IECUW Volksgenooten waar moet het been? Besprekingen iet het Zeeuwsche volk UITGAVE VAM DE NATIOMAALSOCIALISTISCHE BEWEGING. DISTRICT 14 ZEELAND Groote Voorstelling Europa 3e Jaargang, No. 11 Donderdag 21 Zaaimaand 1943 Twaalf jaren strijd vormen het bewijs. W.A. FRONTZORG-ACTIE 1943-1944 ten bate van Frontzorg door het uitgelezen gezelschap Garter Benoeming Frontzorg voorstel.lin g /3„ \cN/EN ZAL. FR NIET VOL' IlEEFP OE OMDAT H'J I r u ook w MET EEN fer J, HO/SBEZOE- S ZAL H'J OE MS WEND Iroet aen zucht gezegd li we nog moeten ver- den weg naar het lelijken aanblik, indien Ider licht uitstraalden. den ander te over- Igmstandigheden, kan 1 kuhnen rustig aanne- tvolking begrip heeft felke genomen moeten legen aanvallen uit de |kanen, die geen be- bevolkte woonwijken lingen door mrjn hoofd, J trein zat I erlicht worden, omdat Ijnen aanwezig waren. dutten dan ook# in. J gewaar, dat schijhwer- Ivan is de reden al be- 2 vliegtuigen. 1 mee eens waren, dat lin was, vonden het nu li het donker te zitten. rijden we uit, en I De lampjes gaan aan kien. Ireugde. 1 vonden het blijkbaar lenaam om, terwijl vij- boven onze hoofden l, niet verduisterde trein lit onze Zeeuwsche be- |te van de „helden van goed, dat zij bij voor- |en onder vuur nemen, minste risico geeft, keter, dat onder derge- feen trein niet verlicht Ijden. ld. li bevrijden Iwen Staat. Izal niet blijven. I beklijven, lis en recht 1st gevecht. Ifrein Baden l krijgt» de leuze is dood. eden |>pa sterk en groot I lansen tijd. lansen, v heid. al ruimen. gaat schuimen. >n vlucht in 't licht vergezicht. tefrein daden wijgt, de leuze is dood* :reden de ropa sterk en groot l wenschen Dmst heen. *e menschen _jrheen. lenkt, moet vallen, perk voor allen, volk 'en man naast vrouw daden zwijgt, de leuze is dood. treden ede ïrópa sterk en groot 1 n zullen geweest - im vervifllen anschen geest! Ven, bouwen 1 vertrouwen, draalt, het Oosten gloeit l opa groeit l Refrein 1 >m daden zwijgt, de leuze Is dood. getreden mede 3uropa sterk en groot! Rob. Aft» MHÜtt De Secretaris-Generaal schrijft over i K 945 Verschijnt eenmaal per maand ven huis tot huis door geheel Zeeland^ Redactie, Koningstraat 4, Goes Abonnsment buiten Zeeland f 1,50 per jeer Nog maar amjJer drie maanden scheiden ons van den dag, waarop het twaalf Jaren geleden zal zijn, dat Mus- sert een initiatief nam, dat in ons Ne- dériandsche Volk de Nationaal Socia listische Beweging deed ontstaan, Dan zullen twaalf jaren zijn volgemaakt, waarin een kern van dit schijnbaar reddeloos verloren Volk getoond heeft, dat Nederldnd om zijn eigenschappen en zijn innerlijke, weliswaar sluime rende maar toch nog levende kracht, recht heeft op een nieuwe toekomst, een eervolle voortzetting van zijn be staan. <1 In deze jaren varDstrijd is veel op gebouwd en tot stand gebracht. Veel is ook weer verdwenen, dat de harde vuurproef van den revolutietijd niet met goed gevolg kon doorstaan. Over gebleven is dat machtige, dat wij kort weg de N.S.B. noemen en dat meer en meer het middelpunt van ons volks leven in zijn groote veelzijdigheid ge worden is. Onze Beweging heeft dit tot stand ge bracht met behulp van een, ontzaglijk groote hoeveelheid arbeidskracht, die men nooit of te nimmer in geldswaarde zou kunnen uitdiukkdri. Wij hebben in deze jaren geleerd, dat geld in den strijd om de ziel van een Volk slechts een ondergeschikte rol speelt. Wij heb ben het gemak leeren minachten, waar mede men met, veel geld groote acties in elkaar kan zetten. Wij zijn niet ver geten de pogingen van onze kapitalis tische tegenétanders, die zich eens met hun op geld gebaseerd E.D.D. te pletter liepen tegen onzen onverzettelijken wil, om ons Volk tot eiken prijs een nieu wen weg te wijzen. En met groote dankbaarheid denken wij terug, juist aan de moeilijkste jaren van strijd, waarin wij vrijwel zonder middelen van materieelen aard, het vaak onge looflijke presteerden! De groote krachtsinspanning van de N.S.B. in deze jaren was in laatste in stantie slechts een kwestie van trouw I Trouw ln het kleine, trouw van de een- voudigen, de onbaatzuchtigen, trouw aan den Leider, trouw aan den strijd, trouw aan ons Volk. Trouw waren de oude kameraden van onze colportage- groepen. Trouw waren de verspreiders, de blokleiders, de administrateurs. Trouw waren allen, die met recht ge grepen waren door het groote ideaal van een beter Nederland in een nieuw Europa. Op deze trouw hebben de te genstanders zich de tanden kapot ge beten. Daarop en daarop alleen is de terreur en de broodroof mislukt, zoo goed als thans wederom de sluipmoor den eraan ten gronde gaan. Omdat de trouw 'van het geheel zoo sterk en onaantastbaar was, konden ook het verraad en de afval tam enke lingen daarop geen invloed uitoefenen. In de Schouwburg Schuttershof t« Goes op 23 October a'.s. des avonds 18.45 uur (kwart voor zeven). Inkomst f 0.75. Toegang vanaf 14 jaar. Ir. C.J. HÜYGEN Secretaris-Generaal der N.SB. Wij zijn, kameraden, trotsch op deze trouw 1 Zij strekt de goede kern van onze Beweging tot eer I Onze N.S.B. als zoodanig heeft getoond aan te knoopen aan de beste tradities van het Neder- landsche Volk, waarin Germaansche eer a Germaansche trouw nog levend zijn. Het is de verdienste van onze oude strijders, dat zij deze eer en deze trouw hebben gedemonstreerd, daad werkelijk hebben beleefd, ofschoon in - een door en door verrot gemeenschaps leven als het onze in de Nederlanden gedurende de laatste tien jaren, geen achting daarvoor meer bestond. In een gezonde, Germaansche volks gemeenschap wordt ontrouw en eed breuk verafschuwd door allen, onge acht hun opvattingen of hun Instelling ten opzichte van de levensproblemen. Wie dan verraad wil plegen, aan een eerst beleden ideaal, wordt prijs ge geven aan de verachting van allen. De stelligheid van deze verachting is een preventieve waarschuwing aan alle zwakken en verdwaasden. Wij hebben deze waarschuwing in onzen strijd niet gekend. Onze mannen en vrouwen moesten op eigen beenen staan en uit eigen innerlijke kracht blijk geven, deze groote Germaansche eigenschappen tot een deel van hun leven te willen maken. Wanneer er een zwakkeling of een kwaadwillige onze rijen wilde verlaten of verraad wilde plegen, dan kon hij er zeker van zijn, bij de tegenstanders met open armep ontvangen te worden, geëerd als een verstandig mensch en vertroeteld als een geschenk van hcSogerhand I Dat is de groote beteekenis van deze twaalf jaren strijd voor Volk en Vader land. Wij hebben niet het begrensde doel gehad van staatsmacht in den één of anderen vorm, of van materieel voor deel voor sommigen onzer. Ons doel greep en grijpt hooger. Wij hebben, achter den Leider, onze kraflïlten ge geven aan de algeheele gezondmaking van ons volksleven, dat weer zal moe ten worden'beheerscht door de kenmer ken, van een waarachtig Germaansche gemeenschap. Ook in dezen tijd zijn wij nog niet geheel en al over het verraad en de ontrouw heen. Met groote dankbaar heid en voldaanheid aanvaarden wij de beproevingen en tegenslagen, die het Lot ons oplegt, omdat zij ons be vrijden van hen, dié zwak en onoprecht zijn. Wij zien de door den Leider aan gekondigde maatregelen, die van over heidswege zullen worden genomen te gen ambtenaren en bekleeders van hooge posities', die, omhoog gekomen door de Beweging, meenen verraad te kunnen plegen aan qnze idealen, als een doorwerking van ons trouw-begin- sel ln den Nederlandschen staat. Met dezelfde trouw van onze twaalD jaren strijd voor Volk en Vaderland, gaan wij voort op onzen rechten weg, waarop geen macht ter wereld ons blijvend zal kunnen tegenhouden. Wij zien daarbij met groote trots naar onze duizenden mannen in den oorlogs- dienst, onverschillig of zij in het Oos ten staan of in Italië, of zij de wereld zeeën bevaren, of hun plicht doen ach ter het stuur in de colonnes van het N.S.K.K. Voor lien. is de trouw, de plichtsvervulling iets vanzelfsprekends geworden, iets, dat zij vrijwillig hebben doen binden aan strakke militaire voor schriften. Hun voorbeeld is ons stuur, in dezen grootschen tijd. En wanneer - wij ooit mochten twijfelen, wanneer de zwakheid ons mocht besluipen, dan zien wij omhoog naar 'het stralend- lichte voorbeeld van den Leider, trouw aan zijn tienduizenden kameraden, trouw in voor- er. tegenspoed, trouw door alles heen, aan ons, met onze fou ten en gebreken. Dan zien wij ook om hoog naar den grootsten nationaal-so- cialist van alle tijden, naar Adolf Hitler, die in zijn trouw aan den vriend en bondgenoot Benito Mussolini wederom getoond heeft, de beste, de meest trou we van alle Germanen te zijn, en die wij daarom met nog meer overtuiging en nog meer wartnte dein ooit te vo ren begroeten als den Germaanschen Führer, ons doqr de Voorzienigheid gegeven tot rèómng' vari Europa, tot redding van alles, wat generaties van Germaansche, Europeesche menschen tot stand hebben gebracht I HUYGEN. Wie zijn de moordenaars! Had iemand drie jaar geleden voorspeld» dat er een tijd zou aanbreken, dat er in Nederland een toestand" zou ontstaan, waarbij de eene volksgenoot den andere op de meest gemeene wijze van het leven zou berooven, dan had men zoo iemand voor gek verklaard en gezegd, dat zooiets in Nederland onmogelijk was. Hoe dikwijls zijn wij uitgelachen als van onze zijde werd gewaarschuwd, vooral aan het adres van de geestelijke leiders van ons volk, dat door hun houding en opruiing wel eens een toestand zou kunnen ontstaan, welke voor ons volk en ook voor de Kerk zeer noodlottig zou kunnen worden. Onze woorden werden in den wind geslagen, het was alles maar propaganda, er zou nooit bolsjewisme in Nederland komen, daarvoor is Nederland te hoog ontwikkeld en bovendien, dat bolsjewisme Is nooit zoo gevaarlijk als van Nationaal-Socialistische zijde wordt aan gegeven. - Die bolsjewisten- zijn zoo kwaad niet, die vechten voor de beschaving en voor een ge ordend staatsleven en voor de vrijheid van Nederland, en de bolsjewistische methoden worden toegejuicht, zelfs, zij het dan nog eenigs- zins bedekt, door de predikanten op den preek stoel. Ruwe werkelijkheid. De gevolgen van deze geestesgesteldheid gaan zich nu langzamerhand opbenbaren. Wij moeten nu constateeren, dat hetgeen drie jaar geleden voor onmogelijk werd gehouden, thans werkelijkheid wordt. Eenvoudige, plichtsge trouwe boeren wórden op een gemeene wijze Van het leven beroofd. Eerlijke burgers worden op straat als honden neergeschoten, ambtena ren van distributiekantoren worden vermoord en groote hoeveelheden voedsel wordt gestolen en aan de gemeenschap onttrokken, en dit Vraag 12. Als Gereformeerd Onderwijzer zou ik gaarne lid van de N.S.B. willen worden, maar het schoolbestuur dreigt mij met ontslag. Is dit mogelijk Antwoord. Neen, het schoolbestuur kan U niet ontslaan omdat U lid der N.S.B. zoudt worden. Overigens raad ik U, deze zaak eens rustig met Uw bestuur te bepraten. Meestal berusten dergelijke weigeringen op onkunde over het Nationaal-Socialisme. Juist de Christelijke schoolbesturen moesten zich beter van hun taak bewust zijn en de grondbeginselen -van het Nationaal-Socialisme bestudeeren. De meesten hebben echter nog nimmer een programma van de N.S.B. gezien en veroordeelen maar, zonder de zaak onder zocht te hebben. Zij doen dan hetzelfde als diegenen,'- waarover de zendelingen in Indië altijd zoo klaagdeu, n.l. dat de inheemsche be volking het Christendom verwierp, ztHider den Bijbel te kennen. Aan te raden is, Uw schoolbestuur eens het boekje van Ds. E. Schouten, emeritus predikant der Gereformeerde Kerk van Amers foort, te laten lezen, getiteld„De Roep tot Bezinning", dat voor den billijken prijs van 90 ct. te koop is. Naar ik meen, is de le druk volkomen uitverkocht, doch verschijnt nog deze maand een tweede druk. Te Goes was het o.m. voorradig Bij den boekhandel „De Blauwvoet", Lange Kerkstraat 40. Vraag 13. Een vraag, gedateerd 10 September, heb ik in het vorige nummer nog met beantwoord- Zij luidt„Iedereen gelooft, dat de oorlog binnen 14 dagen uit is. Waarom gelooft de N.S.B. datydan niet?" Antwoord**, Het is heben 16 October en dus ruim 4 weken na ontvangst van de vraag. De oorlog is niet uit en zal ook in de eerste maanden nog'niet uit zijn. Ook wij zouden gaarne, ja zeer gaarne, spoedig vrede zien, maar aange zien wij alleen qelooven in de feiten en niet in de fantasieën van den Engelschen zender, hebben wij geen oogenblik gedacht, dat de oorlog in September geëindigd zou zijn. Overigens is dit verhaaltje niet nieuw, want de Engelsche zender colporteert het al drie jaar lang en iederen keer za! de oorlog binnenkort uit zijn. f E^n directeur van een bekend krankzinnigen gesticht z^ide eens „Hier zitten niet de ergste gekken, die loopen er buiten." Ik wil niet zeggen, dat dit op den vragensteller van toe passing is, maar voor zijn omgeving mag dit misschien een punt van overweging zijn. Vraag 14. De N.S.B. beweert, dat zij het heele Volk wil omvatten. Waarom neemt zij dan bij den Jeugdstorm alleen N.S.B .-kinderen op? Sport, spel en zang zullen toch zeker niet geschaad worden als er ook andere kinderen bij zijn? Antwoord. Dit is weer zoo'n typische vraag van een niet onderlegd tegenstander. Men begint met te beweren, dat de N.S.B. dit vf dat wel of niet doet, en borduurt daarop voort. Bij den Jeugdstorm kan iedere Nederlandsche jongen of meisje van 10 tot 18 jaar zich aan sluiten. Aan hen, noch aan hun ouders, wordt naar een politieke richting gevraagd, ook niet, of zij rijk of arm zijn. De inzender heeft dus in zoo verre gelijk, dat sport, spel en zang zeker wel gemeenschap pelijk bedreven kunnen worden. Trouwens, ieder die het kent zal toegeven, dat het Jeugdstormblad één der fraaiste en aardigste' tijdschriften is, die er ooit in Neder land voor de jeugd verschenen zijn. Het Ge westelijk Kwartier, Turfkade 17, zal zeker wel een exemplaar willen sturen aan dengene, die dit aanvraagt. Vraag 15. Worden uitsluitend N.S.B.-ers als burgemees ter benoemd 1 Antwoord. Neen, ook andere personen, waarvan aan genomen kan worden, dat zij met den nieuwen tijd meewerken, komen daarvoor in aanmer king. Voorwaarde is echter, dat van hen ver wacht kan worden, dat zij zich volkomen in dienst stellen van het Volk en niet meenen, dat het Volk er voor hen is, en dat zij de volle sympathie hebben voor den strijd tegen het godlooze Communisme. In Zeeland werden na den oorlog in 9 ge meenten burgemeesters benoemd, die geen lid der N.S.B. zjjn, terwijl talrijke niet-Nationaal- Socialistischè burgemeesters ook in Zeeland worden herbenoemd. In totaal zijn in Zeeland 101 gemeenten, waarvan er 22 door N.S.B.-ers worden bestuurd. Het is dus wel een groot verschil met het democratische stelsel, waarbij het door veror dening verboden was, dat Nationaal-Socialisten ambtenaar konden zijó. Tevens merk ik hierbij op, dat de ontslagen burgemeesters, naar ik meen, nog ongeveer 70- procent van hun tractement uitbetaald krijgen. Het zal hen in het algemeen niet moeilijk vallen de andere 30 procent er bij te verdienen, waar zij nu al hun tijd vrij hebben. De Nationaal-Socialistische burgemeesters, die vóór den oorlog werden ontslagen, kregen ontslag zonder wachtgeld of dergelijke en stonden dus wat men noemt „op de keien". Terwijl dus vóór den oorlog geen enkele Nationaal-Socialistische burgemeester werd toe gelaten, is thans nog driekwart der burgemees ters in Zeeland niet-Nationaal-Socialist. Van velen mag gezegd worden, dat zij een open oog hebben voor den nieuwen tijd. JAN DEKKER. alles wordt bedekt met den mantel der vader- t landsliefde, tenminste zoolang de slachtoffers dezer aanvallen Nationaal-Socialisten zijn. Maar nu gebleken is, dat het bij de terroris ten niet enkel gaat om de N.S.B., maar dat ook zoogenaamde tegenstanders van de nieuwe orde worden neergeschoten, als er maar wat te halen valt, nu is ons volk toch opgeschrikt. Nu wil men de consequenties van drie jaar antl-Nederlandsche politiek niet aanvaarden. Wie met vuur speek. Wie met vuur speelt, zal zich de handen branden. Dit geldt thans ten zeerste voor ons volk. Wie gemeend heeft, dat het bolsjewisme enkel door den Russischen soldaat werd ge bracht, vergist zich leelijk. Het is zelfs in zeer ernstige mate in ons volk aanwezig en het openbaart zich steeds driester. Bolsjewisme is in het kort gezegd, haat, en haat is er gepredikt, overal, en op zulk een openlijke wijze, dat velen en vooral de jeugd het verschil tusschen goed en kwaad niet meer kent en zich laat meeslepen en ophitsen tot daden, waarvan zij zelf de draagwijdte niet meer kunnen overzien. Voor het allerergste deinst men niet meer terug. Leiders van ons volk l Onderwijzers, predikanten en gij allen die verantwoordelijk zijt voor ons volk, begrijpt gij dan niet, dat deze toestand waarin wij leven het begin is van de bolsjewistische revolutie Begrijpt gij dan niet, dat gij door Uw handel wijze groote schuld hebt aan deze ontwikkeling in ons volk? Begrijpt gij dan niet, dat bolsje wistische elementen (achter de schermen) de gtootste pret hebben, omdat jullie zoo gewillig het vólk rijp maakt voor hun doel Volksgenooten Volksgenooten, bezint UZie tot welke gevolgen Uw onverantwoordelijk gedoe leidt» of wilt gij, dat ons volk ten onder gaat Wij gelooven zulks niet, daarvoor is ons volk nog te goed. Hou op met het haat prediken, ons tref je daar toch niet mee, men kan enkel onze kameraden op een laffe manier dood schieten, maar wij worden daardoor slechts harder, wij laten onzen Leider toch niet in den steek. Het eenigste wat je er mee bereikt, is; dat wij straks voor ons volk in de bres zullen springen, en, hoe pijnlijk ook, ons volk op een harde wijze tot de orde zullen roepen, want wij zullen niet toestaan, dat ons volk in een bolsjewistische revolutie ten onder gaat. Gij allen die moedwillig ons volk verpest, weet, dat wij zelfs met inzet van ons leven Llw werk ongedaan zullen maken en als daarbij on- schuldigen vallen, dan kunt gij met de heerlijke gedachte gaan slapen, dab zulks Uw werk is. Zeeuwsche volksgenooten, waar moet het heen? Moet ons volk geestelijk ten onder gaan, of moet ons volk de verschrikkingen van de haat gespaard blijven Wij weten zeker, dat het laatste Uw wensch is. Keert U dan af van het stelletje opruiersBegin met onzen Leider wat meer vertrouwen te schenken en helpt ons, om de eerste verschijnselen van het beestachtige bolsjewisme den kop in te drukken. Bestrijdt den haat in elicen vorm, ja roeit hem uit en ons volk zal leven I J. H. Benoemd tot wethouder van de Gemeente Vogelwaardekameraad J. J. van Hijfte, stamböeknummer 120229. In het kader van de groote W.A. Frontzorg- Actie 1943—1944 wordt op 23 Zaaimaand a.s. in het Schuttershof te Goes een voorstelling gegeven door het variété-gezelschap Carter. Teneinde dezen avond te doen slagen is het noodig, dat gij van Uw opkomst blijk geeft door direct bij een van de bekende adressen Uw toegangskaartje te koopen. U kunt medehelpen aan het welslagen van dezen avonfl door zelf de voorstellingen te bezoeken en aldaar zoo'n groot mogelijk offer te brengen naar draagkracht en vermogen. Ter versteviging van de kas van Frbntzorg is Uw hulp noodig, een hulp die' des te spon taner zal worden gegeven, waar wij allen be seffen hiermede onze Frontstrijders iets te kunnen vergoeden voor het vele, dat zij voor ons doen. Wij riskeerendaarbij geen vijandelijke kogels, behoeven er niet voor in slijk en modder te liggen of in felle koude op wacht te staan* Integendeel, wij kunnen mede genieten van le Idas variété-voorstelU*» - 4

Zeeuwsche Stroom | 1943 | | pagina 1