Het paradijs van Oosterland yf Atk! Qltoch frekendet tot Uw vxed dient mf i V,: k m Ambtenaren met een sociale taak en Winterhulp De volkeren bloeden voor Wallstreet N. S. V. O. I >ven£ iDCte ley)-. Ivoor lader raorop It vizier nemen. I kennen I helsche |ze doet aan. leifoeien ifel, wat iige van Jscholen, 3e man, Ihte 'an 1/ man, die brtelde aan at het zóó I te worden. Sn hebben rel hebben misschien >rie en de rieken ecfo- irerschillen I zaak van ror de ban- lie hij zijn vooi zijn voor ons ie deel zulk en toestand iet vaor zijn Zeeuwsche niet Duitsch hij (laaivan ai vorm, die werd geoor- iets in den hij ap de Is zoo Bienig- tondigheden irobeerde te orde. hij, dat or hem voor- ijn vrijwillige litschers zou- doen, zoo uitéchers, die sympathiek iet de Anglo- jeden dag op 00 vaak reeds de sluipmoor- sd en belaag- ilominee zat. ogels sloegen van trof domi- jkkelijk lichte en het althans, et gemakkelijk ng 1 En al de kleine wonde eindresultaat ls twee gevallen die door En- dn gedupeerd 1 zijn. daarom •n mededeelen. M.T. Het is wêzfhlijk verbijsterend te ont waren, hoe een groot deel der men- schen nog onberoerd voortleeft, terwijl het zwaard van Damocles aan een draad boven hen hangt. Dit zwaard van Damocles, het Bolsjewisme, wordt door velen in hun onnoozelheid nog zelfs begeerd. „Laat het ergste maar komen", hoorde ik laatst een volkomen ontwricht mensch zeggen, „laten de bolsjewieken maar korte metten maken met allesde kerels met geld ophan gen, de kerken in de brand en de de- chinees erbij, vooruit maar, van dit zootje is toch niets meer te verwach ten I" En een carder, niet zoo volkomen in de war als deze, maar door de stomp zinnige domheid deigenen, dié nog hopen op een overwinning van En geland en Amerika, dus het Bolsjewis me, bitter gestemd, zeide hoonend „Ach, wat mij betreft, ik hecht na een overwinning van kapitalisten, joden en moordenaars niet meer aan het'leven en ik gun al deze anti-Duitsche idioten hier 1 un Bolsjewistische regeerders." En een derde merkt op„Voor een poosje moesten hier, evenals in Sicilië, de Engelschen geland zijn. Dan zou den ze hier nog eens terugroepen om de Duitschers." En een vierde weer zou bijna één weekje Sovjet-bewind in Zeeland willen meemaken, zoomaar als lesje. Tot heden zijn deze schrikkelijke - wenschen geen werkelijkheid gewor den en weet ieder, dat daar rondom de Dnjepr met ongelooflijke opoffe ring, ook door Nederlanders, tegen het monster wordt gevochten. Diep in hun hart hopen de menschen en zeker de geestelijken, dat de Rus niet doorbreekt en de Aziatische horden, podloos, me- raalloos, bandeloos, hier over deze landen niet zullen heenstorien. Maar hoe innig ondankbaar is het dan, toch de Nationaal-Socialisten, die hen be schermen, te vervolgen en zelis de sa cramenten te onthouden. Hoe komen zij aan deze houding Ja, hoe geraakten deze Leden toch zoo anti-Nationaal-Socialistisch en hoe ls het toch mogelijk, dat zij een Bolsje wistische overwinning schijnbaar hee- lemaal niet vreezen? Ik zah hei U zeggen. De meesten, onpolitieke lieden, lieden, die wei nki geheel onontwikkeld zijn, maar die toen niet veel begrijpen van wat zich heden in de wereld bezig is te voltrekken, ge- looven dat Engeland en Amerika den Russischen beer wel in bedwang kun-, nen houden. Zij meenen werkelijk, dat bij een ge allieerde, d.i. Russische doorbraak de Engelsch-Amerikaansche legei s in staat zouden zijn den Rus tot zekere grenzen een halt toe te roepen. Laten wij eens enkele punten nader bekijken. Ten eerste denken velen, dat bij mo gelijke doorbraak van de Bolsjewisten in Europa, de Rus zóó verzwakt zal zijn, dat hij niet veel meer zal kunnen dctn hoogstens Duitschland bezetten. Welk een naïf gelooi 1 Alsoi een leger, dat in staat ls een geweldige le germacht als die. van Duitschland te verslaan, zich zal laten ringelooren en ophouden door eenige protesteerende, Engelschen I Onmiddellijk gaat dan "het onmetelijk militair, productieappa raat van den Oeral tot over den Rijn in werking, tegen welke gigantische kracht' geen hulproepend Engeland op gewassen is zelfs geen Amerika. Ten tweede worden de in elk land aanwezige communisten, anarchisten, nihilisten, godsdiensthaters opgeroepen en aan het werk gezet. Men vvergete niet, dat vóór 1932 er nog 17 millioen Communisten alleen in Duitschland/waren. Men versta mij ...goed, een groot deel is geliquideerd of bekeerd.bekeerd, doch zonder twij iel zal bij een Russische overwinning een deel der arbeiders weer onder de suggestie van sikkel en'hamer komen. En zoo natuurlijk ook in andere landen Ten derde spreekt het vanzelf, dat bij een overwinning der revolutionnaire horden der Bolsjewisten en onder den bloedrooden vaan van godsdienstver volging, moord en verbanning geen enkele wezenlijk geestelijke weerstand meer mogelijk is. Zooals in de October- dagen in Rusland destijds, spreekt dan niet meer de rede, maar de roede, niet meer het erbarmen, maar de wreedste wraaklust. Niemand zal deze barbarij ontkomen en niemand zal gespaard blijven, ten zij hij of zij zich tot de onderwereld voelt aangetrokken. Onder de voorspiegeling van brood eh arbeid voor elk, van vrede'en wel vaar!, enz., zal men hier een vemieii- 'ging binnen halen, die niet meer te overzien is en die niet voor te stellen is. Men zat dé arbeiders natuurlijk paaien en als de eenige belangwek kende dragers dezer wereld verheer lijken. De rest is bourgeois en dient opgehangen of gekneveld fë worden. •De drie K's, n.l. Kerk, Kapitaal en Ko ningschap zullen worden vernietigd, me: dien verstande, dat de Kerk zad weiden verdrongen door een joodsch nihilisme of Jahwe-isme en het Kapi taal wordt verplaatst naar de Staats banken. Er ontstaan weer klassen van ambte naren, bevoorrechten, sterdragers, enz. enz. en alles is weer als vroeger, be halve dat de cultuur en de godsdienst voor eeuwen, zoo niet eeuwig, te gronde gericht zijn en dat millioenen hier 2ijn uitgemoord, verbannen of ge kneveld. Maar daaraan wil men niet denken, oh neen I Neen I Zóóver komt het nooit, meent men, want daar is het machtig Ameri ka nog I Noia bene een Amerika dat een zoo geweldige vloot moet foumee- ren om hier een leger heen te zenden, ten einde de Russische penetratie te niet te doen, dat deze, indien zij kón landen, zeker geen factor van belang kon zijn. Wie meent, dat als een milli- oenenleger der Duitschers de Russen niet kon .keeren, de Amerikanen dat wel kunnen, door nota bene een vloot te sturen, die is toch wel getikt, niet waar Maar daarover denkt men niet na. Men laat het aan. Roosevelt en Churchill over op conferenties. En wat is daar besloten? Reeds .vóór de conferentie van Mos kou werd door Amerika toegegeven, dat het géén belang bij Europa had, m.a.w. wat Amerika betreft kan Europa gerust gebolsjewiseerd worden. Dit interesseert het Joodsch-Amerikaansch kapitaal niet. Amerika zal zijn vruch- teft elders plukken, ten koste van En geland. Slechts twee machten moeten er over blijveneen Joodsch-Bolsjewis- tisch kapitalisme en een Joodsch Ame- rikaansch kapitalisme. Engeland heeft reeds lang afgedaan en zijn protesten zijn nu al vctn geenerlei waarde ge worden. Engeland heeft reeds den oorlog verloren. De wereld gaat zich echter roeren. Maar het is duidelijk dat deze bru tale geste ycm het Jodendom zelfs niet aan de vijanden van Duitschland voor bijgegaan is. Zoo is het bekend, dat de adellijke en linantieele kringen in Engeland het Bolsjewistisch gevaar gaan inzien. Natuurlijk, een overwinning van Rus land beteekent het Bolsjewisme aan de Noordzee, dus de bedreiging vlak voor de deur. Zij voelen dat bij de tallooze Communisten in'Engeland zelve zij spoedig ook weggevaagd ZQuden worden. En dat is dan ook de bedoeling van Rusland. Men heeft laatst gelezen, dat tus- schen Koning George en Churchill gróote meeningsverschillen bestaan en ook, dat er laatst een wijd verlakte organisatie in Engeland ls ontdekt, die trachtte met Duitschland vrede te slui ten en tegen het Bolsjewisme mede te strijden. Koning George weet zeil zeer goed, dat Koningen in de Republieken der Sovjets tot overbodigheden worden be schouwd. Zoo heeft het Bolsjewisme pas geëischt, dat ook Koning Victor Emanuel zou worden afgezet, teneinde een Bolsjewistische Republiek in Italië te vergemakkelijken I Is het nu nóg niet duidelijk genoeg En een verrader als Badoglio buigt voor de etschen en zal rustig zijn tweede verraad plegen. Tenslotte- wil begrijpen niet. Tenslotte - onbegrijpelijk is het, dat onze Nederlandsche arbeiders, heere- boeren, middenstanders en ambtena ren, die zóó voor 1940 de dupe zijn geworden van de beursheeren van Londen en Washington, nu waarachtig weer al hun hoop stellen op deze gokkers. Zij zijn uitgezogen, uitgekleed door het Dollargezelschap, zijn werkeloos geworden en doodongelukkig, niet door Duitschland, maar door Engeland en Amerika, dat is toch zeker een onbe twistbare waarheifl, en nóg, nog zweren zij bij deze zelfde joodsche bedriegers, die met reclame en allerlei middelen, radio, kansel, enz. trachten de stem ming er nog in te houden. De stem ming 1Waarvoor Europa danst, danst voor het laatst met het leven of met den dood? Duitschland, ook onze dappere jon gens, zij staan daar en zij waken voor ons aller toekomst, de mijne, de Uwe. Zij worden nog bespot, maar God kent- en ziet hen en hij zal uiteindelijk be palen of zij met ons allen samen zul len vergaan, of voor ons als enkelen, als onvergetelijke helden zullen zege vieren. Hij geve ons dit laatste. Ach i of gij 'het toch bekendet.... Mam*:.7 Het is niet zoo gemakkelijk om thans vanuit midden Zeeland een reis te rnaken naar het Duivelandsche dorp Oosterland. En wanneer zulk eèn reis dan spoedig moét gebeuren, dan is dat een aanwijzing.dat er „iets bijzon ders" aan de hand is. De burgemeester. Er zijn namelijk geruchten, dat er iets niet irf den haak is bij ,den burge meester van Oosterland. Sedert 1926 zwaait de heer A.' C. v. d. Have daar den scepter. De bevolking is rustig en nijver al waren er tijden dat velen moeite hadden het hoofd boven water te houden. Thans is er geen werkloos heid, ja eerder een tekort aan werk- krachten, als gevolg van de «oorlogs omstandigheden. Het lijkt een ideale Gemeente voor een sociaal voelend burgervader om we) en wee met de ingezetenen te deeleri. 23 October. Reeds lang gingen er geruchten, dat men geen grootwinkell^drijf noodig had op Oosterland, want alles wat er noodig was kon men vinden bij den burgemeester in zijn woonhuis. De dol ste geruchten deden de ronde, en on dermijnden vanzelfsprekend het gezag van dezen ambtsdrager. De Economische groep van de mare chaussee rekende het toi haar pliaht, een onderzoek in te stellen en ze deed haar werk grondig en afdoende. Op 23 October wérd huiszoeking ge houden, en wat toen vaor den dag kwam overtrof de stoutste verwach tingen 1 Ter vrachtwagen. Nadat men een bepaalde hoeveel heid goederen aan den „rechtmatigen" bezitter had gelaten, werd voor het overige een groote vrachtwagen, gere- quireerd, waarop de voorraden werden geladen. Werkelijk te veel om op te noemen, en daarom vonden wij het 'n aardig idee van een onzer medewer kers het een en ander eens „per ad vertentie" aan te bieden. Stel U voor; dal burgemeester Van der Have dat "--iéi-'" -nj|r*v v -fSsSR Üv "4. H ipc i Twee foto's uit de huisvaorraad van Oosterlands burgemeester. eens werkelijk gedaan had, wat zou hij geacht zijn om zijn milddadigheid. De geheele bevolking zou zijn socia lisme geprezen hebben. En nu is hij toch gok alles kwijt en niemand zal hem prijzen. 'M r leze in dit nummer van De Zeeu.rsche Stroom maar eens, welk 'n heer) 1 jieden er zooal voorradig wa ren. Wat zou U gekozen hebben? Het geheele dorp extra vleesch. Ruw geschat ia bijv. de voorraad vleesch en, spek van den burgemeester zoo groot, döt de geheele bevolking van circa 1900 zielen een week extra vleesch kon krijgen. - Zijn soep-voorraad is zoo groot, dat hij bijna vier jaar achtereen iederen dpg met zijn familie soep kon eten. Nimmer behoefde hij> dan versche to- rnaten of iets anders té nemen steeds soep uit voorraad. En wat denkt U van.10 liter maggi- aroma Een gewoon mensch koopt dit bij een-tiende liter gelijk, en heeft er voor langen tijd genoeg aan. De bur gemeester van Oosterland houdt van zijn kruiderij. Trouwens het feit dat hij ook nog 100 pakjes specerijen voorra dig had, bewijst dat ook. Op goeden voet. 'Met- 6 paar nieuwe schoenen in voorraad (hoe staat het met de schoe nen en klompen van zijn mede-burgers) behoeft hij nog niet bezorgd te zijn blootvoets te loopen. Twee emmers spek met vet, 15 kg. boter, 20 liter slaolie en 60 kg. rijst, alles niet te verachten. Erg veel suiker, veel thee en 3!/2 kg, cacao vormen te samen met 100 bus sen melkpoeder ook 'n aardig „drankje voor den Sorst". Reeds bedorven. Een' 60 kg. rogge was reeds min of meer bedorven, terwijl men in de stede'n aan zulk voedsel gebrek heeft. De Volksdienst. Deze vond in den burgemeester geen groot^voorstander. Hij vond dit niet zoo uooaig. - ricntercn oezien xo aai uok zoohij kon uit eigen voorraad wel een Volksdienst oprichten. Jammer dat hij het niet deed. De Marechaussee. Zij heeft hier bewezen voor het wer kelijk volksbelang op de bres te staan. Hoezeer zou het geheele Nederland sche, volk er proiijt van hebben, wan neer niet sommigen alles kochten wat los en vast was zooveel dat zij het heelemaal niet kunnen opeten, al zou den ze het nog zoo graag willen. Waarschuwing. Naar wij vernemen zal de mare chaussee tegen dergelijke personen, die de voedselvoorziening van Nederland in gevaar brengen veel scherper gaan optreden. Mochten er nog personen zijn, die hun geweten willen ontlasten, en hun clandestiene waren beschik baar willen stellen voor arme volks- genooten, dan raden vrij hen, zich spoedig met den Nederl, Volksdienst in verbinding te stellen, die dan voor 'n rechtvaardige verdeeling zal zorgen. Bij een collecte-tocht voor Winterhulp op Woensdag 20 October, leidde het toeval mij op den Veersche weg. Aan dien weg wonen meerdere ambtena ren, waaronder ook de heer L. Jacob- sen, controleur bij de Afd. Soc. Zaken der gemeente Middelburg, een man die zeer nauw met Armenzorg te maken heeft. Men zou dus van hem mogen verwachten dat hij voor het werk van Winterhuip, zooal geen grootesympa thie, dan toch zeker begrip heeft. Allerminst Toen ik eenige meters van zijn deur verwijderd was, kwam hij jnist naar buiten. De indruk, die het zien van de roode bus op hem maakte, was op zijn gezicht te lezen. Dat belette mij niet, om ook aan zijn deur 1e bellen. Zijn vrouw deed, o wonder, toch open, hoewel ze mi) bi) het uitlaten van haar man had zien- aankomen. Toen ik haar op de meest beleefde manier om haar gave had gevraagd, kreeg ik ten antwoord„Dank Je wel" en dat op een toon en met een gebaar die zelfs persoonlijk beleedigend waren. Nu ben je als Winterhulpcollectant voor persoonlijke beleedigingen niet A zoo gauw vatbaar, maar de beleedi- ging op een dergelijke wijze van ons mooie werk grieft je dubbel. Ook de chef van bovengenoemden meneer woont aan den Veersche weg, het is meneer Van Kamer. Nadat hem eens met naam en toenaam in dit blad aan z'n verstqna was gebracht, dat ook hij tegenover Winterhulp een plicht had, ging het eèn paar keer goed. Maar de les schijnt uitgewerkt, want deze keer ..werd mij, zij het op zeer beleefde wijze, een gave geweigerd. Hoe lang moet het behoeftige ge deelte van ons volk nog van deze menschen afhangen? De wet schrijft nu eenmaal voor, dat behoeftige landgenooten geholpen moe ten worden, maar hoe, dat staat er niet bij. Neen heeren, dat staat er niet bij, maar dat voelen die menschen, die door U verzorgd moeten worden scher per dan U zelf en de manier waarop U dat doet, wondt hen' iederen keer als zij met U in aanraking komen. Nogmaals, hoe lang nog Wie haalt den grootsten oogst bin nen? De dood? De Vereenigde Sta ten van Amerika? De grootkapitalist in New-York, de mannen van Wall- sireet Economisch sterk als geen land ter wereld, het rijke Noord-Amerika, dat de peiroleummarkt vrijwel be- heerscht, dat rijker dan geen ander land aan steenkool,- aan ijzererts en andere grondstoffen is, oefent het een economische en daarmee een politieke druk uit op het overige'-deel van de wereld, die tyranniek wordt. Eens ko loniaal land, afhankelijk gebied, waar heen kapitaal- (en cultuur-) export van uit Europa plaats vond, is het na den eersten wereldoorlog een kapitaalex- porteerend, een crediteurland gewor den. U.S.A.'s machtige, goed georgani seerde industrie veroverde afzetgebied na afzetgebied, Amerika sloot zich af tegen import van uit Europa, zoowel van goederen als van menschen. Hei plaatste oorlogs- en industrieele leenin gen over ae geneeie wereld, niet het minst in het verarmde Europa van na den eersten wereldoorlog. Het waren geen ideëele- motieven, die de U.S.A. in 1917 in den strijd voer den nadat de anderen de ^pits reeds hadden afgebeten. Alleen de wensch om. hun reusachtige voorschotten en crêdieten aan de geallieerden te ver zekeren bewoog hen, zich in den strijd te werpen met 'hun relatief zoo beschei den leger, én wel, toen het vuilste werk al gedaan was. Wie het onderspit dolf was „insolvent" op de wereldmarkt Zoo gaf de U.S.A. zoogenaamd „den doorslag" en behaalde met weinig ri sico „de overwinning" die met den smadelijken vrede van Versailles „be- kroond" werd. Een overwinning die „militair" eigenlijk niet eens een over winning was, want het was tenslotte alleen een strijd met het wapen van den honger tegen vrouwen en kinderen geworden.. Groot was de economische en politieke oogst, al waren er ook vele „kwade posten" bij. Amerika schijnt wederom dezen weg In te willen slaan, maar nu zijn de bordjes verhangen. Wel moesten. En geland en Frankrijk en de kleine neu tralen in den loop der laatste drie jaren menige veer laten, waarmee Amerika zich nu tooit of welke hij voor onfce- paalden tijd onder „bescherming" ge nomen heeft. Maar tegenover Duitsch land staat de zaak er heel anders voor. Noch de honger, noch de zenuwenoor log zullen Duitschland op de knieën dwingen en op de meest beschamende wijze heeft Amerika het In Oost-Azië, waar het enorme economische belan den heeft, tegen de Japanners moeten aile'gge Wat is en wil de N.S.V.O. f De Nationaal-Socialistische Vrouwen Organisatie werd in 1938 opgericht als nevenorganisatie der N.S.B., met het doel, lii Natlonaal-Socialistischen zin al die belangen van het Nederlandsche Volk te behartigen, welke speciaal toi het terrein der Vrouw behooren. In dit opzicht is de N.S.V.O. dus te vergelijken met een organisatie als b.v. de Jeugdstorm, die hetzelfde beoogi wat het terrein der jeugd betreft. Gezien' de doelt oiling, ls voor toe treding geen lidmaatschap der N.S.B. vereischt. Wel moet men natuurlijk bereid zijn, zijn beste krachten op dit terrein voor zijn volk In te zetten en-, wordt de geheele organisatie in Nat.- Socialistischen zin geleid. De taak der N.S.V.O. bleek allereerst op practisch terrein te liggen, en wel in den vorm van hulpverleening, meestal in den vorm van krachten ter beschikking stellen van reeds georga niseerd werk, zooals Volk-sdiensi, Win terhulp, zorg voor het Front of directe hulpverleening. Daarnaast bleek vooral de opvoe ding der Nederlandsche vrouw tot haar taak in gezin en volk van overwegend belang. Daar hei gezin de kern van het volk is, was hierin taak en behoefte der moeder hoofdzaak. De a' spoeaig opgerichte afd. Moederdienst' wijdde en wijdt zich geheel aan dit deel, even als de afdeeling „Sociale Zaken" (nu ,/Hulp en Bijstand") aan de cngcrven op sociaal terrein. Daamqast is vooral de aid. „Vclks- en Gezinshuishouding'' van belang, die alle gewenschte voorlichting, hulp en opvoeding op dit terrein geeft Over deze en andere afdeelingenza! nog nader worden gesproken. Evenals de N.S.B. is de N.S.V.O. verdeeld in districten, kringen en gr ta pen. Distiictsleidster voor Zee'and iS Mej. ~fl. G. Wiechmann te AxeL Het Hoofdkwartier zetelt te Ams' srdam, De Lairessesir. 153. Toetreden kan iedere Nederlandsche vrouw, die bereid is zich in dienst te stellen van haar volk. Het geïllustreerde maandblad „Vrou wenleven", met veelzijdigen inhoud 's voor niet-leden verkrijgbaar door een abonnement a f 2.40 per jacu. Losse numers worden niet verkocht, kunnen echter wel bij een der functionarissen of leden ter inzage worden gevraagd. Over emblfem en lied zal ik een volgende maal mededeélingen doen. Districtsvormingsleidster, D. A. Feüx.

Zeeuwsche Stroom | 1943 | | pagina 3