GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Het voorstel werd aangenomen en eene commissie van vijf leden benoemd, om de zaak te onderzoeken en daarna rapport uit te brengen. Hieraan is gevolg gegeven en het rapport is mede opgezonden aan de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. Zoo doende waren er twee afzonderlijke vereenigin- gen aan het werk; deze zijn echter nu te samen werk zaam n.l.het bestuur der vereeniging van Burge meesters en Secretarissen en de commissie uit de Afd. Walcheren der maatschappij van landbouwzij hopen weldra op goede gronden eene belasting te kun nen aangeven, die de tolheffing vervangt. Ik hoop dat die pogingen met gunstigen uitslag worden bekroond. Voor eenigen tijd werd op hoogen last door den brigadier-majoor-titulair P. Verdouw, en de ge meente veldwachter A. van der Have in de bijzondere school te 's Gravenpolder een onderzoek ingesteld of door de onderwijzer voldaan werd aan de bepa lingen der wet. van den 4en December 1872 (Staats blad no. 134.) Nadat genoemde beambten door de openstaande deuren waren binnengetreden, bleek het dat de on derwijzer zich onledig hield met les geven aan eenige der 36 aanwezige kinderen, welke, volgens de ver klaring van den onderwijzer, van geen vaccinatie bewijs voorzien waren, evenmin ais hij zelf. Volgens zijne verklaring gaf hij in dat lokaal geen onderwijs, waarop hij zich naar een ander lokaaltje begaf waar 6 kinderen, uit 3 verschillende huisge zinnen, onderwijs ontvingen en alzoo geen school maar huis-onderwijs was. Nadat die beambten de namen der kinderen, bo nevens de namen van hen die de kinderen ter school hadden gezonden en van den onderwijzer opgeteekend hadden, is van een en ander proces-verbaal opge maakt, waarvan men eerstdaags de dagvaart te gemoet ziet. Ongeveer 28 personen zullen zich wegens dit feit te verantwoorden hebben. Bedoelde onderwijzer heeft voor eene dergelijke overtreding reeds een vonnis achter den rug. Bii een fplpo-rjnri vflr> 97 .Tnni 7.ntr>r4o£y V\<j lipf, departement van Koloniën ontvangen, bericht de Gou- verneur-Geueraal van Nederlandsch-Indië, dat eenige passagiers van het verongelukte stoomschip Luite nant-Generaal lirocseit, van wie in een vorig telegram gezegd werd, dat zij omgekomen waren, nog zijn gered. Het zijn de Ileeren Edeling, Rozen raad, mevrouw Bosch met een kind en vermoedelijk ook majoor Boom. lief Alg. Dghl. van ïVcd. flmlië meldt: .Den dag na het vertrek van de vorige mail publi ceerde de Jav. Ct. het telegram uit Atjeh omtrent den uitslag der kleine expeditie van drie bataljons, welke onder generaal Wiggers den 13den Mei van Kotta-Radja uitgetrokken waren om een punt ten zuidwesten van onze uiterste posten te bezetten, ten einde het verloop der vijanden langs den voet van het gebergte naar de terreinen tegenover onze weste lijke posten blijvend te beletten. Particuliere berich ten doen zien, dat de bekende overval van Lampagger, waarvan het rapport in de Javabode een zeer kort en weinig aanschouwelijk bericht bevat, onder de troepen op Atjch een zeer diepen indruk had gemaakt, en in de eerste dagen een gevoel van onveiligheid tot zelfs te Kotta-Radja teweegbracht. De operatie van generaal Wiggers zal dien indruk zeker wegge nomen hebben, en het blijkt meer en meer, dat de niet :ieer geduchte aanvallen op onze verschillende posten te zamen hebben uitgemaakt datgene wat met -ophef als een algeuieenen verwoeden aanval der Atjeh- neezen op onze gansche linie was «umgekondigd. De zelfde berichtgevers klagen, dat nog altijd tegenover de Atjeh neezen te toegevend gehandeld wordt. Voort durend zijn op den passer te Kotta-Radja spionnen aanwezig, daaraan te herkennen, dat zij op dagen, WttjJ - - 'o« -«injrl "itfrornlrt mnrdi on ilon ken, zonder dat de vijand blijkbaar gewaarschuwd - was; zelfs de grootste geheimhouding van het bevel tot op het laatste oogenblik, het beleggen der bruggen voor den kraton met stroo, om het gedruisch te dem pen, heeft nooit mogen baten. De eerste dagen na den overval van Lampagger was er b. v. op Oleh-leh ook allerlei vreemd volk te zien, die daar op hun gemak kwamen bezichtigen wat daar te zien was. Thans is de telegraafkabel op Singapore onklaar, die naar de Zuidpunt van Sumatra is als naar ge woonte buiten werking en de telegrafische gemeenschap met Atjeh is dus afgesneden. Berichten van Atjeh moeten nu naar Padang gebracht, van daar naar Su matra's Zuidpunt geseind en dan per gewone over- stoomboot overgebracht worden, waarmee allicht een dag of vier heengaat. Overigens is hier zeer weinig nieuws. De opium kwestie trekt op midden Java steeds zeer de aandacht. De vexatoire aanmatigingen van particuliere spionnen der opiumpachters, welke geen recht hebben personen te visiteeren en zulks toch op groote schaal doen, schijnen niet zeer krachtig van regeeringswege te worden tegengegaan. Iedere hulp tot belemmering van de opium-smokkelaars is half welkom. De bere den policie te Solo is spoedig georganiseerd en zal waarschijnlijk zoo zij goed werkt, uitgebreid worden. Het eerste drijvend droogdok is hier aangekomen. Men zou kunnen vragen, of de droogdok-maatschappij verstandig gedaan heeft met toe te laten, dat hare directie alhier een nieuw prauwenveer in verband met het droogdok opricht. Het bestaande, prauwenveer alhier heeft zijne aandeelhouders onder de eerste handels huizen, en de vraag mag zijn, of het voor de droog dok-maatschappij geraden is, zich hoewel zijdelings en slechts om zoo te zeggen door een persoonlijke unie van haar directie alkier, partij te stellen in iets wat hier onder den handel eenigszins eene question brul an te is. lntusschen zal, als het droogdok dienstig blijkt, er natuurlijk toch gebruik van worden gemaakt, en het blijft waar, dat in den kwaden mous- son klachten over gebrek aan prauwen ook niet zeld zaam waren. Men meldt uit Den Haag; aan de N. Roti. Crt: Een errnnt, pon+il poronnon riohHoï* Zat«rring firmno schreden naar den omtrek van de nieuwe Gasfabriek bij den Loosduinschen weg, om de opstijging van den renzenballon. De Nederlanden te gaan aan schouwen. De nieuwe straat bezijden den Loosduin schen weg voerde naar het ruime en voor het doel van den heer de Pauw uitnemend geschikte terrein. Een vrij groot aantal nieuwsgierigen bewoog zich in de door de gasketels en gebouwen ingesloten ruimte, in het midden waarvan het gevaarte reeds ten dee- le gevuld eene schuine richting had aangenomen, maar nadat de noodige hoeveelheid gas was ingestroomd, de mand was vastgehecht en de zakken zand tot eenige enkele i waren verminderd, zich loodrecht om hoog hief. Toen de moedige kapitein Frantjois de Pauw boven op den ring had plaats genomen om alles nauwkeurig na te gaan, werden de reizigers uitgenoodigd, in te stappen. Twee heeren voldeden aan de uitnoodiging, namelijk de heeren De Bergh en Van Biel. Nauwelijks had de kapitein het sein gegeven, of de ballon, van eiken band bevrijd, ver hief zich fier en statig naar boven, onder het luid gejuich der talrijke menigte. Het was bijna half vijf, toen het gevaarte eerst in noordoostelijke richting naar de stad heendreef, om toen, al hooger en hooger stijgend, den koers meer westwaarts aan te nemen. Een geruiinen tijd konden de vele toeschouwers het luchtschip met het bloote oog nastaren en de reizigers met de nationale driekleur zien wapperen. Een oo genblik onttrok een regenwolk, die zich kort daarna boven de stad ontlastte, hen aan 't gezicht, maar weldra werd de ballon weer zichtbaar totdat hij als een stip zich aan 't luchtruim vertoonde. Uit Lei den meldt men, dat de luchtballon ten vijf uur over die stad dreef en in de richting van de Haarlemmer- ïe'gèweztn Grïï&&om~mSrteWiccngc-R.WT'nff zijn king bewezen diensten, en tot lid en voorzitter van dat collegie benoemd, dr. A. Vrolik. Benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw dr. E. A. P. van den Bogaert te Rosmalen. lork, School en ieiuliitg. Aan de YBieoL School te Kampen zullen, naar we vernemen 9 studenten aan het litterarisch en 7 aan het theologisch examen deelnemen. De Kamper Gemeenteraad heeft besloten tot afschaffing der kermis. Te Leiden is eene beweging begonnen tegen de Belgische centen. Zij heeft zich naar den Haag overgeplant. Men i.eemt daar de vreemde munt niet meer aan. Het ware te wenschen, dat dit voorbeeld ook elders werd gevolgd. De maatregel komt wel laat, maar. beter laat dan nooit. Aanbestedingen en Verknopingen enz. Breskens, 8 Juli 1876. Bij de heden namiddag plaats gehad hebbende opening der inschrijvingsbil jetten voor het bouwen van 4 steenen duikers enz. in het waterschap Groot en Klein ISaarzande, bleken zij de navolgende inschrijvingen te bevatten A. W. de Smit, te Schoondijke f 13980. I. Hage, te Middelburg- 12749, I. van Male, tc Breskens- 11966. Abr. van Male. te Schoondijke - 11760. A van Bezooijen, te Sint Maartensnijk - 11689. J. Bertou, te Biervliet-11400. H. M. van Bezooijen, te Scherpeuisse - 10499. Pieter Monjé, te Breskens- 10136. Petrus Monjé, te - 9475. President Burgers heefi. bij zijn terugkeer in de Yransvaal handen vol werk gevonden. Hij heeft te strijden tegen den Bijbel en de Kaffers. Het eersle is onze lezers zonder twijfel bekend de Kaffers, op de grenzen der Republiek wonende, nemen eene aan vallende houding aan tegen de Hollanders. Eene oorlogs-verklaring van Johannes, opperhoofd der Kaffers, begint aldus Kerels, jelui blanken, die ge- gelijk aan kleine dierljes zijn, ik zeg u, en op dit punt sta ik vast, het land behoort aan ons President Burgers, gesteund door den volksraad heeft twee duizend man opgeroepen, en overal pa trouilles uitgezonden om personen en eigendommen van de bewoners der bedreigde streken te beschermen Veel is er in der tijd gesproken over het plotse ling verdwijnen van Don Carlos, de bekende Spaansclie kroonpretendent. Een dagblad van Mexico, met. de jongste mail ontvangen, bevat een artikel over zijne aankomst te Vera-Cruz. De Prins kwam daar op het einde van Mei aan, met don Martinez Valesco, zijn adjudant in den jongsten Car- listen-oorlog en een zijner trouwste vrienden. Don Carlos vertoeft aldaar onder den naam van José Ruiz en zijn adjudant onder dien van Gonzalez. Particuliere brieven bevestigen de waarheid van dit bericht en voegen er bij, dat Don Carlos met zijn komst te Vera-Cruz geen ander doel heeft, dan zich met zekere personen van zijn partij te verstaan, die bij de Cubaansche opstandelingen veel invloed heb ben. Zoodoende zou Dor. Carlos zijn geluk thans op Cuba willen beproeven en daar een steunpunt voor de toekomst zoeken. Spanje, van die zaken onder richt zendt volgens die mededeelingen aanzienlijke versterkingen aan generaal Jovaller, op Cuba, ten einde hem in staat te stellen aan voorkomende ge beurtenissen het hoofd te bieden. Frankrijk heeft een groot verlies geleden. Ca- simir Périer is overleden, een man van groote be kwaamheden en onbetwistbare trouw, een man die vooral bij de republikeinen hoog stond aangeschreven. Zijn dood laat eene plaats open in den Senaat en dej republikeinsche partij geleerd door de jongste verJ kiezingen van Buffet vreest ook die levenslang plaats in den Senaat niet door een harer ledei^^B kunnen bezetten. JÉH Met eene levendigheid hun landaard ejJjjfl gedurig de zittingen der nationale broken. Voor eenige dagen wasJ|^^K^B van Gambetta. over W van Rusland m het Uoste^^J- -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2