CtlHISTELIJK-HIST0R1SUI 6L1D. 9. Donderdag 20 Juli. 1070. BINNENLAND. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG E Prijs der Advkrtentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van l- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De Redactie ruimt gaarne de gewone plaats can het hoofdartikel aan onderstaand schrijven in. Zoo is er dan ook, op onzen Zeeuw- schen bodem, een Christelijk-historisch blad geboren! Juist in de dagen toen de vader der anti-revolutionaire partij opgeroepen werd van zijn arbeid, schijnen eenige Zeeuwen, de nood zakelijkheid ingezien te hebben, om zijne we reld- en levensbeschouwing, laat ik liever zeggen de negentien eeuwen oude wereld- en levensbeschouwing des Christendoms, ook door de dagbladpers te verdedigen. Waarom niet vroeger? Omdat God eerst ga ven en krachten en bereidvaardige harten schenkt, wanneer er nood gevoeld wordt. Elke gave Gods is vervulling van bestaande behoefte. Zoo ook hier. Wie vroeger zijn courant ter hand nam vond daarin kleurloos als ze was adver- tentiën, marktberichten en nieuwstijdingen; nu is elke courant, ook de kleinste, pleiter voor bepaalde begrippen, voertuig voor allerlei inee- ningen; zij leidt de openbare meeuing, en die openbare meening is tegenwoordig 's lands sou- verein, zij bepaalt de keus onzer volksvertegen woordigers en de meerderheid van dezen maakt 's lands wetten, regeert in den grond feitelijk het land. Stuitend is voor mijn gevoel de lucht hartige toon, waarmee de pers zich vermeet over de ons dierbare belangen te spreken; stui tend is het mij als Christen, als Zeeuw, te moeten zien dat menschen wier beginselen lijn recht tegenover het geopenbaarde Christendom staan, de wegwijzers en voorlichters onzer Christelijke natie zijn en daarom begroet ik met u de verschijning van »het Zuiden" met vreug de. Of het blad levensvatbaar is? Zeer zeker, ik zou niet gaarne beweeren dat we aan de spitse staan, maar zoo lauw, zoo achterlijk zijn onze Zeeuwsche Calvinisten toch niet, dat ze niet het groot belang zouden inzien van een eigen blad. Het komt er maar op aan hoe het aangevat wordt. De ultramontanen hebben daarin veel scherper blik dan wij. Tijd, Katho lieke Illustratie en andere hunner bladen wor gden door hunne bekwaamste en talentvolste gannen geredigeerd, en door pastoors overal nbevolen, zoodat er streken in ons land zijn, welgesteld landman of burger er zulk nahoudt. Daardoor mede hebben de laatste jaren zoo opmer- invloed gewonnen, mis- PA*._ schiedenis onzer Christelijke pers nog en ge zult mij volkomen begrijpen. In 1871 werden circulaires verspreid voor een Christelijk dag blad. Ook ds. van Rhijn te Wassenaar ontving er eenige, die door Zew. per post aan eenige bekende gemeenteleden gezonden werden. Eenigen tijd later werd hem de opmerking gemaakt dat Wassenaar slechts 2 abonnés telde, terwijl Ginneken er 9 had. Toen zegt ds. van Khijn ben ik bij de voornaamsten rondgegaan. Ik heb hun het groot belang der zaak aan het hart gelegd, en weldra had ik 20 inteekeuaren. Zoo doen ook wij. Ora et la- bora. (Bid en werk.) Ook de lezers van dit blad hebben m. i. een plicht te vervullen. Niet met lezen en de abonnements-prijs betalen, moet het, althans vooreerst, afgedaan zijn. Neen, men beschouwe dit blad als eene moeder haar kind, men make de wankelende schreden vast, men brenge het een woord van aanmoediging of zoo noodig van kordate terechtwijzing. Niet in een lucht ledige atmosfeer kunt gij leven, ook een papie ren kind niet. En wie de zwaarste taak heeft? Voorzeker de redactie. Zij heeft het praeclicaat Christelijk gekozen, dat is voortreffelijk, edel, kiesch, de gelijk. De redactie moet hebben een wijd hart, een ruimen blik en een vaste hand. Eenheid in het noodige, vrijheid in het niet-noodige, in alles de liefde, dat zij de leus. De redactie moet een nieuwsblad leveren. Nieuwstijdingen uit goede bron en zoo snel mogelijk moet ze leveren. Historie-schrijver moet de redacteur zijn, altijd gedenkende dat aan het einde van alle wegen Gods met de volkeren., op den bodem van alle schuddingen en ben. wringen des tijds, het koninkrijk Gods ligt. polemiek leveren, ja ze ker ook, maar niet te veel, en altijd zoo dat alle vitterij of haarkloverij vermeden worde en alleen het groote doel, het anti- en onchriste lijke aantoonen, in 't oog gehouden worde, zooveel mogelijk het goede in de tegenpartij erkennende. De redactie moetmaar neen, nu geen woord meer. Gij zoudt mij zeker het bekende »de beste stuurlui staan aan wal" toevoegen Het verzoek vau ds. H. Pierson te 'sITertogenbosch, aan Z. M. den Koning, waarvan sprake was in ons 6de nommer om bij ontstentenis van den onder wijzer der Protestantsehe school, zelf onderwijs te mogen geven, vereischt wel eenige toelichting. De heer Pierson verzocht van de liberale pers hem te ning hebben gekregen tot het geven van zoodanig onderwijs." Nu zou men zeggen, niemand zal be zwaar hebben tegen de inwilliging van dat billijke verzoek, zoo juist overeenstemmende met de letter zelfs der wet. De liberale pers denkt er zoo niet over. Om welke reden? Wel, omdat ontstentenis van den onderwijzer aan iedere school wel eens voorkomt, zonder dat in dit. alledaagsche geval voorzien wordt! Volksonderwijs schreeuwt stad en land te hoop, om het gebrek aan onderwijzend personeel te doen op houden en nu een ontwikkeld, geletterd man vraagt om bij voorkomende gelegenheid onderwijs te mogen geven, geheel belangeloos, nu heeft het zoo'n bezwaar niet, elke school heeft wel eens gebrek aan een on derwijzer. Aan het verzoek is echter volstrekt niet te voldoen, omdat de heer Pierson orthodox predikant is. Denk eens de heele geestelijkheid, protestantsch en Roomsch, zou, als in slagorde geschaard, een aanval wagen op de school, ze zouden wel allen voor niet willen onderwijzen. Neen, dan schiet de liberale pers nog liever met dub beltjes op het elericalisme. Naar wij vernemen zal het te Goes te houden zomcrfeest voor de kinderen der verschillende scholen, dit jaar bestaan in een tocht naar Middelburg- per spoortrein, alwaar zij in het schuttershof zullen worden onthaald. Aan dezen tocht zullen alleen mo gen deel nemen die kinderen, welke van 1 tot 10 schoolverzuimen hebben gehad en reeds een jaar ter school zijn. Het feest zal op aanstaanden Maandag plaats hebben. Ten vervolge op de berichten omtrent het ver gaan van het stoomschip Kroesen deelt de Staats courant mede, dat bij het Departement van Koloniën een telegram is ontvangen van den Gouverneur-Ge neraal van N. I. van 3 dezer, meldende dat van de opvarenden de helft zijn gered, onder welke ook de majoor Boom. Door tussckeukorast der schoolopzieners wordt aan alle hoofdonderwijzers een brief gezonden van den heer Jongkindt. Coninck, directeur der rijks-Iaml- foonwschool te Wageningen, waarin o. a. het vol gende voorkomt: ,z Misschien kent gij in uwe gemeente een knaap, die het waard zou zijn, dat er wat meer tijd en geld en kracht aan zijne opleiding werd besteed; misschien hebben de ouders van dien knaap de middelen niet om hem te geven, wat zij met u wenschelijk voor hem achten: is dat zoo, werk dan met ons mede, dat zij hem ons toezendenwij hopen hem u later terug te zenden, meer ontwikkeld en te gelijk ook meer ge schikt voor den practischen landbouw. Zenden nu reeds vele landbouwers hunne zonen voor eenige jaren naar eene kostschool, zeker zullen er wel onder

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1