HANDELSBERICHTEN. ENI, A ND INGEZONDEN STUKKEN. oiiairs in effecten, in staat van faillissement verklaard, Vrij da» de heer Bronkhorst uit de Muiderstraat. (Z. N.) Er circuleert onder groote kooplieden, handels huizen en voorname winkeliers een adres 0111 den minister van Finanoien te verzoeken, briefomslagen voor het llijk gratis Ie mogen leveren, ouder voor waarde, dat zij de andere zijde gebruiken mogen, om die met adressen te bedrukken, waardoor de prijs van 5'/j op 5 cent kon teruggebracht worden. Ook wil men briefkaarten en postwisselformulie ren gratis aan 't Bijk verschaffen zoo op elk slechts 2 advertentien geplaatst mogen worden. Daardoor zou het publiek gebaat zijn, want men zoude brief kaarten a 2'/i cent en postwisselformulieren gratis kunnen ontvangen. E) De stedelijke gasfabriek te Zwolle heeft in 1875, na aftrek van alle onkosten, een zuiver saldo van f 14,389,06 opgeleverd. Er zijn thans te Aalsmeer zooveel aardbe ziën. dat men niet slechts handen te kort komt om ze te plukken, maar zelfs dat men gebrek heeft aan de benoodigde potten. Dagelijks worden omstreeks 3000 bakken, elk inhoudende 20 potten, naar Am sterdam, 's Hage en Botterdam verzonden. Woensdag avond is te Krommenie een veertien jarige knaap in verzekerde bewaring genomen, die in koelen bloede aan een meisje eenige verwondingen en messteken had toegebracht. Ir.dien men den knaap niet in zijne mishandelingen had gestuit, zouden deze zeer treurige gevolgen gehad hebben. De Toronto Globe bevat bijzonderheden uit 500 strekeu, betreffende den oogst in Canada. Daaruit blijkt, dat de wintertarwe beneden eene ge middelde opbrengst is geblevende zomertarwe, garst en haver staan zeer goed en van de overige produc ten wordt eene bevredigende opbrengst verwacht. Een verschrikkelijke moord heeft Chemnitz (in Duitschlaud) en omstreken in opschudding ge bracht. In het naburig Reichenbrand kwam tegen 10 uur des avonds een inwoner in de herberg; toen hij omstreeks twaalf uren naar huis terugkeerde, vond hij zijn gezin, dat reeds te bed lag, in vreeselijken toestand. Zijn vrouw en zijn dochter van 16 jaren lagen vermoord in haar bedden, elk door een houw in den hals getroffen, zijn 13-jarig zoontje en zijn jongste kind een tweejarig knaapje, waren mede doodelijk getroffen door een houw, eveneens aan den hals, toegebracht met een stomp werktuig. De moordenaar moet inderdaad met, de zekerheid van een scherprechter zijn slachtoffers getroffen hebben. Het vreemdste is in dit geval, dat de moorden noch uit hebzucht noch uit wraak gepleegd kunnen zijn. Ofschoon alle bewoners van het huis, waarin de mis daad plaats had, gevangen zijn genomen, is het der politie nog niet gelukt den moordenaar of de moor denaars op het spoor te komen. In Kopenhagen heeft men een doelfi'efFend middel uitgedacht,om kinderen van arme ouders gedu rende de zomervacantie bij bemiddelden te doen logeeren en zoodoende dien tijd ook voor hen in den echteu zin van het woord, tot eene uitspanning te maken. Te dien einde worden lang voor 't begin der vacantie de gegoede inwoners van Denemarken opge roepen, zich gedurende de vacantie met een of meer kinderen te belasten. In den regel komen er vol doende aanbiedingen van menschlievende personen in, zoodat op den bepaalden tijd de arme schoolkinderen van Kopenhagen bij gegoede menschen in de stad of de omstreken eene vriendelijke ontvangst vinden, Lom na afgeloopen uitspanningstijd, lichamelijk, mis- |ckien ook geestelijk, versterkt, weer tot bet school- terug te keeren. Alle stoomboot- en spoorweg- schappijen staan voor dergelijke kinderen gratis dat het eeuwige vrederijk nu welhaast aanstaande is. De Keizer van Oostenrijk wij citeereu uit goede bron heeft denKeizer van Rusland vast besloten gevonden zijn staatkunde niet af te scheiden van die der kabinetten van Berlijn en Weenen, hoe ook hun ne belangen op sommige punten mogen uiteenloopen. De drie gouvernementen willen het behoud van den vrede in Europa. Slechts dan zullen zij tusschenbeide komen, wanneer eene gunstige gelegenheid zich aan bieden mocht, om de stem der nu nschelijkheid en der beschaving te doen hooren. Vooreerst schijnt die gunstige gelegenheid nog wel niet te zullen komen, want de strijd neemt grooter omvang aan. Volgens berichten van Parijs van Dinsdag zijn cïe Turken er in geslaagd zich van Zaitschar meester te maken en is de gewezen Russische gene raal Tschernajeff die in dezen oorlog eene voor name rol speelt ingesloten tusschen de beide Turksche legers, die uit Widdia eenerzijds en Sotia aan den anderen kant oprukken, zoodat zijne positie hoogst ongunstig genoemd mag worden verder schijnt het operatie plan van de Turken daarheen te leiden, dat, er eene blijvende afscheiding bestaat tusschen de legers der bondgenooten, Servië en Montenegro. Met een begeerig oog heeft Turkije sints eenigen tijd de Dosiau aangeziendeze rivier is vooral in een oorlog als deze een der uitgelezenste stellingen, de Turksche flottille lag werkeloos en algemeen was men van oordeel dat Turkije gebruik van dien stroom maken moest., om Servië aan te vallen, misschien wel Belgrado te bombardeeren. Maaren dit was het netelige van de zaak, door de Krim-oorlog is de monding van den Donau niet meer Turksch, van Ga lat z tot Orsova vormt die rivier thans de zuidelijke en zuidoostelijke grens van Rumenie. Om alle verwikkelingen voor te komen deed de regeering van Bucharest een voorstel tot neutraalver- klariug. Met instemming van de Porte is dit voorstel gisteren aangenomen, alleen van Rumenie heeft de Porte eene belofte gevorderd dat het in geeuen deele de krijgsoperatiën der Serven vergemakkelijken zal. De Essgclselie regeering heefi beloofd nog in deze week de diplomatieke correspondentie over te leggen omtrent de Oostersehe verwikkelingenterwijl verder in EaBgel»5ii3 het meest de aandacht trekt de overgang van de zeventienjarige zoon van Lord Nelson tot de Roomsche godsdienst. De Times meent dat deze keering tot een voor Rome gunstig einde is gebracht, dooreene non. In gpiïisjc is door het congres het vraagstuk der fueros beslist. Navarre, een der provinciën waar privile giën genoten werden, heeft bij monde van den afgevaar digde Moralos, voorgesteld om die provincie niet met andere belastingschuldige provinciën gelijk te stellen. De Minister-president Canor as del Castillo, ant woordde hem, dat het noodzakelijk was Navarre aan de voorschriften van het gemeene recht te onderwer pen, gelijk daarna ook met groote meerderheid besloten werd. Gniaiiiiiiiiktcii enz. Goes, 11 Juli. De aanvoer van tarwe was heden zeer matig, de prijs bleef eender. Overige artikelen niet aangevoerd. Oostburg 12 Juli. (per Telegraaf.) Tarwe f9,50 a f9,75, Rogge f7,30 a f7,40, AVintergerst f6,a f 6,10, Er was weinig handel en de aanvoer gering. Rotterdam, 11 Juli. Op de veemarkt, wareu giste ren en heden aangevoerd: 2 paarden, 1228 runderen, 173 vette- en graskalveren, 12 nuchtere kalvers, 1146 schapen of lammeren, 252 varkens, 129 biggen,, 5 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van he den, waren als volgt: Runderen le qual, 92 c., 2e qual. 76 c., 3e qual. 60 c.; Kalveren lc qual. 95 c., 2e qual. 75 c.Schapen 90 c., alles per kilo. Het magere vee was hoog in prijs. Middelburg, 5 Juli. Versche boter f 1,04 a f 1.12. Amsterdam, 12 Juli. Raapolie op zes weken f 37 Vi, Lijnolie f 27'V-i- Prijzen van effecten. O'EIl TELEGRAAF.) dito 1000 18645 %]JB dito L. 100 1S725 89'/a dito L. 100 1873 5 89l/2 Loten 1864 5 f 328 Loten 1866 5 313 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. 75'/2 Obligatiëii 186769. 4 „78 Aanct. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 266 dito dito4 Aantl. Kiow-Brest 5 dito Baltische spoorweg3 132 Oblig. spoorweg ivii-ïiflis. 5 pet. 96 dito dito Jelez-Urutsi 5 228 dito dito Jelez Urei 5 pet. 94l/-j dito dito Charkow Azow .5 „89 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 57l/s dito dito Weenen. 5 111 üostenr. Ublig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 54!,/n; dito dito April/Oet. 5 54 dito-in papier Mei/No v. 5 509/io dito dito Febr./Aug. 5 51 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 j 99 Spanje. Obligation Buitcnl 3 pet. 14' dito Binnenlandsche 3 13'/1 Portugal. Obligation3 527-2 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 „11 Obligatiën 1869 6 f Egypte, dito 1868 7 pet. 3'63/s dito 1873 7 37 U» Amerik. Obi. Yereenigde Ötaten.1904. 5 103 dito ditc dito 18S5. 6 lOP/s Brazilië. Oblig. 1863.d'L dito 1S655 91 3*i*ijzcsi vaaa coaaisosas. Amsterdam, 12 Juli. iVètall. 1' 19,60; dito zilver f 19,75; Div. Eng. per ft* 1' 11-75; Eng. Portugal per il* t' 11,90, Spaaiische piasters f Amerikaanschc dol" lars (in goud; i" 2,44l/2* Amsterdam, 12 Juli. Mctall. j 19,50; dito zilver f .1.9,70: Div. Eng. per H f 11,90; Eng. Bussen per ft' 1.1,90; Eng. Portugal per lï; /"12.Frans 47,80; Belg. 47,00; Pruis i 58,60; Harab. Russen /*30,12l/2; Bus sen iu Z. B. f 30,75 Poolsche per ll Poolsche per Z. R. Spaansche piasters/"Spaansche binnenlandsche/"Amerikaansehe dollars 2,447;; papier 2,15. (Plaatsing niet altijd blijk van instemming.) Iets «ver <leii landbouw. In de Midd. Cour. is in den laats ten tijd veel ge schreven over de Walchersche landbouwers; wij heb ben het in die courant kunnen lezen, dat in Walche ren, de domste boeren van Zeeland wonen. Ofschoon meer gewoon spade en ploeg te hanteeren dan de pen te voeren, veel minder iu een nieuwsblad te schrijven, wil ik toch mijue gedachten over den land bouw en de Walchersche landbouwer iu „het Zuiden" openbaar maken. Is het waar, dat de Walchersche boeren zooveel ten achteren zijn, bij hunne vakge- nooten uit andere deelen van Zeeland? De onkunde, voor zoover wetenschap betreft, is groot. Maar zijn er in andere gewesten onder de boeren dan natuurkundigen of advocaten Er is vooroordeel tegen wetenschappelijke landbouw. Niet te verwonderen; waren de inkomsten maar evenredig aan de uitzichten, dan zou het voordeel het vooroor deel wel wegjagen. Wonen in Noord- en Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen niet vele boeren, die met hunne buren kunnen meedoen in het bebouwen hunner landerijen Vergelijkt de opbrengst van de Walchersche landbouw met die van andere streken, zou ze minder beschot geven? Of is de deugd der producten soms minder? De Rotterdamsche markt leert ons dat boven de Zeeuwsche, de Walchersche tarwe wordt begeerd, meest al tot hooger prijs. Dat de Walchersche landbouwer in kleederdracht en leefwijze achterlijk is, zal toch wel niet kunnen aangevoerd worden als bewijs van domheid en dat hij als landbouwer het domste is iu heel Zeeland, dat is mij vooralsnog niet gebleken. Daartoe ontbreken m. i. betvijzen. Men zoekt, daar voor bewijs in het niet bijwonen van land bouw-voor dracht en. Ik houd zulk beweeren voor kleingestig, niet omdat ik meen dat de Walchersche boer niets meer Ie leeren heeft, of dat hij het bekwaamste is, neen ieder bekwaam landbouwer zal wel moeten erkennen, dat men ook in zijn vak nooit volleerd is, Maar het is niet hetzelfde hoe men geleerd wordt, daarin hebben wij wel degelijk keuze. Is de godsdienst van de Walchersche boeren belemmering voor de ontwikkeling van hun bedrijf? Het is waar, ze zijn nog niet zoover gevorderd, om den mestwagen boven den ze

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3