BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. publiek op de tribune met eene alles behalve ernstige demonstratie werd bekroond. Welke is de reden dat Servië zoo plotseling ge wapend tegen Turkije is opgetreden? Onlangs, ruim eene week geleden beklaagde de Groot-Vizier van Turkije zich over Servie's krijgs toerustingen. Vorst Milan gaf daarop een antwoord, dat ons wellicht eenigzins de grieven van Servië en de reden van zijn gewapend optreden kan doen ken nen. De invallen van de Cirassiërs en de Arnauten, in onze taal Albanezen, zoo luidt Vorst Milan's antwoord in het gebied des Vorstendoms hebben tot dusver onafgebroken voortgeduurd en dikwijls aanleiding gegeven tot rechtmatige klachten van mijn regeering aan de Verheven Porte. Deze klachten hebben het Keizerlijk gouvernement doen besluiten aan Taïk-Bey op te dragen ze te onderzoeken en mijn gouvernement uit te noodigen ook een commis saris af te vaardigen. Van onze zijde is kolonel Oreskowitsch aangewezen ons te vertegenwoordigen. Deze onderhandelingen hebben tengevolge gehad dat onze troepen van de grenzen zijn teruggeroepen, ner gens waren er Servische troepen, behalve de man schappen die aan de verdedigingswerken arbeiden. Des ondanks blijft het Turksche leger in zijn stellin gen, trekt het een cirkel om Servië en houdt het bij de openbare meening de vrees levendig, welke handel en fabriekwezen in het geheele land stremmen. Te genover een opstand, die zich gedurende de laatste zes maanden in de nabuurschap van Servië heeft uit gebreid, te midden van invallen, door ongediscipli neerde benden, welke branden en plunderen in onze grensdistricten en tegenover de voor Servië dreigende houding van het Keizerlijk leger, heeft de nationale vergadering mijn regeering opgedragen te waken voor de veiligheid van het land en heeft zij ten dien einde de uoodige middelen ter mijner beschikking gesteld. Ziedaar de reden altijd volgens Vorst Milan van het gewapend optreden De eerste schoten zijn op de Turksche grenswachten door de Serven gelost, zoodat het bericht waarheid schijnt te bevatten dat de Turken niet aanvallenderwijs zujlen te werk gaan. Of het bericht uit CettiDje, de hoofdstad van Mon tenegro waarheid bevat is moeilijk uit te maken n. 1. dat Montenegrijnscke troepen bevel hebben gekregen tot oprukken. Den 20 Juni heeft Vorst Niketa van Montenegro, aan den Groot-Vizier, op zijne vraag, verklaard geen plan te hebben izich te mengen in den twist tusschen Turkije en zijne onderdanen; Vorst Niketa beklaagde zich echter over de militaire maat regelen door Turkije genomen en waardoor Montene gro als het ware in een ijzeren keten was besloten. Servië heeft een ultimatum aan de Porte verzon den hetwelk eischen bevat, die volgens een telegram uit Constantinopel onaannemelijk zijn en de Politi- sche Correspondenz gaf Zondag een extra-nommer uit, de woordelijke tekst bevattende van de Servische oor logsproclamatie terwijl hetzelfde blad bericht dat eene proclamatie Bosnië aansporen zal om overal ambtena ren in naam van Vorst Milan aantestellen. Alle hoop dus, die hoewel flauw, toch bestond dat het niet tot een oorlog komen zou, blijkt ijdel. De beslissing zal aan het kanon verblijven. In de Vereenigde Staten van Amerika moet, daar de tijd voor president Grant verstreken is, in November eene verkiezing in die vacature plaats hebben. Het kiescollegie voor die keuze bestaat uit 369 leden. Twee partijen kampen om de overwinning de democratische en de republikeinsche. Mr. Tilden candidaat gesteld door de democraten en Mr. Hayes republikeinen. De democraten willen hervor- rin het Bondsbestnur, oppergezag van het bur- het militair bestuur, gelijkheid van al gehechtheid aan de constitutie en verklaren zich verder tegen het bestuur der republikeinen, 't welk 15 jaren heeft geduurd, zooveel oneerlijkheid en bedrog, zooveel ordeloosheid en verwarring is aan 't licht gekomen, dan is het vermoeden zeker gewettigd dat nu de democraten de teugels van het bewind wel eens in handen zouden kunnen krijgen. Aanbestedingen en Verknopingen enz. 's Gravenpolder. Deze week werden alhier en te Nisse de gronden verpacht van de Hervormde kerk en het Burgerlijk Armbestuur alhier en van het Bur gerlijk Armbestuur te Nisse, waarvan in hoofdzaak de uitslag is als volgt: Die der Kerk alhier ter grootte van 16.0286 Hec taren brachten nu op f 1632.41 tegen f 1346.06 in 1869 of gemiddeld ruim f 101 de Hectare. Die van het Burg. Armbest. alhier, ter grootte van 19.3716 Hectaren f 1988.89 tegen f 1763.95 in 1869 of gemiddeld ruim f 102 de Hectare. Die van het Burg. Armbest. te Nisse, ter grootte van 20.4647 Hectaren ongeveer Vs meer dan in 1869 zijnde nu ruim f 1896 tegen 1301 in 1869 of ge middeld ruim f 92 de Hectare. Het hoogste bod was f 156 en het laagste f 42 de Hectare. Amerika's eeuwgetijde. In de groote republiek aan de overzijde van den oceaan wordt telken jare de 4de Juli als een nationale dankdag in eere gehouden. Nu vooral wenscht men dien datum met buitengewonen luister te vieren. Over het gansche uitgestrekte Rijk, van den Atlantischen Oceaan tot de Stille Zuidzee, zal het Amerikaansche volk zijn jubelfeest vieren. En geen wonder, als Amerika terug denkt aan wat in deze honderd jaren is geschied, dan is het haar een ernstige plicht, niet om eigen lof en grootheid uit te bazuinen, maar veeleer om met dankbaarheid aan God voor de verworven grootheid, het geloof en den vrijheidszin der natie te bestendigen. Het was vóór honderd jaren reeds ongeveer an derhalve eeuw geleden sinds de eerste nederzettingen van Európeesche kolonisten aan de oevers van den Atlantischen Oceaan in Nieuw-Nederland, Vir- ginië en Nieuw Engeland zich hadden gevestigd. Alle stonden toen onder Engelsch gezag. Maar En geland beschouwde de Amerikaansche koloniën alleen om zich zelf te bevoordeelen. Allerlei kwellende, dwaze maatregelen, het moederland ten goede ko mende, richtten den Amerikaanschen handel, en'daar- mede de voornaamste bron van welvaart, te gronde. Belasting op allerlei wijze werd de koloniën opgelegd, terwijl van vertegenwoordiging geen spraak was. Alle vertoogen van de zijde der koloniën bleven vruchteloos. Om te toonen dat de Engelsche regee ring niet wijken zou, werd in 1765 de eegelwet, als nieuwe vorm van belasting afgekondigd. De dag van invoering van die nieuwe wet 1 November 1765 werd als een dag van algemeene rouw in Amerika beschouwd. Amerika weerstond voor het eerst de maatregelen door het parlement genomen, en Engeland gaf gehoor aan de klachten. De wet werd ingetrokken maar om in 1770 met. geweld scherpere belastingen te innen. Gehuurde soldaten, van verschillende natiën, ongeveer als nu onze troepen voor Atjeh, werden naar Nieuw- Engeland gezonden om de uitgeschrevene bepalingen te doen eerbiedigen. De spanning nam toe, somtijds ontstonden er botsingen, echter van weinig beteekenis, totdat, ondanks alle protesten en vertoogen, door de onderdrukte kolonisten, bij de regeering ingediend, de Koning als eenig antwoord in 1775 generaal Gage zond om de weerbarstigen tot hun plicht te brengen. Te Bunker-Hill, in de nabijheid der stad Boston kwam die generaal in Juni '75 voor 't eerst tot een bloedig treffen met de opstandelingen. Die slag was een nederlaag voor de Amerikanen, maar een neder laag, waarvan Washington zeide: Goddank! van nu aan ziin de vrijheden van het land verzekerd." Boston te ontruimen. Den 4den Juli daaraanvol gende werd door het koloniaal congres, de acte be krachtigd, waarbij dertien koloniën zich eenparig vrij en onafhankelijk verklaarden onder den naam van „de Vereenigde staten van Amerika. De oorspronke lijke acte waarvan voor eenige maanden, door dr. M. Cohen Stuart, een getrouwe afbeelding geleverd is bevat namen in de geschiedenis der Nieuwe Wereld beroemd; als: Thomas Jefferson, Benjamin Eranklin en anderen. Het is deze groote gebeurtenis, waarvan Amerika gedachtenis viert. En niet alleen Amerika, ook Neder land, door zooveel banden aan de Nieuwe Wereld verbonden, gedenkt met haar het verleden van de thans groote en machtige republiek. Of hebben onze Vereenigde Gewesten geenerlei punt van overeenkomst met de Vereenigde Staten ginds? Heeft ons kleine vaderland niet veel, zeer veel, toegebracht aan de be volking dier republiek De nauw drie millioen inwoners van voor honderd jaren zijn tot veertig millioen geklommen. De dertien koloniale gewesten van toen, zijn eenveertigtal mach tige en bloeiende Staten geworden. Wat heeft Amerika niet reeds gedaan tot bevordering van het Godsrijk? Ondanks de groote gebreken haar eigen, gedenkt zeker ons vaderland mede, den zegen voor de menschheid uitgegaan van dien Staat en hopen wc dat God geve dat Amerika volbrenge wat we, met de geschiedenis der laatste eeuw in de hand, van haar verwachten mogen, zoowel voor de Christenheid als tot heil van het menschdom. Graanmarkten enz. Rotterdam 3 Juli. (per telegr.) Tarwe,bruine en witte Boonen en blauwe Erwten flauw, prijzen onveranderd; Rogge, Winter- en Zomergerst, Haver en Paardeboo- nen prijshoudend; Koolzaad en Kanariezaad lager ver kocht. De aanvoer was matig. De stemming lusteloos. Amsterdam 3 Juli. Raapolie op zes weken f 38»/4, Lijnolie f 273A- Prijzen van effecten. [PÉR TELEGRAAF.) Arasterdam, 3 Juli. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2' pet. 0113 dito dito dito 3 74*)$ dito dito dito 4 981/., Loten stad Rotterdam 3 953/4 dito dito Amsterdam 3 951/» Rusland. Obligatiën 179S/1816 5 pet. 981/.' Certific. Inscr. 5 serie 5 75'A Obl. Hope Co. 1855 6e serie. 5 S2l dito f 1000 18645 92 dito L. 100 1S725 86Vs dito L. 100 1S735 86Va Loten 18645 f 310 Loten 1866 5 29 7 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. 731/-> Obligatiën 1867—69. 4 72Vs Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 261 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 108 dito Baltisehe spoorweg3 129 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pet. 903/., dito dito Jelez-Griasi 5 220 dito dito Jelez Orel 5 pet. 90 dito dito Charkow Azow .5 83 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 f dito dito Weenen. 5 113 Oostenr. Oblig. metal, in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 523/4 dito dito April/Oct. 5 521/» dito in papier Mei/Nor. 5 u 501/„ dito dito Fcbr./Aug. 5 493/4 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 963/4 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 14' 16 dito Binnenlandschc 3 13'L Portugal. Obligatiën3 pet. 513/s Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 10'/.. Obligatiën 1S696 f 29 Egypte, dito 186Spet. 363/4 dito 1S737 383/, Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 pet. 102 dito dito dito 1SS5. 6 101 Brazilië. Oblig. 1S634l/a dito 1865 5 n 90 Pi'ijzeia van coupons. Amsterdam, 3 Juli. Metall. f 19.60; dito zilver f 20.27l/2; Div. Eng. per 'ti' 1' 11.90; Eng. Portugal per S' 1' 12.Spaansche piasters 1' Amerikaansche dol^ lars fin unnitl f9.4,4'/,.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3