die uit den wand vielen, tot diep in het brood doordrongen. De bliksem ging evenwel tus- schen de beide meisjes door, zonder ze te deren, en door een geopend raam verdween hij in den tuin. .,Het was net een vuurpijl die in de vrije lucht ge komen in drie sterretjes uiteenspatte/' zoo luidt het verhaal der verschrikte dienstboden. Door het geheele huis was een 'zwavel- en brandlucht merkbaar. In den tuin lagen de steenen als gestrooid en een voorbij ganger werd door een vallenden steen lichtelijk ge kwetst. Eenige ruiten van het Paleis voor Volksvlijt werden door de trilling verbrijzeld. Ook te 's Hage sloeg de bliksem in den kap van een korenmolen en veroorzaakte daar een brand die slechts met groote inspanning van krachten gebluscht werd. Zondag werd den geheelen dag, in het kanaal nabij deze gemeente gevischt. Een jongeling die sints Zaterdagavond vermist was en wiens pet gis teren morgen gevonden is, zou naar men vermoedt daar verdronken zijn. De vele werkzaamheden hebben echter tot geen resultaat geleid. Heden morgen werd alhier plechtig ter aarde be steld het lijk van den Heer C. Krijger, gemeente- bouwmeester alhier, waarbij tegenwoordig waren H.H. Brandspuitmeesters en de vereeniging V. W. Namens brandspuitmeesters werd eene aanspraak ge daan door den voorzitter mr. N. C. Lambrechtsen en namens de vereeniging V. W. door den Heer Altorffer. De verwachting die wij in ons vorig nummer uitspraken, dat het schip Minister Fransen van tic Putte op zijne plaats in het droogdok zou ko men is ten volle verwezenlijkt. In Juni moest" het dok worden geopend, weinige uren voor het ein digen dier maand, had dan ook de opening plaats. Het dok laat zich echter niet gemakkelijk sluiten, tot heden is het, nog niet droog. Zonder in te stemmen met de oordeelvellingen van al de stuurlui aan wal, onder de menigte der toeschouwers, meenen wij toch dat de opening van het geheele werk, en de beproe ving der verschillende onderdeelen, niet op denzelfdeu dag hadden behooren plaats te hebben. Zoodanige be proeving had zonder opspraak te wekken eenige dagen aan de feestelijke inwijding moeten voorafgaan. De wensch van hooggeplaatste en invloedrijke personen wordt vaak als eene noodzakelijkheid voorgesteld, zóó dringend, dat men daarmede zoiulagsarbeid tracht te rechtvaardigen. Intussclien twijfelen wij er niet aan of binnen korten tijd zal liet dok, dat den naam van Prins Hendrik dok ontving, geheel aan de verwach ting beantwoorden. Muziekuitvoeringen zoowel in het Schuttershof als later aan de loskaai, waar verscheidene schepen schoon waren versierd, en voltooide en halfvoltooide kroegen eene talrijke menigte lokten, het oplaten van lucht ballons en een vuurwerk, waarin zeer fraaie nummers voorkwamen, besloten het. feest. De opgewektheid onder vele feestgenooten was zoo groot, dat tot een vergevorderd uur bewoners der kaden den slaap niet konden vatten door het oorverdoovend gedruisch. Van een onzer Correspondenten uit het midden van 'Walcheren ontvingen wij dd. 30 Juni het. vol gende bericht Mijn eerste, die ik u zend is over den landbouw 'kan het ook anders? dc titel van uw blad deed mij daartoe besluiten „liet Zuiden." Aan de verfrisschende zoele 'Zuidenwind is thans zoozeer behoefte, zal alles een goed eind behalen, oordeel zelf wanneer ik u .een overzicht geef over de gewassen zooals die nu prijken. Koolzaad staaft uitmuntend, het is uit den bloei -en belooft ruime opbrengst. Tarwe vindt, men in verschillende soorten, allen staan vrij goed, de koude voorjaarsdagen hebben hun invloed er op uitgeoefend, doch in de laatste dagen is zij dat veel te boven gekomener is een goede oogst van te wachten. Kogge is in den halm, geeft, hoop op ruime op rechter wcittiff irevonden. regelde zuidenwind en des nachts de dauw zou voor deze vruchten zeer gewenscht wezen. Erwten staan middelmatig; hebben in de laatste dagen veel kleur verloren, doch slaan met vrucht redelijk aan. Kaïiariezaad dat hier en daar slechts als proef gevonden wordt, beantwoordt aan de verwachting. Haver wordt weinig gevonden, die er is geeft alle hoop op ruim geschot. Vlas: enkele blokken goed, vele minder, ziet naar de droogte. Aardappelen staan vrij wel, geschot is weinig; regen was er zeer wenschelijk voor, de gewone ziekte is nog niet te bespeuren. Wortelen, mangel en dergelijke komen niet bo ven of slechts ten cleele, zeker een gevolg der droge dagen. Grasde weilanden voor hooi vallen, nu de zeis er op komt, veel mede; er is in het middelmatige. Gaat alles voort zooals het nu zich laat aanzien, dan is er goede hoop en verwachting voor den land bouwer. Aan Hooger zegen is ook hierin alles gelegen. Benoemingen en Besluiten. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, A. «I. L. M. Lux, referenda ris bij het Departement van Justitie. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-commies bij het Dep. van Justitie mr. A. Heemskerk, thans attaché bij het Nederlandsch corps diplomatique, te 's Gravenhage. Z. M. heeft aan mr. G. A. Hamel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli 1876, eervol ontslag verleend als subst. off. van justitie bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam. perk School en feuding. Beroepen bij de N. H. G. te 's Heerenhoek tlr. IV. von Kohier candidaat en bij de C. G. G. te Wissenkerke ds. A. G. de Waal te Naaldwijk. N. II. G. Beroepen te Westmaas Ds. .1. Wisse te Sint Laurens. Het 13° Christelijk Nationaal Zen dings feest zal dit jaar op Woensdag den 5n Juli gehouden worden op het schoone landgoed Beeckesteijn (nabij Velsen), daartoe door de familie Boreel van Hogelanden bereidwillig afgestaan. Volgens het thans [verschenen programma, zullen er drie spreekplaatsen zijn, en zal het woord gevoerd worden door de volgende sprekers over de volgende onderwerpen J. P. G. Westhoff, pred. te Amsterdam, openings rede; C. Albers, zendeling, de Indische Kerk en de Europeesclie of Indo-Europeesche maatschappij J. van Audel, pred. te Wijhe, De zending en de we derkomst van Jezus Christus; T. de Bruin, van Leiderdorp, De groote beteekenis der inwendige zen ding voor het koninkrijk GodsH. W. Creutz- berg, pred. te Schiedam, De zending in Groenland een voorbeeld voor de zending in 't algeneendr. J. A. Gerth van Wijk, pred. te 's Gravenhage, De zending in eigen omgeving; E. E. Gewin, predi kant te Abcoude, Het werk en de zegen der Bijbel verspreiding; D. P. M. Huet, predikant te Nun- speet, De zending en het geestelijk leven; T. M. Looman, van Amsterdam, Verslag der Zendingsveree- nigingen; A. Meijer, van Rotterdam, De zending en het lager onderwijs; T. H. Nahuijs, predikant te Zeist., De zending in Britsch-ColumbiaDr. J. J. B. Valeton Jr., pred. te Bloemendaal, De pro fetie en het Godsrijk; G. J. Vos Elz. predikant te Rotterdam, Christelijke vrijheid; Dr. Ph. J. Hoedemaker, pred. te Amsterdam, eerste afscheidsre de; P. Wagemaker, predikant te Rotterdam, tweede afscheidsrede; E. C. Segers, predikant te Leiden, slotrede. Den dag vóór het feest zal des avond* ten 7 ure der Engelschen. Thans is door de Engelsche Re geering aan de Britsche visschers eene waarschuwing- gericht van den volgenden inhoud Er zijn klachten bij Harer Majesteits Regeering 111 gekomen, dat de bemanning van sommige visschers vaartuigen zich op de Nederlandsche kusten schuldi gemaakt heeft aan het zeilen door netten, het afsnij den van deze en- het mishandelen van Neder landsche visschers. Hierbij wordt kennis gegeven, dat alle po gingen door Harer Majesteits Regeering aangewend zullen worden, om de Nederlandsche autoriteiten bij te staan, die misdrijven te beletten en de schuldigen gerechtelijk te doen vervolgen. Britsche visschers worden daarom bij deze gewaarschuwd, dat in geval van herhaling der mishandelingen, waarover geklaagd is, de schuldigen niet alleen gevangen genomen en gerechtelijk vervolgd zullen worden door de bevoegde macht in Nederland, wanneer het feit gepleegd wordt binnen de Nederlandsche wateren, maar bivendien waar ook de mishandelingen plaats mogen hebben, strafbaar zijn in Engeland, volgens artikel 297 van The Merchant Shipping Act 1854. Een rank vaartuigje, geladen met zand, te Micl- delharnis tehuis behoorende, verliet. Dinsdag de haven van Goedereedeeven voorbij de haven van Stellen dam schijnt het lek geworden te zijn, althans het schuitje met de drie opvarenden, bestaande uit vader, zoontje en knecht, zonk zoo spoedig in de diepte, dat er hoegenaamd niets meer van te zien en geen poging tot redding mogelijk was. Deze week zal van Ostende naar zee vertrekken dc eerste vischsloep van de reederij der heeren J. I. P. Hector te Ylissingen; het schip is genaamd de Vooruitgang van Ylissingen en wordt gevoerd door schipper Borgers. Het plan bestaat om direct ter vischvangst te gaan en de eerste lading zeevisch te Ylissingen binnen te komen. Een ingezetene van Den Helder had, in navol ging van 't geen elders is gebeurd, eene loterij voor den werkenden stand opgericht, waaruit tegen eene contributie van 5 ct. per week, en tien ct. voor het prospectus, na verloop van één jaar, prijzen bestaande in meubels zouden kun nen worden getrokken van f 190 tot minstens f 1,25 waarde. De industrieel was iemand, wiens betrekking en stand allerminst dergelijke praktijken deden ver wachten, die zelfs waarschijnlijk in de gelegenheid was in te stemmen in het waarschuwend koor, dat de pers ten opzichte van deze verfoeilijke loterijen laat hooren. Evenwel, hij deed dat niet, maar liet ijverig leden aanwerven, zoodat hun getal misschien wel tot 8000 steeg. De prijzen zouden vóór de lo terij in een openbaar gebouw worden tentoongesteld dus alles was in 't reine. Eindelijk had dezer dagen de langverbeide trekking plaats; maar geen expositie Ieder kreeg zijn prijsje thuis. De man, die naar men berekent, het kleine maar zoete winstje van duizend gulden opstreek, meende nu van de zaak af te zijn, maar hij had buiten de waard gerekend; de deelne mers, die geen hoofdprijzen trokken, hadden meeren- deels onnutte prullen van 50 of 60 cent waarde gek^gen. Dol van teleurstelling, bestormden zij zijne woning en de inrichting waar hij werkzaam wasde hulp der politie werd ingeroepen, in één woord, de gemeente was in rep en roer. De zaak is er ech ter niet op veranderd, de meeste leden zijn en blijven gefopt. Zij zullen zich wel niet meer laten vangen, en de ondernemer zal het bij die eene onderneming wel laten, sedert de justitie op haar qui vive gewor den is ten aanzien van dergelijke oj^chterijen. i d. D.) A Eene bejaarde niiaiste^Bterlijn wB aangeklaagd wegens bedrog. Zij namelijk een koopman in gemaakte kleederen en had, vd^| diens verklaring, eene zekere hoeveelheidk^B garen verbruikt, waarvan zij niet kon^j^H toe het gebezigd was. zij^^^M ken gevangenisstraf appèl

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2