BINNENLAND. Icrli, School ril Ending. GEMENGDE BERICHTEN. Hij zoude vermetel, onbesuisd heeten, wien geene huivering door de leden voer, waar hem in zulk een bewogen tijd het lot van millioenen op de schouders gelegd wordt. Nog eens: eerbied voor dien huiveraar, hij is te groot om door een onbedachtzame, een roekelooze beoordeeld te worden. Wat zulk eene huivering werkt? Groen antwoordde (pag. 26): Alleen dan zou ik niet langer aarzelen, wanneer ik, door den samenloop van omstandig heden, de overtuiging verkreeg, dat op den voor gestelden voet, ook voor mij welslagen niet on mogelijk en dns het weigeren van medewerking niet verantwoordelijk zijn zou." (Pag. 35). »Ik heb mij niet ongezind verklaard, in een ministerie ad hoe (tot dit doel), als lid van het kabinet of, liever nog, als commissaris des Konings, bijzonder te dezer zake, de behandeling der onderwijskwestie op mij te nemen." Doch lees zei ven, men beoordeelt geen man naar halve verminkte zinnen, men kritiseert geen beek naar ééne verwrongen phrase. Lees pag. 9o, 1S5, lees het geheel, en erken, dat er een huiveren is, eerbiedwaardiger ei meer onverschrokken dan het triomfblazen van een jong soldaat, die voor de eerste maal in het vuur gaat. Wij voor ons zien meer gevaar in het snoeven van den vermetelen weetniet, dan in dergelijke hui vering. Onze Correspondent uit Vlissingen meldt ons dd. 11 Juli: Heden morgen ongeveer 7Vs uur brak alhier een vrij hevige brand uit in het Logement Bellevue, be woond door den. Heer A. Pot, staande op de Potten- kaai naast de Roomsch Catholieke kerk. Reeds spoedig sloegen de vlammen het dak uit en de rook was op sommige oogeublikken zoo hevig dat men van het huis niets zag. Gelukkig was de brand weer spoedig ter plaatse, en de spuit D die het eerste water gaf, ook in de onmiddellijke nabijheid van den brand. Weder is bewezen dat de brandbluschniiddelen hier in goede orde waren; ten 8 ure gaven reeds 4 spui ten water, terwijl ook de spuit, met de manschappen van het wachtschip hare diensten bewees. Het water dat in de Pottekaai vallende was, werd spoedig door de sluiting der deuren aan de Wester haven tot staan gebracht, en alzoo daarvan een ruim gebruik gemaakt. Als vermoedelijke oorzaak van den brand wordt genoemd, dat een der logeerenden een eigaar had ge rookt op bed en bij het verlaten die had laten liggen. Gelukkig werden de kinderen die nog te bed waren, alsmede de zieke huisvrouw spoedig buiten gevaar gebracht, terwijl zooveel mogelijk huisraad geborgen werdhet biljart werd door het uitslaan van een raam, vervoerd naar de hoofdwacht, overigens is veel verbrand of beschadigd. Noch de kerk noch eenig gebouw in de nabijheid heeft schade geleden, en het gevaar was reeds ten 9 ure geheel geweken. Het gebouw zelf is zwaar beschadigd. De politie, schutterij en infanterie, was op de plaats des onheils tegenwoordig, terwijl wij mede opmerkten onzen Burgemeester, Wethouders enz., de laatste spuit rukte elf uur in Heden middag heeft eene belangrijke ioz;ikka»g van grond plaats gehad bij het machinegebouw van het droogdok, in korten tijd was het water in het dok ruim 1 meter gestegen. Het is nog niet mogelijk de juiste oorzaak en den omvang der schade op te geven, men hoopt dat de fondering onder de scliip- _-Jn»r niet, of niet veel zal geleden hebben. Volgens telegram uit Batavia dd. 2 Juli, stootte het stoomschip Krocsen met 65 ton lading aan boord, in Lampong-baai, aan den ingang van straat Sunda, op eene blinde klip, welke niet op de kaart was aangewezen, brak middendoor en zonk onmiddel lijk; 49 man der equipage en 156 passagiers verlo ren daarbij het leven. De Times deelt omtrent deze schipbreuk verder mede, dat het schip niet vol gela den waser waren aan boord 13 passagiers eerste klasse, 8 tweede klasse, 172 derde en vierde klasse. I Hiervan zijn er 35 meest inlanders gered. Het scheeps- volk schijnt 74 koppen geteld te hebben en daarvan j zouden er 25 behouden zijn gebleven. De equipage bestond voor het grootste gedeelte uit Maleiers. De Times beweert dat het cijfer der omgekomenen veilig op 205 kan gesteld worden. De Kroesen was eerst sedert 1873 in de vaart en was in alle opzichten j een uitmuntend schip toen het in dienst gesteld werd. Tusschen den gouverneur der Kon. Mil. Aca- j demie te Breda, de generaal van Willes en de heer Eorleweg tijdelijk leeraar aan die inrichting, is in de laatste delgen eeuc briefwisseling gevoerd, welke voor onderwijzers van belang zou kunnen worden. De gouverneur erkent de bekwaamheden van den heer Korteweg, maar verklaart ZEd. niet Ie kunnen voordragen als vast leeraar, om de bekende sociale begrippen van bedoelden heer. Naar onze mee ning volkomen terecht. Een onderwijzer in welk vak ook, is geen houten pop; de geest .van het ouderwijs oefent grootcn invloed uit op den leerling en wanneer dat onderwijs eene schadelijke strekking openbaart, dan is elk bestuur bevoegd zoodanige persoon niet te benoemen. Op het graf van den dichter dr. Heije, zal een gcdciiktcekcii, als huldeblijk van de Nederlaudsche jeugd opgericht wordende uitvoering daarvan is op gedragen aan den heer W. B. G. Molkenboer te Leeuwarden. De heer H. Pierson te 's Bosch mede oprichter van de Protestantsche school te 's Bosch, had, volgens de bladen, omdat er op die school ge brek aan hulppersoneel was, verzocht al daar zelf on derwijs te mogen geven. He: Handelsblad vreesde al dadelijk voor zoo stoute daad. Het. werd in herinne ring gebracht dat vroeger een dergelijk verzoek ge weigerd was; zoodat er nu ook niets van komen kon. Heden blijkt uit een schrijven van den heer Pierson, aan de N. Rott. Ct. dat er voldoende hulp op be doelde school aanwezig is, zoodat het verzoek alleen ten doel heeft bij ontstentenis van den onderwijzer, door zijne belanglooze tusschenkomst in dien nood te voorzien. De heer Pierson, belovende telkens aan den schoolopziener kennis te zullen geven, wanneer zijn optreden noodzakelijk zijn mocht, hoopt op de medewerking van (le liberale pers om het vrijgevige art. 7 der schoolwet, niet tot eene doode letter te maken. Wij hopen het ook De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de toelage voor de onderofficieren en mindere militai ren van de korpsen van het leger, die met de ca detten carapeeren, voortaan bedragen zal 12 ct. per dag en per hoofd. De werken aan den Staatsspoorweg te Rotterdam worden thans met bijzondere krachtsin spanning voortgezet, daar de aannemers der Regeering hebben beloofd zoo mogelijk hunne werken in* zoo verre voltooid te hebben met den aanvang van den winterdienst, dat de baan althans berijdbaar is. Op de vijf punten van overbrugging, de vaste brug over de Maas, de draaibrug over de Wijn- en Scheepmakers haven en de vaste bruggen over Steiger, Hofplein en Schie, vordert men goed. Benoemingen en Besluiten. De officier van gezondheid der 1ste klasse, J. C. I>. Steendijk, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt den 15en dezer op van lichaamsgebreken, een jaarlijksch pensioen ver leend van f 367. Ds. D. a esse ii. pred. te Wijk, ontving voof de 42ste maal een beroep en wel naar Doeveren en Gen- deren. De cand. JT. III. Snctiilage, heeft bedankt voor het beroep naar Waarde en Bath. Axel. Zondag den 9 Juli werd Ds. D. II. Teljcr uit Nieuwe Tonge bij de Herv. Gemeente ingeleid door Ds. Krol uit Zaamslag naar aanleiding van 1 Cor. 2 7a en 1 Cor. 3 19a. Des namid dags aanvaarde Zijne Eerw. zijne bediening met de woorden uit 1 Cor. 16b. Beroepen bij de N. H. G. te Otterloo ds. UI. UI. «3e Limit te Yerseke. Beroepen bij de N. H. G. te Rotterdam dr. L. «Ie Geei* van Groningen. Be dankt voor het beroep naar Breskens door dr. I. I\. öh 3 er candidaat. Onder de vele nagvindingen, welke op de we reldtentoonstelling te Phiadelphia vertegenwoordigd zijn, bevindt zich eene rekenmachine, welke men on tegenzeggelijk als een roemrijk voortbrengsel van den mensckelijkeu geest moet erkennen, daar zij werk zaamheden verricht, welke men zou meenen, dat alleen de menschelijke geest in staat was uit te voeren. Stel u voor eene uit geel koper, staal en ijzer ver vaardigde machine, welke in staat is de logarithmen tot in 10 decimalen nauwkeurig uit te rekenen. Men behoeft, hier niet te vreezen, dat het vermoeide brein zich aan onnauwkeurigheid zal schuldig maken of' dat andere onvoorziene toevallen den m i heinaticus eene fout zullen doen begaan. Men brengt de rade deren slechts in hunnen juisten stand en zoodra is dit niet gebeurd of het resultaat rler berekening is erspoediger dan honderd personen het berekenen konden ën duizendmaal nauwkeuriger. Dit is echter niet alles. De machine levert een afdruk der uitkomst in was, van welke men meer afdrukken nemen kan. De machine is voor de universiteit van Pensylvanië vervaardigd en vereischte 10 jaren. Te Hellevoetsluis is een garnalenvisser, die zijn makker met een siid*.*» nazat, omdat hij hem bij zijne tehuiskomst in overspel met zijne vrouw vond, ge vallen, waarbij het mes hem in de knie drong en eene zware wonde toebracht. Een treurig ongeval had Donderdagavond op Plein 1813 te 's Iiage plaats. Een jongman, timmer man te Schoonhoven, had op den tramway plaats ge nomen en viel, door den schok bij de verwisseling van het spoor, van het balcon. De ongelukkige kwam met het hoofd onder een der wielen terecht, waardoor het vreesselijk werd ver wond. Hij sloeg daarop beide handen kermend uit met het. ongelukkig gevolg dat de wagen, die nog in zachte beweging was, zijn eene hand geheel en van de andere drie vingers verbrijzelde. Per bracard werd de jongeling naar het gasthuis gedragen. Vrijdag morgen te halfzes uren gaf hij daar den geest. Voor eenige dagen stond voor de rechtbank te Hoorn een man uit Ursum terecht, die grooten toe loop heeft wegens een geheiuiaiiiddcl, dat hij bezit, om aan een tistel lijdende personen te genezen, i zoodal. naar men beweert, zelfs geneeskundigen tojM hem hun toevlucht hebben genomen. Nadat hij reeÉÊ herhaaldelijk wegens onbevoegde uitoefening der neeskunde tot geringe geldboete was veroord^H heeft de rechtbank hem thans eene kort^^fl gevangenisstraf opgelegd en hoogerb|^^^^^^^^H van dat vonnis in liooger 1tl 1 In het anders ook indfid^H in net uosicn^_J

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2