Üerli, tn Hcndiiro. 1EIENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. 0. - - sle maanden met de droogmaking der Zui derzee bezig gehouden en onderzoekingen gedaan; een zeer geacht ingenieur, die een eerste rol gespeeld heeft bij de Suez-doorgraving, heeft zich hier te lande in betrekking gesteld met verschillende personen en ten slotte is men met de vroegere combinatie Bos Cramer-Raudwijk in verbinding gekomen. Middelerwijl was een nieuw ontwerp ter droog making door de Nederlandsche inginieurs gemaakt. Daarop is door 't departement van binnenlandscke zaken een ontwerp van wet tot droogmaking der Zuiderzee door den staat in gereedheid gebracht; dit ontwerp moet reeds bij den raad van state zijn ge weest, en zou zonder de crisis bij de kamer ingeko men zijn. Nu mag men verwachten, dat het spoedig openbaar zal worden. (U. D.) Uit Breskens deelt men ons dd. 14 Juli jl. mede: Sedert het begiu dezer week heerschen hier de mazelen onder de kinderen. Ofschoon het getal aan getasten nog al schielijk toeneemt, hebben de meesten ze slechts in een lichten graad. De toedijjkingswerkcii in het Hellegat on der de gemeenten Zaamslag en Bosckkapelle zijn in vollen gang. Met een 120tal werklieden en eenige vletters heeft men reeds vorschkaden gelegd en is men aan de voorversching bezig. Hoezeer de tijd van oplevering zeer vlug daar zal zijn, laat het zich echter aanzien, dat er niet overlijd aan zal worden gewerkt. Het plan bestaat, om binnen veertien dagen de afsluiting der grootste kil te doeneen werk, dat lang niet onder de kleinigheden mag worden gere kend. De wol productie levert in het noorden des lands alom hoogstbevredigende uitkomsten op. Vach ten wol van 10 kilo per schaap zijn geen zeldzaam heid. De verzending naar het buitenland is aan de orde; per kilo besteedt men voor de le kwaliteit van f 1,75 tot f 2. Door de schapenhouders in Drente, Friesland en Groningen wordt voor duizenden gul dens in dit artikel afgeleverd. Het eerste nieuwe handelshooi van 't Kampereiland is afgeleverd voor f 21 de lOOO'/s kilo's. Oud hooi is voor de pers zeer gezocht en geldt f 16 a f 18. De heer E. Gerdes, van Haarlem heeft aan de Standaard het volgende over de Coloi'ado-kevcn* geschreven: //In uw blad van 12 Juli 11. komt een bericht voor uit Bremen, dat aldaar in de lading van een uit New-York aangekomen stoomboot een levende eolorado-kever werd gevonden, welk exem plaar onder toezicht naar de politie van Berlijn is opgezonden. 't Is misschien voor het eerst van zijn leven geweest dat een politie-beambte een tor moest transporteeren. Noodig was het evenwel niet, want er zijn Ie Breinen entomolo gen van naam, die tal van exemplaren van dezen beruchten aardappelkever bezitten en de verificatie hadden kunnen bewerkstellingen. l)c berichtgever verwondert zich over de taaiheid van het leven van die tor, daar zij in minstens 14 dagen geen voedsel had genoten. Was die tor dan in een doosje opgeslo ten? Of meent de berichtgever dat het diertje-zelf aardappelen of aardappelloof eet? Dit laatste nu is zeker een verkeerde meening. De entomologen ver wonderen zich geenszins over de taaiheid van leven bij sommige insecten. Zij weten dat de meeste, chry- somolinen (tot. welke familie de coloradokever gerekend wordt) meer bepaald in hun larvetoestand voedsel ge bruiken en schadelijk worden. Sommige insecten kunnen verbazend lang vasten. Als de zoogenaamde gouden tor (c a t o n I a aurat a) slechts nu en dan aan een weinig vochtig gesuikerd brood kan zuigen, houdt men haar een paar jaar in 't leven. Van de bedwants is het bekend, dat. zij een jaar lang zonder voedsel kan blijven, een eigenschap, die haar door menige arme benijd wordt. Overigens is het niet de colorado-kever zelf, die de verwoesting onzer aardappel velden te weeg brengt, maar zijne larve. De kever zelf nuttigt bijna niets, Hij is slechts in de wereld om tour niet, of niet veei zcti geieucu ucuuen. derwijzers te Groningen, met intrekking van het koninklijk besluit van 26 Juni jl. no. 19, tot 2en onderwijzer L. Leopold, thans 3e onderwijzertot 3e onderwijzer, J. A. Leopold, thans 4e onderwijzer; tot 5e onderwijzer. F. Bruins. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de hoogeschool tc Utrecht dr. S. Talui.i. Aan de theol. School te Kampen, werd Donderdag en Vrijdag het examen in de Theologie gehouden, 7 aspiranten namen daaraan deel, waarvan 6 slaagden zijnde de heerenVan der Boom, Breitsma, A. Brum- melkamp Jr., Dam, Kouwen en Kuiperdeze heeren zijn dus nu beroepbaar in eene der Chr. Geref. ge meenten. De Standaard geeft een overzicht der zen dingsgenootschappen in Nederland. Daaruit blijkt o. a. dat in ons land in het laatste jaar daarvoor is ontvangen f283,700 of f28,700 meer dan ten vori- gen jare. Het tekort is van f28,000 tot f2,300 ingekrompen. Nu behoeft zooveel niet meer gegeven te worden? Er arbeiden 146 zendelingen, in onze overzeesche bezittingen, waarvan 79 in Oost-Indië, dat is één zendeling op bijua 375,000 zielen. Naar diezelfde verhouding zouden wij in Nederland slechts één predikant in elke provincie hebben. //Gaat heen en onderwijst «He volkenzeide onze Heiland. Een gerucht zegt, dat ons vaderland binnen kort, door Z. M. den Keizer van Brazilië, met een bezoek zal worden vereerd. Een der Duitsche zusters. //Soeur supérieure" van het R. K. weeshuis te Vlissingen heeft zich in den Eransch-Duitschen oorlog, door het verplegen van gewonde soldaten op het slagveld, zoodanig we ten te onderscheiden, dat zij van den Duitschen Keizer het IJzeren kruis ontving, terwijl haar van wege de Keizerin een massief gouden Christusbeeld werd vereerd. Naar men verneemt, heeft die edele vrouw andermaal liet voornemen opgevat, om in de slagvelden van Servië-Turkije, den armen verminkten soldaat hulp en bijstand te verleeuen. De stafmuziek van het 3de regetnent infanterie, dat met voorkennis des Keizers van Rusland geenga- geerd was om gedurende ééne maand, tegen een hono- raium van f 25,000, muziekuitvoeringen te Moskou en St. Petersburg te geven, heeft 11. Zondag een tele gram uit St. Petersburg ontvangen, waarbij kennis gegeven wordt: dat „met het oog op den oorlogstoe stand" de muziekuitvoeringen //op hooger last" zijn uitgesteld. Als curiositeit kan uit Stavenisse gemeld worden, dat de vorige week 4 heeren uit rijden geweest zijn, die te zamen 302 jaren tellen en allen de beste ge zondheid genieten. Vrijdag 21 Juli zal de heer De Pauw met zijn luchtballon de Nederlanden, op een terrein aan den Westervoortschen dijk te Arnhem, opstijgen. De tijd der opstijging is gesteld op 4 ure. De Maasbode (loet eenige mededeelingen om trent de oprichting der Katholieke Illustratie. Zij is als naamlooze vennootschap met een kapitaal van f 250,000 goedgekeurd bij koninklijk besluit van 20 Juni 1875, no. 37 en gevestigd te 's Herto genbosch. Het doel dezer vennootschap is de voortzetting der uitgave van de geïllustreerde tijdschriften de Ka tholieke Illustratie en de Katholieke missiën, van het weekblad het Huisgezin, van de leesbibliotheek voor Christel ij ke Huis gezinnen en het Dompertje van den ouden V a 1 e n t ij n en van de scheurkalender van de Katholieke Illustratie, alle tot dusverre uitgegeven door den heer Henri Bogaerts. Eminente mannen zullen als commissarissen en als leden van de commissie van toezicht op de redactie, de verdienstelijke directie ter zijde staan, en zij allen hebben in liet kapitaal der vennootschap reeds deel genomen voor de som van negen en zestig duizend vijfhonderd gulden. derneming maakt hij zijne lezers opmerkzaam, dat zeer vertrouwbare mannen aan het hoofd dier onder neming staan, en zij tot eene goede zaak kunnen medewerken zonder de billijke interesten van hun 1 geld in gevaar te brengen. Volgens een mededeeling, voorkomende in de Catholique national, is de heer Loyson, vroeger pater Hyacinthe, thans toegetreden tot de Christelijk Katho lieke (de oud-Katholieke) Zwitsersche kerk. Hij heeft zijn diensten den heer Kertog. den nieuwen bisschop dier kerk, aangeboden. In den spoorweg, die onder Londen doorgaat, is een trein, doordat er iets aan de machine haperde, stil blijven staan, en daar de treinen elkaar daar zeer snel opvolgen eenige minuten later door een anderen trein gevolgd, die in volle vaart aankwam, de twee achterste, gelukkig ledige waggons verbrij zelde en aan een 40tal personen kneuzingen en kwet suren bezorgde. In den stikdonkeren tunnel de lampen van den trein waren uitgedoofd moesten de passagiers thans te voet hunnen weg verder zoeken. Reeds een en andermaal waren, geruchten in omloop omtrent wreedheden door de Turken in de opgestane provinciën gepleegd, doch thans worden deze medegedeeld op een wijze die geen twijfel meer overlaat. Het blijkt dat in Bulgarije onder toezicht der Turksche regeering gewelddadigheden zijn gepleegd, zoo gruwelijk dat de pen weigert ze te beschrijven. In dit welvarend gewest zijn minstens zestig dor pen geplunderd en verbrand en duizenden (men spreekt van 12,00 tot 20,00) weerlooze mannen, vrouwen en kinderen na de wreedste mishandelingen om het leven gebracht. Het dorp Noo Selo werd door de Circassiërs geplunderd. Bij hunne nadering waren 400 vrouwen en kinderen op de vlucht gegaan; deze werden evenwel beroofd door eene bende van 200 man, welke 40 jonge vrouwen medenam. l)e Turk sche vrouwen wilden echter deze niet in hun dorp hebben, toen werden ze naar een afgelegen hoeve ge voerd en na een gruwelijk schouwspel werd dat geheele gebouw met de ongelukkige slagtoffers in brand ge stoken. Bovendien zijn door de Turksche troepen veel Bulgaarsche kinderen geroofd en als slaven verkocht, jonge meisjes worden voor slechts 3 a 4 lire het stuk tc koop aangeboden. Verschillende brieven bevestigen deze feiten, zooals die van de Daily News en de Times, welke al len een afschuwelijk tafereel ophangen van de mis handelingen. waaraan de nijvere bevolking van Bulga rije thans blooistaat. De Advance, een dagblad in de Vereenigd'e Staten, bevat het volgende bericht Moody heeft zijne //Tabernakel" te Chicago geopend, geprobeerd, en opnieuw gesloten, totdat de noodige fondsen zouden aanwezig zijn, om de schuld van f 20,000, die op het gebouw rustte, te betalen. Dit is aan de zijde van den heer Moody geene poging om den zonderling te spelen, maar een wel doordacht proces tegen de gewoonte, vroeger in Amerika meer alge meen dan tegenwoordig, om de kerken zwaar te belasten en aan een fraai bedehuis prediker en ge meente op te offeren. Hij zeide dat hij zijn bekomst van dergelijke praktijken had en wenschte dat zij met wortel en tak mochten worden uitgeroeid. Hij ver haalde o. a. als een bijdrage tot de geschiedenis van deze kerk, dat 50,000 kiuderen uit de Zondagsscholen ieder 5 cent er voor hadden bijgedragen. Donderdag avond en Zondagochtend was de benoodigde som zoo goed als voorhanden. Te Boston heeft eene dame hare theologische studiën in het Seminarie der Methodisten voleindigd. Zij is de eerste vrouw die tot cvndidate in de god geleerdheid werd verklaard. Engeland vraagt heden allereerst onze aandacht Lord Derby, voorzeker een autoriteit in de bui- tenlandsche politiek, heeft gesproken. Een deputatie aan welks hoofd het bekende parlementslid Bright stond, heeft den minister vau buitenlandsche zaken van Groot-Britianje eene memorie overhandigd, waar in van de regcering verlangd wordt, dat zij strik^.ee neutraliteit blijve betrachten in de zaak van Oosten, Lord Derby heeft de deputatie aldus h i^n i'p ït''1 P,ïv/xv2U4*3*3.1 —yo woord „De voelens betracht ri- I inhoud dezer van het een memorie -L <lru!&r. Gouvernement ,rf^roeii staatkunde .Cu aUuulB UUK 111 ui uci v/osiea ^örtü

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2