HANDELSBERICHTEN. innemen en omdat het 't uitvloeisel was van een insactie tusschen de Mogendheden, die, hoezeer ook •erlangend om samen te handelen, het onderling niet olkomen eens waren over de te volgen staatkunde. z/Het afzenden van de vloot naar de haven van esika werd later bevolen op initiatief van al de imbassadeurs te Constantinopel. Deze stap is derhalve gedaan in overleg met alle Mogendheden en recht vaardigt dus niet de gekoesterde vrees voor eeu in terventie onzerzijds. „Het is natuurlijk moeilijk de gebeurtenissen te voorspellendoch ik acht een algemeenen Europeeschen oorlog zeer weinig waarschijnlijk. /,Ik zie niet in van waar een oorlog thans zou voortkomen. //Frankrijk en Italië zouden, om finantiële en an dere redenen zeker geen stap willen doen, die een algemeene stoornis zou kunnen te weeg brengen. //Duitschland laat zich aan de Oostersche quaestie veel minder gelegen liggen dan andere volken. //Elke Engelschman zou een Europeschen oorlog een ongeluk achten. z/Het dualistisch stelsel en de verscheidenheid van rassen in Oostenrijk maken voor dat- land een aan vallende staatkunde zeer moeielijk en Oostenrijk's belang brengt het bovendien mede om den vrede niet te verstoren. „Wat Rusland betreft, erken ik, dat daar een par tij en wel een zeer machtige partij bestaat, die een groot Slavisch Rijk onder de leiding van Rusland zou verlangen. Maar die partij heeft niet genoegza me macht om te handelen en ik ben zeker, dat de Czaar, een alvermogend man, tevens een oprecht vriend is van den vrede. „Er bestaan bovendien ook voor Rusland finantiële ■en andere redenen, welke een aanvallende staatkunde op dit oogenblik geheel doen strijden met de belan gen van dat land." De Minister maakte verder eene toespeling op de jongste conferentie te Reichstadt, waar de beide Kei zers zijn overeengekomen om een staatkunde van strikte onzijdigheid te volgen. „Aan die staatkunde heb ik zoo vervolgde de Minister mijn adhaesie gehecht. Voor het waar schijnlijk geval, dat de gelegenheid zich mocht aan bieden om een bemiddeling te beproeven, moet deze plaats hebben in overleg met alle Mogendheden. „Overigens beteekent non-interventie niet een on verschilligheid, welke tot internationale anarchie zou kunnen voeren. Wij hebben den „zieken man" ge waarborgd tegen een moord; maar niet tegen een zelfmoord of een natuurlijken dood. Ik hecht even wel groote waarde aan de overeenstemming tusschen de Mogendheden, die indertijd den vrede hebben gewaarborgd". In den Itallaaiisclicii senaat werd Vrijdag be raadslaagd over het wetsontwerp tot vestiging van vrij havens in de zeesteden des lands. De minister De- pretis, hoofd van het bewind, stelde de kabinets kwestie na het onderwerp verdedigd te hebben. De artikelen worden alle goedgekeurd maar het ontwerp en bloc verworpen, met gelijkheid van stemmen. Za terdag heeft de Senaat, echter de stemming van den vo- rigen dag te niet gedaan en besloten op 26 Juli a. op nieuw over dit ontwerp te stemmen. In Diaitsclilaiul heeft zich eene nieuwe conser vatieve partij gevormd en haar programma openbaar gemaakt. Doch we stellen ons voor, daaraan een af zonderlijk artikel te wijden. Van het ooi»logstoonccl zijn geen berichten ons vorden-, ten minste die van eenig belang zijn; de oorlog lint te ontaarden in een strijd tusschen ongeregelde ücharest, de hoofdstad van Walachije daar- belangrijke lijdingen. Van daar wordt üister van oorlog, wegens het steeds •logs-gevaar aan de Kamer een glooiingen met leverancien enz. aan den zeedijk van het waterschap de vereenigde polders van Ossenisse, waarvan de besteding den 11 Juli jl. te Ossenisse plaats had, aangenomen -voor de som van f 75600. Scheepstijdingen. Aan de loskade te middelburg zijn aangekomen Vrijdag 14 Juli 's avonds de schoener Francois i. - zagvoerder C. Rijke, de brik Maria gezagvoerder J. J. Beekman en Zondag 16 Juli 's avonds de brik Triplex gezagvoerder II. II. van Wijk, allen van Riga, met hout. De innntkwestie. De ongehoorde prijsverlaging van het zilver is eene zaak, die de gansche handelswereld in rep en roer brengt. Het is nog slechts enkele weken geleden, dat het zilver te Londen verkocht werd voor 51 pence per ons en thans kan het geen 47 meer opbrengen. Het Engelsche Lagerhuis heeft eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, die geleid hebben tot deze waardevermindering. Die com missie heeft een arbeid van grooten omvang ten einde gebracht en kwam tot de volgende resultaten: Ten eerste, de toenemende opbrengst van Amerika van zilverde opbrengst van zilver, gerekend over de ge- heele aarde is sints 1832 gestegen van 9 tot löinil- lioen. Vooral de Amerikaansche staat Navada was het die dit bedrag deed stijgen. In 1873 besomde de exploitatie van de Amerikaansche zilvermijnen alleen 61/a millioen p. s. Als tweede oorzaak wordt in dat rapport genoemd, de afschaffing van den zilveren standaard in Duitschland, Denemarken en Zweden, waarbij nog komt de beperking van het aanmunten van zilver in Frankrijk, Italië, België, Griekenland en Zwitserland en de derdeoorzaak is, volgens de commissie, de mindere behoefte aan zilver in Indië. Dit feit is niet toe te schrijven aan den slechten toestand van den handel, maar aan de vermeerderde uitgaven der Indische regeering die zij in Europa dekken moet. Ook de gedwongen omloop van papie ren geld in Frankrijk, Oostenrijk, Rusland, Italië en de Vereenigde Staten dragen het hunne bij om de behoefte aan zilver te beperken. Dr. A. Vrolik, heeft, bij gelegenheid van het Nij verheids-congres te Deventer dc aandacht op dit ver schijnsel gevestigd en in het breede doen ui;komen welke nadeelen Nederland te wachten heeft, indien het niet ten spoedigste eene-definitieve herziening van het muntwezen ter hand neemt. De Nederland- sche gulden is volgens zijn metaal-inhoud geen 80 ets. waardmochten de prijzen zich enkel naar het zilver regelen, dan zou rijzing van alle waren on vermijdelijk zijn. Gelijk in zoovele andere zaken, moet men vooral ook bij de muntvraag letten op hetgeen bij onze buren, en vooral bij machtiger sta ten, op dit gebied voorvalt: en al bevindt men zich wel bij een bepaald stelsel, het moet dikwijls verlaten worden, omdat onze naburen het zoo willen. Kort na den jongsten oorlog, toen Duitschland verklaarde den enkelen gouden standaard te willen invoeren, zag Nederland zich verplicht zijn muntstelsel te her zien. Eene commissie werd benoemd waarvan de heer Vrolik voorzitter was, die commissie rapporteerde om voor ons land eveneens enkel den gouden standaard in te voeren. Een wetsontwerp werd door den Minister van Delden, in dien geest ingediend, maar de kamer heeft dat voorstel verworpen. Thans zal men er toe moeten overgaan, maar het verlies voor de schatkist, hetwelk bij de eerste oppering van het plan reeds aan zienlijk zou geweest zijn, is sedert dien tijd met mil- lioenen vermeerderd. De vergadering heeft na de inlichtingen van dr. Vrolik en den heer Van Deldeu aangenomen een voorstel hetwelk door dr. Vrolik was geformuleerd, van dezen inhoud „De derde Afdeeling van het Congres is van oor deel, dat, de schrikbarende daling der waarde van het zilver de Muntkwestie zoowel voor Nederland als voor zijn Overzeesche Bezittingen alleszins urgent ma kende, eene beraadslaging over dit onderwerp, in de Departementen, uit den aard der zaak eerst in den loop van den volgenden winter plaats hebbende, te laat zou komen, zoodat zij van advies is deze zaak niet bij de Departementen aanhangig te maken, doch daarentegen gaarne zou zien dat het Congres aan de Algemeene Vergadering voorstelle, Directeuren te machtigen zich tot de Hooge Regeering te wenden met een adres, waarin als het gevoelen der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid worde kenbaar gemaakt.: dat. vnlirRiis haar o-p.vnp.lp.n hp.t. meest trp.vp.p.dp. middel geeringen bijeen te roependat hei dus wenschelijk moet geacht worden, zich deswege zonder tijdverlies te verstaan; dat, zoo echter de onmogelijkheid bleek, een muntcongres bijeen te roepen, waarin zooveel mo gelijk alle beschaafde landen worden vertegenwoordigd en dat tevens alle hoop mocht vervliegen den dub belen standaard met de verhonding van 15l/2 tot 1 algemeen te zien aannemen, alsdan het muntwezen van Nederland ten spoedigste door een definitieve wet zou dienen vastgesteld te wordendoch dat zoo betreffende muntcongres of Nederlandsche muntwetgeving zich nog eenig oponthoud of tijdverlies mocht voordoen, het wenschelijk blijft ten spoedigste en nog in deze zitting der Staten- Generaal het gouden muntstuk, hier te lande aange nomen, ook in de overzeesclie bezittingen bij dc wet gangbaar te verklaren." De Tweede kamer keurt, blijkens het afdeelings- verslag, gelijktijdige regeling van de muntkwestie in Nederland en Indië, goed. Vele leden zouden gaarne naast het goud, ook het zilver als muntmateriaal wenschen behouden te zien. Tot het verkrijgen van deze regeling zou internationaal overleg noodig we zen, waartoe Nederland het initiatief zou kunnen nemen. In elk geval werd volgens het verslag nader on derzoek en nadere inlichting door de meeste leden noodig geacht, alvorens eene beslissing kon genomen worden. Graanmarkten enz, Rotterdam 17 Juli (per telegr.) Tarwe, Winter en Zomergerst 20 cents lager; Rogge, Paardenboonen en Koolzaad onveranderd Haver prijshoudendBruine en Witte Boonen nominaal als voren; Blauwe Erwten 50 cents lager; Kanariezaad f 1.50 lager verkocht. Amsterdam, 17 Juli. Raapolie op zes weken f 38. Lijnolie f 273/-». Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 17 Juli 1876. Nederl. Gertiiic. Werkelijke schuld. 2' pet. öSD/iö dito dito dito 3 75lf-3 dito dito dito .4 9 Loten stad Rotterdam 3 f 971/; dito dito Amsterdam 3 97 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 pet. 100 Certified Inscr. 5 serie5 75s, Obl. Hope po. 1855 6e serie. 5 88 dito f 1000 18645 973 dito L. .100 18725 90»/» dito L. 100 1S735 90'/2 Loten 1864 .5 316 Loten 1866 5 31S Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. 751/., Obligatiën 186769. 4 78Vie Aand. Spoorw. Gr. Maatsoh. 5 259 dito- dito4 Aand. Kiew-Brest 5 „110 dito Baltischc spoorweg3 128 Oblig. spoorweg Poti-Tillis5 pet. dito dito Jelez-Griasi 5 230 dito 'dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 90l/j Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 114 Oostenr. Oblig.mètal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 55'/2 dito dito April/Oct. 5 55!/ii; dito in papier Mei/No v. 5 52,3ig dito dito Febr./Aug. 5 523/1G Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 100.l/'2 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 14:!,ifi dito Bïiinenlandsclie 3 X35/16 Portugal. Obligatiën 3 52-J/.i Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 „11 Obligatiën 1869 G 29'/., Egypte, dito 18687 pet. 39>/2 dito 1873 7 377/s Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1SS5. 6 101'. Brazilië. Oblig. 1863 4»/* 83 dito 1865 5 91 Prijzeai vjïbb co«i3|»oifis. Amsterdam,17^Juli. Metal 1. f 19,97'/2.l dito /.i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3