BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Ditmaal althans kan het feit dat tot deze rechtmatige ontboezeming aanleiding gaf, niet geloochend worden. De leerrede is, o Ultramontaansclie euvelmoedgedrukt. Zij werd, ter vervulling eener avondbeurt, gehouden in de voornaamste kerk van Zeelands hoofdstad. Naar aanleiding van de politieke brochure van den Heer Visser: „de staat kan, mag en moet schoolmees teren." De pastoor heet S. CA. Oeertsema Bec- kes'ïnag, predikant te Kleverskerke. Provinciale Staten. Gisteren avond werd alhier de gewone zomer zit ting der provinciale staten van Zeeland geopend. Na de toelating van het nieuw benoemd lid van Waes- berghc Janssens, werd voorlezing gedaan van liet ko ninklijk besluit waarbij de Heer Jhr. Mr. W. Six tot Z. M. Commissaris in dit gewest benoemd werd. ZEx. vatte daarna het woord op en aanvaardde de leiding dezer vergadering met eene sierlijke en warme toespraak, waarvan de hoofdinhoud ongeveer luidde als volgt Het heeft Z. M. den Koning behaagd mij te be noemen tot zijnen vertegenwoordiger in dit schoone en goede gewest; ik besef het gewicht en de verant woordelijkheid, aan die betrekking verbonden, en onder dien indruk is het niet zonder schroom dat ik als uw voorzitter optrede. Immers word ik geroepen om een man te vervangen wiens verscheiden alge- meene droefheid heeft verwekt. It. W. Graaf van Lijnden, wiens naam ik weet hct niet zonder weemoed wordt gehoord, heeft zes tien jaren voor die belangen geleefd en gearbeid, die door U worden behartigd. Hij was een trouw dienaar des Konings, een liefdevol echtgenoot en vader, in den vollen zin des woords een edelman, steeds wakker en ijverig voor Zeelands bloei, minzaam jegens allen, voor ieder toegankelijk. Die man is u ontvallen; wij eer biedigen uwe droefheid over liet gemis van een man, die door zijnen Vorst, door zijne weduwe en kinderen, door deze vergadering, ja door eene gansche bevol king, die hem hoogschatte, ten diepste wordt betreurd. Hem op te volgen is eene zware taak; uit zelfver trouwen zou ik daartoe geen moed putten, doch ik verlaat mij op Hooger hulp, die ik in verschillende betrekkingen door mij bekleed heb mogen ondervinden; Ook vlei ik mij te mogen rekenen op de voorlichting en den bijstand van gedeputeerde staten, die mij reeds aanvankelijk ten deel vielen. Het. zal mijne poging zijn, naar mijne krachten het voorbeeld van mijnen voorganger na te volgen, ik hoop onpartijdig te zijn in het behartigen der mij toever trouwde belangen, hetgeen mij niet moeilijk zal vallen te midden van dit werkzame en trouwhartige volk, dat zijnen duurgekochten grond lief heeft en ten nauwste verbonden is aan zijn Vorstenhuis. En als ik op nieuw de verzekering geef van Z. M. toege negenheid voor dit gewest, dan kwijt ik mij van den bijzondoren last van onzen koning. Met die verze kering besluit ik. Vele en gewichtige onderwerpen wachten ook thans Uwe beslissing; ik eindig met den wensch dat Uwe beraadslagingen ook ditmaal gedijen ten nutte van den grond U dierbaar, en die ik vertrouw dat ook mij zeer spoedig dierbaar zal worden. Daarna vatte het lid der Staten Mr. B. C. Cau van Zierikzee het woord op, om op gepaste wijze den Commissaris het welkom toe te roepen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van verschil lende koninklijke besluiten en handelingen van ge deputeerde staten etc., die voor kennisgeving werden aangenomen, terwijl de verschillende voorstellen allen naar de afdeelingen werden verzonden. Vervolgens stelde de Voorzitter voor met ingang van 7 Juli een eervol ontslag te verleenen aan den Wr Buteux als griffier der Staten, onder dankbetui- le. Mr. ,4. R. Arntzenius, adjunct commies 1® klasse ter provinciale griffie van Zuid Holland, (en zulks met het lot tegen Mr. A. J. van Deinse.) 2e. Mr. A. Jvan Deinserechter-plaatsvervanger en procureur bij de arrond. rechtb. te Middelburg. 3e. Mi'. E. Fokkeradvocaat en secret, der kamer v. koophandel te Middelburg. Nadat de benoeming van den griffier, een lid van gedep. staten en het buitengewoon lid van dat Col- legie op 7 Juli a. bepaald was, werd de eerstvolgende bijeenkomst bepaald op 7 Juli 's voormiddags 10 uur. Daarna werden de afdeelingen getrokken. Nadere berichten omtrent het vergaan van het stoomschip Krocseu zeggen, dat van de 300 man, die aan boord waren geen 70 gered zijn. Bij de regeering uit Atclilu ontvangen berich ten, spreken van verbetering van den gezondheidstoe stand aldaar. Een aanval op Kwalagihen werd afge slagen aan de zijde der onzen werden geen verliezen geleden. Eene patrouille van drie militairen werd overvallen en vermoord. Eenige hoofden van Lam- tengah werden gearresteerd. In September a. s. zal te Amsterdam worden aanbesteed het bouwen vaïi eene «la Costa~scIiool7 welke opgericht zal worden op de plek, waar de dichter woonde. De bekende dichter JL W. van Zeggelen werd deze week vereerd, met een: benoeming tot rid der der orde van de Eikenkroon. Vijftig jaren was de dichter verbonden aan de boekdrukkersfirma Giunta d'Albani te 's Hage. De kroonprins en kf*oonprinscs van Priiiss©» die met hun gezin en aanzienlijk gevolg te Scheveningen verblijf houden, bezochten, behalve de merkwaardigheden der hofstad, ook de gemeente Leiden. Heden (Woensdag) is de kroonprins de gast van Z. M. op het Loo. Benoemingen en Besluiten. Beneemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid, aan de hoogeschool te Groningen, dr. JU» Cramer predikant te Arasterdam. Tot ontvanger der belastingen te Bergen op Zoom is benoemd, de Heer «I. B. van Kootcn thans tc Harlingen. fierlt, Echoot rit ieitding. Het Dagblad meldt dat tot predikant te Paramaribo N. I. beroepen is dr. I. P. Zaalberg. Wie ook onder den druk van den rampzaligen Atcfliin-oorlog zuchten mogen, zeker niet de tap pers te Harderwijk. Het getal jeneverwinkels is in een jaar tijds van 80 tot 120 aangegroeid. Hoeveel van de ruime handgelden in de laadjes der kroeghou ders verdwijnt, kan blijken, als men ziet, hoeveel dronken kolonialen daar dagelijks rondzwaaien. Dezer dagen viel er een dood neder, na in korten tijd dertig glazen van dat ellendig vocht tc hebben verzwolgen. De heden gehouden vergadering van de afdee- ling Hulst der maatschappij tot bevordering van landboiHW en veeteelt in deze provincie, werd buitengewoon druk bezocht. Uit het kanton Axel waren vele leden tegenwoordig. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat voor de leden gelegenheid bestaat, tot deelneming aan de reis naar Gent op Maandag 17 dezer, bij ge legenheid van de landbouw-tentoonstelling aldaar. Een hevige gasontploffing had plaats aan boord van het barkschip A t a 1 a 111 e, te Penarth in Engeland, beladen met 1600 ton kolen. Het dek, de hutten en de verschansing zijn geheel vernield; drie naast de A t a 1 a n t e lag, is mede door de ontploffing zoo deerlijk verminkt, dat zijn toestand hopeloos is. Te Norwich had dezer dagen een vreemd ge val plaats. Een welbekend priester en prediker aldaar, pater Ignatius, was met eenige monniken bezig de mis te vieren in een gebouw waar krachtens de wet beslag op gelegd was. Onderwijl kwamen deurwaar der en beambten om 't gebouw in 't bezit te nemen. Zij lieten pater Ignatius den tijd om de kerkelijke plechtigheid te volbrengen. Toen hij echter ook daarna nog hardnekkig weigerde 't gebouw te verlaten, en blijkbaar tijd zocht te winnen tot 't verkrijgen van hulp, moest hij door de beambten met. geweld ver wijderd worden. Deze zaak zal gerechtelijk worden onderzocht. Uit Mainz wordt dd. 24 Juni gemeld, dat de hoogc waterstasad van dcsi Rijn in de nabij heid dier stad groote verwoestingen heeft aangericht.. Ten gevolge van den sterken stroom en feilen water slag, door den heerschenden storm gedurende de vo rige dagen, hadden de dijken in de nabijheid van Eicli en Gimbsheim beneden Mainz zeer veel geleden, zoo dat zij den 23sten zijn bezweken. In een wijden om trek staan de velden en akkers onder Eich, Gimbsheim, Gunthersblum, Ludwigshöhe, Dienheim, Oppenheim en Nierstein onder water. Meer dan 2 meter hoog bedekt het water die gansche streek, zoodat slechts hier en ginds de toppen der boomen boven den waterspiegel zich verheften. De doorbraak was zoo groot, dat bin nen weinige minuten de gansche laag gelegen vlakte hoog onder water stond. De veldarbeiders moesten in allerijl de vlucht nemen, met achterlating van al hun gereedschap, wagens, paarden, enz. Andere plaatsen worden met gelijke gevaren bedreigd. De bewoners van Astheim hebben zich in massa naar 'den groothertog begeven, ten einde hun nood te klagen. De vorst heeft een deputatie uit hun midden ontvan gen, en aan de noodlijdenden krachtige ondersteuning toegezegd. De bevolking dier streken is des te harder door dit onheil getroffen, dewijl zij in het voorjaar reeds veel hebben geleden door de overstrooming, welke destijds heeft plaats gehad. Door den groothertog en de openbare liefdadigheid wordt alles aangewend om hun lot te verzachten. Het Rritsch en Baiiteulaudsch met het Amcrikaansch Bijbelgenootschap, die hunne respectieve jaarfeesten in de afgeloopen maand hebben gevierd ontvingen te zamen 1,627,198 Dollar en ver spreidden 3,000,000 Bijbels en Testamenten in 1875. De beide genootschappen hebben sedert hunne oprich ting 109,525,776 exemplaren van de Heilige Schrift onder het volk gebracht. Het draagbare spreekgestoelte van George Whitefield, het eigendom van het Amerikaan- sche Traktaatgenootschap, is geplaatst in het tentoon stellingsgebouw te Philadelphiahet is van dennen hout gemaakt en zoo saamgesteld, dat het zonder veel moeite in elkander gevoegd en uit elkander genomen kan worden. De groote prediker sprak meer dan 2000 malen in de open lucht van dezen kansel, in het ge heel waarschijnlijk tot meer dan tien millioen men- schen. Te Lourdes, zoo leest men in de Tijd, is bij gelegenheid der plechtige kroning van het bcchl «Ier H. Maagd op 2 en 3 Juli jl. een zoo groote toevloed geweest, dat alleen voor geestelijken in het roket plaatsen konden gereserveerd worden. Het gedeelte der plechtigheden, 't welk in de open lucht plaats had, kon echter van de berghelling en de aangrenzende weiden door duizenden menschen worden gezien, ongerekend degenen die op de omrin gende hoogten plaats nemen konden. j Op Zondag 14 Mei 11. is in Eorsijth's Iioj^ te Aberdeen de grond gelegd voor eene Chri^^B Vereeniging van Handelsreizigers. Zes reizi^U ten den vorigen dag om op dien ZondtfH dienstige samenkomst in het,. v nitnonrlicririo-pu

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2