu, vond hij nog slechts een hoopje kleedingss'ukken. een paar laarzen en een hoed. Het ongeduld had den abonnent vereerd. Aan boord van een der nieuwste en sterkste pantserschepen van de Britsche Marine, de Thun derer, had Vrijdag een ontzettend ongeluk plaats. Terwijl dit schip in 't vaarwater nabij Portsmouth een proeftocht, maakte, sprong, bij betrekkelijk geringe spanning, een der stoomketels, waardoor 25 man on- middelijk gedood, ruim 50 in erge of geringer mate gekwetst werden. Eerst een uur na de ontploffing veroorloofde 't langzaam weg rekken van den dikken rook in de machinekamer 't ins ellen van een onder zoek naar den omvang der ramp., 't Bleek toen. dat een der zijwanden van den gesprongen ketel ge heel was weggeslagen, op zijn weg alles verbrijzelende. Rondom vond men de lijkeu van den eersten machi nist, een ingenieur, s'okers, werklieden enz. Vele lij ken waren deerlijk verzengd en verminkt. Van de 53 gekwe s en, die levend naar 't hospitaal konden gebracht, worden, zal, naar men vreest, nog wel de helft bezwijken. De Thunderer was, toen de ontploffing plaats greep, pas acht minuten ouder stoom; hare ketels en machines waren geheel nieuw. Geen wonder dus, dat men met bezorgdheid vraagt, hoe onder deze omstan digheden eene dergelijke gebeurtenis mogelijk kon zijn. Volgens het. Journal d'agriculture prac- tique heeft men nu in Frankrijk het voornemen op gevat om versch vleesch uit Amerika, door behulp I van koude lucht, over te brengen. Een inaatschappijl heeft zich daartoe gevormd en een stoomboot van £r/^n,_ ton aangekocht. Dit vaartuig is met. drie kr koude voortbrengende machines voorzien e* ^e,p 7 doel ingericl t. Reeds sedert 1873 he§f'-'^^£'" de aangevangen, en de heer M.. V j een verslag aan de.ncwLwdo -.ueén'x r li.' S.i r

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2