CHRISTELIJR-HISTORISCH BLO. iV. o. Dinsdag- II Juli. 1076. INTOCHT VAN STUDENTEN IN ZllTPHEN. BINNENLAND. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën Per regel 15 ets.; Familie-berichten van ƒ1»Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 1—6 Deze had plaats op Zondag. Te twee ure des namiddags arriveerde de treindie Utrechts Studenten te Zutphen aanbracht. Daarna had de optocht en. intocht plaats. Duizenden waren naar de stad gestroomd om van dit feest ge tuigen te zijn. Duizenden verlieten hunne hui zen om den trein te volgen, of om zich overal te posteren, waar hij zou voorbijtrekken. Dui zenden van hoofden vertoonden zich voor de ramen om het spektakel te zien. Het was een dag van pret, door schoon weder begunstigd alsof het een Zendingsfeest was," voegt men er bij. Of dit uit ingenomenheid met onze Zen dingsfeesten is, laten wij voor rekening van het blad, dat dit schreef. Genoeg. Men heeft zich op dien dag in Zutpen heerlijk geamuseerd. Maar was het dan geen Zondag, geen rust dag, geen dag, ook door de Christenheid gewijd aan den dienst des Heeren O ja, on volen hadden bezwaar tegen het feest op dien dag. Ook de Zutphensche Kerkeraad. Hij deed wat hij, naar onze meening doen moest, en protes teerde waar het behoorde. Behalve hoogere roeping vervulde hij zijne verplichting, door den kerkdijken wetgever hem opgelegd. En dit heeft gebaat? Och neen. De protes terende Kerkeraad is met een beleefde buiging door den Burgemeester afgescheept. De bezwa ren werden gewaardeerd maar toch had de optocht plaats gedurende den tijd der namid daggodsdienstoefeningen, nadat op den morgen van dien dag de gemeente den dood des Heeren had herdacht. Daar gaat een rilling door het hart der Christelijke gemeente. Het zijn geen Heidenen, die haar Heer aldus smaadheid aandoen, maar gedoopten in Zijn heiligen naam. Och, men denkt niet meer om den Zondag, den dag des Heeren, den ChristelijJcen rustdag. Hoogstens is hij een maatschappelijken rustdag, die als de beste dag voor reizen, voor rij toer tjes, voor pleiziertreinen gebruikt wordt. Men verzuimt niets door dien dag alzoo te gebrui- Men wint er nog door. Men krijgt er een lervelenden Zondag door klein. land waar het aldus gesteld is. Waar bied voor het Heilige reeds zoover onder- het volk met spelen en plei- 1 wordt. Waar ongodsdienstig- op allerlei wijze gekweekt veel kwaads op den Christelijke Rustdag te houden. Maar dat is het juist, waarom die wet weg moet. In naam van »de waardigheid onzer wetgeving en van de oprechtheid van ons maatschappelijk leven" moet de Zondagswet, dat teeken, dat Neerlandsch volk nog een Chris telijk volk is, uit den weg worden geruimd. Weg met onze historie! Weg met de zegenin gen door Christendom en Kerk aan ons Volk geschonkenConcerten, bals, comedies moeten de godsdienstoefeningen vervangenOptochten en feesten moeten ons Volk ontwikkelen en opvoedenDat alles, en niet langer een opzien naar Boven, zal ons Volk leiden, in toom hou den, levensvreugd en lijdenskracht schenken! Daarvoor wordt door allerlei couranten geij verd! Ziet men dan niet en wil men het niet zien, dat men al dien wind zaait om weldra storm te oogsten? De onzedelijkheid neemt toe, de lichtzinnigheid klimt, wuftheid en opschik worden meer en grooter. Men klaagt steen over de on gehoorzaamheid der kinderen, over den weinigen eerbied voor alle gezag, over het ellendige der dienstbaren. Allen zijn het daarin eens, dat het vroeger toch anders en beter was, al was het toen ook niet alles goud wat er blonk en toch wil men dien geest van onverschilligheid, van losmaking van allen eerbied en alle gezag voe den! Wij moeten hiertegen ernstig waarschuwen. Onze voeten staan, op een hellend vlak. En, al is onze stem voor velen die van een krank zinnige, van een roepende in de woestijn, wij wenschen anderen de oogen te openen. Hoeveel aan ons volk is ontnomen, daar is nog te veel godsdienstzin, en gezond verstand om de stem der goede raadslieden van die der ver keerde te onderscheiden. Daarbij, wat wij van onze tegenstanders te wachten hebben leert ons de Zaan dam sche schutterskwestie en het oordeel der liberale pers over deze zaak. Men heeft gelachen over die dwaze gemoedsbezwaren en een kommandant geprezen, die het deze schutters anders geleerd heeft. Weg met den Zondag, weg met uwe gemoedsbezwaren, het zijn allen kreten uit één mond. Dat vergete men niet. Gelukkig een land als Engeland en Amerika waar de Dag des Heeren wordt geheiligdEere aan een volk, dat, niettegenstaande den drang van vreemdelingen, zijn groote tentoonstelling jte Philadelphia op Zondag gesloten houdtEere De Provinciale Staten hebben in hunne zomer vergadering, welke Zaterdag jl. gesloten is, aangenomen: de rekening en verantwoording van Gedeputeerde Staten van de provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over het jaar 1874 tot een bedrag in ontvang f411.378.53, en uitgaaf f 387.754.52V2 en batig slot f 23.624.OO'/s. Alsmede de begrooting der kosten van provinciaal bestuur voor den dienst 1877 tot een bedrag van f 69.515 en de begrooting van provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1877 in ontvang en uitgaaf f 358.469.19. On der dit cijfer is begrepen het hoofdstuk voor onvoor ziene uitgaven bedragende f 19.472.29. Onder de belangrijke besluiten nog door de Staten genomen behooren: het weigeren van eene bijdrage tot herstellen van de kerk te Brouwershaven, de verwerping van een voorstel van den heer Yis, om f 1200 op de begrooting te brengen voor onderwijs in de hulpwetenschappen van den landbouw aan de onderwijzers der lagere scholen, en de benoeming rnr. a. Jtt. Arntzenius, aojunct-comraies ter provinciale griffie van Zuid-Holland, tot griffier der Staten. Voorgedragen waren gelijk onze lezers weten 1. mr. A. R. Arntzenius, 2. mr. A. J. van Deinse, 3. mr. E. Fokker; bij eerste stemming wer den uitgebracht op HH. Arntzenius 17, van Deinse lb en Fokker 6 stemmen. Bij tweede vrije stemming, noodig omdat niemand de volstrekte meerderheid had bekomen, bekwam mr. Arntzenius 23, mr. van Deinse 15 en mr. Fokker 1 stem. De Gemeenteraad van Middelburg zal in eene openbare zitting, te houden op Woensdag a. 's namid dags half 2 ure, de volgende zaken behandelen: in gekomen stukken, missive plaatselijke schoolcommissie, aanvraag om ontslag; missive Wed. C. Krijger over lijden van haren echtgenoot; adres I. van den Houte Willems. aankoop gemeentegrond; rekening burgerlijk armbestuur 1875; voorstel burgemeester en wethouders herstelling leidijken oud havenkanaalvoorstel aan koop overhoeken staatsspoorweg en kanaal, politie ver ordening op het gebruik van het droogdokbenoeming lid bestuur godshuizen. Een onzer Walchersehc correspondenten schrijft, ons in dato 8 Juli het volgende: Het wenschelijke om tot opheffing van tollen op de wegen in Walcheren te geraken,wordt op het platte land dikwijls uitgesproken; dat er eene poging voor wordt aangewend is misschien velen nog onbekend. Ik kan u het een en ander er over mede deelen. Reeds in 't voorjaar van 1875 werd door den heer Burgemeester van Middelburg een schrijven gericht aan de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen der voormalige plattelandsgemeenten in Walcheren, inhoudende een voorstel om tot opheffing van tollen te geraken op de kunstwegen in Walcheren.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1