Het öoisjeaflstisefe mrur toii nader De boeren renteniers Pijnlijke momenten Benoeming GEBED FRONTZORG ZeeuwSCftè moeder•al Als üiv kind ook eens werd geroofd? Herinnert U rich nog weï Vele Zeeuwen zullen zich de actie vooï de „Zeeuwsche Beker" nog wel herinneren. En zoo dit niet het geval mocht zyn, is het misschien goed hun geheugen nog even wat op te frisschen. Op initiatief van eenige zeer verdien- stelyke lieden, w.o. de bekende bolsje wisten-bestrijder Ds. Krop uit Rotter dam, is destijds een comité opgericht dat ten doel had gelden in te zamelen voor de slachtoffers van het bolsjewis me. Deze bijeengegaarde gelden wer den gestort in een fonds, dat de ge vluchte christenen steunde of zijdelings het lot der gevangenen op de een of endere wijze poogde te verlichten. Nietwaar, een buitengewoon sympa thiek doel Hei comité, dat hier onder den naam „De Zeeuwsche Beker" arbeidde, on dervond veel bijval- onder de bevol king, en er werd met milde hand ge geven. In die dagen werden voortrel- lelijke brochures uitgegeven over de meer den onmenschelijke wijze, waar op de vervolgde christenen (het waren niet alleen christenen) werden gemar teld en vermoord. Wat alleen opkwam in een duivels- brein werd toegepast op deze» slacht offers. Het z.g.n. „handscjjoenmaken" der gernartelden, di. eerst de hemden in kokend water dompelen en daarna het afstroopen van de huid, het levend bevriezen der gevangenen door het li chaam naakt te overgieten met water in den barren ijskouden vrieswind, het steken van priemen onder de nagels en meerdere gemeene en niet na te ver tellen handelwijzen, die overigens he den ten dage plaats vinden tegenover gevangen soldaten of menschen, die den bolsjewisten niet goed gezind zijn, werden hierin vermeld. Ja, dit alles werd in deze brochures meegedeeld, nadat verschillende pre dikanten en priesters daaronder hun handteekening hadden gezet. Plotseling ie alles vergeten. Het kan echter veranderen. Opeens is de houding der geestelijkheid (die nota bene bij een overwinning van het bolsjewisme hetzelfde lot zou onder gaan) omgekeerd. Men denkt er niet -aan dit beestachtige regiem thans te gaan bestrijden en de Zeeuwsche Beker ligi op de zolder van één hetrer ijverige agenten. Waarschijnlijk zit menig christen, en wie weet, cok menig predikant met deze houding in zijn maag. Wos vroe ger de bolsjewist dê godlooze anti christ, het beest uit de Openbaringen en was bijvoorbeeld 't vroome Firische volk dapper en heldhaftig in zijn strijd legen dit barbarisme,- thans prebserf men, defhk zij de schandelijke leugen achtige reclame van Engeland, het vaor te stellen glsof papa Stalin zoo èrg nog niet is, alsof zij 't gezien hadden, be weren dat Rusland eigenlijk een para dijs is. Het zou goed zijn, indien deze'heer tjes eens een poosje aan het front ston den, of de massa-graven van Katyn hadden kunnen aanschouwen. Indien zij de gevangen genomen soldaten ge zien hadden met uitgestoken öogen, of de gruwelijk geschandaliseerde vrou wen, zij zouden rillen van aischuw. Zoo ontaard zijn deze dwaze keffertjes met hun Engelsche kennis nog wel niet, dat zij zoo iets toch' ook meer dan duivelsch zouden vinden en de lust hun zou ver gaan, een dergelijk regiem nog langer te verdedigen en aan te prijzen. Het bolsjewisme is eep regiem dat niets en niemand spaart en God zij ons' en ook onze wauwelende en onwe tende landgenooten genadig,als zoo iels over ons zou komen. Het is natuurlijk niet waar, hè? Zeker I Men zal beweren dat 't óók niet waar is, dat de Sowjets van Enge land geëischt hebben, in Italië alle kin deren van 4 tot 16 jaar uit te leveren. Inmiddels zullen er nog wel menschen zijn, die nu hun hoofd schudden over zooveel gruwelpraatjes, die vuur én vlam spogen tegen de Sowjets, toen zij tijdens den Spaanschen burger-oorlog hetzelfde met de Spaansche kinderen deden. Toen geloofden zij het, toen wis ten zij het zeker en waren zij vol aigrijzen en haat tegen dergelijke bestiale wezens, die de moeders hun kinderen ontrukten en wegsleepten, maar nu Maar of men nu beweert dat het een leugen is, een feit is het helaas, dat reeds verscheidene schepen met deze „schapen ter slachting" de kaden heb ben verlaten. Hartverscheurende tafreelen hebben zich daar voorgedaan. De vracht-auto's waren volgeladen met huilende en van angst verstijfde stumpers, toen de bijna waanzinnig geworden moeders een aanval deden ter bevrijding, op de Britsche soldaten, die met gevelde ba jonet de wanhopige ouders opvingen. Er vielen dooden, er werd gevochten, en toen de soldaten eindelijk den weg vrij gaven en de razende bevolking zich op do vracht-auto's stortten, bleken deze ieeg te zijn, terwijl de wagens waarin de kinderen werkelijk vervoerd 'werden, op een andere plaats aan den. anderen kant van de stad hun last reeds aan boord van de schepen had den gebracht. Op echt bolsjewistische, men kern - zeggen, joodsche wijze, was hei volk bedrogen. De inscheping der kinderen geschiedde zonder belemmering. Indien zelfs de Engelsche pers moet toegeven, dat de Britsche soldaten ont zettende iafree'en moerter." meemaken, waart.. r.-r 'err rich ui. :V boven verdieping van hun huis stortten of zich in de haven wierpen of plotseling krankzinnig werden, dan kan men zich eenigszins voorstellen hoe het daar toe gaat. Waarom vraagt de Sowjet-Unie deze kinderen Ten eerste omdat de jeugd voor het bolsjewisme gewonnen moet worden en het ontvankelijk hart van deze ionge kinderen wil infecteeren en ten tweede, omdat het jodendom er belang bij heeft het niet joodsche ras zooveel mogelijk te verzwakken en uit te roeien. Zoolang de kansen der roodefi goed stonden tijdens den Spaanschen bur geroorlog, werden de ontvoerde Spaan sche kinderen vrij goed behandeld, maar zoodta de nationalistische Span jaarden gewonnen hadden, dreef men de jongens in het leger en de meisjes in de bordeelen. Dit zelfde lot staat den haliacmsehen kinderen te wachten. Voorts klopt deze handelwijze met herders, die hun kudden op deze wijze indien hun wensch vervuld wordt, een zekeren dood inleiden, dan nog steeds niet begrepen, dat het alleen de Duit- sche Weermacht is en niemand en niets anders, die hun leven beschermt Het wordt tijd, hoog iijd, dominee, dat gij begint te profeteeren tegen den beestmensch Stalin en zijn horden. Het is meer dan iijd, dominee, dat gij de Zeeuwsche beker weer van den zolder haalt en niet alleen maar hoopt, dat Engeland het gevaar wel zal afweren. Engeland, dat niets anders meer kan,- dan zonder één woord van protest alle eischen van Stalin inwilligen. Engeland levert allen uit. Indien wij niet op Engeland vertrou wen, dan doen wij dat, omdat wij we ten dat dit perfide land altijd zijn woord brak. Is het niet meer dan potsierlijk, dra matisch en waafizinnig, dat Engeland, dat nota bene dezen oorlog begonnen is omdat Polen bedreigd' werd, om de rechten van Polen t© verdedigen, thans geheel Polen heelt uitgeleverd aan Rus land? Wij hangen eenvoudig het nieuwe beeld over het oude, broeder, en onze domme schaapjes merlcen toch niet. dat ze bedrogen worden. die. welke in hei oude testament be schreven wordenmen leze slechts het boek .Esther, Dominee I Waarom zwijgt gij Bij deze gruwelijke daden, die men liefst vergeet of vergoelijkt of eenvou dig als Duitsche gruwel-propagcmda bestempelt, staat ons hart en'dat van diegenent die nog een grein verstand hebben en gevoel, van ontzetting stil. Eigenlijk moest het zoo zijn, dat geheel Nederland', ge|ieel Europa (voor een groot deel' deed het dat reeds), maar ook geheel Engeland te wapen snelde, om deze toestroomende barbaarsche kinderroovers te verpletteren.. Maar neen 1 Engeland helpt een handje; Engeland' vergoelijkt dit, Enge land, gevangene van Stalin, zeive on machtig en niet meer in staat zulk' een onmenschelijken e'sch te weigeren. En de geestelijken zwijgen, zwijgen, nu zulke vreeselijke dingen gebeuren. Zij zwijgen, als zij weten dat ginds dut- zenden kleine onschuldige kinderen van hun ouders worden weggescheurd, om nooit meer terug ie keeren; zij zwegen, toen Duitsche vrouwen en kin deren levend verbrandden onder den fosforregen der terreurvliegerszij zwij gen nu nog, deze verkondigers van de leer„Gij zult uw naasten lief heb ben als u zeiven". Onbegrijpelijk- Misdadig 1 - Maar vopr Gods rechtvaardige oogen zullen vele geestelijken verdoemlijk worden bevonden. In hun slappe, ellendige houding van egoïsme, angst en bedro gen patriottisme, maken 'zij zich mede schuldig' aan dezen kinderroof. Zij branden hun geweten eri dat hunner kerkgangers dicht, zij willen niets we ten, niets' hooren en gelooven. O neendat zal Wel niet waar zijn, dat zullen leugens zijn I Doch het is geen leugen, maar de gruwelijke waar heid, dominee. En als het straks te laat is en het bolsjewisme regeert in Nederland, en ook de Zeeuwsche kinderen moeten naar Rusland? Wat zegt dominee dan, als ook zijn eigen kinderen daar bij zijn en hij zich zelf gereed kan maken om gehangen te worden, wal dan nog de zachtste en mildste dood zal zijn, die voor hem is weggelegd Als hij dan nog wat zou kunnen zeg gen, is hei te laat. Daarom laadt hl) een ontzaggelijke verantwoording op zich, eiken Zondag, door dit te verzwijgen en er zichzelf af te maken met een vaag gebed, dat •bij de meeeten nog een verkapt vragen is om de ineenstorting van Duitschland. Hebben deze verblinde dwazen, deze Openlijk zegi en schrijft men immers in de Engelsche radio en peis, dat Po- jen en de Baltische landen en ook Fin land en Roemenië, onder de invloeds sfeer der Sowjets behooren. Het wil Stalin geen haar-breed in den weg leggen. En hij of zij, die meent: „als het zoover is, zal Engeland wel iels doen tegen de Sowjets," is wel zeer kinderlijk en goedgeloovig. NeenEngeland zal ook óns uit leveren, niet omdat het dit zoo graag wil, want daardoor verliest het zelve ook alle invloedssferen, maar omdat het moet. Amerika en de Sowjets, zij bepalen het lot der volkeren j Ameiika/vensoht Azië, de Sowjets Europa. D.w.z. de joden in beide landen rei ken elkaar de hand en deelen den buit. En Engeland, reeds lang macmeloo6, kan toezien. Zoo is de situatie. Indien de Duitsche Weermacht en de duizenden vrijwilligers uit alle Euro- peesche landen niet standhouden, dan is het afgeloopen, niet alleen met ons, de Nazi's, maar met allen, ook met de lieden, die zweren bij old-Engeland en hun eigen land en taal en gewoonten verloochenen, om toch maar Engelsch- gezind te zijn. - Inplaats dat men God dankt, dat Hij ons Adolf Hitler heeft gezonden en Hem bidt, dat Hij d'en Führer de kracht mag geven,^zijn legers tot de overwinning te leidén, vraagt men zijdelings, (want om het openlijk te zeggen, daarvoor zijn zij te laf, deze dominéés), om het te vernietigen en het bolsjewisme vrije baan te geven. Vriendelijk buigend en knikkend, maar hun preeken en woorden vervuld van haat tegpn Duitschland, dat alleen in staat is, huri bestaan te verzekeren, treden zij voor hun volgelingen. Ditzelfde Duitschland, dert zij willen vernietigen, stelt hen in staat, hun gif en gemeenheid uit te strooien. Voor hen geldt zeker het woord„Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". Wij, de Nazi's, verwachten van U, dat gij eindelijk eens 2ult optreden te gen het bolsjewisme. Kunt gij anders met een gerust geweten voor uw God verschijnen In mijn woonplaats hebben zich een- groot aantal bóeren-renteniers ye.es- tigd. Deels menschen, die c.c ge meente zelf hebben gewco, 1 en ge boerd, deels lieden, die van e_. ors ge komen, zich hier hebben gevestigd, om er hun ouden dag in stilte en gezapige rust door te brengen. Die bóeren-renteniers hebben reeds vaak mijn stille belangstelling gehad. Hun oude verweerde en soms verbeten koppen inferesseeren rrfij danig, doch ook hun woningen en de wijze, waarop zij zich gedragen, ziin mij geheel niet onverschillig Een rijk geworden boer is namelijk wel beschouwd een vraag stuk op zich zelf I Is het mogelijk, dat een boer, een pachtboer vooral, rijk kan worden? En zoo ja, hoe speelt hij dat dan klaar Zietdaar de vraag. Men hoort en vooral men hoorde ge- meenlijK van anderen en ook van de boeren zelf, dat er bij de bestaande onvoldoende prijzen met „boeren" geen droog stuk- broed te verdienen was. Als döt inderdaad zoo was, dan klemt» de vraag nóg meerHoe lappen ze het hem dan, in twintig, dertig jaar zooveel rijksdaalders opzij te leggen, dat er eenouden dag sine cure op volgen kap De, prijzen van de geieelde produc ten, die doen het hem niet, zeggen ze. Aangenomen I De teeltpremies en an dere ondersteuningen, die den boeren in vóór-oorlogstijd werden toegekend, wijzen trouwens wel betrouwbaar in diezelfde richting. Ofschoon, ik heb boeren gekend, grooie boeren, die wel erg klaagden in dien tijd, maar die het ook zonder den steun van de regeering op eigen gelegenheid zeer goed hadden kunnen klaar spe len. Men zei, dat ze den geheelen re-, geeringssteun enkel als een extra zoete winst in den zak staken. Vermoedelijk echter kenden de boe- - ren-renteniers' in hun boeren-tijd nog wel andere middelen, om een prettig kapitaaltje te fokken. Zuinig leven bij voorbeeld. En dan, ja en dan de arbei ders zoo hard mogelijk laten werken veoT een klein, dikwijls voor een waar honger-locni-je. Als ik naast en achter de mooie boeren-renteniershuizen de pove* ar beidershuisjes zie staan, dan geeft al leen het onderscheid in uiterlijk "voor komen mij reeds veel te denken. En - bekijk ik de huizen van binnen, dan vermenigvuldigen zich mijn gedachten. Wie maakie de renteniers rijk Eigen inzicht en eigen vlijt ten deele, zeer zekér! En „de zegen van boven" droeg er zeker ook niet weinig toe bij. Maar stellig de helft, of mc r dan de helft heeft de bóeren-rentenier en zijn wel gedane ijverige en zuinige huisvrouw toch zeker te danken aan de o, zoo pover betaalde, doch desalniettemin nimmer aflatende werkzaamheid van zijn schonkige en magere en slecht ge- kleede en meestal zeer schamel be huisde arbeiders en knechten en dienst boden („meiden" noemt de boer die meestal eenvoudig weg). Ook hef vee op de hofstee werkt aan de kapitaalvorming van den boer mee. Tot burgemeester der Gemeente nemuiden is benoemd kamerdad A. j. v. Sprundel, oesterkweeker te Yereeke, De nieuwe burgemeester is 11J van d» i N.S.B. sedert 8 Juli 1935 en staal inge schreven onder stamboek-no. 51016. In aen trein zitten zij. Twee heeren aan de eene zijde, drie heeren aan de anaere zijde. Het is halt' aonKer, zoodat men elkaar niet kan herken nen, enkel zoo'n beetje zien. Spreken doen zij. Die twee rnut <='- kaar, die drie "met elkaar. Zoo zachijes, dat men niet precies hoort wat er ge zegd wordtzoo nu en dan een enkel woord. De trein stopt herhaaldelijk op het „Zeeuwsche lijntje". En bij zoo'n stop- plaais, als plotseling het gedruisch van den rijdenden trein verstomt, klinken de stemmen luider. Men hoort een der heeren zeggen„En wat denk je er dan verder van?" Waarop de ander zegt„Nou, ik geloof wel dat het ko ninklijk huis genoeg is ons - volk ver ankerd is. En wie zou dan volgens jou wel Minister-President worden Waarop weer de andere„Nou, Ger- brandy heeft een kans. Maar hij heeft zijn stem niet mee. En Colijn is te qu_. en wil het bovendien ook niet med." Er klinkt dan uit het groepje van c ook een stem, die zegt„Het zou n_ wel eens een dag of veertien kunnen duren, eer het zoover is!" Na een stilte zegt een der twee hee ren „Ja, inderdaad, misschien ook wel veertien maanden. Maar het komt, dat is zeker." „Nou,)' zegt één van de drie, „of dat komt is zoo zeker niet. Volgens mij," gaat hij verder, „zijn er maar twee mogelijkheden." „Ja," zegt dé ander, „en welke zijn aat „Nationaal Socia lisme of communisme," daarbij zonder het zelf te weten de stelling Mussert of Moskou tot zijn woorden makend. „Zoo," zegt de heer van de twee :-„En welke heeft volgens U de beste kans?'- „Och," is 't antwoord, „het is hier df> plaats niet om mijn meening daarover te zeggen en bovendien is de tijd te om daarover te gaan debateëren." Het gesprek loopt dood. De twee In het eene hoekje babbelen weer wat over muziek, en de drie aan de andere zijde praten ook een beetje ovër kou en winter, beide groepjes zoo zacht er, dat men niet precies hoort,' wat er ge zegd'wordt, enkel zoo nu en dan een woord. En tijdens de stop-pauzes vai» het -door den donker boemelende treintje op 't Zeeuwsche lijntje wordt het gr«otë vraagstuk wie Minister-Presideé zal worden,'niet opgelost. OPMERKER. last niet fa het duister...» feest het dagelijkech nieuws in tie: leidinggevend dagblad voo.ljF dhet Nederlandsche volk tut [JDude Gracht 172-176, utiecht De krant, die Uw voorkeur verdientI De boer weet dat en behandelt het er naar. Dat wil zeggen, hij behandelt het met zorg en oplettendheid. Goede stalling, goed voeder enz. Dat is alles puik in arde. En terecht Maar nu de menschelijke arbeids krachten, op het bedrijf. Hoe zijn die gehuisvest Hoe is' hun voeding Hoe hun kleeding? Hoe hun toekomst? Ik kijk er in mijn dorp de arbeiders wel eens op aan, die bij de bóeren- renteniers hebben gewerkt en hen heb ben helpen potten en rijk worden. Zij rusten niet. Zij moeten aanpak ken tot hun ouden dag. Zij kennen geen comfort. Zij regenen nat en wor den door de ?on gebrand. Hun huid springt open van den schralen wind en hun botten kraken van de rheuma- thiek. Ze sloven meestal, tot ze in het graf nederdalen. En dan rusten ze als regel in de dichte rij van mede-slovers in de derde afdeeling van het kerkhof 1 Is dat loon naar werken? Stellig niet 1 Waarom is onder ona den ouden afgetobden werkman niet §8n -beter lot beschoren Onder óns, „christenen" Waarom? Omdat er nog geen So ciale Rechtvaardigheid ia En de vrij- Jieid nog te zeer kan worden misbruikt tot eigen bevoordeeling en uitbuiting van anderenDat moet en kan en zal anders wordenT. Tet U heb ik 't benard gebed gezonden 0 God, die van mijn trage tranen weet. Ik heb mijn leven aan Uw hart gebonden, Mïjn vreugd, mijn liefde en. het laatst mijn leed» Ik had een man, die bitter heeft geleden Zijn stoer geloof in nieuwen lichten tijd, Én voor Uw recht ten einde heeft gestreden Én harden, door zijn moed gewijden strijd. De helsche haat heeft hem vdn mij genomen Ên hoonde wreed mijn rouw met haar venijn. Ën vragen martelden mijn schaarsche droomen i GWaarom zij 'n moordiv ar van eigen volk moest -zijn Ik had een zoon, hij is^. niet thuis gebieven. In 't Oosten vocht hij voor een lichter lot, Totdat Gij naamt zijn jong soldatenleven, 't Is niet, dat ik U daarom aanklaag, God. Maar klop aan haatverharde vrouwv .ïharten* Opdat zij luistren naar Uw manend woord, - Dat hun zal spreken van dezelfde smarten, Waarmee Maria's hart om Uw Zoon werd doorboord. O vrouwen, luistert, laat de haat nu, rusten, Mijn zoon was eens als Uwe zonen klein En weende tranen, die mijn lippen kusten, Och, wilt met mij alleen maar Moeder zijn Möria Mare. Giften in geld en (óf) goecieren in natura en bestemd voor „Frontzorg", kunnen als volgt worden afgedragen 1. Aan de Inster der contributie voor de Beweging of de speciale Front- zorg-Inster in de groep en welke voorzien is van een officieel Frc oi- zorg-kwitantieboek.:e. 2- Voor goederen in natura b - groo- .tei - kwantum, door bezorg.ng bij de Kring- of Districtshoofden Front- zorcj 3. Voor gelden, door .storting op giro 106156 ten name van het Hoofd' kantoor Frontzorg te - Sterdam* of op girorekening van ?t Districts hoofd Frontzorg, 491616 te Goes. 4. In He bekende roode Frontzorg- bussen, welke op diverse adressen geplaatst ziin of bij collectes op vergaderingen, bijeenkomsien enz. Voor alle giften, zoowel gelden als góederen in natura, behalve ander no. 4 vermeld, dient een officieele Front- zorg-kwitantie (model 3 F. N.) "duidelijk en in duplo te worden uitgeschreven, waarvan de origineele kwitantie de(n) gever(ster) ter hand wordt gesteld. Alle andere inzamelingen voor Front zorg in de Beweging zijn- niet toege staan, noch door de P. O. of eenige ai> dere neven-organisatie, met uitzonde ring van de heden nog loopende liisl- collecte onder de W.A.-leden en spe ciaal bestemd voor de W.A.-Fron1zorg- voorstellingen. Men vrage dus vou' ve ai acht aan Frontzorg een oüif Fruntw*^ kw'tantie.

Zeeuwsche Stroom | 1944 | | pagina 3