fterlï, Echoot cn iending. BUITENLAND. die door trouwe dienst en gehechtheid aan Z. M. den Koning en oprechte vaderlandsliefde zich niet alleen de onderscheiding, met welke hij vroeger was vereerd geworden volkomen had waardig gemaakt, maar die tevens ten allen tijde gestrekt had tot een navolgens waardig voorbeeld voor allen, die met hem het land dienden. Verloor het Vaderland in hem een trouwen strijder voor- en een handhaver van de eer der Nederlaudsche vlag, hij twijfelde er niet aan, of Hobein zou desge- vorderd, in tijd van nood, nog bereid zijn, zijne goede diensten voor het vaderland veil te hebben. Voorts drukte hij den wenseh uit, dat Hobein nog langen tijd met de zijnen eene welverdiende rust zou mogen genieten en overigens zijne verdere levens dagen in vrede zou kunnen slijten. VI Cl.) Het zcmliiigsfccat verleden Woensdag op het landgoed Beeckenstein, nabij Velzen gehouden, werd begunstigd fdoor schoon weder en bezocht door ruim 8000 personen. De Commissaris des Konings in de provincie Groningen heeft, in eene zitting der Provinciale Staten, medegedeeld, dat er gegronde hoop bestaat, der spoor weg Nieuwcschaiis-Ilirliove reeds in November a. s. in explotatie te zullen zien. Voor eenige dagen werden 100 kisteai pa- trooncai, toebehoorende aan het Grieksehe Gouver nement, wegens een verzuim in de aangifte te Dor drecht aangehouden. Zoodra dit feit bekend werd hebben eenige houders van obligatiën der Grieksehe staatsleeningen te 's Huge, een request aan den presi dent der rechtbank willen indienen, om ten hunnen behoeve beslag te leggen op genoemd eigendom der Grieksehe regeering, zijnde in de schuldbrieven der leeningen alle inkomsten en bezittingen van Grieken land, uitdrukkelijk en zonder eenig voorbehoud, aan de houders dier schuldbrieven verpand. Het request was reeds door een der aanzienlijkste advocaten der residentie, in gereedheid gebracht, toen op dringend verzoek van den gedelegeerde voor die fondsen, de zaak uitgesteld werd. De Kroonprins van Priuiseai bracht Woensdag een bezoek aan Z. M. de Koning, op het Loo. Na aldaar het dejeuner te hebben gebruikt, en een rijtoer gemaakt hebbende keerde Z. K. H. naar 's Hagc terug, alwaar de Kroonprins en Kroonprin ses deelnamen aan, een door H. M. de Koningin, op het Huls len lïoscli, hun aangeboden diner. Donderdag bezochten de Vorstelijke personen Rotter dam, van waar'' de Kroonprins, voor eenige dagen, naar Brussel tertrok. Uit Huisduinen wordt bericht, dat het plan, om het bekende stoomschip Siöaiisag Wilhelm door kunstmiddelen te ligten, is afgesprongen, en dat men zou besloten hebben, het schip aan de meestbiedende te verkoopen. Dertien baggerwerktuigeu zijn thans bezig de geul in het NIooi'dzcc-Raaiaal uit te diepen. Op liet einde dezer maand hoopt men, dat de diepte tot de sluizen 5.50 M. en op sommige plaatsen 7.50 M. zijn zal, Uit het te voren gemaakte drietal, bestaande uit DD, D. Rijndcrs te Alkmaar, P. C. van der Horst te Gorichcm en E. A. Lasonder te Oldebroek is woensdag avond, door het kiescollegie tot predikant bij de N. H. gemeente te Middelburg beroepen Ds. 1>. aiijiiders te Alkmaar. Bedankt voor Ylissiaige». N. H. G. de heer A. Warteua, predikant ie Deilcsusvaart. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Waarde, de heer .1. M. Smcthlage, Candidaat. Ds. A. de Bi'iiijjBic Em. pred. heeft het be roep naar de C. G. Gemeente te Baarland aange- verwonding afliep en waarop dan ook verder geen acht geslagen werd. Maandagochtend echter is plotse ling de getroffene overleden, zonder dat geneeskun dige hulp is ingeroepen daar men vermoedt, dat het overlijden een gevolg is van den ontvangen schok, is de dader in hechtenis genomen, in afwachting van rechterlijk onderzoek. Dinsdag 11. lag te Brunstling, gem. Beilen, ecu kind, van eene Geldersche eikschillers-familie en ruim een jaar oud, in het bosch te slapen. Toen de vader, die in de nabijheid was werkzaam geweest, het wilde ophalen, zag hij tot zijn ontsteltenis dat een adder het wicht in den mond was gekropen. Da delijk greep hij naar den staart, om het beest te verwijderen, maar bij zijn aanraking schoot het ondier vooruit en verdween in de keel van het kind, dat dientengevolge stikte. De schrik van den vader was, zooals men zich kan voorstellen, ontzettend. Een Schoenmakers-wedstrijd is uitgeschre ven door de Bredasche Sehoenmakers-Bazenvereeniging onder de zinspreuk St. Crispijn; alle schoenmakers knechts van Noord-Brabant kunnen daaraan deelne men. De tentoonstelling zal 4 klassen omvatten 1. klasse. Heeren-laarzen, bottines enz 2 kl. Dames-laarsjes, schoentjes, muilen, enz. 3 kl Leestklaar. Heeren- en dameswerk, strikken, rosetten, enz. 4 kl. liefhebberij- werken. Leesten, gereedschappen, verbeteringen of nieuwe uitvindingen, iu de schoenmakers-industrie. Men meldt uit Almelo van 2 Juli Een viertal fabriekarbeiders in de nabijheid dezer plaats, heden ochtend bezig met vinkenvangen, werden door den boer, op wiens grond dat geschied de, aangemaand zijn land te verlaten, waarop zij verwoed op hem aanvielen en een hunner hem eene belangrijke verwonding in den nek toebracht. Het viertal is in verzekerde bewaring gebracht en de Jus titie heeft een onderzoek ingesteld. Naar men zegt is de dader reeds tot bekentenis gekomen. Zaterdagavond heeft te Haarlem het volgende voorval plaats gehad. De wacSituiccster v. L., in garnizoen te 's Gravcnhage, die eene vrouw, met wie hij vroeger verkeering had en die hein thans had afgeschreven, toch was komen bezoeken, geraakte met haar in woordentwist en wist haar buitenshuis te lokken. Hij loste toen een schot op haar, waardoor zij licht gewond werd aan de rechterzijde. Het is de politie mogen gelukken den dader den volgenden morgen aan te houden, waarop hij naar het huis ^an arrest is overgebracht. Onder de vele Maamlaglioutfer.**, die Maan dag in kennelijken staat van dronkenschap door de poli tie te 's Hage zijn medegenomen, zag meu een ver versknecht, wiens aangezicht door zijn gezellen in den roes van beneveling totaal blauw was geschilderd. Geen wonder, dat ieder die den getatoueerde op weg naar het politiebureel ontmoette, moest lachen. Een meisje te Eede zou dezer dagen in 't huwe lijk treden en bracht met hare beminde, het noodige huisraad bijeen, toen door een familiegeschil, het voorgenomen htfwclijk afgezegd werd. De voormalige bruidegom kwam met kar en paard eene partij stoelen weg halen, die hij zeide de zijne te zijn, doch die door het meisje, blijkens document, uit Belgie waren ingevoerd. Het meisje weigerde de stoelen aftegeven, de jongman nam ze met. geweld, zijn paard werd schichtig en ging op hol. Toch laadde hij de stoelen op de kar, doch het meisje poogde die er afteruk ken en ontving daarbij eenige duwen en stompen en werd zelfs tegen de boomen geslingerd. Een hoop menschen stonden voor de deur, luide hunne afkeuring van het gepleegde geweld te kennen gevende. Een paar burgers werden wann beletten de verdere mis handeling en meenende dat de stoelen aan het meisje ontstolen werden, wierpen zij deze van de kar en brachten ze in huis. Onder gelach en gejoel kon de gewezen bruidegom met eene ledige kar, na zijn loor bijna 't leven bij een opstijging, daar er niet voldoende gas te krijgen was. Aanvankelijk wilde hij den tocht, uitstellen, maar het publiek, dat van 4 tot 8 ure gewacht had, werd zoo dreigend, dat hij be sloot den tocht te beproeven. Zonder ballast of eenig voorwerp dat niet gebiedend noodzakelijk was, klom hij in het schuitje, en na velerlei pogingen gelukte het hem den ballon een weinig te doen rijzen, doch niet genoeg om boven de huizen te komen. Toen nu een windvlaag den half gevulden ballon als in een zeil veranderde, werd hij met het schuitje tegen de daken en schoorsteenen geslingerd, zoodat hij zich ernstig bezeerde. Reeds wilde hij den gevaarlijken sprong naar beneden wagen, toen de ballon in een boom verward geraakte en de reiziger 't geluk had naar beneden te kunnen klimmen. Berichten uit Amerika spreken van feesten op Amerikaansche wijze gevierd. Te New-York is de viering van den honderdsten verjaardag van het bestaan der Unie begonnen met optochten, illuminatiën en het lossen van salutschoten. Aan een fakkeltocht namen 10.000 menschen deel; op Union-Square had een monster-concert plaats, dat door eenige honderdduizenden zegt het telegram menschen werd bijgewoond. Philadelphia was prachtig verlicht en vol vreemdelingen. Onder de aanzienlijke personen die tegenwoordig waren, behoorden de Kei zer van Brazilië, Prins Oscar van Zweden en de twee candidaten voor het presidentschap der Unie Mrs. Tilden en Haijes. In ons eerste noinmer deelden we het programma van de democraten, voor de presidentskeuze, mede, thans ligt ook dat der republikeinen, te Cincinnatie vastgesteld, voor ons. Slechts eene korte schets willen we leveren van dit duidelijke, lijvige stuk. De repu blikeinen verlangenGelijkheid van allen, zwarten en blanken; voortdurende bevrediging van het zuidelijk gedeelte der Unie, algemeene bescherming van de rechten der burgers, geleidelijke en blijvende her vatting van de betalingen in specie, eerlijkheid, trouw en bekwaamheid als voorwaarde voor alle benoemin gen, en, voor alle ambtenaren, strikte verantwoorde lijkheid, ten slotte wijziging in de constitutie van de Vereenigde Staten, waarbij verboden wordt openbare fondsen of goederen te bestemmen voor eenige school of instelling, ivelke aan het toezicht eener secte on derworpen is dit slotartikel was misschien ook in Nederland niet overbodig. Het stelsel der open bare school wordt, genoemd het bolwerk van de Re publiek. Een telegram gedateerd: Washington 6 Juli meldt: dat in noordelijk Iowa, Woensdag 11. een he vige orkaan gewoed heeft, waardoor de stad Rockdale is overstroomd. Veertig menschen verdronken bij die ramp, en ruim dertig huizen zijn ingestort. De nevelen, waarin de Oo§tei"»clic kwestie gehuld was, vooral in de laatste dagen, beginnen op te trekken. Hier en daar vinden we een tipje opge licht van den sluijer die zoovele geheimen verbergt. Engeland en Rusland hebben beide belang, groot belang, bij den strijd die thans gestreden wordt. Achter Turkije staat Engeland, achter Servie en Mon tenegro, Rusland. Dag op dag, soms in Hooger- en Lagerhuis te gelijk, is de Engelsche regeering geïn terpelleerd omtrent de toestand in het Oosten. In Londen heerscht, vooral op de rijkswerven, de groot ste drukte, in de Turksche wateren is een sterke scheeps macht van Engeland en Rusland beide aanwezig, Oosten- k rijk is bezig zich op elke gebeurtenis voortebereiden, dojB zijne strijdkrachten aan de grenzen bijeen te trekk^H Deze feiten spreken zoo luide, dat aan de verzeta^M dat. de oorlog tusschen Servië en Turkije eene binnenlandsche aangelegenhwJBajj^H wel niet veel waarde kan* gelng^^^^^B van Rusland in het Oosten^H

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2