ÜHRISIILIJHISTÖRISÏH BLAD. W N°. 2. Dinsdag* 4 Juli. I «76. BINNENLAND. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Naar men verneemt heeft het Genootschap tot bevordering der heiliging van den rustdag te 's Hage, hetwelk gratie gevraagd had voor de veroordeelde Zaandammer schutters, van Z. M. den Koning tot antwoord ontvangen, dat dit verzoek niet kan worden ingewilligd, omdat de veroordeelden zeiven hebben verklaard, geen gratie te verlangen. Hiervan is ook aan den Schuttersraad te Zaandam kennis gegeven; aan den Raad zou tevens zijn meegedeeld dat de Hooge Regeering de handelingen van den Kommandant en den Raad niet kan goedkeuren, en herhaling van zulke, ten deele met de wet zelve in strijd zijnde feiten hoogst ongaarne zou zien. In de regeeringskringen en onder de leden der Tweede Kamer moet men wel overtuigd zijn, dat tegen de argumenten, door den verdediger tegen de oproeping en dwangmiddelen aange voerd, heel weinig valt te zeggen. Wij veroorloven ons hierbij twee vragen: 1. Is het gratie-vragen geschied met voorkennis van de schutters en hun verdediger, ds. Linde boom? Zoo ja, welk doel had men toch daar mede? Indien niet, hoe kwam dan bovenge noemd Genootschap er toe buiten de belang hebbenden om en tegen hunne geopenbaarde meening zoo'n stap te doen? 2. Waarom heeft de Minister niet in 't openbaar de meer dan ergerlijke dwangoefening te Zaandam gewraakt? Dat zou nog eenige tegemoetkoming zijn ge weest aan het gekwetst rechtsgevoel van het Christenvolk. Nu echter heeft het voor het publiek allen schijn alsof de Hooge Regeering de geloofsver volging te Zaandam goedkeurde. En als het waar is, wat de Standaard van Dinsdag jl. meldde, dat nog de vorige week een der om de rustdagheiliging veroordeelde schutters in de gevangenis gebracht is, dan mag men wel vragen: Waar is het recht? Kan of wil de Regeering wel een vonnis af keuren clAh niet de uitvoering verhinderen Deze ^^^Bbehoorde openlijk te worden opge helderd. te ingrijpend om zoo in den jonker afgehaakt te wo^ lon. 'i hoojj, £ndbouwtentc"v^nling te Colijnsplaat heb- !kie boeren moeten misgel- een der woordvoerders stompheid verlost en nog bruikbare en verstandige menschen worden. Overweegt het wel die niet orthodox is, is wijs, is beschaafd, is mensch. Loopt dus niet langer aan de leiband van zulke dominés uit den ouden- of uit den nieuwen tijd. In dagen van spanning, gelijk eene miuiste- rieële crisis altijd brengt, wordt wel eens naar de oorzaken gevraagd van de voortdurende wisselingen van kabinetten, waardoor ons land zich kenmerkt. De pers levert ook in dezen tijd overvloedig stof tot kennis van de kwaal waaruit de ongezonde toe stand van het politieke leven in Nederland ontstaat. Ten aanzien van de kwaal en de middelen ter gene zing aanbevolen loopen de meeningen zeer uiteen. Er zijn liberale bladen die het onze vertegenwoordigers wijten,anderen die het zoeken in eene algemeene slapheid van den nationalen geest; anderen wijten het aan den Jan-Saliegeest van den Nederlander die zich onttrekt aan deelneming aan de algemeene zaak. Er zijn zoo eenige personen zegt de Gron. Ct. die zich met de publieke zaak bemoeien; die enkelen vindt men overal terug. Zij verkiezen en werpen uit, ze maken de reputaties en breken ze af en brengen ons onder eene club-re- geering; het ergste van deze verschijnselen, voegt de Friesche Ct. er aan toe, is, dat het volk altijd gaarne tot de regeering opzien wil, om te vernemen hoe het wezen moet. Het volk wil gezag, als de predikant of pastoor zegt, dat deze of gene zaak nuttig of dien stig is dan is, ze aangenomen. Het Dagblad maakt op deze beschouwingen de opmerking, dat, met zoo danig een toestand, van geene zelfregeering, door het volk, sprake kan 'zijn. Men heeft indertijd onderno men de natie pasklaar te maken voor de staatsinstel lingen; het omgekeerde had men behooren te doen, men had staatsinstellingen moeten geven, met den geest der natie overeenkomende, daarmee is, naar de meening van het Dagblad, de groote fout begaan die oorzaak is van het tegenwoordige kwaad. Ook de Standaard heeft op zijne beurt de wonde gepeild, die ons politiek leven vergiftigt. Door het beginsel dat vroeger gold onderworpenheid van het volk aan het gezag onderstboven te keeren, heeft men tot dusver slechts ruw geweld of machteloosheid verkregen. Dit kon niet uitblijven. Ieder heeft in deze wereld zijn roeping en werkkring ontvangen; de een moet gehoorzamen, de ander regeeren, de een dienen, de ander bevelen, de een volgen, de ander leiden. Deze waarheden zijn niet wel voor tegenspreken vat baar, de praktijk laat zich niet weerspreken. Toch in de politiek is het anders. Daar kan ieder geroepen worden om zich voortdurend met de publieke zaak bezig te houdenterwijl zij van regeeren volstrekt niets af weten. De dagbladen worden nu hunne voor- ling der natie te believen. Door het denkbeeld te huldigen dat de Staat voor de behoorlijke ontwikke ling zijner burgers te zorgen heeft, is zij genoodzaakt, enkel in de zege harer partij, de toekomst van het land te zien. Zij kan zich niet verbeelden dat, als de tegenpartij aan 't roer is, het land vooruit kan - gaan. Hoofddoel van de meeste bladen is daarom, den tegenstander in een ongunstig licht te plaatsen, alles mee te deelen wat hem in de openbare meening kan schaden, en zorgvuldig te verzwijgen wat een tegenovergestelde werking hebben kan. Vertrouwbare leidslieden zijn de journalisten dus niet. Als eene andere oorzaak van den ongezonden toestand noemt de Standaard: het wijzen der natie op haar rechten en niet op haar verplichtingen. Veel wensche- lijker zou het zijn dat de natie gewezen werd op hare plichten om zelf de zorg voor landsverdediging, onder wijs en opvoeding op zich te nemen dan zich te be palen tot aanvraag aan den Staat om in de behoefte te voorzien. In Nederland is een groot deel der pers gewoon, smaad en verachting aan den dag tc leggen jegens hen, die op eigen kosten voorzien in de behoeften van Kerk en School. In Engeland is men gewoon de dagbladpers bijna uitsluitend te bezigen tot be spreking van eene erkende maatschappelijke kwaal. De Standaard wenscht op dezelfde wijze te handelen door voortdurend te wijzen op den onhoudbaren toestand van ons volksonderwijs, om wanneer die opgelost is tot een ander euvel over te gaan en daartegen met Chris- telijken moed en volharding te strijden. Zoo alleen kan de natie gevormd worden tot het kiezen van eene vertegenwoordiging, die niet meer, als de tegenwoor dig, ondanks haren ijver en goeden wil ze hare roeping blijkbaar miskent. Het Ned. Ind. Stoomschip Luitcnaiit-Geuc- raal Krocscn, van Atjeh naar Batavia, is bij den ingang van straat Sunda gestrand. De Schipping and Mercantile -Gazette zegt dat ver moedelijk de mail en 25 passagiers verongelukt zijn. Het Handelsblad meldt omtrent het ouweder dat Donderdag morgen te Amsterdam woedde: De verschrikkelijke donderslag, die heden morgen te ongeveer 7 uur al de slapende Amsterdammers ten bedde uitjoeg, en vele bewoners aan de zijde der Utrechtsche poort in den waan deed verkeeren, dat de gasfabriek in de lucht was gevlogen, was verge zeld van bliksemschichten, zooals wij die hier ter stede slechts zelden gezien hebben. De schoorsteen op het huis des heeren J. J. Wit- sen, hoek Westeinde en Witsenkade, werd omverge worpen en met donderend gekraak stortte hij op de daken der naastliggende huizen neder. Op den zolder werd het binnendeel van den schoor steen uit elkander geslagen, en in alle kamers die met deze rookgeleiding in verbinding stonden, werden de ijzeren dekseltjes die in descho

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1