INGEZONDEN STUKKEN. HANDELSBERICHTEN. Ie Bonapartisteu en de Regeering elkander harde voorden naar het hoofd slingerden. Paul de Cassagnac piel het ministerie aan, omdat het den medecandidaat van Peyrusse, David, tot maire te Auch had benoemd, hoewel hij lid der Internationale is; vooral de voor zitter van den ministerraad Dufaure moest het ont gelden. Zijne staatkundige loopbaan nog al rijk aan afwisselingen, werd door den vurigen Bonapartist der Vergadering voorgehoudende republiek werd een vijand genoemd, waartegen de geheele rechterzijde als één man pal staan zou. Dit alles kon niet belet ten. dat de verkiezing van den heer Peyrusse nietig verklaard werd, op grond van misrekening bij het op nemen der stemmen. Het Oosten staat in vuur en vlam, als men ten minste de berichten gelooven wil, het zijn al groote veldslagen, schitterende overwinningen aan beide zij den. Ten bewijze voor de overdrijving van sommige bladen en tevens tot vermaak onzer lezers kan het volgende dienenBij de schermutseling van verleden Woensdag voerde een Servisch blad aan om de schrikkelijke slachting eenigszins te doen kennen dat de rivier de lijken en het bloed afvoerde. Onge lukkig bleek het weldra dat de rivier meer dan een half uur van het zoogenaamde slagveld verwijderd was, zoodat dit bericht reeds het kenmerk van on waarheid in zichzelf droeg. Wij zullen overigens geen opgave doen van de telegrammen die van het oorlogs- tooneel of uit de hoofdsteden verzonden worden, on bekwaam als we zijn om de waarheid te vinden in zulk een doolhof van ongerijmdheid. Dit is in elk geval zeker, tot heden is geen beslissende nederlaag geleden of overwinning behaald. De gevechten be palen zich tot heden bij ontmoetingen van voorpos ten of troepenafdeelingen, het gros der legers is nog werkeloos. Of de bijeenkomst van de Keizers van Oosten rijk en Rusland, met hun Rijkskanseliers te Reichstadt iets nieuws brengen zal in de hangende kwestie? (Plaatsing niet altijd blijk van instemming.) Graiiiiiinrkteii enz. Rotterdam 10 Juli. (per telegr.) Tarwe, Rogge, Haver en Paardeboonen flauw, prijzen onveranderd Gerst lusteloos, Bruine en Witteboonen nagenoeg zonder handelBlauwe Erwten prijshoudend, Kool zaad onveranderd Kanariezaad f 1,lager verkocht. Amsterdam, 10 Juli. Raapolie op zes weken f 377a, Lijnolie f 273A- Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 10 Juli 1876. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Loten stad Rotterdam dito dito Amsterdam Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5 serie Obl. Hope Co. 1S55 6e serie. dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866 laser. Stieglitz Co. 2e a 4 L. Obligatiën 186769. Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. dito dito Aand. Kievv-Brest dito Baltische spoorweg O'olig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez-Griasi dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. [Oostefir. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 Bpanje. Obligatiën Buiten! 3 dito Binnenlandsche 3 rtugal. Obligatiën3 irkije. Inschrijving Alg. schuld5 Obligatiën 1869 6 dito 1868 7 dito 1873 7 lik; Obl. Vereenigdc Staten 1904. 5 dito dito dito 1SS5. 6 Oblig. 1S634'/., 1S655" 27 's pet. 62'/, 3 75 4 937b 96'/., 3 3 95'7* 5 pet. 100 5 757', 5 8574 5 96»/., 5 89-./; 5 89'/., 5 f 334 5 316 4 pet. 75»/2 4 76'/- 5 264 4 5 3 130 5 pet. 95'ri 5 225 5 pet. - 5 88'/. 4 56 5 111 5 pet. 529/i6 f pet. 52»/8 49716 497s 99 147* 137l6 527a 107b 2973 363/8 387i6 10274 10172 90 gen van coupons. Retail. 1' 18,95; dito zilver j n on. u1iT. Het Droog'iiokfeest te Middelburg. 30 Juni 187 6. Het zal wellicht niet ongepast geoordeeld worden dat een door Neptunus gedoopte, zijne gedachte laat gaan over het een en ander op genoemd feest be trekkelijk. Circa dertig jaren geleden had de doopplechtigheid plaats van schrijver dezes, bij zijne komst op het Zuider-halfrond. Hierin was hij echter passieftrou wens wie ook, (die hier ondervinding heeft opgedaan) heeft het niet gehinderd, dat onder en op autoriteit van een vroeger vereerden afgod, deze zee-usantie plaats had en ae nieuweling werd ingewijd? En toch, toen nog vond schrijver onder het oude scheepsvolk sommigen, die meenden, dat deze tol aan Vader Neptunus" moest worden betaald om zijn hooge gun 4 te verwerven. Menigeen, wiens blik verder reikte, haalde er mede lijdend de schouders over op; nogtans hoe verwon derd was schrijver dat 30 Juni 1876, onder een an deren vorm bij deze gelegenheid soortgelijke vereering plaats had, door een zoo grootelijks verlichte schare. Voorheen vereerde men Neptunus, omdat sommigen gevoelden hoe afhankelijk men wasen thans meent men Neptunus door kennis ondergeschikt te hebben gemaakt aan onze werktuigen, schepen en toestellen, waardoor het stoffelijk bezit zal en moet worden verkregen Op dit stuk nadenkende kwam het mij voor, dat deze gedachte naar het heidendom terugvoert, ja reeds zeer dicht daaraan genaderd is; want, hieruit zou volgen, dat de mensch thans onverhinderd den scepter zwaait en zijne kennis hier genoeg is, om dit zoo krachtig element voor zijne heerschappij te doen bukken, zoodat de zeegod Neptunus thans ons moet dienen, en zoo onzen rijkdom uioct ver meerderen. Dat dit juist gedacht is, bewijst de vrij algemeene ingenomenheid met het bijna voltooide dok als eene bron van welvaart, welke daarvan uitsluitend afhanke lijk is gesteld. Zoo ook door het hoog opgericht Mercuriusbeeld op den Dam, dat reeds den gevuldèn buidel omhoog verheft en zegt: zie, Middelburgers, hier laat ik U een schat in de oogen blinken, welke de koophandel en scheepvaart U zal brengen,, en dat om reden wij onze toestellen in een perfecte orde U thans te aan schouwen geven! daarom verheugt U naar hartelust, 't is eene nieuwe overwinning der kunst, een grootsch werk is voltooid, Daarom, zal de godin Flora ook thans uwen weg met bloemen bezaaien enz. en men juicht op 30 Juni, men klapt in de handen voor de onderwerping van Neptunus aan onze wijsheid, men wenscht elkander geluk dat de begeerde zaak tot stand kwam, en Doch waar dwaalt een mensch toch heen, wanneer hem nimmer eenig gebrek of ontbering te beurt viel, of indien al, als zulks maar wordt toegeschreven aan te weinig intellectueele kennis, of andere min juist opgeloste vraagstukken van het sociale leven. Edoch, laat ons de ondervinding raadplegen. Welnu zeg gij het ons dan, gij doorgraving van Holland op zijn smalst, waarom zit men met u verlegen? AntwoordOmdat het zand op Gods bestel steeds aanwelt en men hier den strijd aanbindt met den Almachtige, hierin de potscherven met hunnen for meerder twisten en men te laat zal inzien hoe men dwaalde, door op eigen kracht te steunen. En de nieuwe waterweg dan Antw.Och 't is net hetzelfde. Welnu, dan de stoombootmaatschappijen „Java" en „Nederland?" Antw.: 't Is daar wederkeerig: ei buurman leen me een handje want 'kben moe! Welnu, dan zullen we grootere schepen bouwen? Antw.Ja dat laatste mag er wel af, daarom doet ge voorzichtiger met tweede handschepen. Maar we geven 't niet op, daarom met stoom op Amerika Antw.Eilieve, rt is al te stout, er was immers verleden jaar f 340,927,467a et. te kort. Dan stoom op Londen Antw.Men ziet reeds in dat het te groot begonnen is, en daarom niets dan verlies oplevert. 't Is om moedeloos te worden, welnu dan eene commissie benoemen, om naar de reden van verval te zoeken; want 't is toch uitgemaakt dat dit ergens in zit? Daarom Nederland! uw zegen van God verwacht! Niet op eigen kracht gesteund; dat moet en zal U tegenvallen, omdat God u nog noopt om tot Hem te keeren en ons nog niet ganschelijk verlaten heeft. Vooral gijldie Zijnen Naam aanroept Verloop; u niet met een beeld van Mercurius aan te gapen, verheugt u niet wanneer der heidenen af god Neptunus, door uwe straten rijdt, maar wacht den zegeu van Hooger, van den Eenigen en Almach- tigen. die Nederland weleer heeft groot gemaakt, toen het Zajsi Woord beleed en der jeugd in handen gaf; maar vooral naar dat Woord zich richtte en Zijnen Dag heiligde. Daarom weg met alle afgoderij en Baaldienst onder nieuwe vormen! Geen feesten gevierd voordat, het waarlijk blijke, dat ons pogen is gezegend, ook is 't immers „niet. in den overvloed gelegen dat iemand leeft uit zijne goederen?" Op tevredenheid komt het. aan om gelukkig te leven eu niet, op een vollen buidel. Gij kunt en moogt hen wel prijzen, die iets over hebben voor onze industrie, ja met eere noemen en er God voor danken, maar vooral ziet op tot Hem, den eenigen Vervuiler van alle menschelijke behoef ten, en wenscht en bidt van Hem af: dat „Middel burg bloeieen dan niet in een fantastisch voorbij gaand licht, maar duurzaam, en ook onzen kinderen ten zegen. Middelburg, 1 Juli 1876. A. P. B. Mijnheer de Redacteur f Bij het bespreken van het verzoek van den Zut- phenschen Kerkeraad om 11I. den in- en optocht van de Utrechtsche Studenten niet op den Zondag te hebben, levert de Middelburgsche courant van Woens dag eenige beschouwingen over de sabbatsviering en Zondagswet. Naar aanleiding van deze beschouwingen veroor loof ik mij een paar opmerkingen aan het oordeel van de Redactie dier courant en aan het oordeel van het. publiek te onderwerpen. v Genoemde Courant, schrijft: „de Zutfensche Kerke raad heeft, naar ons inzien, de font begaan, welke door kerkelijke personen zoo dikwijls begaan wordt: de oogen alleen gevestigd op hun eigen beperkten kring, wordt de toestand zooals die werkelijk is, door hen over het hoofd gezien. Ons antwoord is: geneesmeester, genees U zeiven. Door de oukerkelijke personen en lichamen wordt zoo dikwijls de fout begaan: de oogen alleen gevestigd op hun eigen beperkten kring, wordt de toestand zoo als die werkelijk is, door hen over het hoofd gezien., Adres: het neutrale onderwijs 32 slechts voor; t'.genover 37 tegen, en dat onder het kiezerspersoneel adres de sabbatsrust tcrstooreude optochten, dieGode zij dankzeer velen afkeuren adres: de dwang en gevan genisstraf te Zaandam, door liberale bladen verdedigd en in bescherming genomen, terwijl duizenden haar betreuren. „Met de Zondagswet in de hand meenen ze bij alle autoriteiten de erkenning van den Zondag als kerkelijken feestdag te zullen aantreffen." Zoo leest ge verder. VrageMag en kan het als een fout of. dwaling aangerekend worden, wanneer kerkeraden bij autoriteiten eerbied voor bestaande wetten veronder stellen? Is het eene fout of dwaling, wanneer zij van de gedachte uitgaan, dat die wetten niet willekeurig, niet. naar eigen zin en meening, maar zoo als ze beschre ven eu gegeven zijn. zullen toegepast worden? Nog verder toont onze Middelburgsche aan dat de Zondagswet ook niet meer wordt toegepast. En dit stemmen we gaarne toe. Ze geeft drie bewijzen: de intocht van de mariniers uit Atehin te Amsterdam en Rotterdamde inspectiën der schutterij; de intocht der studenten te Zutfen. Maar nu, let. wel, haar eigen woorden: „Het eenig logische gevolg, dat uit deze daadzaken voortvloeit, is naar onze meening: dat de intrekking der Zondagswet wenschelijk is." Nu neemt, de ondergeteekende de vrijheid voor Zondagswet eeus schoolwet van '57 te lezen. Die wet wordt ook niet. meer toegepast, en ze is nooit toegepast. Hoeveel bewijzen wilt ge? Ook drie? Denk dan slechts aan de Noordbrabantschê, de Walchersche, de Veluwsche scholen. In genoemde streken kunnen en durven de autori teiten de schoolwet niet. toepassen. Het eenig logische gevolg dat uit deze daadzaken voortvloeit is naar onze meening: dat de intrekking der schoolwet wenschelijk is. (De Redaciie der Middelburg sche courant zal er in behulpzaam zijn.) Aan hetgeen ik daar tusschen twee haakjes schreef moogt ge niet twijfelenwant d i t zijn haar en ook onze laatste woorden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3