BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. schapszaal van een logement, en er Christelijke liede ren zou hooren aanheffen! Zou er in Nederland personeel voor zulk eene ver- eeniging te vinden zijn In September a. s. zal te Warschau een weten schappelijk Congres gehouden worden. Men zal onder anderen spreken over de invoering van de Gregori- aansche tijdrekening in Rusland, waar men 12 dagen bij deze ten achter is. De Eerw. Heer N. F. Mc. Neile trad onlangs voor het eerst voor zijne gemeente in de St. Pauls- kerk te Liverpool op; daar hij geheel blind is moet hij zich bedienen van een met verheven letters ge drukt gebedenboek. De oude spreuk: dat geld niet altijd geluk aan brengt", kunnen wij op treffende wijze bewaarheid zien in den toestand van Duitschland. Gelijk men weet betaalde voor slechts een viertal jaren Frankrijk aan Duitschland de enorme som van vijf milliards; fabelachtige becijferingen deden de ronde in de dag bladen, men zou bijna hebben geloofd dat gansch Duitschland in geld zwemmen kon. En thans in 1871 werd de vrede geteekend, de geldstroom be gon te vloeien; in 1876 wordt overal teruggang in de voortbrengselen, vermindering van uitvoer, onmo gelijkheid om met andere landen te concureeren waar genomen. De gouden regen was gevallen, overvloe dige bestellingen werden gedaan; de huishuur steeg tot ongekende hoogte, kleedingstoffen, levensmiddelen enz stegen in prijs. Te midden van den toestand hoorde men gedurig van werkstakingen, de patroons waren door hunne aangegane verbintenissen ver plicht alle eischen van den werkman m te willigen, zoo zelfs dat de zetters te Berlijn, die voor eenige dagen hunnen arbeid staakten, verklaren aan 1000 th. niet genoeg te hebben. Door de hoogte waar toe de werkloonen opgevoerd zijn, kwijnt de nij verheid, de invoer vermeerdert in dezelfde mate als de uitvoer vermindert; alle producten van waarde worden door het buitenland den D uitschei* goedkooper geleverd, dan zijn eigen landgenooten doen kunnen, zoodat eene algemeene malaise wel het gevolg moet zijn. Door den Senaat van Venezuela is eene wet aangenomen ter fnuiking van het gezag der Roomsch- Katholieke kerk. De pastoors worden voortaan door de gemeenten, de bischoppen door 'de pastoors, de aartsbisschop door het Congres benoemd. Openbaar making van pauselijke brèves en het geven van on derwijs door geestelijken is verboden. De subsidiën aan de kerk houden op. Men ziet dus, het kan uit een hoekje komen vanwaar men het allerminst ver wacht. Venezuela is in elk geval onze Europeesche Staten voor. Alle onzekerheid omtrent de houding door Monte negro aangenomen, in de Oostersclie verwikkelingen is opgehouden door eene mededeeling van den Engel- schen minister Disraëli, in bet Lagerhuis gedaan, dat beide Staten, Servië en Montenegro jde oorlog aan den Sultan hadden verklaard, De vorst van Monte negro is aan het hoofd zijner troepen naar de grenzen vertrokken. De eerste krijgsbedrijven zijn voorgeval len op 8 Juli, toen werd volgens berichten uit Weenen eene schans door de Turken genomen, waarbij de Serven niet minder dan 2000 man verloren. Uit ^Belgrado. de berichten van die zijde zijn misschien miet altijd vrij van overdrijving wordt 3 Juli 's a- ^Lnds medegedeeld dat aan de Zuid-Oostelijke grenzen ^^nge gevechten hehben plaats gehad. Na een slag ^^Me uren heeft generaal Tcchernajeff een uit C^^^dienst ontslagen generaal het door ver- Kjfasche batterijen verdedigde en versterkte ^^^renomen. De Turken werden op -- ^^||ijlies van paarden en bagage. van buitenlandsche zaken heeft de gezanten bij de verschillende mogendheden bepaald verzocht, de ge ruchten tegen te spreken, 'die medegedeeld waren om trent de onveiligheid in de Turksehe hoofdstad. Het eenige ware in die berichten, zegt de*minister, is, dat een vreemdeling door een ongelukkig toeval het leven verloren heeft. "Voorts heeft de sultan de bewapening bevolen van alle in Bosnië wonende Mahomedanen van 17 tot 70 jaren oud. De tentoonstelling te Philadelphia. Ongelooflijk, voor ons bewoners van Europa, en toch waar, blijkt het bericht: dat de wereldtentoon stelling in Fairmount-Park des Zondags voor het publiek gesloten is. Als in Europa twee schilderijen of een kalf met twee koppen tentoongesteld wordt dan is het bij voorkeur op Zondag; in Amerika staan die ontzettende gebouwen, opgericht ten koste van zooveel millioenen dollars renteloos. Hoe is het mo gelijk De verwondering wordt nog grooter, als we weten, dat de directeuren, uit alle Staten der Unie, zonder aanzien van kerkelijke of godsdienstige belij denis gekozen zijn, en aan alle aandrang weerstand bieden, die vooral door 'reemdelingen wordt beproefd, om ook de gebouwen des Zondags te openen. De eenige rede oox dit besluit is te vinden, in de krachtige en besliste uitspraak der openbare mee ting, die Zondagsviering in de nieuwe wereld in oescherming neemt, Al de Kerkelijke vereenigingen stelden dit punt aan de orde op hare vergaderingen in Meiin groote en kleine steden worden volksver gaderingen gehouden. waardoor de directie zedelijk gesteund wordt. Van eene dier vergaderingen, te Phi ladelphia, gaf een onzer bladen dezer dagen een ver slag, waaruit wij het volgende ontleenen De voorzitter W. A. Porter, ex-raadsheer van het Hooge Gerechtshof der Vereen.-Staten, wees er op, dat het Amerikaansche volk zijn Christelijk karakter niet wilde ten offer brengen aan eene z. g. neutrali teit, die in niets anders bestond dan in een opdrin gen van hare negaties aan ieder, die een positief beginsel huldigde. De eerste kolonisten zeide hij hebben den grondslag gelegd van eene Christelijke Republiek. Geen ander rijk was ooit op deze wijze met dit doel gesticht. De Persen kwamen in Griekenland, op ver overing uit. Carthago zond zijne krijgslieden naar Rome, om zich op haar te wreeken. De Mahomeda nen kwamen binnen Spanje, teu einde het Christen dom uit te roeien. Spanje zocht Mexico, om zich met zijn goud te verrijken. Maar de Puriteinen, de Hu genoten, de Kwakers, enz. kwamen naar Amerika, opdat zij vrijheid mochten vinden om God te dienen. Ontelbare malen werd het uitgesproken in de zalen van het Gouvernement en in de wetten van het land geformuleerd, dat het Christendom niet bestaan kon zonder den Rustdag en dat er geene Regeering denk baar was, die waarlijk vrij zou zijn en haar Christelijk karakter had ingeboet. Toen de Fransche Revolutie in de maand Novem ber van 1793 den Christelijken Rustdag had afgeschaft en* de tijding hiervan de Wetgevende Vergadering van de Vereenigde Staten bereikte, werd de tegen woordige Zondagswet plechtig en in rechtstreeksclie tegenstelling met hetgeen aan de andere zijde van den Oceaan geschied was, te midden van de gebeden en dankzeggingen van het geheele volk afgekondigd. De geest van deze rede, die onder herhaalde toe juichingen werd ontvangen, kan uit deze aanhalingen worden afgeleid. Na hem sprak G. II. Corliss, afgevaardigde van Rhode-Island en eigenaar van den grooten stoomke tel, waardoor al de werktuigen, die zich in het ten toonstellingsgebouw bevinden, in beweging worden gebracht, kort en krachtig, en zeide o. a. dat of de directie al of niet op haar besluit mocht terug komen, den Rustdag zich evenzeer onder de arbeiders voort plant en concentreert. De straten, die naar het gebouw leiden, alwaar deze samenkomst werd gehouden, waren opgevuld met werklieden, die geen plaats in de vergadering konden bekomen. Een verzoekschrift geteekend door 138 ar beiders van de gasfabriek werd voorgelezen, waarin de Directie werd aangemaand „pal te staan." In deze fabriek bevonden zich 150 werklieden, maar het twaalftal, wier liandteekening men niet had verkregen, was niet aanwezig toen de petitie ter teekening werd nedergelegd. Toen deze mededeeling door de Vergadering ont vangen was, werd het bekende lied „Hold the fort" aangeheven, eerst door eenige stemmen, onmiddellijk daarop door de geheele Vergadering, die als een eenig man opstond. Het gezang maakte een diepen indruk. Graanmarkten enz. Goes, Dinsdag 4 Juli. Tarwe werd, bij geringen aanvoer tot vorige prijzen gekocht. Oostburg, den 5 Juli. (per Telegraaf.) Tarwe f9,70, Rogge f 7,60, Gerst f 6,25, Zomergerst f 6,Paar- deboonen f 9,Haver f 11,per 100 kg. Weinig kooplust. Amsterdam, 5 Juli. Raapolie op zes weken f 3Sl/4 Lijnolie f 28. Middelburg, 29 Juni. Versclie boter f 1a f 110. Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam5 Juli 1876. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2'/s pet. C21/ dito dito dito 3 74{j4 dito dito dito .4 „08 Loten stad Rotterdam 3 OS3/.» dito dito Amsterdam 3 953/4 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 pet. 9S Certitie. Inscr. 5 serie5 7S3/t Obl. Hope Co. 1855 6e serie. 5 8P/4 dito f 1000 18645 93a/., dito L. 100 18725 S7s/s dito L. 100 1S735 875/« Loten 18645 f 3123/., Loten 1866 5 310 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. 74 Obligatiën 186769. 4 74'A Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 265 dito dito4 191 Aand. Kicw-Brest 5 109 dito Baltische spoorweg3 130 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis5 pet. 94 dito dito Jelez-Griasi 5 229 dito dito Jelez Orel 5 pet. 92'/2 dito dito Charkow Azow .5 „87 Polen. Aand. Warscliau-Bromberg. 4 f dito dito Weenen. 5 112 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 523/s dito dito April/Oct. 5 51'/s dito in papier Mei/Nov. 5 495/8 dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 98 Spanje. Obligatiën BuiLe.nl 3 pet. 13'/a dito Binnenlandsche 3 13l/ic Portugal, Obligatiën3 513/, Turkije, inschrijving Alg. schuld5 10:t/,c Obligatiën 1869 6 2S Egjrpte. dito 186S7 pet. dito 1873 7 3S Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 18S5. 6 101 Brazilië. Oblig. 1863 4jp dito 1865 5 Prijzcss van coupons. Amsterdam, 5 Juli. Metall. i' 19,35; dito zilver f Div. Eug. per 'tl* 1' 11,90; Eng. Portugal per ft; l' 12,Spaanscke piasters 1' Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,44

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3